| BlackScorpion07 a întrebat:

am o dilema si as vrea sa ma ajutati.Treaba sta asa: La scoala, la biserica (ortodoxa), se respecta doar 9 din cele 10 porunci zic eu, pentru ca... oamenii se roaga la icoane care ar fi un fel de chip cioplit laughing si tot aud cum indruga oamenii de icoane sfiinte si moaste eu nu cred in asa cevabig grin suna mai degraba a minciuna...

15 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

La fel cred si eu.

| cristi202 a răspuns:

Cei mai multi bani se invirt in jurul armelor si a religiei, spunea cineva, si i-am dat dreptate. Oare citi bani nu s-ar mai invirti daca nu ar mai exista "traficul" de icoane? Eu sunt credincios, insa cind vad o icoana in care priveste la mine un Isus suparat sau rautacios (cind de fapt aceste "calitati sunt departe de El ca creul de pamint), imi dau seama cit de departe a putut ajunge eroarea umana.

| KlaraWeiss a răspuns:

Ceea ce sustii tu acum sustineau si ereticii iconoclasti de acum o mie si mai bine de ani si ale caror teorii au fost combatute de multi Sfinti, printre care si Sfantul Ioan Damaschin.
Daca tu nu crezi, nu inseamna ca nu trebuie sa le cinstim (si am zis sa le cinstim, nu sa ne inchinam la ele ca la Dumnezeu).
Uite si linkul catre un extras din scrierile Sfantului
http://www.crestinortodox.ro/......69559.html
Stiu ca e lung, dar daca chiar vrei sa te lamuresti, citeste-l.

Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

Asta e doar ca sa mai faca si ei un ban, sa-ti vanda iconite cand iesi din biserica.

| Gizăz a răspuns:

Asta a fost una dintre polemicile care au dus la Marea Schismă din 1054. Viitorii catolici considerau cum consideri și tu iar viitorii ortodocși nu considerau că se închină la lemnul din care sunt făcute icoanele ci la ce reprezintă ele.

Normal că e minciună. Nu ai nevoie de icoane, moaște, preoți sau biserici ca să crezi în Dumnezeu.

| nesuferit a răspuns (pentru Gizăz):

Voi ortodoxii nici nu stiti cum sa va rugati.FOOOLS! Ce treaba are icoana ta din casa,(care reprezinta un sfant anonim care nu are nici o treaba cu divinitatea, doar ca s-a sinucis prosteste pentru o cauza pierduta), cu dumnezeu, clar ii incalci porunca, iti faci tu singur zei. aveti 400 de sfinti si va rugati la toti, iar va ajuta de se rup in c***e Pace

| Gizăz a răspuns (pentru nesuferit):

Nu-s creștin.

| Filip23 a răspuns:

Eu ma inchin si la icoane si la moaste. De mult. Cu sau fara acordul detinatorilor adevarului adevarat. Cei care sunt, eventual, iritati pot folosi pudra de talc.

| ramonica1979 a răspuns:

Asa e. Eu cand ma rog lui Dumnezeu nu ma pun cu fata nu stiu in ce parte, sau in fata unei icoane. Dumnezeu e omniprezent, el e peste tot si noi trebuie sa ne inchinam lui in duh si in adevar. Mai mult El stie exact ce-i in inimile noastre si cat de sinceri suntem. Te poti ruga in camera ta si El te aude foarte bine...happy
Si exact, in Biblie spune foarte clar ca icoanele, statuile...sunt gresite.

| gaby37 a răspuns:

Icoanele sunt o tampenie
Si moastele sunt tot felul de oase gasite pe jos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hristos insusi a lasat icoana Sa pe acest pamant.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SaintOcea):

Pe drumul Golgotei, cand Hristos a cazut obosit, Sfanta Veronica a venit sa-I stearga chipul de sudoare. Pe mahrama respectiva s-a imprimat chipul lui Hristos: prima Sa icoana!

| alexa71 a răspuns:

Ai dreptate...toti se aduna si se roaga la moaste si la sfinti dar cati se aduna sa Il Slaveasca pe Dumnezeu? Cati s-au adunat sa se roage lui? La biserica ortodoxa toti se duc ca la piata.sa vada cum s-a imbracat ala ce a mai facut si asa mai departe.Cati se duc sa se roage intredevar la Dumnezeu?