| kilgharrah a întrebat:

am o intrebare de religie... in Biblie scrie clar ca vrajitorii, talharii si hotii vor arde in focurile iadului si in pucioasa dar mai scrie si ca cei 3 magi au venit la nasterea lui Iisus sa se inchine iar mag inseamna: MAG s. 1. v. vrăjitor. 2. (BIS.) (înv.) vâlfă. (Cei trei ~ de la răsărit.Ce credeti despre asta...astept pareri.

20 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

I-am vazut ieri pe cei 3 magi si crede-ma ca nu aratau ca niste vrajitori ci mai degraba pareau niste clovni.

| Jardelin a răspuns:

Nu scrie in Biblie ca erau trei magi! S-a presupus cumva sau mai bine zis s-a dedus ca erau trei, pentru ca darurile aduse Mintuitorului erau in numar de trei: aur, tamiie si smirna. In realitate nu se cunoaste numarul exact al magilor. Puteau sa fie si 3, si 4, si 5 care impreuna sa aduca darurile mai sus mentionate.

Intelesul cuvintului mag in contextul Biblic care descrie evenimentele de atunci este astrolog. Adica o persoana care prevede viitorul pe baza pozitiei astrelor. Mai pe intelesul nostru, cineva care citeste in stele si vede in viitor.

| kilgharrah explică (pentru Jardelin):

Da dar Biblia nu este de acord ca oamenii sa afle ceva ce nu s-a intamplat inca (asa stiu eu) de aia ziceam...

| Jardelin a răspuns (pentru kilgharrah):

Nu inteleg exact ce ai dorit sa spui! Fi-i mai explicit, te rog!

| kilgharrah explică (pentru Jardelin):

Voiam sa spun ca nu este bine sa iti vezi viitorul (ca om) sau cel putin asa spune Biblia

| Jardelin a răspuns (pentru kilgharrah):

Pai, nu e bine, asa e! Si daca vreodata te gindesti sa-ti vezi viitorul sa nu o faci!

Oamenilor de astazi care doresc sa fie crestini, nu li se recomanda savirsirea unor practici de aflare a viitorului. Pentru ca aceste practici (si aflarea propriu-zisa a viitorului) nu sint compatibile cu, calitatea de crestin autentic! Adica, un crestin normal care crede in Hristos Mintuitorul nu este preocupat de aflarea viitorului, iar cine se preocupa nu este crestin!

Magii mentionati in Biblie la Nasterea Mintuitorului nu erau crestini! Ei nu aveau Biblia pe care o avem noi astazi si nu aveau invataturile crestine pe care le avem noi astazi! Ei apartineau unor popoare din Rasarit (din est), popoare care aveau altfel de invataturi si altfel de practici, printre care si prevederea viitorului. In felul acesta, magii apartinind unor popoare diferite au aflat acelasi lucru, in acelasi moment! Ca undeva in Iudeea s-a nascut Imparatul Lumii! Este extraordinara aceasta concluzie comuna la care au ajuns acei magi aflati poate la sute sau mii de km dinstanta unul de altul! Este extraordinar acest imbold comun pe care l-au avut (independent unul de altul) de a merge sa i se inchine lui Iisus!

Venirea magilor, adica a unor oameni importanti apartinind unor popoare straine, si inchinarea acestora in fata Pruncului abia nascut, trebuie inteleasa ca fiind recunosterea neamurilor straine din intreaga lume a unicului si adevaratului Dumnezeu.

| Zenit313 a răspuns:

Cand vine vorba despre Magi,crestinii spun ca este o metaforalaughing
Dar cand vine vorba despre vrajitorie,spun ca este interzisa si nu mai este o metafora.

Daca este ceva rau in Bilbie,este o metafora (crime,viol,incest,ura,hotie,rasism,brutalitate, genocid, prostie, imoralitate, minciuni)
Este adevarat numai ceea ce le convine lor!
Ipocrizie.

| kilgharrah explică (pentru Zenit313):

Da...chiar nu stiu ce sa mai cred

| Zenit313 a răspuns (pentru kilgharrah):

Nu ai nevoie de religie ca sa crezi in Dumnezeu.
Dumnezeu nu este un psihopat-gelos care are nevoie sa fie slujit si iubit.
Daca nu il iubesti, te tortureaza pentru eternitate in cele mai sadice moduri, dar el.te iubeste laughing
Si cica esti liber sa alegi. dragostea cu forta se numeste VIOL.

Religiile sunt niste fantezii, imaginatii si explicatii esuate ale unor oameni din antichitate...lasale.
Poti sa crezi in Dumnezeu si fara sa iti zica altii CUM sa faci acest lucru.

| alexclaudiu2003 a răspuns:

Crede si nu cerceta! asa spune biserica, eu sunt ATEU si pana nu vad nu cred

| kilgharrah explică (pentru alexclaudiu2003):

Sincer la cate am cercetat pana acum as fi si eu ateu straight face nici nu stiu ce sa mai cred

| RisenLight a răspuns:

Vai ce intrebare si ce interpretare de gradinita.
Sincer ai fost tare amuzant.
Acei magi (tu probabil te-ai gandit si la substantivul mage din lb engleza) erau 3 crai (regi) din 3 regiuni diferite.Deci te rog nu comfunda aceste cuvinte.
Sincer ma asteptam la intrebarea asta de la un copil de 10 ani.

| kilgharrah explică (pentru RisenLight):

Sti ceva daca habar n-ai mai bine taci sincer...asteptam raspunsuri de la cineva care stie ce vorbeste nu de la cineva care doar isi da cu parerea

| RisenLight a răspuns (pentru kilgharrah):

Imi dai raspunsul asta doar pentu ca esti indignat si suparat deoarece poate consideri ca te-am jignit.Sincer raspunsul e simplu si ai fi mai impacat crede-ma daca l-ai accepta.
Eu mi-am facut datoria. Daca vrei bine daca nu iar e bine.Nu vreau sa il accepti cu forta.
Nici nu stiu de ce ma mai chinui pe TPU.
Oricum imi cer scuze daca crezi ca te-am jignit cu ceva.
Invata sa lasi deoparte stilu catarului happy

| vrelian a răspuns (pentru RisenLight):

Scuza-ma dar tu citi ani ai? eu am citeva biblii si in toate asa scrie cum zice acest baiat de cum spui tu de 10 ani. daca vroiau sa spuna regi fii sigur ca asa ar fi zis.sau crai.de altfel in biblie se si spune clar de regi acolo unde este nevoie.deci odata ce exista cuvintul regi in biblie peste tot nu greseau ei tocmai acum sau sa spuna de fapt ca erau crai sau regi nu magi.clar este scris magi si magi aia inseamna in orice limba.sau daca vine din engleza sau de unde ar veni in romana asa se traduce vrajitori.ca urmare erai asa cum spune biblia magi=vrajitori.acum ca au gresit asta este alta poveste sa fie satosi, iar tu trebuie sa accepti asta nu sa o dai la intor asa cum iti place ori convine tie. daca in biblie nu ar fi existat cuvintul regi atunci da puteai interpreta in acest fel.dar nu mai ai loc de intors.scuze ca am intervenit.numai bine

| riri2 a răspuns:

Magii călăuziţi de o stea
Acei magi nu erau altceva decât nişte astrologi din Orient (Mat. 2:1, 2). Chiar dacă astrologia este astăzi la modă, Biblia o dezaprobă categoric (vezi paginile 110, 111, la subiectul „Destin"). Ar fi condus Dumnezeu la nou-născutul Isus nişte oameni ale căror practici le condamna?
În Matei 2:1–16 se arată că steaua i-a călăuzit pe astrologi mai întâi la regele Irod şi apoi la Isus şi că după aceea Irod a căutat să-l ucidă pe Isus. Nu se menţionează nicăieri că „steaua" ar mai fi fost văzută de altcineva în afară de astrologi. După plecarea lor, îngerul adevaratului Dumnezeu l-a avertizat pe Iosif să fugă în Egipt pentru a ocroti copilul. Aşadar, cine a făcut să apară acea „stea"? Dumnezeu sau cineva care voia să-l ucidă pe Fiul lui Dumnezeu?
Să remarcăm că relatarea biblică nu spune că magii l-ar fi găsit pe micuţul Isus într-o iesle, aşa cum este reprezentată, de obicei, această scenă în tradiţia legată de Crăciun. Când au sosit astrologii, Isus şi părinţii săi locuiau într-o casă. În ce priveşte vârsta pe care o avea atunci Isus, să ne amintim că Irod, pe baza celor auzite de la astrologi, a decretat să fie ucişi toţi copiii din ţinutul Betleemului de la doi ani în jos. — Mat. 2:1, 11, 16.

| FireOfSerenity a răspuns:

Povestea este o metafora pentru renuntarea la credintele pagane si urmarea drumului Lui Iisus.

| Chester1 a răspuns:

Se vede ca s-au cam incurcat aici..intreaba un preot, chiar sunt curios ce raspuns ti-ar da laughing

| Dumitru73 a răspuns:

Cel mai sigur, cei 3 Magi nu au existat.
Asa cum spune si FireOfSerenity, ei au fost adaugati in poveste pentru a "demonstra"ca tot Universul i s-a inchinat: magii, pastorii, animalele din staul.
Sunt multe controverse legate de episodul nasterii. Sunt diferente enorme chiar intre evanghelii.