| Iustangi a întrebat:

Am o intrebare pentru voi. As dori sa stiu cum as putea fi eu o persoana roditoare?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia, blandetea, infranarea poftelor. Impotriva acestor lucruri nu este lege." (Gal.5:22,23)
Iar in v.25 spune: "Daca traim prin Duhul, sa si umblam prin Duhul."

Fie ca rodul nostru sa fie acela al Duhului Sfant, si nu al firii pamantesti dupa care traiesc aceia care nu cunosc pe Dumnezeu.

15 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

As dori sa stiu cum as putea fi eu o persoana roditoare?==ce înțelegi prin persoană roditoare?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru MMihai):

Cred că fertilă. Cine știe ce planuri are!

| Raniia a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Are planuri marete. Poti spune si fertil atata timp cat samanta da roada. Daca se lasa calauzita de Duhul Sfant roada Lui este dragostea si ea se manifesta in:bucurie-taria dragostei,pace-siguranta dragostei,indelunga rabdare-rabdarea dragostei,bunatatea-purtarea dragostei, facerea de bine-caracterul dragostei, credinciosia-increderea dragostei, blandetea-smerenia dragostei, stapanirea de sine-biruinta dragostei.

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Te ofereai voluntar? laughing

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Nu.Nici nu știu dacă e băiat sau fată laughing
De fapt, cred că e de sex masculin.

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Am vrut sa fac si eu o gluma si nu mi-a iesit!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Apreciez intenția, oricum.

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Doream sa iti aduc un zambet pe buze! O seara placuta iti doresc.

| Shammal a răspuns:

Fi autentica asa cum esti tu, fa cea ce simti, urmeaza-ti entuziasmul si bucuria ele sunt ca o busola

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Obelix2266 e raspunsul cel mai bun + mergerea la biserica

| bloodyhell a răspuns:

Sapi o groapa mare apoi te arunci in ea si pui pe cineva sa arunce pamant peste tine.parti din tine vor deveni roditoare in cativa ani.

| RefinedStrings a răspuns:

Domnul, vrea ca tu, ca si om sa fii roditor. Ce inseamna asta? Sa fii ucenic, sa inveti caile Lui, voia Lui, si la randul tau, tu sa aduci tot mai multi oameni la Dumnezeu. Adica sa vorbesti cu oamenii si sa ii ucenicizezi la randul tau. Nu imi trebuie funda, dar asta e raspunsul corect.

| consilierultau001 a răspuns:

Deci trebuie sa faci tot ce este la raspunsul castigator si vei fi un om roditor

| obelix2266 a răspuns:

Cam succinta intrebarea ta, am sa incerc sa-ti raspund asa: iubestel pe DUMNEZEU cu toata forta ta, cu tot sufletul tau, din toata inima ta si 2 :iubesteti aproapele ca pe tine insati. Aceste 2 legi daca le respecti, esti foarte roditor in tot ceea ce este dumnezeiesc. Aceste doua legi le cuprind pe toate cele 10 (porunci). Succes.