|

Salut TPU.Am o mica intamplare. Intr-o zi m-am rugat la Dumnezeu sa imi dea Duhul Sfant, dar in ziua aceea nu s-a intamplat nimic.A doua zi m-am rugat iarasi pentru acelasi lucru si mai tarziu bunicul meu mi-a cerut sa citesc noul testament.Eu cred ca Dumnezeu a vrut sa-mi arate ca Evanghelia este cheia succesului de a trai o viata duhovniceasca.1.Voi ce parere aveti? Cu mult timp in urma eu cred ca Dumnezeu a fost darnic si mi-a incredintat Duhul Sfant pentru ca m-am pocait de pacate si am incercat sa implinesc voia Domnului nostru Iisus Hristos dar am renuntat pentru ca diavolul a fost puternic.2.Se mai poate face ceva pentru mantuirea mea?

10 Raportează Evaluează
10 răspunsuri:
| a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu a vrut sa-mi arate ca Evanghelia este cheia succesului de a trai o viata duhovniceasca.1.Voi ce parere aveti?
Părere proastă despre tine.
Cu mult timp in urma eu cred ca Dumnezeu a fost darnic si mi-a incredintat Duhul Sfant pentru ca m-am pocait de pacate si am incercat sa implinesc voia Domnului nostru Iisus Hristos dar am renuntat pentru ca diavolul a fost puternic.2.Se mai poate face ceva pentru mantuirea mea? Nu.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Eu cred ca e timpul sa revii la realitate.

| a răspuns:

1. Duhul Sfant nu vine pe portiuni, mai primesti din Duhul Sfant acum si inca ceva peste 5-6 ani. In momentul mantuirii Duhul Sfant vine sa locuiasca in tine, cu toat puterea.
2. Mantuirea nu se pierde.
Draga prietene, mantuirea se face prin harul Lui Dumnezeu.

Efeseni 2:8 ''Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă; şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu; nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.''

Romani 10:13 ''Fiindcă oricine va chema Numele Domnului va fi mântuit.''

Draga prietene, faptul ca tu crezi ca ti-ai pierdut mantuirea, este o minciuna. Nu stiu cine esti, sau ce ai facut, dar indiferent de ce ai facut, Hristos te primeste iar, esti copilul Lui in continuare, Tatal nu ne paraseste atunci cand noi ne indepartam de El.
Vreau sa iti prezint materialul de la AlfaOmega.
ISUS HRISTOS CARE A DEVENIT MÂNTUITORUL ȘI MIJLOCITORUL OAMENILOR. El a fost singurul care a trăit pe pământ, fără păcat. Astfel, El a putut deveni Mântuitorul tuturor oamenilor. Sângele Lui ne spală pe noi de orice păcat. El este Mijlocitorul pentru că este la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, unde, pe baza sângelui Lui și a jertfei Sale unice, mijlocește pentru toți oamenii de pe pământ.
HARUL ADUS DE ISUS HRISTOS. De 2000 de ani încoace, Dumnezeu Duhul Sfânt, a treia Persoană a Dumnezeirii, administrează harul lui Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este favoarea nemăsurată a lui Dumnezeu pe care am primit-o prin jertfa Fiului Său. Harul este suma tuturor acțiunilor lui Dumnezeu îndreptate înspre om, cu scopul de a-l ajuta să fie mântuit pentru pământ și eternitate.
Scriptura ne spune: Harul lui Dumnezeu care ne aduce mântuire tuturor oamenilor, s-a arătat... (Tit 2:11) Trebuie să știi că mântuirea lui Dumnezeu este adusă pentru toți oamenii, iar harul, această favoare nemeritată a lui Dumnezeu îți aduce câteva lucruri foarte importante în viața ta:

1. DUMNEZEU ÎȚI OFERĂ OCAZIA SĂ AUZI VESTEA BUNĂ...2006 - 2177 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Duhul Sfant se obrine in urma botezului cu Duh Sfant si foc pe care numai Iisus il face. Ioan Botezatorul spunea:
"Eu v-am botezat pe voi cu apă, El însă vă va boteza cu Duh Sfânt."
(Sfânta Evanghelie după Marcu –1/8)
Pe cat pare de imposibil de realizat pe atat de simplu este.
Botezul cu Duh Sfant este auzirea si insusirea cuvantului, si asta pentru ca Iisus a spus : "...cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh..."
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
"Şi suntem martori ai acestor cuvinte noi şi Duhul Sfânt, pe Care Dumnezeu L-a dat celor ce Îl ascultă"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 5/32)

"Acum voi sunteţi curaţi, pentru cuvântul pe care vi l-am spus."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 15/3)
Deci Duhul Sfat este dat de Dumnezeu celor care asculta si inteleg cuvantul Sau

"Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste toţi cei care ascultau cuvântul. "
(Faptele Sfintilor Apostoli – 10/44)
"Şi suntem martori ai acestor cuvinte noi şi Duhul Sfânt, pe Care Dumnezeu L-a dat celor ce Îl ascultă."

(Faptele Sfinţilor Apostoli – 5/32)
"Despre Acesta mărturisesc toţi proorocii, că tot cel ce crede în El va primi iertarea păcatelor, prin numele Lui. Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste toţi cei care ascultau cuvântul."
(Faptele Sfintilor Apostoli –10/4)
De primit il primesti, problema este sa mentii casa Lui (care este corpul tau) sfanta, adica sa nu mai faci fapte rele. In cazul in care le faci Duhul Sfant pleaca de la tine si dupa aceea nu cred ca se mai poate face nimic :
"Să nu întristaţi Duhul cel Sfânt al lui ...2004 - 2175 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Cand ai primit duhul ai simtit ceva in fund?

| a răspuns:

„pe cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afară" (Ioan 6:37)

Îți recomand cartea „Calea către Hristos" de Ellen G. White.

| a răspuns:

1) Din ceea ce scrii se pare ca ai o mare confuzie, Duhul Sfant NU E STE o energie ceva ci ESTE o FIINTA.
2) Ca sa primesti Duhul Sfant trebuie sa faci parte din Biserica lui Dumnezeu care respecta CERINTELE Sale: Apocalipsa 12, 17. Si balaurul, mâniat pe femeie, s-a dus sã facã rãzboi cu rãmãsita semintei ei, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu, si tin mãrturia lui Isus Hristos.
3)" poruncile lui Dumnezeu," sunt Cele 10 Porunci SCRISE de Dumnezeu.
4) " mãrturia lui Isus Hristos. " Biblia in intregul EI.
5) Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus.
In ultimul verset SE REPETA acelasi lucru ca in cel dinainte.
Astea sunt conditii OBLIGATORII ca sa primesti Duhul Sfant si ca te si pocaiesti.

| a răspuns:

"Nu-i nimeni atat de cazut ca sa nu poata fi renascut." Tu ceri Duhul Sfant dar gandeste-te altfel, Duhul Sfant poate sa locuiasca in tine?

| a răspuns (pentru sadrian46):

Esti total pe langa subiect, daca taceai filozof ramaneai

| a răspuns:

Duhul Sfânt îl ai de când ești în pântecele mamei tale