| 6Anonim9 a întrebat:

Am o nedumerire in legatura cu "ateii propovaduitori".
Din punctul de vedere al religiosilor, daca aduc un om la credinta intr-o divinitate, e un castig pentru ambii.
Din punctul de vedere al ateilor, religiosii si toate fiintele ajung in infinitul inexistentei, indiferent ca reusesc sa aduca pe cineva de la credinta intr-o divinitate la necredinta sau nu. Tot in acelasi punct se ajunge din perspectiva lor.
Intrebarea mea e: De ce incearca ateii sa aduca pe cineva de la fericirea rezultata din speranta, la crezul in " viata fara rost"?

16 răspunsuri:
| Coconutz a răspuns:

Viata are rost cat timp tu ii dai rost. Nu ai nevoie de un credinta intr-o religie care scuipa doar neadevararuri. Poti crede intr-un zeu personal daca chiar vrei asta, dar sa crezi in vreo religie majora este pur si simplu daunator persoanei care crede, cat si societatii.

| danay72 a răspuns:

Ei cred ca asa e mai bine. Dar pana la urma fiecare decide pentru el ce este cel mai bine. Din nefericire, nu putem obliga pe nimeni sa creadă în Dumnezeu. Fiecare își va purta propria sarcina.

| RAY a răspuns:

De cand ateismul are vreo legatura cu infinitul inexistentei? daca tot afirmi ceva nu minti, ateismul e lipsa credintei atat, a te minti singur ca exista dumnezeu si sa fi dogmatic si sa urasti pe alti doar ca nu are religia ta nu cred ca are legatura cu fericirea, apropo in Romania 99, 98% sunt crestini cica nivelul fericiri e cel mai scazut din ue iar in norvergia o tara atee nivelul fericiri e cel mai mare deci se pare ca realitatea te contrazice, romanii sunt in topul boliilor depresive in topul consumatorilor de bauturi alcoolice, violentei, coruptiei, hotiei etc
viata fara rost? cati din voi crestini includeti iubirea fata de aproapele vostru in scopul vieti voastre? nici macar 1%, fiecare e pentru el asa ca fiecare isi gaseste scopul si rostul in beneficiul sau

| 6Anonim9 explică (pentru RAY):

N-ai intes intrebarea prietene. happy

| T0T a răspuns:

Eu aș zice că nimeni nu ar trebui să încerce nimic și să lase pe fiecare în ce crede. Ateu sau religios nu tolerez să îmi bagi pe gât convingerile tale căci pot gândi pentru mine. De asemenea nici eu la rândul meu nu o voi face căci nu putem să absolutizăm ceea ce nu știm, asta e prostie. Însă omul când neagă dovezi clare înseamnă că are anumite probleme și poate mai are o speranță să vadă realitatea. Pe lângă acele dovezi clare după mine fiecare poate crede ce vrea.

| AC4S4 a răspuns:

Fiecare om incearca sa-i convinga pe ceilalti despre modul lor de gandire asupra vietii, sensul vietii, etc.
Daca un om nu este tare in credinta lui, se va lasa repede influentat. Poate un crestin nu are cunostinte biblice, apoi vine ateul si ii spune lucruri de genul :"Daca Dumnezeu exista atunci de ce se intampla (...)". Biblia nu trebuie doar citita, ci si inteleasa.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca unul considera ca Biblia este doar o carte de povesti este ateu?
Nu.
Este doat unul care cauta adevarul si are curajul sa se opuna haitei de orbi care cred minciunile bisericii.

| Nilsson a răspuns:

Nu exista nicio explicatie logica pentru actiunile lor.
A scuza raul inseamna a-l apara.

| drutzix a răspuns:

Crezi ca un ateu nu are de castigat daca majoritatea din jurul ar fi atei?
Pai daca majoritatea credinciosilor din tara ar deveni atei peste noapte s-ar intampla urmatoarele lucruri
Preafericitul nu si-ar mai face vile si catedrale din buzunarul nostru
Politica nu ar mai fi influentata de biserici
Nu s-ar mai impiedica predarea evolutiei in scoli (evolutia e un fapt. oricat de mult ar tipa credinciosii ca nu e asa).
Si astea-s doar chestii la care m-am gandit pe moment.

Fericirea rezultata din speranta desarta nu se numeste fericire.
Nici un ateu de aici nu o sa-ti zica ca viata nu are rost. Rostul ti-l faci tu.
Iar daca stai sa te gandesti credinta ca dupa ce mori o sa traiesti vesnic faca ca viata asta sa nu aiba rost.

| doctorandus a răspuns (pentru drutzix):

B.O.R. nu are un punct de vedere oficial asupra evolutiei.

http://www.youtube.com/watch?v=jSVPZykCRyQ

| drutzix a răspuns (pentru doctorandus):

Oficial nu dar au fost sa faca pacte secrete cu scolile din Romania.
Poate nu au o pozitie oficiala dar teoria evolutiei este complet antitetica mitului creatiei crestin.
Chiar daca Papa (stiu ca e catolic) a spus ca evolutia e reala si o da in metafore asta nu inseamna ca evolutia se 'pupa' cu religia crestina.
Daca ai evolutie nu ai cum sa ai pe Adam si Eva si nici potopul.
Fara Adam si Eva nu ai pacat original, fara pacat original Iisus nu are de ce sa vina sa se sacrifice lui insusi.

| doctorandus a răspuns (pentru drutzix):

Ai vazut videoul cu episcopul Kallistos Ware?

„Într-o formă sau alta, evoluționismul teist este viziunea asupra creației predată în majoritatea seminariilor protestante mainline și este poziția oficială a Bisericii Catolice." Eugenie C. Scott.

| 6Anonim9 explică (pentru drutzix):

Daca ai fost atent, am pus "viata fara rost" in ghilimele pentru ca nu am gasit un termen potrivit. Ma refeream ca dupa viata asta, in opinia ateilor, dupa ce mori, gata. Deci tot ce ai realizat, pentru tine, personal, nu te-a ajutat. Esti un nimic, indiferent de ce ai reusit sa faci in viata asta. La asta ma refeream. happy

| Holiday a răspuns (pentru 6Anonim9):

"Esti un nimic, indiferent de ce ai reusit sa faci in viata asta"

Obisnuieste-te cu asta. Nu primesti nimic daca pupi in find spiridusi imaginari. Tot ce esti, esti cat traiesti si eventual daca lasi ceva folositor in urma ta. In rest sunt povesti...

Răspuns utilizator avertizat
| Stell99 a răspuns:

Din punctul de vedere al unor atei toti oamenii ajung infinitul inexistentei!
Sunt Ateu! Dar constiinta exista!
Existenta constiintei, a "sufletului" nu dovedeste ca exista o divinitate!
Ci are lagatura cu mama natura!