| starlyblue a întrebat:

Am o prezentare la religie despre eutanasie şi aş dori să aflu părerea altor persoane despre aceasta. M-am gândit că mă puteți ajuta. Credeți că este un lucru bun? De ce?

Răspuns Câştigător
| qqwpswa a răspuns:

Mie nu imi pare ca au un motiv suficient de bun. Daca un om si-ar dori cu disperare cat mai repede moartea, daca el efectiv nu ar mai putea de dureri, fiecare zi ar fi pentru el doar un chin de nedescris, i-ar fi foarte rau si in privinta lui chiar nu s-ar mai putea face nimic, ar fi mai bine pentru el sa moara decat sa mai continuie sa sufere fara sa mai aiba puterea de a mai face ceva.
Si daca omul va alege sa traiasca mai departe, ce va putea sa mai faca daca deja se afla la capatul puterilor, daca oricum moartea il asteapta, daca este complet secat de puteri si se afla doar intr-o continua suferinta, fara sa ii mai poata fi alinata durerea?
Daca omul acela isi doreste de unul singur moartea si poate chiar este mai bine pentru el sa moara, de ce ar fi un credincios impotriva acesteia, de ce sa nu il eutanasieze? Pana la urma nu il omoara cu ganduri rele, nu o face cu rautate. Si aceasta nu se poate socoti ca pacat.

45 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din punct de vederre CRESTIN, eutanasia este total interzisa. Practic este o crima. Numai Dumnezeu are dreptul sa decida cand omul trebuie sa-si sfrseasca umblarea pe pamant.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Practic lui dumnezeu ii place sa vada cum se chinuie unii oameni

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Astia au ramas cu impresia ca necrestinii ar fi siliti sa respecte morala crestina. Nici macar crestinii nu pot fi siliti sa faca ce spune Preafericitu'. Nu traim intr-o teocratie.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Practic nu cred ca ai intelege ceva daca ti-as explica. Totusi sa incercam viata asta este doar o perioada de proba pentru viitor, in functie de ceea ce faci te califici sau nu pentru continuare. Nimeni nu este asemanator de aceia fiecare suntem supusi la diferite probe. Daca citeai Biblia aflai ca nimeni nu este supus unor probe peste care nu poate trece dar omul este si slab cate o data, las de cele mai multe ori, iubitor numai de bine, viata are si suferinta ca urmare a pacatului. Uite un exemplu foarte recent, daca ai sa urmaresti mesajele ai sa vezi ca nu am mai scris de circa 1 luna de zile nimic, era sa mor, am fost internat de urgenta si am suferit o interventie chirurgicala de peste 20 de cm pe abdomen, a fost un test peste caare Dumnezeu m-a trecut, acum sunt acasa si ma recuperez si multumesc lui Dumnezeu pentru ajutorul fara de care as fi murit. Suntem testati, zilnic. Biblia spune ca din vorbele si faptele tale vei fi intr-o tabara sau alta. Dumnezeu e BUN dar noi trebuie sa trecem peste examenele de "absolvire".

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Asta cu "examenele de absolvire" nu este cunoastere obiectiva, deci nu are nici cea mai mica dovada pentru ce sustine. De ce sa credem in Isus si nu in Zambazulu? Nici el nu stie de ce. Credinta nu-i stiinta.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Stai asa ca nu pricep.
De ce te ai dus la spital sa te operezi daca dumnezeu te a ajutat si ai scapat?

De ce te ai dus la prostalaii aia de medici sa te opereze? Trebuia sa stai acasa si sa te rogi, ca de multumit nu le multumesti lor ci unui batranel inchipui care locuieste pe un nor.

Mi e asa de greata de specimene ca tine. Medici aia au muncit o viata sa invete sa opereze si sa salveze vieti si niste ciumpalaci ca tine care isi traiesc viata dupa o carte scrisa de niste oieri acum cateva mii de ani nici macar nu au bunul simt sa le zica multumesc.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Ce ti-am spus ca nu intelegi, unu, nu m-am dus ca eram in coma, am fost dus, doi Dumnezeu lucreaza prin intermediul oamenilor, in acest caz doctorii, trei Dumnezeu nu este un batranel care sta pe un nor fiindca nu este om. Doctorii nu sunt prostalai ci sunt uneltele lui Dumnezeu cum suntem toti in domenile in care activam. De exemplu cel mai mare numar de doctori din lume sunt credinciosi (ma refer la crestini) iar cele mai avansate studii medicale sunt sub indrumarea bisericilor. Pot da nenumarate exemple dar tu esti mai "destept" ca toti si nimeni nu te poate contrazice. Cand vei avea nevoie de doctori sa-i intrebi daca cred in Dumnezeu si sai RESPINGI pe cei ce cred si vom vedea cine te mai trateaza.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Mda, penibile explicatii. Un om si a murdarit mainile cu sangele tau ca sa iti salveze viata si tu il consider o unealta a unei himere.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

"Mda, penibile explicatii"
Dar daca chiar doctorul a spus asta, ce mai zici? Dupa o interventie de 6 ore doctorul a spus sotiei ca el a facut tot ce a putut si ca dupa aceia TOTUL sta in mana lui Dumnezeu iar tu vi cu modele de ras pentru handicapati.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Lool. Nu ma interesează ce a zis medicul. Ideea e ca el, după 6 ore, ti a salvat viata. Și a făcut asta cu mâinile lui. Iar tu nici bunul simt sa ii mulțumești nu ai. În fine. Gândire de spalacit pe creier. Sa te faci bine. Sănătate. Nu mai continuam ca nu are rost.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

"Iar tu nici bunul simt sa ii mulțumești nu ai."
O, fi sigur ca i-am multumit si inca mai mult de atat dar eu stiu care a fost lucrarea doctorului si care lui Dumnezeu. Multumesc pentru urare.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru doctorandus):

Stiinta... stiinta stiinta stiinta peste tot. Cand incepi o discutie pe tematica religiei, ateii/necredinciosi intra cu stiinta. Totusi, daca e sa o luam asa, si stiinta tot un fel de credinta e. Ia ca exemplu viteza luminii. E variablia. Sunt o gramada de fizicieni care zic asta. Daca e adevarat, atunci toate mai toate calculele cu anii lumina is gresite sau, daca nu is, atunci la un moment dat vor fi. Avand in vedere ca viteza luminii e variabila, atunci data cand a fost creat universul se schimba, data cand a aparut prima maimuta se schimba si asa mai departe.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru suntserios):

Cand s-a dus la facultatea de medicina sunt sigur ca era constient ca o sa vada sange tot restul carierei lui si plus ca a murdarit niste manusi nu mainile lui...

| DoctorWh0 a răspuns (pentru suntserios):

Nu te intereseaza? Inainte erai de partea medicului si acum ca ai auzit asta gata medicul nu mai conteaza... Tu te auzi... te bati tu singur cu propriile tale raspunsuri.
"Gândire de spalacit pe creier"
Serios? Da tu ce esti? Banuiesc ca nu esti tu primul om de pe pamant care sa fi inceput toata treaba asta cu ateismul si sunt foarte foarte sigur ca nu ai trait toata viata intr-o pestera si acolo ti-ai dat seama ca nu exista nimic acolo sus. Tu zici ca eu si danut suntem spalaciti pe creier, dar cam asta esti si tu...

| DoctorWh0 a răspuns (pentru danut):

Sa te faci bine danut!

| suntserios a răspuns (pentru DoctorWh0):

Loool, ce sa mai discutam când tu nici nu ai înțeles metafora cu sângelele... Loool

| suntserios a răspuns (pentru DoctorWh0):

Știința se bazează pe experimente concrete, palpabile demostrabile. Religia înseamnă credință în ceva imaginat de oameni. Nu încerca să compari ca te bate logica.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru suntserios):

Loool ai auzit si tu de cuvantul asta loool

| DoctorWh0 a răspuns (pentru suntserios):

Tare mi-ar placea sa te vad cum determini tu viteza luminii si faci iar calculele... si din cate stiu eu nu este nimeni care are macar 11 miliarde de ani si sa imi zica mie ca a vazut cum a aparut universul... loool

| doctorandus a răspuns (pentru DoctorWh0):

Nu, de fapt viteza luminii nu e variabila. Viteza luminii intr-un mediu este alta decat viteza luminii in vid pentru ca fotonii se ciocnesc de electroni si pe urma sunt reemisi, ceea ce-i intarzie.

Si da, in decizii politice ne bazam pe cunoastere obiectiva, nu pe credinte subiective. Ca pe urma spiritistii or sa pretinda ca oamenii care nu sunt eutanasiati ajung in iad. Nu suntem intr-o teocratie ca sa facem legi dupa cum ne canta biserica.

Nu avem nicio ratiune suficienta pentru a fi crestini mai degraba decat hindusi sau budisti. Nu stiu daca-ti dai seama, din punct de vedere obiectiv, credintele religioase sunt fantezii (povesti fantastice). Asta nu inseamna false, ci inseamna ca nu avem niciun mijloc pentru a cunoaste daca sunt adevarate sau false. Nu avem niciun mijloc prin care putem afla daca Isus e Dumnezeu. Deci credinta ca Isus e Dumnezeu e arbitrara si subiectiva, la fel cu credinta ca Hercules e fiul lui Zeus. Astea sunt mituri si legende, nu realitati istorice.

| doctorandus a răspuns (pentru DoctorWh0):

Dap, iar politistii nu au fost de fata la fiecare omor pe care-l rezolva.

| danut a răspuns (pentru DoctorWh0):

Multumesc frumos pentru urare.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danut):

"N-am mai fost activ de o luna. Eram pe moarte."
De fapt, minti. Ai fost la spital pentru ca ti-oi fi luxat mana sau oi fi baut cam mult si te-a durut burta. Dar pe moarte nu erai sigur.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru DoctorWh0):

E constanta in vid. Pentru vid sunt rezolvate toate calculele.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru DoctorWh0):

Dar este cineva care l-a vazut pe batranelul de pe norisor?

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Opinia ta, dar chiar daca vrei sa vezi te invit la mine acasa sa te convingi. Daca erai atent aflai care este credinta mea si ca eu nu consum alcool sau mint dar nu are sens sa dau amanunte pe net dar se poate vedea diagnosticul si "urmarile". Nu comentez mai mult ca sa nu-ti dau ocazia sa te afunzi in starea ta naturala.

| RAY a răspuns:

Cred ca orice om are dreptul sa aleaga ce vrea, atata timp cat nu afecteaza pe alti, gen ma sinucid dupa ce impusc 100 de persoane,dar privind acest mod,sunt de acord,sunt persoane care sufera,de ce sa nu crumi suferinta? adica dumnezeu iti da cancer i place sa vada ca suferi iar daca iti iei viata te duci in iad pe vechi,ce oribil,uni chiar cred asta,pe bune,trezeitiva la realitate oameni buni,singura viata e asta, prima si ultima, nu exista demoni, diavoli, draci noi oameni facem tot ce facem

| SG1995 a răspuns:

Simplu, omul are dreptul nu obligația să trăiască, mi se pare absurd să obligi pe cineva să trăiască.

| Steregoi a răspuns:

Moartea vine si singura.

| starlyblue explică (pentru Steregoi):

Vine, dar sunt multe persoane care îndură un drum lung până când vine moarte să-i ia.

| Nilsson a răspuns:

Omul nu are dreptul sa decida cand moare cineva.

Eutanasia reduce demnitatea omului la rangul animalelor.

Acum e un trend in crestere aceasta procedura in tarile vestice, de unde vine odaca cu legalizarea drogurilor si revolutia sexuala.

E planul Satanei, dupa ce oamenii traiesc o viata in desfrau si placeri si pe final platesc pretul prin boli cauzate de acest stil de viata diavolul ii ispiteste sa moara repede in ideea ca sa scape de chinuri si sa nu mai aiba timp sa se pocaiasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nilsson):

Oamenii chiar au dreptul sa decida cand mor altii. De exemplu Hitler a decis sa moara zeci de milioane de oameni. Alegerea lui...

| Octavian199 a răspuns:

Normal, daca vrea si el.

| Mircea08 a răspuns:

Eutanasiere = ucidere
Crestinii nu ucid. Probabil ca te referi la cei care sufera pe la terapie intensiva ani in sir si legea nu da voie sa fie eutanasiati.
Pe de o parte crestinul respecta INTOCMAI legile statului
"Oricine să fie supus stăpânirilor celor mai înalte; căci nu este stăpânire care să nu vină de la Dumnezeu. Şi stăpânirile care sunt, au fost rânduite de Dumnezeu. De aceea, cine se împotriveşte stăpânirii, se împotriveşte rânduielii puse de Dumnezeu; şi cei ce se împotrivesc îşi vor lua osânda."
(Romani 13/1, 2)
Pe de alta parte, daca cel in cauza este un slujitor al diavolului, atunci Dumnezeu nu il va apara nici in viata asta si nici in cea viitoare, deoarece are "grija" de el stapanul lui, cel caruia i-a slujit.
Stiu ca in urma unor astfel de afirmatii voi primi o gramada de intrebari si reprosuri - asa patesti cand spui adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Crezi ca Dumnezeu vede cand furi?
Cand minti, preacurvesti, omori sau cand injuri?
Sigur nu te vede, poti linistit sa fii
El e ocupat sa dea, cancer la copii."

| wpetterssone a răspuns:

Eutanasia, sau „moartea ușoară", este definită drept „metodă de provocare... a unei morți precoce nedureroase unui bolnav incurabil, pentru a-i curma o suferință îndelungată și grea". (Dicționarul explicativ al limbii române, 2009) Iar actul prin care un medic îl ajută pe pacient să își pună capăt vieții se numește sinucidere asistată medical.
Din 1 Ioan 3:15 și Exodul 20:13, ni se amintește că Dumnezeu condamnă atât luarea vieții altora, cât și a propriei vieți.
Biblia nu aprobă luarea vieții cuiva, nici chiar atunci când moartea este iminentă. Această idee este susținută de ceea ce i s-a întâmplat regelui Saul al Israelului. Fiind rănit de moarte în luptă, el îi cere slujitorului său să îi curme viața. (1 Samuel 31:3, 4) Slujitorul refuză. Mai târziu însă, altcineva pretinde că a îndeplinit dorința regelui. Acest om este găsit vinovat de sânge de către David, care a reflectat gândirea lui Dumnezeu în această chestiune. (2 Samuel 1:6-16)
Biblia menționează puține cazuri de sinucidere, în acestea fiind implicate persoane care nu îndeplineau voința lui Dumnezeu. (2 Samuel 17:23; 1 Regi 16:18; Matei 27:3-5) Biblia nu cataloghează sinuciderea drept un păcat de neiertat, deși este un păcat grav. Dumnezeu înțelege pe deplin cauzele tendințelor suicidare, precum problemele mintale, stresul extrem sau chiar factorii genetici.
Există o mare diferență între eutanasierea animalelor de companie și cea a oamenilor. Dumnezeu le oferă speranța vieții veșnice doar oamenilor, nu și animalelor. (Romani 6:23; 2 Petru 2:12)
Poți aprofunda accesând sursa la: https://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/eutanasie/

| qqwpsw a răspuns:

Daca omul doar se chinuie si nu se mai poate face nimic in privinta lui, atunci cred ca este mai bine pentru el sa moara. Chiar si daca el ar mai trai ce ar putea el sa mai faca daca se afla
intr-o situatie groaznica?
Nu vad de ce religia ar fi impotriva, pana la urma nu se opreste totul la moarte.

| doctorandus a răspuns (pentru qqwpsw):

Nu conteaza ca religia crestina e impotriva, din moment ce nu toti cetatenii unei tari sunt crestini. Religia se practica in mod voluntar si nesilit de nimeni, intre parteneri care consimt. Orice alta abordare este neconstitutionala.

| Mircea08 a răspuns (pentru qqwpsw):

De ce religiile trebuie sa rezolve problema si nu oamenii de stiinta sau cei care fac legi?

| qqwpswa a răspuns (pentru Mircea08):

Scuze, dar te referi la motivul pentru care Reliigile ar trebui sa se preocupe de o asa problema? Adica, de ce ar trebui sa faca religia ceva, sa schimbe ceva, cand ar putea alti sa se preocupe foarte bine de problema asta?

| qqwpswa a răspuns (pentru Mircea08):

Sunt momente in care omul ar trebui sa se pronunte, sa spuna clar de ce crede ca ceva este bun sau rau.
Nu am spus ca religiile ar trebui acum sa si faca ceva cu aceasta problema. Momentan ar fi de ajuns daca si-ar gasi un motiv real pentru care ar fi pentru sau impotriva acesteia. Am vazut ca multi sunt cei ce sunt impotriva fara a avea cu adevarat un motiv bun.

| Mircea08 a răspuns (pentru qqwpswa):

Pacatul inseamna calcarea legii (nu ucide), iar plata pacatului este moartea. Crezi cumva ca cei care cred asta (credinciosii) au un motiv suficient de bun pentru a nu eunatasia pe cineva?

| Mircea08 a răspuns (pentru qqwpswa):

Ai inteles exact pe dos. Am intrebat "de ce religiile trebuie sa rezolve asta si nu altii? (cei care fac legile, oamenii de stiinta )

| Mircea08 a răspuns (pentru qqwpswa):

Am citit in Biblie, dar nu stiu in care un verset care spunea cam asa "orice ai face incredintat ca e bine ti se va considera ca dreptate", cu alte cuvinte, daca esti crestin si prin obisnuinta nu faci lucruri rele, poti face ceva ce esti incredintat (tu esti sigur ca e buine asa) ca e bine chiar daca acel lucru pare a fi rau pentru altii.
Nu am spus asta pana acum deoarece nu am gasit citatul, dar am gasit totusi un verset in care se spune putin altfel ca ceea ce este din credinta (esti incredintat) ti se va socoti ca dreptate :
De acea, credinta lui i s-a socotit ca dreptate. (Rom.4:22)
Ceea ce am scris mai sus este o parere a mea, nu am citate prin care sa o sustin

| starlyblue explică (pentru qqwpswa):

Îți mulțumesc pentru răspuns!

| qqwpswa a răspuns (pentru Mircea08):

Mie nu imi pare ca au un motiv suficient de bun. Daca un om si-ar dori cu disperare cat mai repede moartea, daca el efectiv nu ar mai putea de dureri, fiecare zi ar fi pentru el doar un chin de nedescris, i-ar fi foarte rau si in privinta lui chiar nu s-ar mai putea face nimic, ar fi mai bine pentru el sa moara decat sa mai continuie sa sufere fara sa mai aiba puterea de a mai face ceva.
Si daca omul va alege sa traiasca mai departe, ce va putea sa mai faca daca deja se afla la capatul puterilor, daca oricum moartea il asteapta, daca este complet secat de puteri si se afla doar intr-o continua suferinta, fara sa ii mai poata fi alinata durerea?
Daca omul acela isi doreste de unul singur moartea si poate chiar este mai bine pentru el sa moara, de ce ar fi un credincios impotriva acesteia, de ce sa nu il eutanasieze? Pana la urma nu il omoara cu ganduri rele, nu o face cu rautate. Si aceasta nu se poate socoti ca pacat.