| Sk84Life a întrebat:

Salut TPU,am o problema foarte mare care nu-mi da liniste, si aceea este ca de la 14ani,am inceput sa ma masturbez, si am tot continuat asa timp de 4ani,acum am 18, am citit pe net ca e pacat,si daca nu pun punct,s-ar putea sa ajung in iad,ca e pacat de moarte,ca samanta ce o am nu trebuie risipita,si ca la fiecare masturbare omori suflete nevinovate,fiindca trebuie folosita strict pentru a da nastere unui copil,nu pentru satisfacere personala,i-am tot promis lui Dumnezeu anul asta,ca nu mai fac, treceau 2-3zile,iar faceam,ce sa ma fac? am facut promisiuni,care nu le-am indeplinit, mai am sanse sa-mi repar pacatul? Am ceva intrebari:
1) Se mai iarta daca merg la biserica? si daca da, cum? in cat timp?
2)Ce sa fac sa nu mai practic acest pacat mizerabil?
3)Continuand prin rugaciuni,si promitand pentru ultima oara ca nu mai fac,si intr-adevar sa vada Dumnezeu ca asa e,oare ma va ocroti si va ma ferii de rele? stiu ca ne iubeste si ne vrea binele,astept raspunsuri, multumesc.

35 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Aha.

http://i.imgur.com/mdl9LjS.png

| Zenithf a răspuns:

Viata este doar in oul fecundat, zigotul. Cand se impreuneaza barbatul cu femeia, doar 1 din cateva zeci de mii de spermatozoizi este victorios, iar o femeie de-a lungul vietii are vreo 500 de ovulatii, deci dintre cele cateva zeci de mii de ovule se matureaza doar in jur de 500 ovule, care, dupa informatiile culese de tine, trebuie sa fie si ele viata, si sa nu fie risipite.
Pacatul lui Onan nu a fost masturbarea, sau malahia cum este numita in biserica, ci faptul ca a inalcat legea leviratului, aceea de a darui fratelui mort un copil.

| Sk84Life explică (pentru Zenithf):

Si ca a refuzat sa se culce cu o femeie parca,asa am inteles,se uita la ea si se masturba,si Dumnezeu s-a suparat pe el,si a zis ca pacatul asta a fost aratat pe pamant,spunand ca barbatul trebuie sa faca sex cu femeia, si masturbarea inseamna ca te impreunezi cu satan, risipand samanta, prin autosatisfacere personala, deci este pacat mare.Stii si tu ca in ziua de azi,nu ai cum sa nu faci dragoste cu nevasta,asa cer hormonii, trebuie sa te eliberezi de tensunea asta categoric, asta inseamna ca daca as face sex protejat, sunt in pericol? Sau cum? serios, ori am fost prea indoctrinati ori nu stiu.

| Zenithf a răspuns (pentru Sk84Life):

Daca privesti o femeie si o doresti in sinea ta, deja te-ai culcat cu ea, asta este ceea ce a zis Iisus. Deci, daca te uiti la pornosaguri si te masturbezi, atunci este ca si cum ai face sex cu alea pe care le vezi, la fel si daca ti-ai folosi imaginatia, dar daca te-ai elibera de tensiunea sexuala din necesitate, fara o imaginatie prea bogata, atunci cum ar fi? In cazul in care cedezi slabiciunii omenesti este la fel ca si cand iti satisfaci oricare alta necesitate, pe cand atunci cand o faci din dorinta de a avea pe cineva, este ca si cand te-ai culca cu altcineva, ca si cum ai curvi.
Hmm, in sinea mea, am curvit si eu destul. straight face

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Sk84Life):

Daca ai avea ocazia sa faci sex cu fata viselor tale, fata sa fii condus de frica, sa vreti amandoi, dar totusi alegi masturbarea, si te duci la un prieten.Ce crezi ca ti-ar spune?"Pacat frate...in locul tau as fi acceptat.". Dumnezeu de ce nu ti-ar spune la fel? Sexul e mult mai intens decat la.ba.Desigur ca te indeamna sa faci sex.Dar chiar daca nu ai cu cine, nevoile fiziologice continua sa existe.De aceea exista masturbarea. Daca masturbarea ar fi fost pacat, barbatul nu putea ejacula decat prin sex.Si pana la urma, ca-i sex, ca-i masturbare, la acelasi lucru se reduc amandoua.Ejaculare.Nu degeaba a lasat "viciul" asta.Masturbarea si sexul sunt nevoi ale organismului.Ca mancatul. Daca nu mananci, mori in chinuri. Daca nu eliberezi acea tensiune sexuala in nici un fel, ce crezi? E natural? Este oare bine? Nu.Te face sa te inchizi tot mai tare, sa fii mai nervos, sa fii mai depresiv.Sunt studii care relateaza asta.Crezi ca anume se vorbeste despre ceva atat de natural ca fiind "pacat"? Nu.Vor ca populatia sa fie tot mai sperioasa, sa nu mai fie in stare de nimic.Sa creada ca e pacat si aia, si aia, si aia.La final cu ce ramai? Cu nimic.Si nu te face prea fericit lucrul asta. Poti deveni depresiv. Apoi,iti inlocuiesc programele naturii, cu trucurile lor, sa fii ocupat o zi intreaga, sa n-ai timp de nimeni, pentru ca esti prea ocupat sa ii ajuti pe altii sa traiasca pe spatele tau.Un exemplu simplu e familia.Cat pe zi vorbesti cu ai tai? Taica-tu 10 ore la munca, maica-ta la fel, tu la scoala 7 ore, si cand ajungeti acasa, ba la PC, seriale, sau iesiti cu prieteni.Au spart toate familiile.Vor sa distruga comunicarea si sa ne bage in cap concepte false si daunatoare despre viata.

| Zenithf a răspuns (pentru Sk84Life):

Referitor la asta zicea si apostolul Pavel, ca sa nu pacatuiasca sotul si sotia sunt datori sa se daruiasca unul altuia, si numai apoi, cand sunt linistiti, sa slujeasca si celor sfinte. Well, cu alte cuvinte. Daca vrei mai exact, citeste epistolele lui, cred ca in prima epistola catre corinteni a fost asta.

| Sk84Life explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Sigur? ia citeste aici sa vezi:http://ortodoxia.md/......avea-copii

| Sk84Life explică (pentru Zenithf):

Deci pana la urma ce sa cred?

| Sk84Life explică (pentru Zenithf):

Pana la urma nici sex nu mai ai voie frate? dar unde ajungem? lol deci jur ca m-ati bagat in ceata,sa-mi explice unu ce am si ce n-am voie,eu sunt credincios,si daca asa am fost invatat,nu vreau sa fac greseli, ca, in lumea asta facem ce dorim, ne distram, dar dincolo.

| Zenithf a răspuns (pentru Sk84Life):

Sexul numai dupa casatorie, numai cu perechea ta, ca altfel ii curvie. Dar ziceam anterior ca nu ajunge doar sa te abtii, cand exista pofta pentru alta bucatica mai buna, ca atunci curvesti in mintea ta.
Ii ciudat rau, ca pe de o parte se zice de un Dumnezeu iertator, care ii primeste inapoi pe cei ce se pocaiesc sincer, ca nu exista om care sa nu pacatuiasca, pe de alta zice ce pedepse le pregateste celor pacatosi.
Incep sa ma nelinistesc si eu. laughing

| milan9 a răspuns:

Se iarta, prin renuntarea la el si prin spovedanie...
Spovedania este arma cu care se combate orice rau, orice pacat, pana la capat, toata viata...

http://ortodoxia.md/......avea-copii

Chiar si daca nu e un pacat la fel de grav precum relatiile intime inainte ca cineva sa fie casatorit sau ca adulterul (care au consecinte grave asupra familiei ce va urma), masturbarea este totusi o treapta a pacatului desfranarii, avand gravitatea si consecintele ei…

Dedică unei cauze nobile efortul tau de a evita orice forma a pacatului desfranarii si vei descoperi ca nu e nimic mai simplu decat sa traiesti aceasta abstinenta.

| milan9 a răspuns:

Chiar si daca nu e un pacat la fel de grav precum relatiile intime inainte ca cineva sa fie casatorit, sau ca adulterul (care au consecinte grave asupra familiei ce va urma), masturbarea este totusi o treapta a pacatului desfranarii, avand gravitatea si consecintele ei…

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

http://ortodoxia.md/......avea-copii

Dedică unei cauze nobile efortul tau de a evita orice forma a pacatului desfranarii si vei descoperi ca nu e nimic mai simplu decat sa traiesti aceasta abstinenta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

1. spovedeste-te
2. fa canonul care ti se da
3. fa psaltirea
4. cand iti vine sa mai faci pacatul du-te la rugaciune;
acest pacat se numeste malahie si inseamna impreunarea cu dracu; daca nu e suficienta motivarea atunci complacete asa in pacate si iadul va fi al tau

| sublime89 a răspuns:

Nu ai ce pacat sa "repari".

| Felys a răspuns:

Mai tu pe ce lume traiesti, cum adica la fiecare masturbare omori suflete nevinovate, asta e cea mai mare aberatie pe care am putut sa o citesc, lasa dracu biserica si revino-ti, aici e de lucrat nu la faptul ca faci ceva ce fac toti baietii de varsta ta

| iurii75 a răspuns:

Vezi capitolul 25 http://wol.jw.org/ro/wol/lv/r34/lp-m/0/13488
Alte detalii pe aceeaş temă (şi altele)
http://wol.jw.org/ro/wol/lv/r34/lp-m/0/13489

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Patriotism,scoala la nivel mondial,structura societatii,faptul ca banii momentan inseamna mai mult decat cunoasterea, viata institutiilor legislative, religia, biserica, lucruri fara fundamente logice la baza pe care suntem obligati sa le credem pentru ca asa ni s-a spus peste tot.Astea sunt dovezile ca inca nu suntem civilizati.

1.Sa presupunem ca eu sunt Dumnezeu.Am creat totul din nimic,eu sunt fara limite,eu n-am reguli,decat, bineinteles, sa nu ma port urat cu ceilalti, si fac ce vreau.Iar eu, ii spun omului ca are aceleasi drepturi ca mine.De asemenea,eu,ca Dumnezeu, incurajez iertarea.Le spun tuturor, sa ierte si sa ajute cat pot.Iar eu, nu doar le spun, le-am si fost exemplu.Nu degeaba l-am trimis pe Hristos, nu? Asa ca, inainte de a-l trimite, tot aveam acele cunostinte.Corect? Bun.L-am creat pe om, putin mai tarziu femeia, si ceva mai tarziu le-am spus sa se inmulteasca.De aceea, femeile vor copii, barbatii fii, prin urmare, este nevoie si de reactia declansatoare.Care se manifesta prin maturizarea organelor genitale,masturbare la baieti si fete,cresterea parului in jurul acelor zone,tinand cont ca l-am facu tpe om liber,si ca adora sa se masturbeze si sa faca sex, EU, FIIND PERFECT, L-AM ADUS IN ACEST STADIU, dar ii spun:cine se masturbeaza arde in flacarile iadului.Nu e putin cam bolnava aceasta mentalitate? Eu fac omul dependent de asa ceva si il condamn pentru asta? Ce Dumnezeu as fi eu? Unul prost.Prost rau.In Bilbie nu s-a spus nimic de masturbare ca e pacat.Tu esti indoctrinat prietene.Incerci sa fii bun, dar de fapt intri in jocul lor satanist.In primul rand, ai acea nevoie de a te masturba pentru ca apar nevoile sexuale.Si,ori poti face copii, ori pur si simplu sex.Nu te obliga nimeni.Si nici nu e pacat.
Biserica se ocupa cu ocultism si fura de rupe. Dumnezeu nu e in ea.Judeca.De ce e construit asa? Tu il incurajezi pe satan prin acest stil de viata.Tu crezi ca e normal sa iti fie bagate reguli pe gat.

Dumnezeu nu te fereste pentru ca nu are de ce sa te fereasca.Astea sunt darurile pe care ti le ofera. Darul de a te simti bine chiar individual.
Astia care te-au jignit sa stii ca au dreptate.Chiar daca nu au spus-o prea frumos.Religia asta nu iti da voie sa gandesti."Crede si nu cerceta". Asta e deviza bisericii. Dumnezeu n-a spus asta. Dumnezeu te-a lasat aici sa faci ce vrei tu fara nici o regula.Doar sa nu faci altuia ce nu ti-ai face tie.E asa greu? In rest! Regulile dupa care iti ghidezi viata! Toate invataturile crestine! SUNT MINCIUNI! PUR SATANISTE! TU, PRIN ACEST TOPIC,SI DUPA ACEASTA MENTALITATE,L-AI SUSTINUT, IL SUSTII, SI VEI SUSTINE HOTII SI probabil, DEMONII, CARE AU DAT NASTERE ACESTEI SOCIETATI CORUPTE! GANDESTE.Nu-i sadic. Dumnezeu nu pedepseste.Nu te baga in iad.Cum *** sa vorbeasca despre iertare daca te baga in iad din orice c.ct? Si ca sa iti dai seama ca am dreptate, daca incerci sa iesi din jocul asta infect, o sa iti spuna ca ai draci in tine, ca esti neascultator, o sa te traga din toate partile inapoi. Dumnezeu nu obliga.Totusi ei de ce te obliga sa crezi orbeste tot ce ti se spune? De ce nu te incurajeaza sa gandesti liber? Pentru ce sunt de fapt atatea "avertizari"? Nu vor sa le strici MIZERIA.Nu uita, tu faci cum iti dicteaza o societate rupta, imorala din punct de vedere al ateilor, si COMPLET SATANICA SI DIABOLICA, din punct de vedere al lui DUMNEZEU.Nu biserica. Dumnezeu zice ca nu iti trebuie mesageri, ca este in tine, dar te ca.ci pe tine cu rugaciuni,texte scrise de boschetarul de pe strada alaturata, spovedanie, impartasanie, CARE COSTA BANI APROPO, si multe altele. Daca vrei vorbim pe privat.Adu-ma pe "Drumul corect".

| Sk84Life explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Ai dreptate,dar eu am ramas la ideea cu onan,stii povestea,ca dumnezeu a lasat ca sa facem copii cu samanta aia,ca cica e ca si cand ma vand lui satan ceva in genul,tot felul de chestii,nu stiu ce sa mai cred,eu unul mi-e frica de dumnezeu si nu mai stiu nici ce e bine nici ce e rau,in ziua de azi,ajungi pe cai gresite fara sa vrei,totodata,nu ai nici siguranta sa te mai spovedesti nimic,in sufletul tau te simti bine, dar preotii pot fi niste falsi, acum nu stiu ce sa cred, zi-mi tu, am inteles gresit sau e ceva normal sa fac asta?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Sk84Life):

Dau copy-paste la un raspuns dat de mine mai demult.
"Nu exista preacurvie.
Hai sa spunem ca eu sunt Dumnezeu.Am creat lumea din nimic, inclusiv pe om, l-am facut dependent de sex, masturbare, dar ii spun:"Daca faci sex sau te masturbezi, arzi in gheena de foc..." big grin Si spun asta tinand cont de faptul cam am lasat omul o fiinta COLECTIVA.Omul face aproape orice in grup, tu ce crezi? Sexul il lasa de o parte? Sau cand n-are ce sa f sta si spune rugaciuni? Orice fiinta are in ADN nevoia de a face SEX.Si se manifesta mai devreme sau mai tarziu. ABSOLUTI TOTI ar trebui sa ardem in iad! La oameni si delfini ma refer.Adica,el ne face dependenti de sex, si tot el ne pedepseste pentru ca ne-a facut asa? Nu are sens! Nu cred in Dumnezeu, nu-s sigur ca NU exista, dar am invatat ca daca exista, chiar este perfect.Nu este stupid si infect! El cere exact ce trebuie sa faci! Si sa preacurvesti, cum ii spui tu, e lucrul pe care Dumnezeu te indeamna sa il faci.E foarte inteleapta aceasta entitate si nu glumesc deloc.Doar ca preotii si papa vor sa prosteasca oamenii tot mai tare.Biblia a fost falsificata, si acum nu mai este aproape deloc religia lui Dumnezeu.De aceea Dumnezeu nu se afla in religii.Se afla in tine.Esti cu 2 fete la tine acasa.Si toti vreti f. utaiul de seara. Dumnezeu crezi ca ar spune nu? Categoric nu! Si nici nu pedepseste pe nimeni.Cam asa gandeste Dumnezeu intr-o situatie din asta.
El:"Vreti sa va f. uteti in grup cu intentia de a face rau?"
Voi:Nu.
El:"Bine! Distractie placuta!"
Nu sunt sigur ca exista Dumnezeu, dar daca as sti sigur ca exista as canta de fericire pe strazi(si sunt un afon care uraste sa cante, ii este rusine de cantat si nu se pricepe big grin )
Dumnezeu cere sa NU faci RAU.ASTA E TOT! Daca ajuti oamenii din solidaritate, inseamna ca i-ai inteles mesajul.Un intelept spunea:"Totul e pentru tine, dar ai putin respect."Inteligent, nu? N-ai idee cata dreptate are.Si religia si biblia asta imputita nu il reprezinta pe Dumnezeu.Religia e plina de contradictii si reguli imputite, Dumnezeu e plin de viata, si cand iti spune nu, mereu o face cu un motiv indispensabil mantuirii tale. Dumnezeu nu iti da foc daca nu porti batic in biserica, nu iti da foc ca nu dai bani pe lumanari, ca nu mergi la biserica, nu te spovedesti, impartasesti, eventual ca nu iti duci copilul la botez.Nu.Lucrurile astea sunt inventate pentru bani.Lui Dumnezeu nu-i plac astfel de lucruri.Mai fericit il faci daca nu te duci.Ca au fost inventate pentru oamenii insetati de avere.
1.E pacat daca:
NU mergi la biserica.Este o cladire oarecare, un loc oarecare, destinat rugaciunii, dar mai nou credinciosii vin acolo cu bani, asadar e clar. Poti sa mergi in toate bisericile din lume, daca nu te rogi cu sinceritate degeaba.Pe cand daca te rogi in baie, si o faci cu sinceritate, atunci conteaza foarte mult. Dumnezeu ti-a lasat planeta asta, si poti sa vorbesti cu el de unde vrei tu.Nu doar din biserica.Astea-s tampenii.Si daca nu te duci la biserica nu esti apcatos.Nu iti place atmosfera de acolo.Care e de:plictiseala, n-ao voie sa vorbesti tare, sa stai in genunchi mereu.Asta-i moarte si sclavie si Dumnezeu nu iubeste asta. Dumnezeu vrea sa zburzi, sa vorbesti sa socializezi, sa stai cu fruntea sus mereu catre el care e in ceruri, nu a lasat omul ca sa fie ingenunchiat.
2.SA nu te rogi.Rugaciunea,reprezinta o serie de versuri inventate de oameni care asa il preacinstesc pe Dumnezeu.N-are nimic sfant in ea.Pur si simplu un text, si atentie daca nu il spui llitera cu litera se inrerupe conectiunea rolling on the floor. Adica e sfant ce a scris cocalarul de pe strada alaturata intelegi? Dumnezeu daca ti-a dat creativitate, exprima-te in felul tau catre el, nu in felul altora, ca astfel refuzi sa folosesti ce ti-a oferit Dumnezeu:rationament.Si stai sa te rogi lui Dumnezeu, in timp ce altul vorbeste sincer cu el.Pe cine crezi ca apreciaza mai tare? Pe tine care reciti texte, sau pe cel pe care Il trateaza ca pe un prieten? Daca as fi Dumnezeu as spune:"Vorbeste ma in *** ti-e greu?"Dumnezeu rvea prietenie nu sclavie, dar evident, biserica vrea sa faca lumea sa uite asta.
3. Daca nu te spovedesti, impartasesti, miruiesti, casatoresti... pici in pacat...iar.Si ele sunt indispensabile mantuirii si raiului tau.Insa pacat ca mai si costa bani nu? happy Din nou, Dumnezeu n-are nevoie sa te spovedesti, sa te impartasesti, miruiesti s.a.Astea sunt ca sa fii supt de bani.Un intelept spunea:"Dumnezeu se afla in tine! Nu ai nevoie de mesageri!"Atunci de ce mai mergi la biserica.Pentru ce e spovedirea asta? N-ai observat ca e construita impotriva populatiei biserica si ca n-are legatura cu Dumnezeu? De exemplu spovedania. Daca Dumnezeu stie oricum ce amf acut si imi pare rau de ce trebuie sa ma duc sa ii spun unui preot barbos? De ce trebuie sa stau sub haina unui preot, in conditiile in care Dumnezeu spune sa nu i te inchini nimanui decat lui si Fiului? Nu pute ceva aici? De ce trebuie sa-i spun toate secretele mele unui om care probabil e mai pacatos ca mine? Daca te duci la un preot imputit care nu isi face meseria si nu e dat afara de conducere ca sta pe pile, atunci care e diferenta daca mi te spovedesti mie sau lui? Facultatea? Scriptura? Care a fost modificata de oameni ca el? Ca el "comunica cu Dumnezeu"? Hai ma lasi? Vrajeala mai mare ca asta n-am auzit.Un muncitor de pe santier care are inima curata iti garantez ca vorbeste mult mai mult cu Dumnezeu decat un preot.Astea sunt minciuni.Preotii n-au nimic special, si majoritatea fura.Asa ca _)_ in bisericile lor.Ca nu-i Dumnezeu in ea.Sunt foarte multe de spus.Si sunt multe lucruri organizate de societatile din umbra, puse la cale foarte inteligent sa te faca sa te indepartezi de adevar.
4NU porti batic in biserica, si, atentie, esti femeie.Pe langa faptul ca Dumnezeu face DISCRIMINARE, mai si cere un lucru complet inutil.Ai un prosop pe cap.Si? Ce-ai rezolvat?
Din cauza sistemului lor de ****, am dat si in depresie.Cu scoala, facultatile si serviciile lor, organizate prost toate cu intentie.Sunt multe si aici de discutat.Cat despre religie, aceasta este doar o mica introducere."
Frate.Religia este un mare jeg.De ce i-ai face pe oameni dependenti de sex si apoi sa-i condamni pentru asta? Da-le drk de icoane, coltisor... poti sa te rogi si in beci e acelasi lucru.Sunt o gramada de discutat.Probabil nu te conving.Dar e un mare c.acat biserica.Tot ce crezi despre Dumnezeu e fals.Si,lasand de-o parte ca nici nu cred, luand-o logic, nu ar trebui sa fie ca in raspunsurile date de mine? E pro.st rau Dumnezeu daca e cum il descrie biserica.Pana si un copil de 5 ani e mai destept ca dumnezeul bisericesc. Dumnezeu e cum l-am descris eu in raspunsurile dintre ghilimele fii sigur de asta.Ca.cate in biserica, icoane, IN ELE NU EXISTA DUMNEZEU e asa greu? Crede-ma, chiar nu ai de ce sa iti fie frica.Este jocul lor.Satanistii si oamenii egoisti si infecti ne dicteaza si ne controleaza viata de zi cu zi. Dumnezeu e descris ca un tiran.Total fals.Doar uita-te la cate mii de ani au trecut.Totusi,n-am fost trasniti de nimeni.Si totusi, multi cocalari il injura pe "Tiran", vai, cum a acceptat "tiranul" una ca asta?laughing)Vorbim cat vrei despre lucrurile astea.Si legat de spiritualitate, demult s-a aflat ca Papa s-a inrolat in ocultism, sta mufa-n mufa cu satan.E de ajuns sa te uiti la codul de bare pentru alimente, au inscriptionat 666.In muzica sa te uiti cum stau toate fufele capre cu oja neagra pe ochi si buze cu coarne in spate.Toti se schimba dintr-o data.Pe toate posturile la nivel mondial majoritatea sunt despre politica, caterinca, scandaluri si tragedii.Dar lucrurile bune nu sunt niciodata luate in seama.Tocmai ca sa fim pusi la pamant.Inamicul nu este real.Suntem inchisi intr-o temnita mentala pe care nu o putem mirosi, atinge. Drumul il putem afla usor.Dar depinde de noi daca il vom urma, sau daca o sa ii lasam pe ei sa ne decida ziua de maine. Daca vrei, vorbim si despre "ei".

| Sk84Life explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Ceea ce incerci sa spui tu este perfect normal,cred ca am fost indoctrinati prea mult,mie asa mi s-a spus de mic copil,si la biserica se zicea,se mai zicea ca se pedepsesc tot felul de chestii,de exemplu masturbarea e pacat mizerabil,"a face sex cu tine insuti" asa zicea,dar daca faci cu o femeie, fiind casatorit, bineinteles nu e, cica prezervativul e caciula diavoluluilaughing) si tot felul de chestii, parca viseaza cand vorbeste.Eu d-asta eram nelinistit,in legatura cu pacatele sexuale,na,zicea din biblie" nu stiti ca curvarii,sodomitii,si bla bla, nu vor mostenii imparatia cerurilor?" dupa search google, hop si siteuri d-astea religioase, de onanism, masturbarea duce la infern si tot felul..deci sincer in ziua de azi,mai bine iesi afara sau faci orice altceva in loc de net, iti baga in cap tot felul de prostii, in fine, merg pe ideea ca e o aberatie si am sa incerc sa cred decat in Dumnezeu, nu in astea.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Tot ceea ce ai scris ai facut-o din indemnul dracilor nu ca ai vrea sa indrepti pe cineva, iar partea ca tu ai fi Dumnezeu si ca ce ai face nici la gradinita nu te-ar primi cu mintea asta

| Sk84Life explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Sincer,iti multumesc frumos ca mi-ai spus asta, n-am sa mai fac, si o ultima intrebare: In timpul casatoriei daca fac sex protejat este pacat mare? adica orice om, odata si odata trebuie sa faca asta, asa necesita hormonii.Am sa fac ce ai spus, doamne ajuta, domnul fie cu voi, sa va desteptati toti!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Da?"Preacredinciosule".Traieste dupa minciunile lor.Eu doar i-am spus LUI parerea MEA, pardon, REALITATEA.Nu il fortez cum faceti toti cu spovedaniile voastre infecte si cu onanism malahii.s.a.Astea-s minciuni. Spovedaniile astea costa bani, si nu ajuta la nimic. Daca exista Dumnezeu si iertare, ele sunt IN NOI.Nu in BISERICI.Asta a spus si Iisus si a fost batut in cruce.Si masturbarea nu e pacat.Este un proces ce defineste intreaga specie masculina.Si animalele se masturbeaza.Deci,ce *** sa inteleg? N -ai inteles nimic din ce am spus.Nici la gradinita n-as fi primit cu mentalitatea asta? Da, asa-i.Cum sa gandesc liber? Trebuie sa fiu spalat pe creier de mic. Daca nu dansez cum spun ei, sunt ba neascultator, ba nesimtit, ba un copil fara viitor.Si lista poate continua.Pe cand copilul care ii linge intre oua pe totivai! ce copil incredibil! e un copil atat de bunlaughing, asa ceva n-am mai vazut! un copil deosbit, si daca face la fel si la scoala.ce sa-i mai ceri?laughing toti profesorii si parintii, vai ce tare esti.o sa ai totul pentru ca ne lingi intre oua si iti pierzi timpul invatand lucruri complet inutile! ai sa ai o viata la fel de buna precum rezultatele tale impecabile! tu doar asculta si nu gandi ceea ce ti se spune! si are 18 ani.opa. uite cum a fost tras in teapa...laughingPana si Biblia zice despre astia ca tine.Dar tu esti unul de al lor indirect.Pentru ca nu iti dai seama.Pe dinafara se arata foarte frumosi, insa inauntru sunt plini de ca.cat.Exact ca biserica.Si profesorii astia culti care iti dau cu parul peste mana.Asa educati sunt.Asa educati sunteti.Va sustineti cu orice pret perceptiile invechite despre viata, le bagati pe gat celorlalti, dar ii ajutati.Si cei care spun adevarul, nu se poate, au draci in ei.laughingVoi sunteti puri.Da.ce sa zic.laughing

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Sk84Life):

Intr-adevar,cand cauti pe net despre Dumnezeu, exact de dracu dai.Cand ti se spune ceva legat de Dumnezeu si iubire, trebuie sa fie in compatibiliotate cu logica si inteligenta.Hai sa vedem.Se spune ca daca nu porti batic in biserica, si esti femeie, Dumnezeu te baga in iad.Nu are sens.Prin urmare, este o minciuna grosolana.
Hai s-o luam altfel. Dumnezeu spune sa iubesti, sa ajuti si sa ierti.Cum ar functiona aceasta societate dupa aceste criterii? Sa iti spun cum? Mai mult decat excelent.Am avea toti cat vrem FARA BANI.N-am mai investi in arme, ci in economisirea energiei.Si in inmultirea managementului resureselor de care dispunem.Totul din jurul nostru este creat foarte inteligent.Si resursele sunt INFINTE PE TOATE planurile.Doar ca unele sunt mai greu de obtinut, altele nu.Si spun din nou, BANII AR DISPAREA.Cat de bine suna asta? Sa nu trebuiasca sa dai bani? Pur si simplu sa contribuim toti la o lume inzecit mai avansata FARA SA O POLUAM ABSOLUT DELOC.Nu trebuie sa dai bani pe aer si apa.Pentru ca aceste surse sunt abundente.Deci,na-re sens sa platesti pentru ele.Dar daca toate resursele ar fi ca aerul? Se poate. Avem tehnologia.Dar nu se vrea sa o folosim.Sistemul monetar ne impiedica.Si legat de energie, sunt energii care fac inmiit cat cele folosite de noi care polueaza:mareele, energia eoliana, soarele.Si am putea avea totul fara bani, fara ura si competitie.Doar sa colaboram.Sa fim uniti.Nu ca suna frumos? Dar stai.In timp ca zic eu asta, Papa sfiinteste armele pentru razboi...Religia care predica despre iubire a omorat zeci de milioane de oameni de-a lungul anilor.Intelegi de ce iti spun ca-s bolnavi psihic? Sunt cazuri desutl de cunoscute, cine vorbea despre viata, ca am fost trimisi de fapt ca sa ne distram toti, a fost batut intr-o duba, dezbracat, si aruncat gol in strada.Sa se invete minte cine vrea sa iasa din mafie.Omorau 3 milioane de oameni,"oho, iertati, iubiti, fiti cu Hristos", mai omorau inca 3 milioane,"oho,oertati, iubiti, fiti cu Hristos ", apoi inca vreo cateva zeci,"oho, oertati, fiti buni" laughing) si tot asa.Intelegi ideea? Oamenii care predica despre iubire, fac asta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Pai cati ani ai de dai atatea sfaturi, eu am trait si ma mai lupt cu anumite patimi

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Sk84Life):

Daca ai deja copii te spovedesti, dar daca te feresti tot timpul atunci e rau ca nu lasi binecuvantarea lui Dumnezeu sa-ti intre in casa

| Sk84Life explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Deci pana la urma e sau nu pacat? daca tot stii spune-mi.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Sk84Life):

E pacat si se numeste malahie, iar daca e pacatul care te macina cel mai mult se numeste patima; poate duce mai tarziu la parkinson si cancer

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=WjF2txHliKg

Uita-te la asta.
De la 1:12:52.Macar o mica parte.Dar daca te poti uita la tot este excelent.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

De asta, mai bine descopera-l pe Dumnezeu in felul tau.Nu accepta sfaturi eronate.Trebuie sa fii sigur ca-s corecte ca sa le urmezi.Multi oameni sunt prea ocupati sa se roage la icoane, sau sa barfeasca politca, vecinii, ca sa faca ceva cu viata lor.Asta-i rezultatul unei educatii atat de "bune", si a regulilor.Indiferenta,salabticie,se bat toti pe posturi ami bune, si cand sa ajute:"E viata lui.Nu e treaba mea.Nu vreau sa il ajut.Are si el prieteni, familie.", si in unele tari adevarata educatie aproape ca nu exista.

| ada92 a răspuns:

Dumnezeu este întotdeauna ‘gata să ierte’ şi să acorde ajutor (Psalmul 86:5; Luca 11:9–13). Într-adevăr, faptul că inima te condamnă şi că faci eforturi pentru a renunţa la acest obicei, în pofida unor recidive ocazionale, arată că ai o atitudine potrivită. Aminteşte-ţi mereu că „Dumnezeu este mai mare decât inima noastră şi cunoaşte totul" (1 Ioan 3:20). Dumnezeu nu ne vede numai păcatele, ci întreaga noastră persoană. Întrucât ştie totul despre noi, el ne ascultă cu compasiune implorările fierbinţi pentru a primi îndurare. De aceea, nu ezita si continua să te îndrepţi spre Dumnezeu, adresându-i cu umilinţă rugăciuni fierbinţi, asemenea unui copil care se îndreaptă spre tatăl său când se află în necaz. Dumnezeu te va binecuvânta cu o conştiinţă curată (Psalmul 51:1–12, 17; Isaia 1:18). Desigur, trebuie să acţionezi apoi în armonie cu rugăciunile tale. De exemplu, străduieşte-te să eviţi orice formă de pornografie, precum şi tovărăşiile rele. Nu trebuie să alimentez, ca să spunem aşa, flacăra pasiunii citind sau uitându-te la lucruri care stârnesc pofta sexuală şi nici să vorbesti despre lucruri care ti-ar nutri înclinaţia de a te masturba. Această practică poate fi o adevărată luptă. Totuşi cei ce duc această luptă nu trebuie să se dea bătuţi. Succes

| Sk84Life explică (pentru ada92):

Multumesc,asa voi facehappy

| xBlackUndergroundx a răspuns:

Nu "ie" pacat.