| AvalohAlyn a întrebat:

Am o problema:Mi-e frica mult de moarte.Si mi-a fost de cand ma stiu.Cum ma doare ceva sau au vreo problema de sanatate, oricare cum mi-e frica ca mor iar seara cand ma culc ma gandesc inainte sa adorm daca ma voi mai trezi a doua zi si mi-e frica asa cand ma gandesc la moarte.Ma sperie gandul mortii fiindca nici nu prea mi-am trait viata si sunt tanar.Cum sa ma ajute Dumnezeu sa traiesc? Vreau foarte mult sa traiesc.Cum sa nu imi mai fie frica de moarte si sa nu ma mai gandesc la ea? Voi cum reusiti?

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Sti ca se zice ca de ce tie frica nu scapi.
Nu are de ce sa iti fie frica de moarte atata timp cat nu este una in chinuri.Nu sti ce se intampla dupa ce mori caci nimeni nu s-a intors sa iti spuna asa ca nu te mai speria de moarte si taiesteti viata.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu e ciudat sa iti fie frica de moarte. Viata e plina de suferinte, de ispite care te pot face sa pierzi raiul, deci cu cat mai repede, cu atat mai bine, plus ca cea mai mare dorinta a unui crestin ar trebui sa fie intalnirea cu Dumnezeu, adica parasirea acestei lumi pentru cealalta. Bine, cica e pacat sa vrei sa mori, dar e ciudat sa iti fie frica de moarte. E ca o relatie la distanta laughing). Vorbesti toata ziua cu persoana, crezi ca vrei s-o revezi, dar daca te gandesti la o intalnire... stai ca tu nu vrei de fapt.

| Donsavas a răspuns:

De ce nu i ai spus psihiatrului ca iti este frica? Moartea înseamnă inconstienta. Tu oricum esti inconștient in fiecare noapte la fel ca noi toti. Frica asta a ta se "datoreaza" unor dezechilibre în creierul tau. Medicamentele potrivite te ar face sa nu mai simti asta,oricât te ai gândi, poate chiar si de ai muri. Despre chimie vorbim aici. Trăiește ti viata si te vei gândi la altceva, nu ti o trai si tot la asta iti va sta capul! Nu ai energie. Oare de ce? Antidepresivele stimuleaza. Ar trebui să ai încredere în tine și să socializezi, asa treci peste tot. Dacă tu nu faci niciun efort, singurul mod de a scapa de frica este administrarea de sedative care te seacă de toată energia psihică.

| raMLesS a răspuns:

Ai probleme psihice d-aia... e normal ca nu ti-ai trait viata deloc, stai toata ziua pe TPU si pui intrebari stupide, uite-te si tu, la ora 4-5 dimineata stai si pui intrebari in loc sa dormi... Iesi ma afara la aer, oxigeneaza-ti creierul ala atrofiat ca ai nevoie, nu sta toata ziua in casa pe TPU si juca Euro truck simulator, pur si simplu esti penibil.
Tu preferi sa pui intrebari pe TPU in loc sa cauti pe google raspunsul... Sa-ti dau un exemplu... vrei sa afli cat face 1 + 1 si in loc sa scrii pe google "1+1", pui intrebare pe TPU rolling on the floor
Esti penibil.

| Steregoi a răspuns:

Moartea e ca un somn pentru cei aprobati de Dumnezeu. Cand dormim fara sa visam nu suntem constienti de starea trupului nostru si de ceea ce e in jurul trupului nostru. La inviere Dumnezeu reconstituie trupul nostru asa cum am murit si baga in noul creier amintirile din viata trecuta si asa vom deveni aceleasi persoane intr-un alt trup construit de Dumnezeu. Va fi ca si cum am adormit sau am murit intr-un loc si ne vom trezi in alt loc dar tot pe Pamant adica aproximativ in acelasi loc sau in aceeasi zona unde am murit. Sinuciderea e ca uciderea adica este un pacat.

| SandraEve a răspuns:

Incearca sa nu te ma gandesti atat de mult la moarte. Este inevitabila, se va intampla, dar nu reprezinta nimic mai mult decat o trecere la viata vesnica.
Dumnezeu te ajuta, si te lasa pe Pamant atat cat considera El ca e cazul. Viata e un dar de la el, nu avem noi dreptul sa o curmam.

| Cosminaaaa1 a răspuns:

Și mie îmi era frica de moarte. Dar de când m-am pocăit nu îmi mai e pentru ca știu ce se întâmplă cu creștinii după ce mor.
Pocăința e obligatorie, în rai nu se întra pe merite (fapte bune)
Tu trebuie sa Îl accepți pe Domnul Isus ca Domnu și Mântuitor personal, adică sa te pocaiesti.
Pune-te pe genunchi și cereți iertare la Dumnezeu pentru toate păcatele tale. Roagă-l sa te ierte prin jertfa Domnului Isus care a murit din iubire pentru tine.
Dumnezeu o să te ierte.
IA hotărârea să Îl urmezi pe Isus. Adică începe sa citești Biblia, împlinește-o.
Trăiește Sfânt. Când o sa te pocaiesti o sa te naști din nou și vei primi Duhul Sfânt care te va ajuta sa duci o viață de biruință.
Tu trebuie sa și te botezi. Mergi la o biserica unde se studiază Biblia.
Dumnezeu te iubește.
Pentru mai multe informații ii poți scrie pe Facebook pastorului Vasile Filat. Sau întra pe YouTube pe Moldova creștină (Adevăr despre Adevăr) și lasă un comentariu.
De la un om mai ridicat în credința poți afla mai multe și mai clar. Domnul sa te binecuvânteze pe tine și pe ceilalți. Domnul Isus vă iubeste