| Spenser_Edmud_1998 a întrebat:

am si eu o nelamurire " Am intalnit multi oamenii /crestini penticostali " care imi spun ca nu ar trebui sa imi para rau de nimic, de ce am facut in viata mea. Voi ce intelegeti prin cuvantul POCAINTA?

Răspuns Câştigător
| nanaarpy78 a răspuns:

Buna. Intamplator am dat de acest subiect pe motorul de cautare google si nu am putut sa nu intervin. In legatura cu pocainta, am un raspuns pentru voi. Daca vreti sa il primiti bine, daca nu, nu, dar eu tot am sa scriu ce am de impartasit. Sfatul meu pentru voi este sa deschideti Biblia cu o atitudine sincera si de cautare al adevarului pentru ca este o carte de incredere de inspiratie divina, pastrat de Dumnezeu pana in zilele noastre cu toata opozitia multora. Stiu ca multi nu cred in aceasta carte si il contesta dar il recomand. Aceasta carte contine multa istorie, invatatura, stiinta, sfaturi, pilde care sa ne ajute sa L cunoastem cu Adevarat pe Dumnezeu si sa invatam din exemplul vietii altora, sa nu le repetam greselile, fie ca au facut raul, fie ca au facut binele. Gasim in aceasta carte cel putin 20% profetii, care s-au implinit si multe stau sa se implineasca.
Insusi aceasta carte marturiseste despre sine ca Legea Domnului este desavarsita si invioreaza sufletul, mărturia Domnului este adevărată şi dă înţelepciune celui neştiutor. Poruncile Domnului sunt curate şi luminează ochii. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu, de folos ca sa invete, sa mustre si sa indrepte ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna. Cuvantul Tau este o candela pentru picioarele mele si o lumina pe cararea mea. Cum isi va pastra tanarul curata viata? Indreptandu se dupa Cuvantul Tau. Temelia Cuvântului Tău este adevărul şi toate legile Tale cele drepte sunt veşnice. Am parafrazat cateva citate ca sa va starnesc interesul pentru toti aceia care cauta cu sinceritate Adevarul. Nu am scris pentru cei care vor respinge acest raspuns si nu vor sa creada, deci ii rog frumos sa nu mi raspunda inapoi. Dumnezeu sa i binecuvanteze si sa i lumineze.
Aceasta carte e foarte bogata si poate sa va dea Viata Adevarata, oricui vrea. Specific numai cine vrea cu adevarat Viata. Sa L cunoasteti cu adevarat pe Dumnezeu, sa cunoasteti viata poporului Sau, Israel, din care multe putem invata si ne serveste drept exemplu ca sa nu repetam si noi greselile lor, cei care vrem sa fim crestini, nu doar cu numele. In aceasta carte veti cunoaste caderea in pacat al omului, planul de salvare al Lui Dumnezeu pentru om, sa va cunoasteti pe voi insiva, ce a facut Dumnezeu pentru om si ce asteapta de la fiecare dintre noi ca sa L avem pe El si ceilalti sa L vada pe Dumnezeu in viata noastra. Viata de crestin nu sta in ce partid/cult faci parte, aici ii vizez pe toti: fie ortodox, fie catolic, fie protestant, fie neo protestant (cea baptista, penticostala si crestini dupa evanghelie) Din pacate inca din primul secol Biserica (Ekklesia) a fost atacata de invataturi false si erezii. Nici nu i de mirare ca crestinismul s-a rupt si dezbinat in zeci sau sute de grupuri in 20 de veacuri. De aceea datoria fiecarui om este sa verifice atat ceea ce crede cat si viata lui sau credinta in care "s-a nascut" in Lumina Scripturilor pentru ca s ar putea sa te pomenesti ca ai trait o viata intreaga in minciuna si ai fost amagit. Avem tot ce avem nevoie sa cunoastem pe Dumnezeu. Nu avem nici o scuza.

Viata crestina e mai mult decat o religie e o viata traita in umblare si ascultare de Dumnezeu. Acest lucru inseamna sa iti para rau pentru felul cum ai trait pana acum, sa ti ceri iertare, sa ierti si tu, sa renunti la o viata murdara si imorala schimbat de Cuvantul Lui in favoarea unei vieti curate si sfinte. Pocainta nu e inventia noastra al pocaitilor, il gasiti in aceasta carte incepand de la Vechiul Testament pana la Noul Testament. Este porunca Lui Dumnezeu pentru fiecare om in parte, caci El nu tine seama de vremurile de nestiinta ci porunceste tuturor oamenilor sa se pocaiasca pentru ca a randuit o zi cand va judeca toate lucrurile ascunse al omului.

Vreau sa las cateva sfaturi si instrumente ajutatoare pentru toti aceia care vor sa aiba o credinta adevarata.
1. Acest site va va ajuta foarte mult. https://biblia.resursecrestine.ro/
Are si Biblie online cu instrument de cautare al textelor. E usor de folosit. Scrii doar un cuvant cheie de exemplu "pocaiti va" si iti da toate rezultatele gasite din toata Biblia. Veti fi uimiti sa vedeti ca acest subiect al pocaintei e urat si dispretuit de multi dar e un subiect foarte serios abordat. Mai gasiti pe site multe subiecte, predici scrise si audio despre viata crestina si cum se traieste o viata crestina.

2. Daca azi este ceva foarte contestat, negat si intors pe dos si rastalmacit aceasta e Biblia. Domnul Isus insa promite in Cuvantul Sau ca Dacă* vrea cineva să facă voia Lui, va ajunge să cunoască dacă învăţătura este de la Dumnezeu sau dacă Eu vorbesc de la Mine sau „Căutaţi* pe Domnul câtă vreme se poate găsi; chemaţi-L câtă vreme este aproape. Eu iubesc pe toti cei ce ma cauta, cine ma cauta Ma gaseste.
Deci avem si noi partea noastra. Dar daca tinem Biblia pe raft sa se prafuiasca, da mi voie sa ti spun ca credinta ta fie ea cea in care te ai nascut este falsa. Poti sa il numesti cum vrei tu.

2. Daca azi este Cineva contestat mai mult decat orice Acesta este divinitatea Domnului Isus Hristos. Cine este El pentru tine? Aici se deosebesc sectele de o viata crestina adevarata. Biblia este destul de clara in privinta aceasta ca Domnul Isus este Fiul Lui Dumnezeu. Nu putini neaga divinitatea Domnului Isus sau in cealalta extrema umanitatea Lui. Singura posibilitate e sa cautati voi nu sa va spuna altii. Biblia spune clar ca prin Domnul Isus Hristos s au creat toate lucrurile, ca El s-a intrupat si a devenit om, dar lumea nu L a cunoscut. Macar ca Biblia spune despre El ca Din EL prin EL si pentru El sunt toate lucrurile. Recomand sa cititi epistolele Coloseni, Efeseni care scrie despre Cine este cu Adevarat Domnul Isus. Doar asa veti putea face deosebire intre cei falsi si adevarati, intre religie falsa si pocainta. Recomand de asemenea evanghelia dupa Ioan, care dovedeste ca Isus Hristos este Fiul Lui Dumnezeu si epistola 1 al Lui Ioan unde scrie impotriva invataturii agnosticilor care Il neaga pe Domnul Isus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu.

3. Daca azi este Cineva tagaduit in aceeasi masura cu Domnul Isus Hristos, Acesta este Duhul Sfant. Nu putini sunt care spun ca Acesta este doar o putere impersonala. Total fals. Singura cale sa aflati adevarul e sa deschideti Biblia.

In incheiere pentru cei care considera ca ortodoxia este atat de adevarata, va rog frumos, sincer, deschideti Biblia cu inima sincera si deschisa si veti vedea care este Adevarul. Eu stiu in ce Biserica fac parte, nu e nevoie sa va spun numele pentru ca vreau sa evit judecati. In ce ma priveste cunosc majoritatea cultelor, am cautat si iubesc Biserica unde sunt si mai presus de orice eu vreau sa traiesc Adevarul indiferent de consecinte. Insusi Domnul Isus a spus ucenicilor ca cei care vor sa L urmeze cu adevarat vor fi urati de lume, contestati si batjocoriti. De ce? Pentru ca lumea nu L a cunoscut si nu ne cunoaste pe ai Lui, pe pocaiti. Un nume care este dispretuit de multi dar care ma onoreaza!

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, ideea lor e ca daca-ti pare rau, iti pare rau degeaba. Pocainta inseamna hotararea de a nu mai face pacate (in prezent/viitor).

Ideea e intalnita si la alti neoprotestanti: pocainta inseamna schimbarea vietii, nu lacrimi pentru pacatele facute anterior. E suficient sa-ti repari greselile trecute, nu sa versi lacrimi de crocodil si s-o iei mereu de la capat.

| sanboss a răspuns (pentru doctorandus):

Mi-ai luat-o inainte - perfect raspuns

| danay72 a răspuns:

Trebuie să îți para rau de greșelile făcute. De fapt, aceasta inseamna căință sinceră. Apoi e important să nu mai practici acele păcate.

| ania a răspuns:

Nu știu cine și pe ce bază ți-a spus că nu ar trebui pară rău de ceea ce am făcut. Biblia spune clar- Dacă ne mărturisim păcatele El este credincios și drept ca să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire(1 Ioan 1-9).Pocăința însemnă tocmai părere foarte mare de rău pentru păcatele făcute.

| mentholinks a răspuns:

Chiar si pocaitii au sanse foarte mici de mantuire. Marea majoritate mergem in iad, Isus a spus.

| Clorox a răspuns:

Acest cuvant este inexistent pentru mine.

Răspuns utilizator avertizat
| m1dn1gh7 a răspuns:

Că NU ar trebui? Păi nu penticostalilor, baptiștilor, sâmbătarilor ș.a.m.d. li se pune eticheta de pocăiți? Teoretic e un nonsens să îți spună cineva asta, e ca și când vânzătorul de biciclete ți-ar da o roată de tractor pentru bicicletă, n-are nicio logică.
Bineînțeles că trebuie să-ți regreți faptele rele, iar pocăința e un subiect complex despre care, dacă dorești mai multe detalii despre ceea ce înseamnă de fapt și ce presupune asta, poți contacta păstorul unei biserici (chiar penticostale) pentru a te lămuri, din ce am căutat am găsit un articol scurt și la obiect pe tematica asta:
https://www.stiricrestine.ro/2012/09/08/ce-spune-biblia-despre-pocainta/
Pace!

| nanaarpy78 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Buna. Intamplator am dat de acest subiect pe motorul de cautare google si nu am putut sa nu intervin. In legatura cu pocainta, am un raspuns pentru voi. Daca vreti sa il primiti bine, daca nu, nu, dar eu tot am sa scriu ce am de impartasit. Sfatul meu pentru voi este sa deschideti Biblia cu o atitudine sincera si de cautare al adevarului pentru ca este o carte de incredere de inspiratie divina, pastrat de Dumnezeu pana in zilele noastre cu toata opozitia multora. Stiu ca multi nu cred in aceasta carte si il contesta dar il recomand. Aceasta carte contine multa istorie, invatatura, stiinta, sfaturi, pilde care sa ne ajute sa L cunoastem cu Adevarat pe Dumnezeu si sa invatam din exemplul vietii altora, sa nu le repetam greselile, fie ca au facut raul, fie ca au facut binele. Gasim in aceasta carte cel putin 20% profetii, care s-au implinit si multe stau sa se implineasca.
Insusi aceasta carte marturiseste despre sine ca Legea Domnului este desavarsita si invioreaza sufletul, mărturia Domnului este adevărată şi dă înţelepciune celui neştiutor. Poruncile Domnului sunt curate şi luminează ochii. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu, de folos ca sa invete, sa mustre si sa indrepte ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna. Cuvantul Tau este o candela pentru picioarele mele si o lumina pe cararea mea. Cum isi va pastra tanarul curata viata? Indreptandu se dupa Cuvantul Tau. Temelia Cuvântului Tău este adevărul şi toate legile Tale cele drepte sunt veşnice. Am parafrazat cateva citate ca sa va starnesc interesul pentru toti aceia care cauta cu sinceritate Adevarul. Nu am scris pentru cei care vor respinge acest raspuns si nu vor sa creada, deci ii rog frumos sa nu mi raspunda inapoi. Dumnezeu sa i binecuvanteze si sa i lumineze.
Aceasta carte e foarte bogata si poate sa va dea Viata Adevarata, oricui vrea. Specific numai cine vrea cu adevarat Viata. Sa L cunoasteti cu adevarat pe Dumnezeu, sa cunoasteti viata poporului Sau, Israel, din care multe putem invata si ne serveste drept exemplu ca sa nu repetam si noi greselile lor, cei care vrem sa fim crestini, nu doar cu numele. In aceasta carte veti cunoaste caderea in pacat al omului, planul de salvare al Lui Dumnezeu pentru om, sa va cunoasteti pe voi insiva, ce a facut Dumnezeu pentru om si ce asteapta de la fiecare dintre noi ca sa L avem pe El si ceilalti sa L vada pe Dumnezeu in viata noastra. Viata de crestin nu sta in ce partid/cult faci parte, aici ii vizez pe toti: fie ortodox, fie catolic, fie protestant, fie neo protestant (cea baptista, penticostala si crestini dupa evanghelie) Din pacate inca din primul secol Biserica (Ekklesia) a fost atacata de invataturi false si erezii. Nici nu i de mirare ca crestinismul s-a rupt si dezbinat in zeci sau sute de grupuri in 20 de veacuri. De aceea datoria fiecarui om este sa verifice atat ceea ce crede cat si viata lui sau credinta in care "s-a nascut" in Lumina Scripturilor pentru ca s ar putea sa te pomenesti ca ai trait o viata intreaga in minciuna si ai fost amagit. Avem tot ce avem nevoie sa cunoastem pe Dumnezeu. Nu avem nici o scuza.

Viata crestina e mai mult decat o religie e o viata traita in umblare si ascultare de Dumnezeu. Acest lucru inseamna sa iti para rau pentru felul cum ai trait pana acum, sa ti ceri iertare, sa ierti si tu, sa renunti la o viata murdara si imorala schimbat de Cuvantul Lui in favoarea unei vieti curate si sfinte. Pocainta nu e inventia noastra al pocaitilor, il gasiti in aceasta carte incepand de la Vechiul Testament pana la Noul Testament. Este porunca Lui Dumnezeu pentru fiecare om in parte, caci El nu tine seama de vremurile de nestiinta ci porunceste tuturor oamenilor sa se pocaiasca pentru ca a randuit o zi cand va judeca toate lucrurile ascunse al omului.

Vreau sa las cateva sfaturi si instrumente ajutatoare pentru toti aceia care vor sa aiba o credinta adevarata.
1. Acest site va va ajuta foarte mult. https://biblia.resursecrestine.ro/
Are si Biblie online cu instrument de cautare al textelor. E usor de folosit. Scrii doar un cuvant cheie de exemplu "pocaiti va" si iti da toate rezultatele gasite din toata Biblia. Veti fi uimiti sa vedeti ca acest subiect al pocaintei e urat si dispretuit de multi dar e un subiect foarte serios abordat. Mai gasiti pe site multe subiecte, predici scrise si audio despre viata crestina si cum se traieste o viata crestina.

2. Daca azi este ceva foarte contestat, negat si intors pe dos si rastalmacit aceasta e Biblia. Domnul Isus insa promite in Cuvantul Sau ca Dacă* vrea cineva să facă voia Lui, va ajunge să cunoască dacă învăţătura este de la Dumnezeu sau dacă Eu vorbesc de la Mine sau „Căutaţi* pe Domnul câtă vreme se poate găsi; chemaţi-L câtă vreme este aproape. Eu iubesc pe toti cei ce ma cauta, cine ma cauta Ma gaseste.
Deci avem si noi partea noastra. Dar daca tinem Biblia pe raft sa se prafuiasca, da mi voie sa ti spun ca credinta ta fie ea cea in care te ai nascut este falsa. Poti sa il numesti cum vrei tu.

2. Daca azi este Cineva contestat mai mult decat orice Acesta este divinitatea Domnului Isus Hristos. Cine este El pentru tine? Aici se deosebesc sectele de o viata crestina adevarata. Biblia este destul de clara in privinta aceasta ca Domnul Isus este Fiul Lui Dumnezeu. Nu putini neaga divinitatea Domnului Isus sau in cealalta extrema umanitatea Lui. Singura posibilitate e sa cautati voi nu sa va spuna altii. Biblia spune clar ca prin Domnul Isus Hristos s au creat toate lucrurile, ca El s-a intrupat si a devenit om, dar lumea nu L a cunoscut. Macar ca Biblia spune despre El ca Din EL prin EL si pentru El sunt toate lucrurile. Recomand sa cititi epistolele Coloseni, Efeseni care scrie despre Cine este cu Adevarat Domnul Isus. Doar asa veti putea face deosebire intre cei falsi si adevarati, intre religie falsa si pocainta. Recomand de asemenea evanghelia dupa Ioan, care dovedeste ca Isus Hristos este Fiul Lui Dumnezeu si epistola 1 al Lui Ioan unde scrie impotriva invataturii agnosticilor care Il neaga pe Domnul Isus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu.

3. Daca azi este Cineva tagaduit in aceeasi masura cu Domnul Isus Hristos, Acesta este Duhul Sfant. Nu putini sunt care spun ca Acesta este doar o putere impersonala. Total fals. Singura cale sa aflati adevarul e sa deschideti Biblia.

In incheiere pentru cei care considera ca ortodoxia este atat de adevarata, va rog frumos, sincer, deschideti Biblia cu inima sincera si deschisa si veti vedea care este Adevarul. Eu stiu in ce Biserica fac parte, nu e nevoie sa va spun numele pentru ca vreau sa evit judecati. In ce ma priveste cunosc majoritatea cultelor, am cautat si iubesc Biserica unde sunt si mai presus de orice eu vreau sa traiesc Adevarul indiferent de consecinte. Insusi Domnul Isus a spus ucenicilor ca cei care vor sa L urmeze cu adevarat vor fi urati de lume, contestati si batjocoriti. De ce? Pentru ca lumea nu L a cunoscut si nu ne cunoaste pe ai Lui, pe pocaiti. Un nume care este dispretuit de multi dar care ma onoreaza!

| T2LS a răspuns:

Pocăință? Ceva ce nu pot dezbate larg aici, dar simplu: îți pare rău de greșeșile făcute și decizi să nu le mai faci, astfel primind iertarea Lui. Lasă penticostalii, catolicii sau așa mai departe, îndreaptă-te către ortodoxie, crede-mă, o să ai doar de câștigat. Știu ce vorbesc, am văzut cu ochii mei ce prostii știu acești oameni. Mult succes!