| MiculFaraon a întrebat:

Are azi ceva daca ma tund avand in vedere ca e Sf. Marie?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| DeliaDaniela a răspuns:

Astea sunt doar traditii si superstitii. in toata biblia nici nu se pomeneste de asa ceva, in plus, Maria nici macar nu e numita 'sfanta'. cu atat mai putin sa fie sarbatorita in vreo zi a anului...
tunde-te linistit

| milan9 a răspuns:

O sărbătoare este cinstită în primul rând prin rugăciune şi meditaţie religioasă.

Dar, bineînţeles că există şi cerinţa cerinţa de a nu lucra în sărbători, iar pe 15 august este într-adevăr o sărbătoare importantă... happy

| milan9 a răspuns:

Referitor la dovezile privind existenţa SĂRBĂTORILOR încă de la începutul creştinismului, iată că scrierile "Părinţilor apostolici" menţionează cinstirea unor sfinţi mucenici!

Deci, cu atât mai mult exista în vremea respectivă şi un eveniment în cinstea ÎNVIERII MÂNTUITORULUI HRISTOS!

Iar dacă în cinstea unui mucenic obişnuit exista o ZI SPECIALĂ, cum oare n-ar fi existat o zi specială în cinstea MAICII DOMNULUI?

Iată doar una dintre mărturiile din perioada celor contemporani cu apostolii:
„Noi am strâns osemintele lui ca un odor mai scump decât aurul şi decât pietrele scumpe şi le-am aşezat unde se cuvine; aici ne vom aduna cu bucurie şi Domnul ne va da nouă să sărbătorim ziua naşterii sale celei martirice, spre amintirea biruinţelor sale şi spre întărirea altor luptători." (Martiriul Sf. Policarp al Smirnei +155 d.Hr)

La rândul său, Noul Testament menţionează cinstea pe care apostolii o purtau evenimentului Învierii şi comemorării lui. Rezultă că "sfinţenia unor zile speciale" NU ERA O IDEE STRĂINĂ gândirii primilor creştini!

| Emena a răspuns:

Nu are nimic, ca doar nu te speli pe cap

| Clauvdgg a răspuns:

Nu

| Dumniezău a răspuns:

Ai sa mori daca faci asta.Ma,acuma serios, o intrebare mai penibila nu puteai sa pui? Ce legatura are religia cu parul tau? Te arunca God in iad daca te tunzi?

| trolololo a răspuns (pentru Dumniezău):

Da. Nu ii pasa dacă ai ajutat oameni, ai donat la caritate. Daca te tunzi sau speli in zi de sărbătoare, ala ești.

| Dragonfly6 a răspuns:

What...
Nu te mai lasa sf petru in rai.

| Camper123 a răspuns:

Se zice ca nu este bine sa te tunzi poti sa te tunzi maine! FUNDA?

| xPiccolo a răspuns:

Cred in Dumnezeu si sfinti si totihee hee...
Dar... totusi nu stiu ce legatura au ei cu parul nostru... big grin
din partea mea. propria parere... nu cred ca e ceva rau big grin

| alialinu75 a răspuns:

Daca te iei dupa traditi nu ar fi bine sa te tunzi. Acum poti sa faci ce vrei dar nu ar fi rau sa astepti pana maine