| Aidin2014 a întrebat:

as avea nevoie de raspunsurile voastre strabunica mamei mele este de origine evreiasca si implicit un nume evreiesc care poate dovedi acest fapt intrebarea mea este de une pot face rost de un act care sa imi arate cum o chema nici bunica mea nu mai tine minte exact... Adaug ca ea este din Rosorii de Vede
Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Criteriul pentru imigrare in Israel: daca Hitler nu te-ar fi considerat evreu sau Mischling, nu te poti "repatria" in Israel. Asa ca nu vad ce ai dori sa dovedesti cu strabunica ta. Pentru imigrare nu e indeajuns. Pentru a spune prietenilor ca ai avut un stramos evreu, e suficient de bun cuvantul tau de onoare. Poate daca esti mormon sau ai ca hobby generalogia ar mai conta asa ceva. In rest toti europenii albi de azi sunt descendentii lui Carol cel Mare.

4 răspunsuri:
| TabletaSB a răspuns:

Poti afla de la primarie, sau de la biserica; afla unde a fost inmormantata.

| doctorandus a răspuns (pentru TabletaSB):

Evreii nu au biserica, ci sinagoga (doar daca erau multi in localitate).

| TabletaSB a răspuns (pentru doctorandus):

Asta, sinagoga e biserica lor. dar nu strica sa verifica daca era evreu sau nu.