| anonim_4396 a întrebat:

As avea si eu o intrebare mai delicata. Ce opinie aveti despre pocaiti, despre personalitatea lor?
Am citit pareri cum ca pocaitii nu stiu cum sa se distreze si nu gusta din viata etc. Credeti ca asa e? Ati fost vreodata la o biserica bapt., pent... Daca"da" cum vi s-a parut? Astept cu nerabdare opiniile voastre; D
P.S. Nu doresc sa apara certuri.

48 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stiu sa se bucure de viata poate mai bine decat ateii. Diferenta este ca ei nu incalca legile morale, daca unii cred ca a pacatui inseamna a te distra.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Dace eu fac ce fac cu soria mea in pat si ramane intre noi de unde stiu ceilalti ca am incalcat, sau nu, legile morale? hai ca chiar ma ..aoleuuu ce d'aia cu coarne am laughing

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar in sus te-ai uitat? Vezi ca Dumnezeu te vede si este mare pacat sa o faci cu ''sorita''!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Lasa bre susul, ca Al de sus este marinimos si ne iarta, spre desosebire de voi care ati fi in stare sa aruncati primii cu piatra. Ca bine a zis cine a zis "Pana la Dumnezeu te omora altii " laughing

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar asa de rea ma crezi? Eu nu arunc cu pietre ci cu versete! laughing

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Mai rau, decat sa ma critici mai bine-mi dai o palma

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

O, este usor sa dai o palma. Bine ca nu imi ceri altceva.

| ProSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii nu stiu tot ce faci tu, si nici nu trebuie pentru ca orice ai face D-zeu este cel care te vede ...fie ca vrei fie ca nu happy

| anonim_4396 explică (pentru ProSystem):

De ce ma plagiezi, eu ce-am scris mai sus, ha?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Pe care le interpretez dupa cum te intuneca satan.

| Silviaa93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, Dumnezeu este marinimos si ne iarta atunci cand ne pare rau si ne straduim sa nu mai gresim...dar sa nu uitam ca tot El este si un foc mistuitor!

| Musique a răspuns:

Am fost acum 6 sau 7 ani și mi-a plăcut atmosfera de acolo.Mă rog, atunci aveam o altă gândire, și eram total derutată pentru că sunt câteva diferențe între biserica lor și biserica ortodoxă.
Am și două prietene care sunt de religie baptistă și sunt fete de treabă cu capul pe umeri și inteligente. Într-adevăr sunt destul de reținute și nu fac toate prostiile pe care le fac eu, plus că sunt mai liniștite dar nu cred că e din cauza religiei.
Nu e vina lor că s-au născut într-o familie de baptiști și din câte observ, nu regretă asta.

O zi frumoasă!

| anonimg a răspuns:

Multi spun: "O viata ai!"
"...Veselie si bucurie! Se injunghie boi si se taie oi, se mananca la carne si se bea la vin - "Sa mancam si sa bem, caci maine vom muri!"" (Isaia.22:13)

"Daca, vorbind in felul oamenilor, m-am luptat cu fiarele in Efes, care-mi este folosul? Daca nu invie mortii, atunci "sa mancam si sa bem, caci maine vom muri."" (1Corinteni.15:32)
Adevarul este ca pentru cei ce cred si traiesc pentru asta, exista si o a doua viata. Pentru aceasta traiesc cei credinciosi. Pentru aceasta ma lupt si eu si multi altii cu "fiarele" de pe... internet. Iar daca cei care au murit in credinta nu vor invia pentru viata vesnica, atunci cu adevarat se poate spune: "sa mancam si sa bem, caci maine vom muri". Dar viata vesnica exista doar pentru aceia care nu cred, deoarece se capata doar prin credinta.
"Si, fara credinta, este cu neputinta sa fim placuti Lui! Caci cine se apropie de Dumnezeu trebuie sa creada ca El este si ca rasplateste pe cei ce-L cauta." (Evrei.11:6)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ei nu sunt pocaiti, dar le place sa li se zica asa; ei sunt amanetati pentru iad, din cauza credintei gresite; cum ar putea dracul sa se lupte cu unul care deja il are? ar pierde timpul si munitia de pomana, de aceea altii zic de ce nu am vazut betivi, curvari, tutunari, in randul acestora. majoritatea sunt trecuti la aceste secte datorita ajutoarelor materiale si nicidecum din convingere

| sublime89 a răspuns:

Pai la ei e pacat sa te distrezi, sa dansezi, sa bei alcool, sa fumezi, sau chiar sa asculti muzica de orice alt gen decat pocaiasca. Si la unii e un pacat si sa asculti radioul sau sa te uiti la tv. E diavolul in ele cica.

| anonimg a răspuns (pentru sublime89):

Stii care e pluralul de la "media"? Este medium. Iar un medium te hipnotizeaza...

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru sublime89):

Si la noi la ortodocsi e pacat! Incetati a mai zice hule precum aceasta ca ortodoxul poate face pacate!

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Vai de mine cum sa poata ortodocsii sa faca pacate? Dragul meu, imi pare rau sa te dezamagesc, dar, Romania este o tara crestina cu numele.Imi pare rau sa spun ca tara noastra se scalda in sangele copiilor ucisi in pantecele mamei lor acolo unde ar trebui sa fie protejati.Nici la capitolul divorturilor nu stam mai bine.Astazi isi fac juraminte inaintea lui Dumnezeu ca se vor iubi toata viata, si nu peste mult timp raman copii cu ochii in lacrimi si cu inimioarele zdrobite de durere ca trebuie sa traiasca cu un singur parinte.Cat despre imoralitate si altele nu mai are rost sa amintesc caci stim cu totii. Iar pe Dumnezeu oamenii Il cauta cand au vreun necaz, si multi crestini merg la Biserica de Pasti si de Craciun.Din pacate multi de aici de pe TPU neaga existenta lui Dumnezeu. Oare asa trebuie sa arate un crestin adevarat? Cunosc oamenii care sunt adevaratele valori? Cunosc oamenii care este voia lui Dumnezeu, care sunt principiile dupa care ar trebui sa traiasca un adevarat crestin? Spune Dumnezeu despre astfel de crestini:,, Ei Ma cinstesc doar cu buzele dar inima lor este departe de Mine.,,

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Pocainta este porunca lui Dumnezeu, fara ea nu poti sa ajungi in rai. Nu te insela singur. Domnul Isus nu te va intreba din ce confesiune faci parte ci despre modul in care ti-ai trait viata daca ai ascultat de Cuvantul Sau.Mai citeste si tu Biblia ca sa cunosti ca cine iubeste pe Dumnezeu acela asculta de Cuvantul Sau.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Sti dc este atata faradelege aici in tara asta si atata rautate? Pentru ca in tara noastra sunt multe sfinte moaste, multe sfinte manastiri unde se fac rugaciuni zilnic.Aici este dreapta credinta.Si cum satan vrea ca nimeni sa nu se mantuiasca ii impinge pe oameni in pacate ca sa manie pe Dumnezeu si ca nimeni sa nu se mantuiasca.De asta satan ne ataca mai mult pe noi, pentr ca avem dreapta credinta si daca am pazii poruncile ne-am mantuii.Pe voi in schimb va are la mana si nu se oboseste asa tare pentru ca stie ca toti ratacitii veti merge in imparatia lui.Si la fel si crestinii ortodocsi si preotii care smintesc lumea.Numai cine tine ortodoxia asa cum trebuie dupa poruncile Domnului acela castiga mila de la Dumnezeu.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Daca nu conta confesiunea de a zis Hristos sa ne ferim de mincinosii care vor venii la noi imbracati in piei de oi sa ne zica ca ei il au pe Hristos? Asa faceti si voi.Sau mai nou huliti zicand ca toate religile sunt bune. Minciuni satanice.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Pe mine ma uimeste faptul ca nu cunosti ce spune Sf. Apostol Pavel:,,Sa nu treceti peste ce este scris.,,Adica tot ce au adaugat ulterior cum ar fi hram, sfestanie, pomana, patronul familiei, icoanele facatoare de minuni, canonizari de sfinti s-au introdus spre sfarsitul evului mediu cam intre anii 1200-1500. Evanghelia era uitata atat de cler cat si de popor si din aceastta cauza viata morala era pe ultima treapta a decaderii. Avea dreptate Sf. Caterina de Siena cand spunea:,, Roma care ar trebui sa fie un rai de virtuti, este un putregai de pacate infernale.,,

| milan9 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Milosteniile si rugaciunile pentru cei adormiti au existat inca de la inceputul Bisericii, ele neavand corespondent in alte religii ulterioare.

Reprezentări imagistice, icoane, sunt atestate încă de la începutul secolului al doilea, sau chiar din primul secol (atunci când creştinii se ascundeau în catacombe de teama persecutiilor lui Nero- anul 54!).

| milan9 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Primii creştini chiar, obişnuiau să cinstească osemintele mucenicilor, pe care îi comemorau anual la data martiriului lor. Asta se face şi acum, dar iată mărturia de atunci:

„Noi am strâns osemintele lui ca un odor mai scump decât aurul şi decât pietrele scumpe şi le-am aşezat unde se cuvine; aici ne vom aduna cu bucurie şi Domnul ne va da nouă să sărbătorim ziua naşterii sale celei martirice, spre amintirea biruinţelor sale şi spre întărirea altor luptători." (Martiriul Sf. Policarp al Smirnei +155 d.Hr)

În cazul actului martiric al Sf. Mucenic Ignatie (decedat între 98 – 117) se menţionează grija şi cinstea purtată de comunitatea creştină acestor martiri şi sfinţi.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Biserica crestina nu numai ca a pierdut spiritualitatea din primul veac, dar pe parcurs a adoptat diferite,,inovatii,, fie in numele asa zisei,, traditii,, fie pe baza unor hotarari luate de niste consilii bisericesti scapate de sub controlul Duhului Sfant, cre si-au permis sa adopte invataturi si practici nebiblice pentru bisericile iesite deja din matca crestinismului apostolic. Miscarile de trezire sufleteasca, pe care le enumera Istoria Bisericeasca Universala incepand cu miscarea montanista si sfarsind cu miscarea penticostala si apoi harismatica din vremea noastra, crestinismului original; sa-l dezbrace de podoabele artificiale cu care a fost imbracat si sa-i redea naturaletea pe care a avut-o la inceput. Istoria Bisericeasca Universala este plina de exemple ale unor treziri sufletesti, care propovaduiau morala, pietatea, si lucrarea Duhului Sfant, cunoscuta de bisericile crestine in primul veac.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Biserica nu a pierdut nimic.Si cu asta dovediti ca nu ascultati de Iisus.El a spus ca portile iadului nu ii vor biruii Biserica si ca va fi cu noi pana la sfaristul veacului.Asa ca nu are cum sa se piarda spiritualitatea pentru ca atunci Hristos ar mintii, iar El nu minte pentru ca este calea adevarul si viata.Recunosc ca omul neputincios fiind se abate de la calea mantuirii prin pacatele lui.Dar dogmele Bisericii nu au cum sa gresasca pentru ca Duhul lui Dumnezeu calauzeste Biserica in acest sens iar dogmele nu se altereaza.Ca tu traduci biblia dupa cum iti convine tie si socoti ca icoana si crucea sunt idoli, ca nu ai nevoie de sfinti si preoti ca sa te mantuiesti este partea doua.Cei care sau ratacit sunt cei care sau rupt de Biserica si au inventat sectele.Si altele asa zise biserici.Si totul din mandrie si dornta de stapanire.In fine... este un proverb spaniol care are un mare talc."Mai mare orb este acela care nu vrea sa vada".

| oprescudorin11 a răspuns:

Din pacate am avut in familie o ramura de pocaiti. Aveau 9 copii.Din astia cam toti s-au ticnit.Nu au argumente in a motiva sectarismul lor, sunt motivati de saracie, lacomie, de obtuzitatea vederilor lor, au avut si multe frustratii in viata, au fgasit calea cea usoara de a primi bani din america sau alte comunitati care au cu totul alte interese.
Am stat de vorba cu unii din ei care au avut chiar tupeul sa ma invite la mizeriile lor de sedinte. Sunt secte nenorocite care iau Biblia in deradere, care accentueaza ce pot ei pricepe dintr-un verset sau altul. Cei care au infiintat aceste secte au devenit extrem de bogati pe seama prostilor sau celor care si-au pierdut 'busola'
Sunt foarte nocive, am vazut cu ochii mei.Sunt oameni (enoriasii lor) lipsiti de personalitate, prada predicatorilor lor fara cultura, fara scrupule. Din pacate functioneaza. E plina america si europa de ei. In fond nu au valoare umana, sunt niste cersetori travestiti, care-si masacreaza multi copii pe care-i fac.In sensul privarii de la cultura, tehnologie, media libera. Nu au de ales. Daca altceva nu stiu?
Ce certuri sa apara?
Dupa mine care as parea 'fundamentalist ', nici alte biserici afara de cea in care am fost botezat-Ortodoxa), nu trebuie sa fiinteze, fiind nocive.Dar noi ortodocsii suntem toleranti si stim clar ca 'fiecare pasare pre limba ei piere'.
-multumit?

| Maxim96 a răspuns:

Multi trec la aceste secte din cauza ca acestea le promit unele ajutoare materiale(cu care ademenesc mai usor)

| David98TM a răspuns (pentru Maxim96):

Se vede ca ne cunosti bine...

| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

Nu neaparat, cunosc si alte cazuri, depinde de caracter nu de religie, cunosc o neo-protestanta din Germania, care lucreaza de 30 de ani ca misionara in ro, si a facut tabere a ajutat familii si alte insa nu au insitat sa vina la biserici, in orice caz caracterul omului nu dovedeste validitatea credintei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ma intereseaza deloc cum se/nu se distreaza ei, ma intereseaza mai mult daca sunt abordata pe strada, acasa etc de ei.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar daca este un tinerel, frumusel, iti place?!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Sa coboare dintr-un porsh, sa arunce cu sutana si sa strige in gura mare "Orice pacat are farmecul lui!" laughing

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi, stiam eu!

| David98TM a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu m-am nascut intr-o familie de pocaiti, desi acum sunt ateu.
Distratii au si ei, tabere pentru tineri etc., ei sunt foarte strasi de religia lor, un exemplu e chiar tatal meu. In orice caz sunt oameni ca toti ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au dat de greu și au ales calea asta.
Sau de ajutoare.
Mai cunosc pocăiți. Totul e în regulă, sunt de treabă, mărinimoși până când se enervează. Și mulți au niște motive pentru care au trecut la această religie.
Stai liniștit că nu se poartă ca niște puritani toți. Au o viață semiliberă. Mai greu cu familiile cu copii, sunt mulți, trebuie mai mult efort financiar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai tu nu stii ce inseamna pocait.vezi cum e cu pocainta, cu nasterea din nou, a omului viu si nu mort in pacat si vei intelege cine e pocait si cine nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Urasc de moarte pocaiti, oameni aia isi pierd viata.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu o pierd, din contra, o traiesc la superlativ. Si o castiga si pe cea vesnica!
Tu iti risipesti viata si o sa sfarsesti in iad!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Va multumesc pentru sinceritate, domana Angelina.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mult drag, domnule X?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Regret sa te dezamaggesc dar si sectantii isi risipesc timpul pentru ca si ei vor arde in iad.Va-ti rupt de biserica pentru ca v-ati crezut din prea multa mandrie destepti.Tot cel ce nu ramane intru Domnul Hristos se usca si in foc se aarunca.Asa spune biblia.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Sunt martorii mincinosi de care pomeneste Hristos. Spune biblia ca la sfarsitul veacurilor vor iesi hrostosi mincinosi si vor spune ca la ei este adevarul.Insa Hristos ne avertizeaza sa nu ii credem.PEntru ca acestia sunt slujitorii satanei. Daca ei ar zice ca e la ei satana ar merge cineva? Nu. Asa ii invata dracu sa vian cu vorbe dulci ca sa insele pe cei nestiutori de biblie.Degeaba respecta ei regulile morale, daca nu respecta o singura regula pe care Hristos neo impune ca sa ajungem la desavrasire.In zadar toata osteneala lor. Fara Biserica lui care este Sfantul Sau trup nimeni nu se mantuieste.Si vor vedea si sectantii asta-i mincinosi care staruie in erezie ca le va zice Domnul la judecata: Deparatati-va de la mine blestematilor in focul cel vesnic, caci niciodata nu v=am cunoscut pe voi!

| RaduMD a răspuns:

Pe vremea cand eram ateu, si eu aveam perceptia ca cei care cred "nu isi traiesc viata", cu sensul de "nu se distreaza". Nu tu o orgie, nu tu o betie, nimic, nimic.
In realitate, nu am vazut persoane mai vesele decat calugaritele. Azi imi vine sa rad de aceasta impresie pe care o aveam despre crestini. Are Chesterton o poezie haioasa despre asta (dar intr-o engleza dificila), aici: http://www.cse.dmu.ac.uk/~mward/gkc/books/ascetic.html

P.S.: Personalitatea nu are legatura cu vreo confesiune sau alta.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Depinde ce inseamna pentru tine a gusta viata si a te distra. Daca a te distra inseamna a bea pina ce cazi jos,a te droga si a lua o femeie pe seara iti spun eu ca nu e asta adevarata distractie care iti aduce folos. Poti face un party cu prietenii sa te simti bine si sa bei si o bere ca nu este gresit, sa iesi la un fotbal sau ping pong, la munte, mare, un gratar...sant multe moduri corecte de a te distra si care iti aduc foloase in viata

| David98TM a răspuns:

Buna Sony 4325. (Eu sunt pocait)
(Noi gustam din viata lui Dumnezeu)
Doar pentru ca nu merge-m si noi prin clubri si alte...nu inseamna ca nu ne distram.
Cred ca ai citit acele pareri de la Ortodoxii.

| ProSystem a răspuns (pentru David98TM):

Da am citit parerile ortodocsilor, e adevarat... Si eu sunt pocaita, insa doream sa vad care este parerea celorlalti despre noi. Si pot spune ca e destul de adevarat faptul ca in ziua de azi dragostea fata de D-zeu se raceste si nu ne mai deosebim de oamenii din lume. happy Parerea mea big grin