| CristianAlecum a întrebat:

Salut TPU, auto-mutilarea (taieturi provocate intentionat de catre o persoana) se considera pacat?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se consideră de către cine? Cel ce o face, considerarea depinde de el.

| halogen001 a răspuns:

Așa ceva poate avea diferite cauze, una din ele putând fi chiar religia.
https://www.kanald.ro/......e-16700446

Catalogarea unor asemenea obiceiuri e normal să se facă pe criterii de raționalitate, științifice, nu religioase. Religia nu e un reper serios pentru a defini ce e bun și ce e rău.
Păcatul din punct de vedere religios e doar opinia unor oameni, nu e voința unui zeu și asta pentru că zeul nu există, apoi și de ar exista un asemenea zeu, unul invizibil și inactiv care nu ajută omul, părerea lui nu ar avea nici o relevanță.

https://www.psihoterapie-copil.ro/2015/09/21/automutilarea-la-adolescenti/

Un asemenea comportament nu e rațional și nu ajută omul să trăiască mai bine. Rezultatul e o viață mai grea decât înainte.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da

| Seba2013 a răspuns:

Daca acel organ deranjeaza tot organismul, nu. Se considera estetica medicinala. Mai pacat este ca un organ sa infecteze tot trupul si sa-l omoare. Mai bine sa traiasca trupul decat sa lasam un organ infectat in viata dar sa ne pierdem viata. Asa ca tot ceea ce ne face sa pierdem viata, este bine sa taiem in carne vie. Eu acum cateva zile, mi-am scos ochii si taiat picioarele cand niste baieti m-au invitat sa ma droghez cu ei intr-un parc. Si imi place sa mananc doar cand imi este foame nu pentru placere. Chiar daca si placerea este lipita, las necesitatea sa ma conduca, nu placerea. Pentru ca placerea (concupiscenta) creeaza viciu (chiar daca doctorandus si medicii lui sunt platiti de Satan ca sa ascunda). Galateni 5:24 vorbeste de trupul rastignit impreuna cu concupiscenta si patima lui. Plus ca nu toate lucrurile din lume sunt facute curate ci unele din ele sunt necurate, vulgare, indecente, nebune, etc., pentru a nu le iubi.

Asa imi ingrijesc necesitatile primare si am epimeleia heautou. Primar la mine nu este sa conservez specia, ci autoconservarea. Acestea sunt necesitatile mele primare, iar din cele secundare mai tai, ca nu vreau sa reflexionez toata ziua cu preocupari joase. Ca sa intelegi ce insemna necesitati primare si necesitati secundare, citeste o carte despre teoria motivatiei. Insa pe acelea vechi care spun ca primar si important este confortul si ingrijirea de sine. Sau asa cum spunem noi crestinii, necesitatile spirituale(sau umblarea in Duh). Sefii vostri va domina pentru ca au necesitati secundare. Trebuie sa avem grija ce consideram primar si secundar pentru ca aici vorbim de necesitati. Iar acestea produc tensiuni, stres, pierdere de timp si exitul in viata. Cine ramane la categoria inferioara si nu este capabil sa depaseasca limita lui, ramane prins in inferioritate.

| Alalahs a răspuns:

Evident ca e păcat ptc îți faci rău, și tu ești creația lui Dumnezeu și nu ai dreptul ăsta, dar nu e numai motivul ăsta