| KnowEverything a întrebat:

Avand in vedere ca avem multi "teologi" printre noi, o sa pun o intrebare mai stupida big grin. E posibil ca un soldat care ucide un om (sa zicem un musulman in Irak... da, stiu ca suna aiurea laughing ) sa se mantuiasca? (pe intelesul altora, sa mearga in rai big grin)

Adica in ciuda faptelor ca ucide si incalca una din cele 10 porunci (chiar una dintre cele mai importante), mai e posibil acest lucru?

Vreau raspunsuri clare, concise si logice. Nu vreau propozitii cu 20 de figuri de stil!

Multumesc anticipat! (scuze daca intrebare se repeta de 2-3 ori )

Răspuns Câştigător
| Papillon09 a răspuns:

M-am grabit si probabil n-am fost destul de explicita. Daca mai tarziu constientizezi ca ai facut ceva rau este o pedeapsa, iar daca faci raul in mod constient, pedeapsa este alta.

27 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

În conformitate cu această logică nici un militar nu ar ajunge în Rai!
Ar fi întrebarea dacă l-a ucis în Război, ca un militar sau ca un criminal?

| KnowEverything explică (pentru MMihai):

Razboi, am spus clar ca e nevoit sa faca asta (nu din place si din vointa proprie, precum un criminal )

| shadovv a răspuns:

Nu noi trebuie sa judecam asta.

| Thunderstruck a răspuns:

Conform crestinismului, poti omori pe toti ceilalti oameni din lume, daca iti pare rau, esti iertat.Crezi ca daca Hitler s-ar fi pocait nu ajungea in rai? Religie morala, ce sa mai.

| HueyFreeman a răspuns:

Bineinteles. Stii bine ca zeul crestin este fan foarte mare al razboaielor.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Faptele 3:19: Aşadar, căiţi-vă şi întoarceţi-vă, ca să vi se şteargă păcatele, ca să vină timpuri de înviorare de la însuşi Dumnezeu.

| Zenit313 a răspuns:

"Nu exista pacat care sa nu fie ieratat de Dumnezeu"! happy

| LegionarulRoman a răspuns:

Romanii nu au ce cauta in Iraq!

| KnowEverything explică (pentru LegionarulRoman):

Poftim : Romania este atacata de X, daca vrei alt context!

Ideea e ca e vorba despre un soldat/ostas/militar (Sa ii spuneti cum vreti ) care nu ucide din placere ci din datorie. Ucigand, salveaza vieti. Asta era ideea.

| 3xfemeie a răspuns:

Fiecare fapta se judeca in contextul in care s-a produs.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Depinde de situatie. Daca a vrut in mod voit sa faca asta, impins de situatie, sau pur si simplu. ca s-a aparat?

In oricecaz, fiecare va avea o judecata particulara, iar Dumnezeu Cel care are multa mila si este indelung-Rabdator ne va judeca.

| KnowEverything explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Sa spunem ca in contextul ca e nevoit sa faca asta si nu din placere.

| Papillon09 a răspuns:

Daca se pocaieste, normal!

| killer212121 a răspuns:

Gandeste-te tu logic dupa ce ai scris."Adica in ciuda faptelor ca ucide si incalca una din cele 10 porunci (chiar una dintre cele mai importante), mai e posibil acest lucru?", iar noi mintim de foarte multe ori, asta ar insemna ca toti am merita sa mergem in iad.In Biblie scrie clar ca orice pacat se poate ierta daca ne cerem iertare.

| KnowEverything explică (pentru killer212121):

Da... are logica ce spui. MERSI DE RASPUNSURI!

| ghandi2013 a răspuns:

Soldatul respectiv ca sa inteleaga raul facut va trebui sa fie impuscat la randul lui in aceleasi conditii in viata aceasta sau in alta.(Timpul este doat o iluzie)
Mi se pare corect.
Doar daca are altceva bun de oferit la schimb( fapte bune, etc)poate fi doar ranit.

| 3xfemeie a răspuns (pentru ghandi2013):

Am citit undeva ca soldatii care au ucis in timpul razboiului au alte circumstante la judecata. Li se pot diminua sau chiar lua anumite drepturi divine, dar nu este o regula ca vor fi impuscati (sau doar raniti ) intr-o alta viata.
Am inteles ca foarte mult conteaza contientizarea din momentul respectiv si atarna mult in balanta premeditarea. De asta am spus ca totul se judeca in functie de circumstantele si contextul in care s-a produs o anumita fapta. Un soldat nu va fi pus la acelasi nivel cu cineva care a facut o crima premeditata sau cu altul care a facut-o accidental ( mai e si categoria ignorantilor care nu -si dau seama ce fac big grin)

| KnowEverything explică (pentru 3xfemeie):

Eu vorbesc despre o persoana care e constienta dar o face pentru ca este obligat. De exemplu salveaza alta persoana. Oricum, multumesc tuturor de raspunsuri!

| ghandi2013 a răspuns (pentru 3xfemeie):

La cate razboaie au fost este posibil sa fi participat macar la cateva sa ucidem si sa fim ucisi.
Daca fiul tau de exemplu conștientizează raul facut, pedeapsa devine inutila.Dar daca nu-si da seama trebuie facut sa inteleaga intr-un mod sau altul.

| 3xfemeie a răspuns (pentru KnowEverything):

Toti avem sansa de a ne indrepta greselile, acum sau intr-o viata viitoare.

| KnowEverything explică (pentru 3xfemeie):

Nu prea cred eu in reincarnare... sau chestii de genul... (daca la asta te referi prin " viata viitoare")

| 3xfemeie a răspuns (pentru KnowEverything):

Asta e. Fiecare alege ce vrea sa creada.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru 3xfemeie):

Exclus. Doar pe pamant, aici se poate, asa scrie in Scriptura.
E ca un test, il dai, l-ai trecut sau nu, nu te mai poti intoarce sa il mai dai odata, daca nu ti-a iesit bine.

| tasmania a răspuns (pentru Papillon09):

Sa fim seriosi: cine nu constientizeaza ca a ucide e ceva in neregula? Sau soldatii de care se vorbeste in intrebare sunt de la Balaceanca?
E adevarat ca Biserica propovaduieste ceva asemanator cu ce spui, dar pune totul in context. Traditia aduce marturie din vietile sfintilor ca si unii ucigasi s-au mantuit. Dar astea sunt exceptii. Altfel, Scriptura spune clar cine nu intra in Imparatie.
Constientizarea este importanta, dar ar fi bine sa aduca si pocainta pentru cele savarsite - caci Dumnezeu ne asteapta pana in ultima clipa a vietii sa revenim la statutul de fii ai Sai.
Sigur ca de la cel care a primit mult, se va si cere mult. Dar sunt pacate si calcari ale Legii pentru care nu trebuie sa faci teologia la Athena ca sa-ti dai seama ca savarsirea lor e ceva rau. Constiinta si legea morala nu dau gres nicicand.

| 3xfemeie a răspuns (pentru tasmania):

Teoretic asa este, dar in realitate lucrurile sunt mai complicate.
Iar pocainta fara constientizare nu se poate.

| Papillon09 a răspuns (pentru ghandi2013):

M-am grabit si probabil n-am fost destul de explicita. Daca mai tarziu constientizezi ca ai facut ceva rau este o pedeapsa, iar daca faci raul in mod constient, pedeapsa este alta.

| diana2004 a răspuns:

S-ar putea pentru ca el si-a aparat patria, dar mai bine erau in pace si nu pacatuiau decat sa fie in razboi si sa omoare
(pacatuiasca)