| Andrei1859 a întrebat:

Care e diferenta intre păcat și greseala?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Greșeală=decizie greșită care duce la un rezultat nedorit.
Păcat= călcarea legii divine.
Păcatul poți să îl săvârșești deliberat, pentru că așa vrei, sau din necunoașterea legii, sau din greșeală.

| Celcestietot a răspuns:

Pacatul este un termen religios, iar greseala este unul cu tendinte mai omenesti. Amandoua au cam acelasi inteles, iar ceea ce au in comun este ca ambele pot fi cu intentie sau fara practicate.

| NGheorghe a răspuns:

"a păcătui" tradus din ebraică înseamnă "a rata ținta"

| CinevaAnonimă a răspuns:

Păcatele sunt călcări ale legii divine, după cum spune si sadrian46.
Greseli exista de mai multe feluri, unele pot fi considerate păcate, iar altele nu. Este un păcat greșeala de a înjura, de a lovi, etc dar faptul că ai stricat o ceașcă sau ai scris un test cu greșeli nu se poate considera păcat.