| Wozzi a întrebat:

Ce credeti ca se intampla dupa moarte? Atunci cand lumea zice "Acum e intr-un loc mai bun" de unde stie ca e un loc mai bun, daca e unu mai rau? Daca exista posibilitatea reancarnarii? Poate sufletul nostru ajunge intr-un alt corp dintr-un alt univers si ne nastem intr-o alta persoana/fiinta dar fara sa ne aducem aminte despre viata anterioara ca si cum asta ar fi fost prima! Ce parere aveti voi? Cel mai interesant raspuns va primi funda.

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Răspunsul Bibliei e simplu, omul când moare nu mai stie nimic si merge în pământ. Eclesiastul 9:5, 6,10. Apoi, va exista o înviere pe pământ după distrugerea sistemului rau de lucruri. Ioan5:28,29,Psalmul37:9-11.Iar omul e sufletul, Geneza2:7.

| DeyCj a răspuns:

„Atunci cand lumea zice "Acum e intr-un loc mai bun""... zice că așa e învățată de beserică; real nu au cum să știe unde ajunge sufletul după moarte.
Reîncarnarea. Există, ca drept dovadă dejavois-ul. Cercetătorii cre(ș)tini ca să ascundă asta zic că e o eroare a creierului, ceea ce e eronat.
Unde ajunde sufletul nu se știe, dar un lucru există, și anume suflete despre care se zice că știu că au murit și se fac simțite în lumea fizică. Trăit pe pielea mea.Mai mult nu zic că nu trebuie să știe prea mulți locurile alea, că n-are oricine ce căuta acolo.Interacțiunea cu spiritele nu e o joacă, e periculoasă și te poate afecta serios(de la dereglări ale câmpului energetic la chiar străpungerea scutului, ceea ce nu e de dorit).
Ca încheiere, părerea mea este că exista viață după moarte, iar viața aia poate fi mai bună sau mai rea, depinde de temerile, evoluția spirituală și kharmele fiecăruia din noi.

| mentholinks a răspuns:

Reincarnarea e ilogica.

| HeillÓðinn a răspuns (pentru mentholinks):

Hmm, cel putin exista cazuri de reincarnare bine-trasate, cu ajutorul carora s-au rezolvat chiar si crime nerezolvabile pana atunci. 1000 de virgine promise intr-un loc in care nu exista suferinta este intr-adevar ilogic. Un loc unde traiesti doar intr-un mod dogmatic, in care ti se impun anumite porunci de asemenea este la fel de ilogic.

Reincarnarea este cea mai logica. O viata anterioara se poate vedea prin regresie si prin Depasirea Abisului poti obtine o viata plina de Cunoastere, una in care poti lucra cu Raul in toate formele Sale, cauzale si acauzale.

| AC4S4 a răspuns (pentru HeillÓðinn):

De ce ar fi logica reincarnarea? Unui ateu i se par ilogice amandoua.

| HeillÓðinn a răspuns (pentru AC4S4):

N-o sa stau sa-ti explic de ce cred eu ca e logica reincarnarea. Practicile spirituale o dovedesc. Daca un ateu vrea sa stea in propria-i ignoranta, in acest secol in care informatia este expusa peste tot, e fix problema lui. Parerea lui de asemenea este irelevanta, nediferentiindu-se prea mult de un practicant al religiei mozaice.

| DeyCj a răspuns (pentru AC4S4):

Depinde de ce atei vorbim happy.
Se știe că ateismul, e o ideologie, la fel ca non conformismul, comunismul sau creștinismul happy.

| DeyCj a răspuns (pentru HeillÓðinn):

Tu ce practici spirituale ai? Sper că nu Yoga happy

| AC4S4 a răspuns (pentru HeillÓðinn):

Nu esti singurul satanist spiritual (sper ca nu gresesc) la care am vazut o astfel de aroganta, o fi ceva comun. happy

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

"Unui ateu i se par ilogice amandoua."

Intr-adevar, ateu fiind, personal consider teoria reincarnarii o tampenie, dar sunt atei care iau in calcul aceasta varianta. Nu are legatura ateismul cu negarea reincarnarii, zombi, fantome si alte idei traznite.
Ai o perceptie gresita daca consideri ca doar religiosii nu au toata tigla pe casa si cred in spiridusii lor imaginari. Si unii atei au ideile lor traznite, doar ca nu implica spiridusi deastia atot-toate care trebuie pupati in fund pentru recompense.

| HeillÓðinn a răspuns (pentru DeyCj):

Spiritualitatea se gaseste in tot. Practicile mele spirituale sunt cat se poate de Originare si Primitive, intr-o stare de izolare atat mintala cat si fizica, cautarea suferintei si depasirea acesteia prin metode proprii, inspirandu-ma din greselile de domeniul trecutului. Empatia cu acauzalul este de asemenea esentiala in Era noastra(cat si in Era viitoare), intoarcerea la Levant. Ar fi cam sec sa-ti prezint sau sa-ti enumar cuvintele cauzale cum ar fi: "meditatie" ori "proiectii astrale" sau orice alte chestii de acest gen. Tine mai mult de cum simti tu sa faci lucrurile, caci Caile difera, iar o Cale nu este neaparat gresita, ci nefavorabila unui individ.

| HeillÓðinn a răspuns (pentru AC4S4):

Nu stiu cum gandesc "satanistii spirituali", insa eu resping moralitatea si gandirea limitata ce se gaseste in comportamentele voastre. Daca studiezi afli, nu sunt de nimeni si nimic obligat sa-ti raspund. Esti de religie mozaica si te urasc, te urasc pentru ca dormi in propria ignoranta asteptand raspunsurile altora, in loc sa ti le cauti singur(prin documentare si experimentare). Nu iesi din bula ta de sapun, accepti minciunile si iluziile.

| DeyCj a răspuns (pentru HeillÓðinn):

Ambele cuvinte atât meditație(introspecție) cât și proiecțiile astrale îmi sunt cunoscute.
Corect.Cea mai bună cale de a evolua spiritual este cea care ți-o alegi.happy

| AC4S4 a răspuns (pentru HeillÓðinn):

Nu sunt de religie mozaica.
Nu ai inteles ce am vrut sa spun. Te consideri foarte spiritual, dar daca aceasta spiritualitate exista si te indeamna sa urasti, nu este buna.

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Ce ideologie e ateismul?

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Ideologia negării a tot ce nu se poate dovedii, prin orice cale că există.Nu există o comunitate fără o ideologie/un set de idei comune.

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Ateismul este lipsa teismului nu negarea a tot ce nu se poate dovedi, ateismul nu e o ideologie nu este o comunitate nu este o credinta

Răspuns utilizator avertizat