| Deryasli a întrebat:

Ce diferenta este intre moaste si mumie?

Răspuns Câştigător
| Mircea08 a răspuns:

Toate sunt mumii, unele ajunse mumii pe cale naturala altele conservate de om, dar unele din cele care au ajuns mumii pe cale naturala au fost declarate sfinte si numite moaste de catre unele religii (eu o stiu doar pe cea ortodoxa )

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unele se pupa altele nu

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Exista mumii la toate civilizatiile antice. S-au descoperit in Egiptul antic datorita procesului ritualic elaborat pe care il savarseau dupa moarte (scoaterea organelor interne si natronul), dar s-au descoperit si in America de Sud, in China sau la alte civilizatii. De obicei, existenta lor este legata de variatiile de temperatura sau sunt stric geografice - un cadavru in desert va deveni automat o mumie bine conservata.
Preotii au profitat de acest "miracol", de lipsa de cultura a credinciosilor si de setea lor de supranatural amestecata cu superstitia specifica anumitor popoare subdezvoltate. De aceea a aparut aceasta idee cu moastele "sfinte".
Nu exista minuni atestate stiitific legate de vreo astfel de mumie sau moaste ale unui "sfant". Deasemenea, numirea unui cadavru sau al altuia "sfant" de catre Biserica nu il face mai putin cadavru. Practica este medievala, scarboasa, periculoasa din punct de vedere medical si inapoiata. Dar hei, traim in Romania, este pacat sa nu faci 10 km in genunchi sa pupi si tu o moasta de calitate!