| anonim_4396 a întrebat:

credeti ca ar merita sa imi vand sufletul pentru cunostiunte? Adica sa stiu matematica, sa fiu destept dar nu doar pentru scoala, ma refar sa fiu destept ca Steven Hawking sau Albert Einstein. Ce ziceti?

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Si ce ar folosi unui om sa castige toata lumea, daca si-ar pierde sufletul? Sau ce ar da un om in schimb pentru sufletul sau? Sufletul este cel mai pretios lucru.

| William a răspuns (pentru EmaS):

Ei bine as avea puterea sa fac lucruri la care unii nici nu viseaza. De exemplu as putea sa fac arme capabile sa distruga planete de marimea lui Jupiter sau sa fac roboti care sa foloseasca nanotehnologia pentru a se i inmulti din orice (pietre, hartii etc) si multe alte lucruri care acum ni se par SF (Iron man, X-men), iti dai seama ce s-ar intampla daca am putea sa controlam timpul? sau sa ne teleportam? sau sa muodelam planeta dupa bunul plac, sa mutam muntii la propriu sau sa secam mari doar cu o apasare de buton sau cu un semn din mana? Sau daca am putea sa facem diamante (ca acelea scoase din mina nu ca cele fabricate in laboratoare care nu sunt la fel de dure ca cele reale) sau daca a mputea sa fabircam aur? Posibilitatile sunt nenumarate.

| EmaS a răspuns (pentru William):

Vise,draga,vise! Si daca ai reusi sa fabrici organe cu ajutorul nanotehnologiei, daca Dumnezeu ti-ar cere sufletul, tot ai muri.Cum a zis omul acela, m-am imbogatit nu voi duce lipsa de nimic.Si Dumnezeu i-a spus :in noaptea aceasta ti se va cere sufletul.

| adisuper a răspuns (pentru William):

Cum ai spus si tu : "ni se par SF".De unde dracu le scoti? Atat timp cat nu poti deveni nemuritor nu are rost sa faci asta.Si ai spus "Se poate, crede-am pe cuvant."(era vorba de vandutul sufletului) Intreb din nou : CUM DRACU IL VINZI?

| William a răspuns (pentru adisuper):

Sa mor in puscarie daca stiu.

| adisuper a răspuns (pentru William):

Ma asteptam la raspunsul asta.Se merita doar daca poti deveni nemuritor.

| FucktheSystem a răspuns:

Cum eu nu cerd că există de fapt un suflet, zic că se merită să vinzi nimicul ca să primești inteligența.

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Ce inseamna pentru tine sa vinzi sufletul? Invatatura pe brinci,mersul la scoala ca sa dobindesti cunost, nu inseamna vinzarea sufletului.
Dumnezeu a facut pe om dupa chipul si asemanarea lui :
-Dupa asemanare adica liber, bun, inteligent, frumos…in potential.
-Cei care sunt neliberi, rai, pr,,, i si atei nu si-au exploatat potentialul de a semana cu Dumnezeu.

| Allrc24 a răspuns:

Sa nu faci prostia asta niciodata!
cunostiintele si tot tacamul sunt 0 pe langa importanta sufletului.Domnul sa te lumineze

| Angel0 a răspuns:

Iti place in scaunul cu rotile? Nu le poti avea pe toate. Ceva trebuie sa dai la schimb.Adam a dat o coasta si ai vazut ce a primit.rolling on the floor

| William a răspuns (pentru Angel0):

Eu dau sufletul sa schimb ma desteltule, nu ai citit intrebarea?

| CobraLeon a răspuns (pentru William):

Si cum vei face asta? explica-ne si noua

| Angel0 a răspuns (pentru William):

"Eu dau sufletul sa schimb ma desteltule"
Corect.Doresti sa fii "destelt".
"Succesuri" la vanzare.

| Paulla a răspuns:

Să vedem. Ar merita să vinzi ceva ce de fapt nu ai pentru a avea asemenea cunoştinţe? Evident!

| sandra2012 a răspuns:

Nu prea merita sa iti vinzi sufletul pentru nimic. Apropo, sa il vinzi...cui?

| William a răspuns (pentru sandra2012):

Pai din cate stiu eu singurul care mi-ar da ceva pe sufletul meu este Satan.

Răspuns utilizator avertizat
| William a răspuns:

Am uitat sa spun ca nu dau funda la nimeni. Ma scuzati. big grin

| shadovv a răspuns:

Intrebarea e eronata. Constiinta, ratiunea, informatiile, acestea nu sunt antispirit, ba din potriva, iti sunt hrana pentru suflet (precum muzica). Daca cunostiintele sunt bune si ofera un grad de sacralitate atunci sunt clar benefice si nici de cum contra suflet. Aceasta idee eronata e preluata de la ateii manipulatori pe baza inchizitiei din evul mediu. Ideea cum ca religa e opusa stiintei cand de fapt stiinta (in mare parte cea de domeniul real ca fizica, matematica, etc.) este doar o proiectie matematica a realitatii, realitate bazata pe suflet, creata de Dumnezeu.

Revin pe idee. Stiinta, adevarul este revelat nu descoperit! Si da este un lucru foarte bun sa inveti, sa stii. Oamenii oricum instinctual cauta raspunsuri. Invata atat timp cat e bine!

| Rapplex a răspuns:

Nu exista suflet.

| Minks a răspuns:

Pune-l pe okazii, poate facem o combinatie.

| Bastet a răspuns:

Off topic: Stephen*.
on topic:Cunoştinţele nu-ţi aduc fericire, oricum le-ai dobândi.Idee reluată şi în Forrest Gump(off topic).

| William a răspuns (pentru Bastet):

Man, Forrest Gump era facut sa fie atlet nu Geniu.

| Bastet a răspuns (pentru William):

Da,şi cu toate astea era fericit. Spre deosebire de lt. Dan, care deşi era deştept şi toate cele, era trist.

| William a răspuns (pentru Bastet):

Ltd Dan era trist pentru ca realiza in ce stare se afla, el provenea dintr-o familie de militari si trebuia sa moara pe front ca si tatal si bunicul si stra bunicul lui. Cand si-a pierdut picioarele si-a dat seama ca nu o sa mai puna piciorul in Vietnam niciodata. Era trist pentru ca nu avea sa continue traditia si sa moara pe front.

| adisuper a răspuns:

Poti explica ce inseamna pentru tine "sa imi vand sufletul pentru cunostiunte?"

| DSGline a răspuns:

Buna nu se poate din pacate ca daca se putea o faceam eu de multwinking

| William a răspuns (pentru DSGline):

Doar gura e de tine, nu ai nici cea mai mica idee in ce consta un ritual satanist. ai raspuns doar ca sa te afli in treaba. Mai bine taceai.

| DSGline a răspuns (pentru William):

Si cee nu ma intereseaza sunt ateu si stiu ca nu se poate iar satana ca si dumnzeu nu exista

| xXPsychO983 a răspuns:

Nu nu nu ...categoric Nu

| Barcecruz a răspuns:

Omul mereu va iesi in pierdere, crede-ma, viata mea e un intreg infern...chiar daca eu nu arat asta; de multe ori mi-a trecut prin minte asta, dar mereu ziceam ca-i o prostie; avere, putere, cunostine pff daca te calca o masina a 2 a zi, vei fi fufa satanei restul timpului (infinit)... oricum nu exista nici dumnezeu nici satana exact cum e si zeus sau buda.

| yonutz1 a răspuns:

Nu

| ILoveYouMore a răspuns:

Nu cred ca merita! Mi se pare o stupizenie! Este doar parerea mea! Poate ca unii si l-ar vinde doar ca sa poata sti mai mult decat toti, insa nu toate deciziile din viata se iau cu ajutorul creierului, iar cele mai importante se iau cu ajutorul sufletului si ale lucrurilor pe care le simtim. PEntru mine nu ar merita. Eu stiu cat am nevoie.

| andralada a răspuns:

Poti sa imi zici si mie cum faci asta te rog sunt foarte curioasa? am cautata dar nu am gasit si eu zic ca merita sa faci asta pentru ca gandeste asa tot nu mergem in rai... tot acolo ajungem si decat sa tragi si sa te chinui mai bine faci asta si traiesc regeste tongue parerea mea acum tu faci cum o vrei tongue

| alex97ro a răspuns:

laughing) SA iti vinzi sufletullaughing)rolling on the floor) nu cred ca se poate dar incearca laughing

| William a răspuns (pentru alex97ro):

Se poate, crede-am pe cuvant.