| Okkultist a întrebat:

Credeti ca vechea religie egipteana mai poate fi readusa. Eu si cativa oameni ne gandim la asta, mai ales cineva are in plan si se chinuie de momentul de fata sa fac asta. Credeti ca aceest cult poate fi reeadus, eu sunt singurul care ma indoiesc putin. Se poate sa se construiasca temple, ce parere aveti ca crestini voi ati fi de acord? Nu de alta dar nu as vrea sa-mi irosesc toti bani si dupa sa fiu injurat. Si ceiilalti oameni la fel. S-ar putea sa se intoarca kemetismul, cum veti accepta?

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Te rog.
Egiptenii foloseau geometria sacra inainte sa aflam noi de ea deci...
Daca vrei exemple, ai Piramidele, Ank-ul si inca cateva chestii.
Plus legarea lor de multe mitologii antice, Thoth fiind la ei zeul cunoasterii si Atlant(Citeste Tablitele lui Toth: The Emerald Tablets of Thoth the Atlantean).

32 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Eu zic sa mai citesti Biblia, si vei gasi ca "exista un singur Domn, o credinta si un Botez" happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Egiptenii credeau mai mult de frica legilor la fel ca toti ceilalti. Nu mereu se gasesc prosti sa creada in oameni invizibili.
Deci ce rost are, este serioasa intrebarea ta?
Ce iti trebuie tie parerea crestinilor, astia vin cu idei gen ca exista un singur Dumnezeu si un singur botez laughing. n-are rost sa vorbesti cu cineva incuiat la minte.

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

". n-are rost sa vorbesti cu cineva incuiat la minte." Mai stimate... De ce nu ai incecra sa faci o plimbare prin natura pentru ca sa admiri Creatia lui Dumnezeu si pentru pace?happy Desigur, eu nu am incercat deocamdata, dar ti-o recomand pentru ca esti aprins rau impotriva unora ( si din nefericire suntem intr-un mediu virtual). Daca ai nevoie de ajutor si daca suntem in masura sa te ajutam, nu ezita happy O seara frumoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

A spune ca cineva este incuiat la minte inseamna ca acesta este bine pornit pe o idee si nu si-ar schimba ideile cu nici un gand, in nici un caz retardat cum intelegi tu sau cum intelege toata lumea.
Incuiat la minte poa sa fie un om destept dar care din anumite motive alege sa creada orbeste in niste lucruri, ca si cum ai vorbi cu peretii.
Si eu sunt incuiat la minte pe ideea mea, n-are rost sa pornim discutii. Fiecare sa vorbeasca cu un perete mai degraba, sau cun copac in parc.

| greyhound a răspuns:

Religia egipteana n-a plecat niciodata, doar si-a schimbat numele, se numeste crestinism acum.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Ma indoiesc. Oamenii cred in zei cat au nevoie de ei, sau cat nu inteleg ceva; mai nou lumea (ma rog, unii) intelege multe, iar nevoile lor sunt satisfacute de zeul crestin: confort psihic, sens, viata dupa moarte, iertare, acceptare, iubire, ajutor, pedepsirea asupritorilor, si ce mai era? thinking

| Thunderstruck a răspuns (pentru Exilee):

Asta scrie in toate cartile sfinte.

| ErrorFound a răspuns:

Probabil.Dar cine sunt acesti oameni? thinking

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Te asigur ca nu.Numai prin razboi.Mie mi se pare o retarzie clara.E limpede ca zeii Ecgyptului nu exista si ca cineva i-a inventat ca sa castige bani sa sa-si bata joc de populatie.La ora actuala asta este cea mai evidenta falsa religie.Mai ales cerintele.Sa dai tot ce ai unui zeu de c.acat.La ce are nevoie un zeu de haine, gaini si oi? laughingOamenii in ziua de azi se indoiesc si de existenta lui Dumnezeu care nu-ti cere decat sa fii bun cu cei din jurul tau(cei mai multi din cauza Bibliei modificate), dar cred in maimutoii aia obsedati de cladiri inalte si lingouri de aur? rolling on the floor

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru greyhound):

Aham,da-ne niste exemple de asemanari dintre religia exgipteana si cea a lui Dumnezeu(care nici aia nu e a Lui pe deplin).

| Kaℓi a răspuns:

Sigur, de ce nu? big grin oh, si ce temple cool s-ar putea construi acum, cu tehnologia actuala! laughing go for it!
Si unde vreti sa le amplasati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

E modificata, cam asa ii pasa lui Dumnezeu de oamenii care cred in el.
Nici macar nu le da informatii clare si corecte, ii lasa pe oameni sa modifice cuvantul lui ca sa produca confuzie laughing.
Motive gasesti la infinit daca este sa ramai pe o idee dar toate sunt corecte numai in ochii tai si semenilor tai.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca Dumnezeu nu exista si Satan nu manipuleaza, cum se face ca tu complotezi fara sa vrei impotriva Lui si ca din toate imaginile posibile existente pentru profil ai ales-o tocmai pe asta?

| greyhound a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Vezi zeitgeist

| LordBolton a răspuns:

Cat timp exista crestinismul si islamismul nu cred. pentru ca o sa iti puna bete in roate. oricum nu stiu daca acum ar crede cineva in zei cu cap de animale(poate doar budistii aia cu zeii lor elefanti laughing )

| HueyFreeman a răspuns (pentru LordBolton):

Budistii nu au zei. Ai dat cu batul in balta.

| LordBolton a răspuns (pentru HueyFreeman):

A scuze am incurcat religile erau hindusii cred

asta e ala de care vorbeam http://ro.wikipedia.org/wiki/Ganesha

| OOOLEOOO a răspuns:

''Nu de alta dar nu as vrea sa-mi irosesc toti bani si dupa sa fiu injurat. Si ceiilalti oameni la fel''

Pregatestete pentru esec, daca vrei sa cunosti succesul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu complotez impotriva nimanui, poza de la profil este un wallpaper din diablo 3 reaper of souls si n-are treaba cu realitatea. Este inspirat din povestea biblica dar este propria poveste. Dumnezeu nu prea exista in povestea jocului si nu doresc sa jignesc pe nimeni prin poza, doar mi se pare frumos facuta. EH.
Faci cum vrei, crezi la infinit fara dovezi si inventeaza-ti zeul cum fiecare crestin are alta imagine a lui Dumnezeu in capul lui.
Daca Biblia este modificata de unde stii tu ca nu a fost modificata ca sa spuna ca Dumnezeu este bun dar de fapt el este rau?
Hai sa luam teoria invers, Biblia nu era despre mantuire si bunatatea lui Dumnezeu ci era plina de rautate ceea ce explica vechiul testament si o parte din noul. Oamenii au modificat-o si au spus ca Dumnezeu e bun desi in primele scrieri era rau.
De unde stii tu ce fel este Dumnezeu daca nu ai informatii reale?
Oricum este un zeu inventat dar doar asa ca idee nu ai cum sa spui ca este modificata si inca sa crezi pentru ca poate fi modificata in asa hal incat ideea principala sa fie alterata de tot.
Si chiar daca e bun de fapt, este bun ca nu ii pasa de creatia lui?
Eu pastram biblia intacta daca eram Dumnezeu si le dadeam informatii reale oamenilor ca sa aiba motive sa creada in mine, cum vrei tu sa cred in Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Http://www.wowbiz.ro/......68199.html
Totusi hai sa-l preaslavim pe Dumnezeu pentru ca a ajutat un caine.
Bucuros in vecii vecilor amin.
ErrorFound da, am dat un raspuns robot mai mult.
Erau tari ca imbinau religia cu tehnologia si cunoasterea, nu o religie care uraste tot ce este in jur si asteapta ca toata lumea sa moara.

| Okkultist explică (pentru Exilee):

Pana acum sa zic ca Synnad2k a raspuns cel mai logic. Din punctul de vedere al crestiinilor.

| Okkultist explică (pentru greyhound):

Exact dragul meu, si-a schimbat nulele. Dar crestinii se inchina la Atum, practic. Cum ramane cu Re, Inepu, Osiris? Bravo pentru raspuns, apreciez.

| Okkultist explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Bai maimutoi aia cum zici tu. Ia mai citeste tu putin. Daca crestinii din ziua de azi sunt asa buni cum zici tu, faceti si voi ce faceau aia frate, in mod clar prin credinta au facut tot. A venit poporul lui peste, i-au distrus. Dupa s-a format aceeasta secta crestina si vai doamne l-am descoperit pe Dumnezeu, Amun. Zeii au existat din toate timpuriile, cum sunt mai multe legi ale fizicii, mai multe stele, mai multe tipuri de culori, oameni. Asa si m-ai multe tipuri de,, zei" care unite formeaza divinitatea. Orice se poate schimba, orice planta i-si poate schimba infatisarea, mai ales divinitatea. Daca practicai putina yoga, si mai citeai sincer nu mai vorbeai aberant. De tablitele lui Thoth ai auzit? Sincer nu astept raspuns. Am vorbit cu tine cum as-i vorbi cu un copil de doi ani, cu doua argumente puerile la fel ca gandirea ta. Cum eu te accept asa si tu trebuie sa faci.

| Okkultist explică (pentru LordBolton):

La elefantul ala care te referi este Ganesha, sunt zeitati. Mai doc. putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu putin efort da,va fi posibil sa revina un fel de neo-kemetism, dar acest lucru include informare, cunoasterea kemetismului, si promovare, si cine va dori va adera.
Oricum succes in continuare.

| Miauti a răspuns:

In primul rand mi se pare o prostie ceea ce faci tu, deoarece salivezi la religia altor civilizatii si nici macar nu incerci sa reinvii credintele dacilor (Gebeleizis, Derzelas si Bendis).

Pt mine pari ai fi un pusti plitisit.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Okkultist):

Asa le spui tuturor.Cei care nu memoreaza date despre minciunile altora sunt inculti, nu? happy Daca multi pretind ca sunt credinciosi, nu inseamna ca si este asa.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu stiu cum sa-ti raspund, decat prin liber arbitru, a lasat oamenii sa faca ce vor stiind ca nu-i bine si vor plati.Altfel ne-ar conduce fortat si n-am trai dupa principiile noastre si pana la urma am da vina pe El,ca ne-a creat "ca sa-I fim sclavi".Ne-a spus ce trebuie facut,daca vrem, vrem, daca nu, nu, si vom plati mai tarziu.Si cred ca Dumnezeu e bun, pentru ca (vechea marturisire rolling on the floor -I-am simtit bunatatea si n-am chef de glume cu privire la asta)si daca Dumnezeu era rau cu satan cum s-ar fi terminat povestea? Si eu pana acum am fost un ateu autentic! Si am invatat ca Dumnezeu nu poate fi descoperit daca TU nu vrei sa iti schimbi viata si ca nu poate fi descoperit prin materie.Pentru ca ...vezi tu...cel care pune accent pe spirit si deloc pe cei trecator, ca sa-L descoperi totusi trebuie sa o faci prin spirit.Si asta e partea cea mai nostima pentru majoritatea laughing."Hai ma lasi? Prin spirit? Deloc prin dovezi materiale? Asa, sa cred ca prostul?"Nu te pot convinge ca exista, nu-ti vei da seama decat dupa moarte, sau cine stie poate mai devreme.Si mai cred in Dumnezeu, pentru ca sunt multe religii care au exact aceeasi poveste cu cea a lui Iisus.Numai ca personajele au alte nume.Nu stiu clipul, daca vrei incearca sa-l cauti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Da, viata inca se schimba. Cand vei redeveni ateu vei regreta intr-un fel timpul pierdut dar vei iesi mai experimentat si mult mai cunoscator despre modul cu crestinismul opereaza.
Ai urat atat de mult lumea fiind ateu incat ai ajuns crestin. laughing

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai idee cata dreptate ai in ultima propozitie laughing.