| dop34555 a întrebat:

Cum este posibil sa fie pacat daca mananci in exces?
Sau daca bem apa multa(3l pe zi beau eu). Este recomandat sa bei atata apa,cum e posibil sa fie pacat?
Ma intreb oare,de ce mai sunt oameni mai grasi,mai facuti.
Inseamna ca au mancat in exces ca sa fie plinuti,nu?
Ce inseamna asta?
Spre exemplu,daca am pofta sa mananc mult,ba o shaorma,ba niste cartofi prajiti,nu trebuie s-o fac? Atunci sa stam cu foamea in noi deoarece n-avem voie sa mancam mult,sa ajungem rahitici.
Deci pe bune acum, si asta este un pacat daca mananci mult? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Fiecare cult creştin foloseşte excesiv funcţia de reprezentare, de "asemanare" pe care o are imaginea.

Dumnezeu NU INTERZICE ASEMĂNAREA (dovadă sunt statuile heruvimilor CERUTI DE DUMNEZEU). El interzice doar imaginea falselor zeităţi (CONCURENTE), prin care evreii părăseau amintirea lui Dumnezeu cel adevărat.

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? Nu. Şi tot la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

25 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sf. Toma de Aquino era gras cat un porc.

| danay72 a răspuns:

Excesul de mâncare se referă la faptul de a manca mai mult decât poți și devine o problema pentru ca îți afectează sănătatea și are legătură și cu lăcomia. Iar în Biblie, lăcomia este un păcat.

| dop34555 explică (pentru danay72):

Pai si daca mancam de multe ori pe zi (doar ca ne e foame sau avem pofta) e pacat?
Si mai am o intrebare. Este pacat sa te inchini la icoane? Ca nu stiu ce sa fac.

| danay72 a răspuns (pentru dop34555):

Am fost creați cu necesitatea de a manca, normal ca nu e păcat. Dacă nu mâncăm nu avem grija de sănătatea noastră.Sa nu devenim lacomi, despre acest lucru era vorba.
Cât despre icoane, conform Bibliei este păcat. Chiar una din cele 10 porunci spune clar sa nu ne închinăm la icoane. Exod20:4,5.

| dop34555 explică (pentru danay72):

Nu am inteles "sa nu devenim lacomi".Am sa-ti enumer niste intrebari, ca sa inteleg mai bine. Te-as ruga sa raspunzi cu da sau nu.
1)ca sa devenim lacomi, inseamna sa ne fortam atunci cand mancam? adica, sa ne fortam atunci cand nu ne mai permite stomacul.
2)daca mi-e foame sau mi-e pofta si mananc mult, des, dar pana ma satur(cand nu-mi mai permite stomacul, renunt, nu ma fortez).
3) daca ne fortam sa bem apa(eu beau 3l pe zi), e pacat?
Multumesc!

| milan9 a răspuns (pentru dop34555):

Nu e bine sa pui lupul paznic la oi, si nici sa intrebi o sectanta iehovista despre lucrurile in legatura cu care secta ei a spalat-o pe creier... sad Ce raspuns ai vrea sa-ti dea in legatura cu subiectul fata de care manifesta cea mai mare ipocrizie? thinking In limba greaca IMAGINE= IKONOS, iar brosurile iehoviste sunt pline de imagini. Ce se poate deduce de aici?

| dop34555 explică (pentru milan9):

Nu stiu ce sa fac, pe bune.mi-e frica sa ma inchin la icoane(deoarece se spune ca BIBLIA afirma ca e pacat) si mi-e frica sa nu ma inchin, nu stiu ce sa fac, sunt intre ciocan si nicovala!

| danay72 a răspuns (pentru dop34555):

Ai înțeles bine legat de mancare si procedezi bine.Apa, faptul ca o bei nu e păcat. Este chiar recomandat sa bem cat mai multa apa pentru sănătate. Nu e exces. Nu te îngrijora.
Iar despre icoane, imagini alte argumente aduse de Biblie în care se arata sa nu ne închinăm lor sunt:
Lev. 26:1: „Să nu vă faceţi idoli, să nu vă ridicaţi nici chip cioplit, nici stâlp de aducere aminte; să nu puneţi în ţara voastră nicio piatră împodobită cu chipuri, ca să vă închinaţi înaintea ei; căci Eu sunt DOMNUL, Dumnezeul vostru".
2 Cor. 6:16: „Ce înţelegere are templul lui Dumnezeu cu idolii? Căci noi suntem templul Dumnezeului Celui viu".
1 Ioan 5:21: „Copilaşilor, păziţi-vă de idoli!"
Fap. 17:29: „Astfel dar, fiind vlăstari ai lui Dumnezeu, nu trebuie să gândim că Dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite potrivit artei şi imaginaţiei omului".
Is. 42:8, SS 1874: „Eu sunt Iehova; acesta este numele meu; şi nu voi da mărirea mea altuia, nici lauda mea chipurilor cioplite".
Psalmul 115:4-8:,, 4 Idolii lor sunt argint şi aur, lucrarea mâinilor omului pământean.5 Au gură, dar nu vorbesc, au ochi, dar nu vădin, 6 au urechi, dar nu aud.Au nas, dar nu miros.7 Au mâini, dar nu pipăie.Au picioare, dar nu umblă, nu scot niciun sunet din gâtlejul lor.8 Ca ei vor ajunge cei care-i fac,
toţi cei care se încred în ei."
Dacă mai ai nevoie și de alte versete care vorbesc icoane, idoli, imagini la care oamenii se închină, îți voi spune.

| milan9 a răspuns (pentru dop34555):

Este un lucru esenţial faptul că Sf. Cruci sau icoanelor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "închinare" (nu divinizare)! Icoanele sunt doar obiecte de cult.
Evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptate la cererea lui Dumnezeu...
Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată lingvistic de polisemia termenului. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.
Ori, ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi happy de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…

| milan9 a răspuns (pentru dop34555):

Fiecare cult creştin foloseşte excesiv funcţia de reprezentare, de "asemanare" pe care o are imaginea.

Dumnezeu NU INTERZICE ASEMĂNAREA (dovadă sunt statuile heruvimilor CERUTI DE DUMNEZEU). El interzice doar imaginea falselor zeităţi (CONCURENTE), prin care evreii părăseau amintirea lui Dumnezeu cel adevărat.

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? Nu. Şi tot la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

| Kaℓi a răspuns:

Chestia cu mancarea o inteleg... poate e vorba despre post, poate e vorba de a inocula niste principii sanatoase de viata sub forma unor percepte imuabile, cum sunt si alte recomandari religioase. Dar apa? n-am auzit niciodata ca ar fi pacat sa bei apa.

| AC4S4 a răspuns:

Cine ti-a zis ca este un pacat sa mananci mult?

| dop34555 explică (pentru AC4S4):

Cauta pe internet.

| AC4S4 a răspuns (pentru dop34555):

In Biblie trebuie sa caut, nu pe internet.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Trebuie sa stim cand trebuie sa ne oprim si sa putem face asta.
Un om adevarat isi controleaza instinctele.
Un animal nu poate.

| Nilsson a răspuns:

Nu trebuie sa fii expert in teologie sa stii ca imbuibarea nu e un lucru bun, medicii de la urgente stiu cel mai bine ce inseamna asta de sarbatori, cand ambulantele sunt tot timpul pe drum.

Trebuie sa iti cunosti limitele, pacat este orice lucru care te duce la distrugere, de asta si fumatul e considerat pacat, pentru ca in 99% din cazuri inseamna moarte in chinuri.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu e pacat in sensul descris de tine, insa Biblia nu incurajeaza vreun exces de ceva, sau lacomia, ci moderatia si cumpatarea, daca vrei parerea Bibliei.
Proverbe 23:20, 21 „Să nu fii printre cei ce beau mult vin, printre cei ce nu se mai satură de carne. Fiindcă beţivul şi cel lacom la mâncare vor ajunge sărăci, iar somnolenţa te va face să porţi zdrenţe."

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

• LĂCOMIA
Dezgustul nazarineanului pentru muncă a fost foarte nepractic. Dat fiind faptul că trăia de pe urma carității celorlalți, au existat perioade în care caritatea nu i-a putut satisface nevoile, așa că a FURAT.

În ziua sabatului, el și cu discipolii săi și-au umplut burțile din lanuri cu grâu ale oamenilor. Când a fost întrebat de ce a încălcat legea sabatului, și-a justificat furtul numindu-se „domn al sabatului."
Luca 6:1-5
1 Într-o zi de sabat, s-a întâmplat că Isus trecea prin lanurile de grâu. Ucenicii lui smulgeau spice de grâu, le frecau cu mâinile şi le mâncau.
2 Unii dintre farisei le-au zis: „Pentru ce faceți ce nu este îngăduit să faceți în ziua sabatului?"
3 Isus le-a răspuns: „Oare n-ați citit ce a făcut David când a flămânzit, el şi cei ce erau împreună cu el?
4 Cum a intrat în casa lui dumnezeu, a luat pâinile pentru punerea înaintea domnului, a mâncat din ele şi a dat şi celor ce erau cu el, măcar că nu era îngăduit să le mănânce decât preoții?"
5 Şi le zicea: „fiul omului este domn chiar și al sabatului."
Trândăvia și lăcomia nazarineanului adesea a sfârșit în furt: acesta și-a trimis discipolii să fure un măgar și un cal pentru acesta. Acesta nu s-a gândit deloc că furând aceste animale va crea dificultăți celor de la care le-a furat. Aici, pe lângă faptul că fură, nu are curajul să fure el însuși aceste animale, așa că le ordonă altora să o facă:
Luca 19:29-35
29 Când s-a apropiat de Betfaghe şi de Betania, înspre muntele numit al Măslinilor, Isus a trimis pe doi din ucenicii săi
30 şi le-a zis: „Duceți-vă în satul dinaintea voastră. Când veți intra în el, veți găsi un măgăruș legat, pe care n-a încălecat nimeni niciodată: dezlegați-l şi aduceți-mi-l.
31 Dacă vă va întreba cineva: ‘Pentru ce-l dezlegați?’ să-i spuneți așa: ‘Pentru că domnul are trebuință de el.’"
32 Cei ce fuseseră trimiși s-au dus şi au găsit așa cum le spusese Isus.
33 Pe când dezlegau măgărușul, stăpânii lui le-au zis: „Pentru ce dezlegați măgărușul?"
34 Ei au răspuns: „domnul are trebuință de el."
35 Şi au adus măgărușul la Isus. Apoi, şi-au aruncat hainele pe el şi au așezat pe Isus călare, deasupra. poftim aici, isus un lacom, crestinismulexpus.blogspot.ro sa vezi cum isus inalca toate cele 10 porunci, si iehova la fel, Satan nu omoara niciun om in biblie, in timp ce dumnezeu vreo 5 milioane de oameni.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma rezum la penultima afirmatie: „Satan nu omoara niciun om in biblie" - banuiesc ca nu ai citit-o. Satan, mintind-o pe Eva, a facut primul cuplu uman sa devina imperfect, iar imperfectiunea ducand la moarte. Daca Satan nu devenea Satan, nu mai murea nimeni probabil. Cat despre persoanele ucise de Dumnezeu, nu poti sa-l tragi la socoteala pentru ca a luat viata acelor oameni. Am primit-o pe gratis, nu am muncit pentru a o castiga pe merit, si o putem pastra doar daca implinim anumite conditii. Daca viata ar fi fost bunul tau personal, ai mai fi zis ca e nedreptate, dar daca nici nu respecti standardele, dar ai pretentii... Cum ziceam mai sus, citeste Biblia sa te convingi personal. Daca spune un site niste lucruri, nu e o garantie ca e adevarat in totalitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Is versete biblice indoctrinatule! Mergi pe "Crede, nu cerceta!"?! Si am incercat s-o citesc si in fizic, inca din primele 20 de pagini a aparut o contradictie cu Adam si Eva, cum ca ei au facut 2 copii iar unul dintre ei s-a casatorit cu o fata din alt tinut. Pai ori ei au fost primi oameni, ori au mai existat si altii? Si vrei sa spui ca jegosul ala are drept de viata si moarte asupra mea? Cand el de fapt e o forma mentala, ce a fost creata din lacrimile varsate peste cartea aia, care e neagra, muta si rece ca o arma, totul stand in detalii. Tu nu l-ai auzit, vazut vreodata pe iehova, in timp ce Satan si Zeii Goetici sunt fiinte cat se poate de vii, cu care putem comunica.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

„am incercat s-o citesc... a aparut o contradictie cu Adam si Eva, cum ca ei au facut 2 copii iar unul dintre ei s-a casatorit cu o fata din alt tinut... ei au fost primi oameni, ori au mai existat si altii"

Ia-o usor „indoctrinatule", ai citit Biblia degeaba daca nu ai remarcat in Geneza 5:4 ca Adam si Eva au mai avut fii si fiice, nu doar pe Adam si Eva. Vrei sa spui ca eu is jalnic, dar tu nu ai fost in stare sa citesti pana la capat ca sa vezi cum stau lucrurile.
Am precizat mai sus, viata e bunul tau personal? Ai muncit ca sa iti castigi existenta umana? Inainte de a te naste ai platit ca sa poti trai? E clar, viata ai primit-o, si cu niste conditii. La fel ca in cazul lui Adam, daca nu respecti cerintele, incalcand contractul, o vei pierde, pentru ca e un dar, dar si o responsabilitate in acelasi timp. Si interesant, negi existenta lui Iehova, dar o admiti pe a lui Satan. Esti cam confuz. Iehova nu e un Dumnezeu material, si de parca ar depinde de niste fire de praf precum eu sau tu, astfel incat trebuie sa se arate pentru a avea incredere in el. Cand o sa isi arate puterea, va fi prea tarziu pentru regrete. A lasat suficiente dovezi prin care isi atesta existenta, trebuie doar sa cauti cu interes.
Apropo, nu merg pe „Crede, nu cerceta!", ma confunzi cu membrii altor confesiuni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Da, e un asa-zis zeu crestin, care a trait o eternitate singur, s-a plictisit deodata, sa ne amintim ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui, adica e hermafrodit, si-a zis "Sa se faca lumina!" si lumina s-a facut, banuiesc ca a spus-o intr-o limba divina, un zeu misogin, un monstru jegos si sangeros care se spune ca-i un tata iubitor, favorizand un anumit popor, adica evreii si da, noi suntem facuti prin incest, adica du-te tu si mai fa un copil cu maica-ta sau sora ta, teoretic ok, practic nu prea... Nu stiu, dar mie mi se pare ceva penibil si mediocru, adica un om cu un IQ normal nu s-ar arunca sa creada asa ceva in dezinformare totala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Tu ai probleme grave cu capul, normal ca viata-i-a ta, da e bunul tau personal, si dupa poza de profil mai arati si a homar de ala suspect, sectant infect care umbla din usa in usa, martorul unui criminal, alah, iehova se potrivesc foarte bine, in Inchizitie un trecut foarte sangeros, pentru ca primile civilizatii practicau vrajitoria si credeau in Zei. Mai bine sa-ti dau o poza sa te inchini, fa-i chip necioplit la isus ala, zeu nesimtit, imparat al oilor, scarbos duh sfant, blestemate fie cele 72 de nume ale lui. Pariez ca tu stai toata ziua in rugaciune pentru a ajunge in rai, eu ajung in Iad orice as face, deci dumnezeul tau nu prea-ti da de ales. Si pariez ca ai frica de paranormal, ti-e frica de Tatal Satan pentru ca asa ai fost invatat, tu crezi ca El are coarne, cand de fapt e blond cu ochii albastri, reprezentand Arienii si Gentilii, Adolf Hitler a fost Satanist Spiritual de asta ii omora poporul lui iehova, pentru pace, nu vezi ca suntem controlati. Alte exemple de Satanisti Spirituali, Vlad Tepes, Mihai Eminescu, "Luceafarul" iti zice ceva?

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Lui Satan zici ca i te inchini? I-ai copiat trasaturile foarte bine. Ce lucruri bune poti sa iei de la el, te poate invata el respectul, bunele maniere etc? Vorbesti in necunostiinta de cauza despre convingerile mele. Ai cam pierdut pariul cu frica de paranormal, n-am motive sa ma tem de Satan in sensul descris de tine, si sunt constient ca nu arata precum il reprezinta oamenii in general, fiind o creatura spirituala. Poporul lui Iehova, Israelul fizic, ca natiune, a fost candva. Mai bine citeai Biblia pana la capat, ai fi realizat lucrul asta.
Restul exemplelor nu ma mira, Tepes a fost un ucigas, Hitler a fost un ucigas, Eminescu ucigas de neuroni, ce ziceam, copii fidele ale lui Satan. Completeaza lista te rog cu Stefan cel mare, ortodoxii zic ca-i sfant pentru ca a constuit biserici, dar cu siguranta a ucis mai multi inocenti la betie decat bisericile constuite de el. Crezi ca vorbesc in necunostiinta de cauza, dar se pare ca tu esti acela. Iehova ii mai permite lui Satan putin timp sa guverneze lumea asta, dar cand timpul lui de domnie va fi sfarsit, uite o profetie cu privire la el.
Revelatia 19:19-20:10 „Şi am văzut fiara şi pe regii pământului şi armatele lor adunaţi ca să facă război împotriva celui ce stătea pe cal şi împotriva armatei sale. Şi fiara a fost prinsă şi, împreună cu ea, profetul fals care a făcut în faţa ei semnele prin care i-a indus în eroare pe cei ce au primit semnul fiarei şi pe cei ce se închină imaginii ei. Amândoi au fost aruncaţi de vii în lacul de foc ce arde cu sulf. Dar ceilalţi au fost omorâţi cu sabia lungă a celui ce stătea pe cal, cu sabia care ieşea din gura lui. Şi toate păsările s-au săturat din carnea lor.
Apoi am văzut un înger care cobora din cer cu cheia abisului şi cu un lanţ mare în mână. El l-a prins pe balaur, şarpele cel vechi, care este Diavolul şi Satan, şi l-a legat pentru o mie de ani. L-a aruncat în abis şi a închis şi a sigilat abisul deasupra lui ca el să nu mai inducă în eroare naţiunile până nu se vor sfârşi cei o mie de ani. După aceea va fi dezlegat pentru puţin timp.
Şi am văzut nişte tronuri şi pe cei ce stăteau pe ele. Şi lor li s-a dat putere să judece. Da, am văzut sufletele celor executaţi cu securea pentru mărturia pe care au depus-o despre Isus şi pentru că au vorbit despre Dumnezeu, da, sufletele celor care nu i se închinaseră nici fiarei, nici imaginii ei şi care nu primiseră semnul pe frunte şi pe mână. Ei au revenit la viaţă şi au domnit ca regi cu Cristos o mie de ani. (Ceilalţi morţi n-au revenit la viaţă până nu s-au sfârşit cei o mie de ani.) Aceasta este prima înviere. Fericit şi sfânt este cel ce are parte de prima înviere. Asupra lor moartea a doua nu are autoritate, ci ei vor fi preoţi ai lui Dumnezeu şi ai lui Cristos şi vor domni ca regi cu el în cei o mie de ani.
Când se vor sfârşi cei o mie de ani, Satan va fi dezlegat din închisoarea lui şi va ieşi ca să inducă în eroare naţiunile din cele patru colţuri ale pământului, pe Gog şi pe Magog, ca să le adune pentru război. Numărul lor va fi ca nisipul mării. Şi au înaintat pe întinderea pământului şi au înconjurat tabăra sfinţilor şi oraşul iubit. Dar a coborât foc din cer şi i-a mistuit. Şi Diavolul, care-i inducea în eroare, a fost aruncat în lacul de foc şi de sulf, unde erau deja fiara şi profetul fals. Şi vor fi chinuiţi zi şi noapte, pentru totdeauna şi veşnic."
Daca mai ai sa-mi spui ceva, putem continua prin mesaje, ce zici? N-are rost sa o lungim aici, nu are nici o legatura cu intrebarea, nefiind chat public.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ma invata sa fiu un Zeu, imi ofera libertatea tocmai asta nu vrei sa intelegi, sunt liber sa fiu un nesimtit. Dar oricum, ar fi bine ca polemica sa se termine aici, schimi subiectul si n-ai raspunsuri la intrebari la fel ca orice alt calugar, preot crestin sau de ce nu, profesor de religie. Inchei totul printr-un Ave Satanas, Tata al Intunericului, dar nu tata intunecat, oricum Satan nu incurajeaza expunerea.

| muntelezion a răspuns:

Sa fim cumpatati in ceea ce priveste mancarea, sa mancam doar cat ne-ar ajunge. Glutonia e un pacat.