| andre17 a întrebat:

Cum putem sa ne apropiem mai mult de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| rozuleculoareamea a răspuns:

Roaga-te lui din toata inima, cu cuvintele tale spune-i ce te framanta, ce te doare, Lui poti sa-i spui toate secretele tale, greselile, fara sa te condamne, recunoaste unde ai gresit, renunta la lucrurile care stii ca sunt rele... Nu uita ca lui Dumnezeu ii pasa de tine iar cand tu faci 1 pas spre El, El face 10 spre tine!

19 răspunsuri:
| adisuper a răspuns:

Te muţi pe cel mai înalt punct locuibil de pe Pământ şi sigur o să locuieşti mai aproape de el.

| andre17 explică:

Nu la asta ma refeream...

| Zenit313 a răspuns:

Prin stiinta!

| dragos9234 a răspuns:

Asa ceva nu este posibil?
Te poti apropia de tractorul din patul ta?
Nu, nu te poti apropia fiindca nu exista nici un tractor la tine in pat.
Asa este si cu Dumnezeu.

| andre17 explică:

Oameni buni..eu cred ca voi nu intelegeti intrebarea.nu ma refer cum sa ne apropiem la propriu!

| Yοda a răspuns:

Meditatie trebuie sa practici tu. Deschizandu-ti sinele spre noi niveluri spirituale de Dumnezeu te vei apropia.

| RAY a răspuns:

Oameni buni..eu cred ca voi nu intelegeti intrebarea.nu ma refer cum sa ne apropiem la propriu!

da atunci cum te poti apropia daca nu la propiu, mutate pe everest

| Mădă0611 a răspuns:

Iubind oamenii, chiar daca unii chiar nu merita. :) Rugaciunile, mersul la biserica, pupatul icoanelor s/sau moastelor sau cititul biblie, au valoare 0 daca nu iubesti.

Try to be love \0/ http://picosong.com/3kxp/

| Thunderstruck a răspuns:

Nu poti pentru ca nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine doreasca sa il cunoasca pe Dumnezeu, pot vorbi cu el in privat pe id-ul meu:" aud.in_culori "
Domnul Isus sa va binecuvinteze! happy

| Raniia a răspuns:

Atunci cand lasi Cuvantul lui Dumnezeu sa intre in inima ta-in duhul tau.Cuvantul te intareste si te hraneste din punct de vedere spiritual, sufletesc si fizic.In plus, are abilitatea de a purifica duhul tau, eliberandu-l de frica, indoiala, vina si credinta preia controlul.
Stange Cuvantul in inima ta, fa din El subiectul meditatiei tale zilnice si vei fi transformat. Specializeaza-te in Cuvant despre neprihanire.

| HueyFreeman a răspuns:

Ce faci, dai primul cu piatra apoi fugi? Chiar esti cel mai adevarat crestin de pe TPU. Ema ar fi mandra.

| sSMILEverydaYy a răspuns:

Prin rugaciune..sa stai inaintea Domnului in fiecare zi si sa.i spui tot ce ai pe suflet caci El te asculta si sigur iti va da biruinta in orice.

| riri2 a răspuns:

Prin rugaciune:
http://www.jw.org/......4%83ciune/
Prin lecturarea si aprofundarea cunostintei biblice:
http://download.jw.org/files/media_books/bm_M.pdf

| William a răspuns:

Sa fii implinitor al Cuvantului. Asta a fost pe scurt, acum varianta lunga.
Sa Il iubesti pe Dumnezeu, sa faci milostenie, sa te rogi cat mai mult, cand te trezesti, inainte de micul dejun, dupa micul dejun inainte si dupa masa de pranz, inainte si dupa cina inainte de culcare si daca vrei poti sa te rogi si in restul zilei. ''Precum vederea este mai mare decat toate simturile asa si rugaciunea este mai mare decat toate faptele bune'', sa nu pacatuiesti si sa urasti pacatul,. Sa ierti mereu pe cei care iti gresesc, sa pazesti cele 10 porunci. Sa mergi la biserica des, sa te spovedesti. Posibil sa imi fi scapat ceva dar cred ca si astea ajung.

| Ermer a răspuns:

Http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/index.htm

Uite aici, citeste ce ti se pare mai interesant.O sa vezi ce inseamna apropiierea de Dumnezeu.

| Cristianne a răspuns:

Mori. thinking

| kiv1990 a răspuns:

Sa mai citesti oleaca biblia. n-ar strica iar p/t cultura

| danay72 a răspuns:

Studiind Biblia, aplicand ceea ce inveti din ea, rugandu-ne cu sinceritate lui Dumnezeu si facand schimbari in personalitate, pentru ai fi placuti. Iacov4:8.Mai multe detalii despre studiul Bibliei poti gasi pe www.jw.org