| d1g1talm1nd1 a întrebat:

Daca te-ai masturbat si ti-e rusine sa te spovedesti si te vei imbolnavi si atunci mergi sa te spovedesti pentru ca vrei sa iti marturisesti toate pacatele sa ajungi in rai, ti se vor ierta?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Unde scrie in biblie ca este pacat?

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca este vorba de spovedanie, in acel caz aceasta intrebare NU are ce cauta pe aceasta categorie a TPU, ci la o totul alta categorie. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Da.

| Mosotti a răspuns:

Si cine a zis ca e rau sa te masturbezi sau pacat? De ce sa te spovedesti? Cine dracu sa te ierte, stai calm ca religia si tot ce tine de ea e o iluzie facuta de bogatasi ca sa prosteasca pe astia de rand. Nu ai de ce sa te imbolnavesti, stai cuminte, nici nu te duce, ca nu ai de ce. Ce rai mai? Fi serios. S_a intors vreunu din morti sa zica "ba nene, ce frumos e in rai", sau altul "ba ce rau e in iad", nici vorba. Masturbarea nu e o rusine nici la fete nici la baieti, si nu ai de ce a baga-o la pacat. Pacat e de dai in cap, sa faci rau altora, sa violezi, sa furi, sa nu respecti, sa nu te porti frumos, sa nu vrei sa inveti ceva nou. Deci trezeste-te.

| Pffjk a răspuns (pentru Mosotti):

Greseti amarnic

| Mosotti a răspuns (pentru Pffjk):

Argumenteaza te rog. In primul rand hai sa stabilim, ce e pacat si ce nu! Eu am zis care-s pacatele, sa faci rau altuia indiferent cum, infractiuni, raniri sufletesti, inselat, tradare, lipsa respect si comportament bun duce la cele din urma. In rest?

Omu s-a masturbat, ce e rau? Nu are de ce sa-i fie rusine. Daca a facut rele deci unul din pacatele ce le-am zis, atunci sa se duca daca asa simte, lasa-l sa se duca la preot.
Eu am zis ca nu consider masturbarea un pacat, nu ca sa nu se duca daca omul vrea. Ca si daca zic eu ca e iluzie, tot el simte sa se duca.
Adica sa nu-l opreasca rusinea nejustificata ca sa-a masturbat.

| milan9 a răspuns:

Cainta ta insotita de harul lasat de Dumnezeu sa lucreze prin taina spovedaniei (numita si taina pocaintei) aduce intr-adevar iertarea.
A fost primul lucru incredintat de Dumnezeu apostolilor dupa Inviere.

| Donsavas a răspuns:

Masturbarea este o nevoie fizica normala oricărui om sănătos fizic si psihic. Dacă ai probleme cu faptul că te masturbezi, castreaza te chimic sau mergi la un control psihiatric! Doar asa poti scapa de acest "păcat" Cum il vezi tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne fereste

| CinevaAnonimă a răspuns:

Salut!
Sunt sigura ca nu esti singura persoana care i-a marturisit preotului acest pacat. Rusinea este buna, dar nu la marturisire, ci in fata lui Dumnezeu. Preotul are lucruri mai importante de facut decat sa te judece.

Roaga-te sa prinzi la curaj, marturiseste si incearca sa nu mai repeti ce ai facut! Doamne ajuta!

| GouDidodino a răspuns:

Da, poti sa te masturbezi fără grija

| Pffjk a răspuns:

D

| Pffjk a răspuns:

Am avut o asemenea problema. Am facut lucruri rele si fimp de 5 ani de fiecare data cand treceam pe langa biserica spuneam ca ma voi spovedi. Ei bine nici azi nu am facut-o la un lreot. Sa iti spun adevaraul. In biblie nu scrie ca trebuie sa te spovedesti neaparat la preot. Tu trebuie sa te rogi catre Dumnezeu cu inima curata sa iit ceri iertare si sa ceri ajutor pentru problema ta. El te va ajuta si te va scapa de acest pacat. Nu gandi asa ca daca fac pacat ajung in iad si prostii. Nu! Dumnezeu este bun si iertator. El te va ierta in orice clipa din viata daca rugaciunea ta va fi sincera. Tu trebuie sa ai o relatie cu El. Trebuie sa il vezi ca pe cel mai bun prieten al tau. Got ce faci sa fie facut din dragoste pentru el. Dorinta ta trebuie sa fie sa te apropi de El. Citeste biblia si vei invata atatea lucrui minunate despre Mantuitor si vei dorei sa il slujesti. Fa tot ce e bine si frumos in numele Lui. Vista ta trebuie sa Il includa. Cand o duci bine sa iti amintesti mereu ca dataoria Lui o duci iar cand o duci rau sa Ii ceri ajutorul iar Dumnezeu te va ajuta garantat. Revenind la spovedanie. Nu este obligatorie in fata preotului dar daca nu reusesti sa scapi de pacat ii poti cere ajutorul. Intai roaga-te la Dumnezeu iar daca rugaciunea va fi sincera cu cuvintele tale si ii vei povesti tot ce ai realizat cu ajutorul Lui, ii vei cere ajutorul in acest pacat El te va ajuta!
Fi binecuvantat!