| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa ma calugaresc, cum trebuie sa procedez?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vrei, trebuie să te gândești bine la ceea ce înseamnă asta. Să îți pui tu însuți întrebarea de ce? Ce înseamnă pentru tine să te călugărești? Să devii călugăr. Deci călugărirea este o evoluție, o devenire, care presupune o ucenicie, un noviciat.
Unde poți face asta? La o mănăstire, evident. Cum faci? Mergi acolo și faci cerere. O să ți se pună întrebarea - de ce-. Dacă ești acceptată, începi să devii.

| CostinAlamariu a răspuns:

Iti intrebi parintele duhovnic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana acum nu am mai vazut o intrebare de genul pe TPU. Sper ca vorbesti serios.
Depinde si in ce religie vrei sa te calugaresti. Ortodocsii au cele mai multe manastiri in Romania dar mai au si franciscanii, greco-catolicii, romano-catolicii si altii.
Vorbeste cu seful/staretul de la manastirea unde ai vrea sa incerci. De obicei iti spun din prima daca ai ceva vocatie pentru calugarie. Depinde de motivele pentru care vrei sa intri in manastire. Daca pentru simplul motiv ca inca nu te-ai casatorit sau pentru ca nu ai avut un iubit nu te vor lua in manastire. Trebuie sa ai o credinta adevarata si sa vrei sa-l urmezi pe Dumnezeu pana la sfarsitul vietii. Calugaria este un jug de dus pana la ultima ta suflare.
Multi incearca dar putini raman in manastire, fie pentru ca nu s-au acomodat sau vor altceva de la viata. E greu sa faci ascultate si sa-ti tai voia. Acolo faci ce zice seful manastirii si nu ce vrei cum faci acum cand esti in lume.

| 29mai a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot sa spun ca sunt o persoana foarte religioasa eu doar imi caut linistea sufleteasca

| anonim_4396 explică (pentru 29mai):

Linistea o gasesti prin rugaciune si fapte bune. Citeste psalmul 50 si 142. Psalmul 26 este si el foarte bun.
Mergi la sfantul maslu daca se face pe la vreo biserica/manastire aproape de tine.
In ceea ce priveste calugaria ar trebui sa vorbesti cu un staret mai in varsta daca se poate. Daca esti din jud. Cluj iti recomand manastirea Floresti. In Alba este manastirea Rimet. In alte judete nu prea stiu manastiri, cu exceptia Frasinei dar acolo nu intra femei.
Mai multa rugaciune pentru a-ti lumina mintea si sa alegi calea cea mai buna pentru tine in viata.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Mergi la o manastire si vorbesti cu staretul. trebuie sa te gandesti bine... oricum nu te vor tunde in monahism din prima, mai intai veinfi sora un an, doi, trei, ca sa vezi daca te poti descurca cu viata manastireasca...