| andreisergiu123456789 a întrebat:

Salut, TPU.
De ce crestinii se aprind când aud de teoria(mai bine zis) faptul evolutiei?

32 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Brosura de pe apologeticindex=minciuni spuse in numele lui Isus (lying for Jesus). Extrem de multi crestini bine educati ar fi de acord cu asta daca ar citi brosura.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru doctorandus):

°°Brosura de pe apologeticindex=minciuni spuse in numele lui Isus°°
Nu știu unde ai descoperit tu aceastã 'informație', dar ești total pe lângã subiect.
Acolo sunt prezentate versete din toatã Biblia, dar majoritatea sunt din Vechiul Testament. Deci acum 3~4000 de ani, acei autori au avut acces la multe informații științifice și fenomene ce au loc în diferite zone ale globului, însã oamenii de științã le-au descoperit și înțeles abia în secolele trecute.

| doctorandus a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Este simplu: stiinta a vorbit, interpretarea literalista a miturilor din Cartea Genezei este pur si simplu falsa. Iar minciunile de care vorbesc sunt deformari extrem de trase de par ale pozitiei oamenilor de stiinta. Minciuni pe care un student la biologie din primul an de facultate le poate detecta cu usurinta. Problema nr. 1: astfel de argumente nu-i conving decat pe prosti. Problema nr. 2: astfel de argumente fac crestinismul de rusine. Lucruri remarcate cu alta ocazie de Sfantul Augustin.

| doctorandus a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Faptul ca stii sa construiesti si sa dobori un om de paie nu e o dovada de inteligenta.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Om_de_paie

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru doctorandus):

Păi hai să vedem ce ce minte la punctul 51, că tot are legătură cu clipul tău :
51> 55
Circuitul Soarelui (Psalmul 19:6). Unii oameni de
știință și-au bătut joc de acest verset, gândindu-se că
învață despre geocentrism – teoria care spune că Soarele se
învârte în jurul Pământului. Aceștia au insistat că Soarele este staționar. Cu toate acestea, acum știm că Soarele se
deplasează în spațiu cu aproximativ 965606, 4 km/h. Acesta
se mișcă literalmente în spațiu într-un circuit uriaș – la fel
cum a declarat Biblia acum 3.000 de ani!
Este ideal ca circumcizia să se facă în ziua a opta
(Geneza 17:12; Levitic 12:3; Luca 1:59). În medicină
s-a descoperit că protrombina, substanța de coagulare a
sângelui, ajunge la cel mai ridicat nivel în ziua a opta a nou-
născutului. Prin urmare, aceasta este cea mai sigură zi de
circumcizie a unui prunc. Cum a știut Moise acest lucru?!
Dumnezeu ne-a dat cantitatea potrivită de apă pentru
a susține viața (Isaia 40:12). Acum știm că, dacă ar fi
fost mai multă sau mai puțină apă, Pământul nu ar fi menținut
viața așa cum o știm noi.
Pământul a fost conceput pentru viața biologică (Isaia
45:18). Oamenii de știință au descoperit că cele mai
fundamentale caracteristici ale Pământului și Cosmosului
sunt atât de fin reglate încât, dacă doar una dintre ele ar fi
puțin diferită, viața pe care o știm noi nu ar mai exista. Acesta
este numit Principiul antropic și este în concordanță cu
Biblia, care spune că Dumnezeu a făcut Pământul ca să fie
locuit.
Universul este în expansiune (Iov 9:8; Isaia 42:5;
Ieremia 51:15; Zaharia 12:1). În mod repetat,
Dumnezeu declară că El întinde cerurile. La începutul
secolului XX, cei mai mulți oameni de știință (inclusiv
Einstein) au crezut că Universul era static. Alții au crezut că ar
fi trebuit să se prăbușească din cauza gravitației. Apoi, în anul
1929, astronomul Edwin Hubble a descoperit că galaxiile
îndepărtate se distanțau de Pământ, și cu cât se aflau mai
departe, cu atât mai repede se mișcau. Această descoperire a°°°

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Această descoperire a revoluționat domeniul astronomiei. Einstein și-a recunoscut
greșeala, iar astăzi cei mai mulți astronomi sunt de-acord
cu ceea ce Creatorul ne-a spus în urmă cu două milenii –
Universul se extinde!
Explicarea legii biogenezei (Geneza 1). Oamenii
de știință au observat că viața provine numai de la
o viață existentă. Această lege nu a fost niciodată încălcată
sub observație sau experimentare (așa cum își imaginează
evoluția). Prin urmare, viața, viața de la Dumnezeu, a creat
tot ce are viață.
Explicarea dispariției animalelor și plantelor (Ieremia
12:4; Osea 4:3). Potrivit cu evoluția, din când în când
ar trebui să asistăm la apariția unei noi specii. Totuși, acest
lucru nu a fost niciodată observat. Dimpotrivă, așa cum
explică Scriptura, de la blestemarea întregii creații observăm
moartea și dispariția (Romani 8:20 – 22).
Lumina călătorește într-o direcție (Iov 38:19). Se
spune că lumina are o „cale" (ebraică: „derek", un
drum sau o stradă). Până în secolul al XVII-lea s-a crezut că
lumina se transmite instantaneu. Acum știm că lumina este o
formă de energie care călătorește cu aproape 300.000 km/s
în linie dreaptă. Într-adevăr, există o „cale" a luminii.
Aerul are greutate (Iov 28:25). Se credea că aerul nu
are greutate. Totuși, în urmă cu 4.000 de ani, Iov a
declarat că Dumnezeu a stabilit „greutatea vântului". În ultimii
ani, meteorologii au calculat că furtuna obișnuită deține mii
de tone de ploaie. Pentru a transporta această sarcină, aerul
trebuie să aibă masă.

| ania a răspuns:

Nu se aprind toți. Poate ca evoluția e mecanismul prin care Creatorul a ales sa diversifice viata pornind de la prima celula replica abila care e atât de complexa încât provabilistuc șansele sunt zero ca să fi putut apare întâmplător indiferent de vârstele avansate pana acum pentru univers.

| RAY a răspuns:

Creștini? Unde sunt creștini? Nu exista creștini, decat ipocriți materialisti egoiști, cât despre evoluție suntem ultimi din ue la orice capitol de știință, în evul mediu

| Mayhem666 a răspuns:

Asta imi aduce aminte de discutia mea cu tata, cand argumentul lui a fost "Si azi de ce maimutele nu se mai transforma in oameni?".
A trebuit sa stau si sa-i explic cum functioneaza teoria evolutiei, si ca maimutele nu se "transforma" in oameni asa cum crede el.
Tot nu a priceput la final si a zis "Nu ma intereseaza, eu cred in Adam si Eva."
Asa sunt oamenii religiosi, ei nu pot accepta ceea ce nu inteleg. Cam asa sta situatia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ba nu. As putea accepta ceea ce spuneți voi dacă ați avea argumente biblice. Atât timp cât Biblia și Dumnezeu ne spun că El ne a creat după chipul ei asemănarea Sa, cum sa cred ca ma trag din maimute sau ca am apărut în urma unei explozii sau mai știu eu ce? E și ilogic.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Argumente biblice? Bro, asta e chestia, argumente biblice = religie, stiinta nu se pupa cu religia, ce nu pricepi? Argumente si dovezi stiintifice sunt destule. Nu ai cum sa aduci argumnte si dovezi biblice ca sa dovedesti ca teoria evolutie e reala, pentru ca nu exista dovezi biblice care sa arate asta, doar stiintifice. De aia stiinta se cheama stiinta si nu religie.

E ilogic ca oamenii cimpanzeii, gorilele, urangutanii si alte primate au avut un stramos comun cand impartim aproximativ 99% din ADN cu ele? Cum e asta ilogic?
Tie ti se pare mai logic ca o fiinta supranaturala a creeat un barbat din lut, si dupa i-a scos o coasta si a creat o femeie? Cum suna asta mai logic?

Explozie? Big Bang nu a fost o explozie, ci o expansiune ininenta a unu punct infinit de fierbinte si de dens, care si acum in timp ce noi ne contrazicem, inca se extinte si continua sa se extinda.

Dar bine inteles, ce sa-ti explic tie cum sta cu teoria evolutiei si cu astronomia, cand creierul tau de babuin mi-a cerut sa-i aduc argumente biblice ca sa dovedesc ca teoria evolutiei e reala.

| Mayhem666 a răspuns (pentru doctorandus):

Si ce vrei sa-mi arati cu asta? Pana si acel preot sau ce e, a spus ca el nu are o problema cu teoria evolutiei si ca exista dovezi stiintifice care sa arate ca aceasta teorie nu e doar o teorie sau speculatii, ci e ceva real.
A zis ca stiinta nu trebuie vazuta ca o amenintare.
Chiar nu stiu ce ai vrut sa-mi dovedesti cu videoclipul pe care mi l-ai trimis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ba da, știința" se pupa" cu religia. Au fost demonstrate științific multe lucruri scrise în Biblie (a fost demonstrata existenta lor, ori anumite întâmplări). Dacă Biblia e în conformitate cu stiința în atâtea versete, cum ar putea ca ele doua sa "nu se pupe"? Dar faptul ca oamenii de știință încearcă sa demonstreze niște minciuni, asta nu mai pot crede.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Au fost demonstrate științific multe lucruri scrise în Biblie"

Acestea fiind?

| doctorandus a răspuns (pentru Mayhem666):

Biblia nu e in totalitate o minciuna. Dar nici complet adevarata.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o sa descarc un PDF care a fost scris de cine stie ce nebun si pus random pe internet, daca vrei sa ma convingi, imi dai un link de la un site "trustworthy".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Da sigur, nu vrei sa îți dau chiar un site făcut de tine (care nu exista)? Sa fim serioși. Ti se dau argumentele în fata, doar la un click, două distanță și tu refuzi sa faci atâta lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se aprind, sau poate nu toți, dar aduc argumente împotriva a ceea ce spun oamenii de știință.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca in Geneza 2:7 spune clar ca Dumnezeu l-a facut pe om din pamant. Lucrul acesta se poate demonstra prin faptul ca majoritatea (daca nu chiar toate) elementele chimice din corpul uman se gasesc si in sol.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar teologi crestini piosi (dar nu fanatici) recunosc ca Geneza de la cap. 1 la cap. 11 sunt mituri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Ceea ce doream sa spun este ca Biblia ofera detalii si in alte pasaje. Gandeste-te spre exemplu la un roman in care personajele nu sunt descrise doar intr-un loc.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm... assumption is the mother of all mistakes. Pe bune: profesorii universitari de Biblie de la marile universitati din lume nu sunt de acord cu premiza ta. Biblia nu este o carte unitara, ca un roman scris de un singur autor. Si anume: teologia din Evanghelia dupa Matei nu este identica teologiei din Evanghelia dupa Marcu, s-a.m.d.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cât despre coerența internă a Bibliei: Bart Ehrman consideră că Biblia nu are un singur răspuns la problema suferinței, diverși autori ai Bibliei oferind soluții diverse și adesea contradictorii. De exemplu, doctrina profeților este „bine faci, bine găsești, rău faci, rău găsești", Iov și Ecleziastul consideră că doctrina profeților nu este adevărată, iar doctrina din Cartea lui Daniel și Apocalipsa lui Ioan este „bine faci, rău găsești, rău faci, bine găsești, dar continuă să faci binele pentru o răsplată postumă".

Ehrman, Bart (2008). „Suffering and a Crisis of Faith". God's Problem. How the Bible Fails to Answer Our Most Important Question—Why We Suffer (în engleză) (ed. Adobe Acrobat eBook Reader). New York: HarperCollins. p. 7. ISBN 9780061578311. "But I had been asked to teach a course called "The Problem of Suffering in the Biblical Traditions." I welcomed the opportunity because it seemed like an interesting way to approach the Bible: examining the responses given by various biblical authors to the question of why there is suffering in the world, in particular among the people of God. It was my belief then, and continues to be my belief now, that different biblical authors had different solutions to the question of why God’s people suffer: some (such as the prophets) thought that suffering came from God as a punishment for sin; some thought that suffering came from God’s cosmic enemies, who inflicted suffering precisely because people tried to do what was right before God; others thought that suffering came as a test to see if people would remain faithful despite suffering; others said that suffering was a mystery and that it was wrong even to question why God allowed it; still others thought that this world is just an inexplicable mess and that we should "eat, drink, and be merry" while we can. And so on. It seemed to me at the time, and seems so now, that one of the ways to see the rich diversity of the scriptural heritage of Jews and Christians was to see how different authors responded to this fundamental question of suffering."

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca eram facuti din pamant, nu puteam sta in ploaie fara sa murim. Ia fa un om din pamant si lasa-l in ploaie.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Harvard: Prin urmare CMB adesea resping „fapte" susținute de către Biblie (de exemplu, a fost Avraam o persoană reală? Au părăsit israeliții Egiptul într-un Exod măreț? A fost Solomon regele unui imperiu măreț?);

Yale: Oamenii care pun semnul egal între adevăr și fapt istoric vor sfârși prin a vedea Biblia cu dispreț, drept o urzeală de minciuni naivă și rudimentară, deoarece este plină de elemente care nu pot fi literal adevărate. Dar a o vedea astfel este o confuzie de gen literar. Hamlet de Shakespeare deși plasat în Danemarca, un loc real, nu este fapt istoric.

CMB=cercetătorii moderni ai Bibliei.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Pentru ca ei vor sa sutina minciuna pe care o cred da la cel care a creat-o. nici acum nu se stie cine a creat sau a a scris biblia. (probabil un mincinos)

| Pocait01 a răspuns:

Sunt mai multe motive, unul dintre ele ar fi pentru că cei mai mulți care cred în teoria asta combat cu ea necesitatea existenței unui Dumnezeu care să fi creat toate lucrurile bune și felul prin care acestea să poată exista.

O inutilitate maximă pentru că credința unui creștin adevărat nu vine de la convingerile proprii pe care le-a dobândit studiind natura ci de la Dumnezeu, Duhul Sfânt. Este scris: "Cereți, și vi se va da; căutați, și veți găsi; bateți, și vi se va deschide. Fiindcă oricine cere capătă; cine caută găsește și celui ce bate, i se deschide. Cine este tatăl acela dintre voi care, dacă-i cere fiul său pâine, să-i dea o piatră? Ori, dacă cere un pește, să-i dea un șarpe în loc de pește? Sau, dacă cere un ou, să-i dea o scorpie? Deci, dacă voi, care sunteți răi, știți să dați daruri bune copiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru cel din ceruri va da Duhul Sfânt celor ce I-L cer!" Luca 11:9-13