| Farruko35 a întrebat:

Deci, eu nu mai inteleg nimic.Pana si daca mancam mult e pacat?
1) Daca eu mananc mult,apoi am pofta sa mai mananc, nu am voie? Trebuie sa stau infometat?
2) Daca nu mi-e foame,dar vreau sa mananc, nu am voie?
3) Daca atunci cand mananc,mi se umle stomacul,dar eu tot pot sa mananc,nu ma fortez, e pacat?
4)Trebuie neaparat sa mananc doar cand mi-e foame?
Deci pe bune, nu stiu ce sa mai fac. Va multumesc!

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

E pacat pana si sa fi troll

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i pacat sa mananci cat de mult poti sau vrei, dar nu este sanatos!
Un om obez, care mananca fara limita, ajunge sa aiba inima si organele interne infasurata in grasime, incep probleme cu diabetul, cu inima, cu ficatul, totul se imbolnaveste si survine moartea.

| Farruko35 explică (pentru Violleta2022):

Ba da, se spune ca aici intra lacomia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti spalat pe creier de religie da, este pacat cam orice.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e gras ca un porc si mananca mult e pacat de sanatatea lui, altfel nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Pai da, asta tine strict de sanatatea lui, nu inseamna ca nu poate manca mult pentru ca asta ii spune religia. De aia are creier, sa stie si singur ca a manca mult si prost nu este deloc sanantos, nu-i nevoie sa-i impuna religia asta.

| CinevaAnonimă a răspuns:

1) Nu trebuie sa stai infometat, ci sa nu mananci peste masura.
2)Daca mananci pentru a obtine placerea de a manca, da! Daca nu-nu!
3)Daca nu te fortezi si nu te doare burta, nu!
4)Trebuie sa mananci cand vrei, dar trebuie sa tii cont de ce am spus la punctul 1) si 2).

| Farruko35 explică (pentru CinevaAnonimă):

Nu mai suport sa stau infometat si cu frica de a manca, pentru ca ma gandesc ca fac pacat daca mananc de x ori pe zi, de ce oare nu avem si noi drepturi macar la mancare?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Farruko35):

Nu faci nici un pacat daca manaci, dar nu poti manca fara logica sau fara masura, pentru ca nu-i normal si nici sanatos.

Ma indoiesc ca stai infometat, cand spui ca te saturi, dar continui sa manaci fara sens, sau cand indiferent ca nu-ti este foame, tu continui sa mananci.

Normal si sanatos este sa mancam de 3 ori pe zi, cat este palma noastra de mare, ca masura mancarii din farfurie.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Farruko35):

Ce e cu tine? Ti-am spus ca trebuie sa mananci, dar cu masura. Avem dreptul la mancare.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Salut. Si eu m-am gandit la asta.
Eram odata la masa cu familia si mancam. Erau de toate pe masa si mancam din toate cu placere. In timp ce bagam in mine ca un porc am vazut la televizor la stiri copii care efectiv nu au ce manca. https://www.youtube.com/watch?v=COVBxScXc28

Si multe alte cazuri, persoane pe care le cunosc in mod direct.

De atunci mananc doar cat am nevoie sa traiesc, fara sa fac risipa, fara pretentii. De fiecare data cand mananc, ma gandesc la cei care nu au, de fiecare data!

| Farruko35 explică (pentru BogdantheDreamer):

Deci,tu mananci doar daca ti-e foame? Nu si daca ti-e pofta?

| Daniel9988 a răspuns:

Mananca omule, de unde ai scos asta?!

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Tu te referi la lacomie (O gramada de oameni nu inteleg ce reprezinta de fapt acest pacat).
Lacomia este atunci cand poftesti dupa avere, dar esti in stare sa omori oameni pentru a obtine ce vrei.
Daca poftesti dupa ceva, dar nu faci niciun rau aproapelui, nu e pacat.
"36. Invatatorule, care porunca este mai mare in Lege?
37. El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau.
38. Aceasta este marea si intaia porunca.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.
40. In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii."
link pentru a citi biblia online: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/matei/22/39/#39
Deci toate pacatele trebuie sa fie ganduri si fapte impotriva aproapelui - deci, daca poftesti dupa avere si nu ii faci rau aproapelui => nu e niciun pacat.