| Crysthina a întrebat:

Este pacat ca fetele pocaite(la penticostali)sa se machieze nu ma refer strict la pacat ci la faptul daca lui Dumnezeu ii place ca copiii Lui sa arate ca cele din lume?(aici ma refer si la vopsitul parului, a ojei de pe unghii) (doar pentru cei ce sunt pocaiti/e)

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Nu exista sa fie pacat doar pentru o anumita confesiune, daca este pacat, este pentru toata lumea.
Da, este pacat sa te ingrijesti mai mult de asepctul exterior, decat cel interior, sa vrei sa atragi atentia prin fizic. Una e sa vrei sa arati decent, frumos, ingrijit, alta e sa vrei sa intorci priviri prin fizicul tau.

Intr-adevar, penticostalii sunt mai stricti cand vine vorba de imbracaminte. Depinde mult de zona, daca ne referim la Romania, penticostalii din Moldova sunt mai stricti decat cei din Ardeal.
O sa fiu sincer, exista destule fete penticostale care isi vopsesc parul, dar in culori obisnuite. La fel si cu oja pentru unghii, multe fete o folosesc, dar transparenta. Ideea este sa nu fie tipator nimic. Cerceii, lantisoarele lipsesc in mare parte la penticostali. Altii sunt mai stricti, sa fie totul natural. Altii nu au deloc aceste reguli (ex.: Biserica Hillsong). Cand vine vorba de pensat si epilat, cred ca sunt foarte putine cele care nu fac acest lucru, acest lucru tine de propria ingrijire.

In final, eu cred ca poate este pacat doar atunci cand te intereseaza mai mult aspectul fizic, decat interiorul.

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu vad de ce sa te machiezi daca nu ai iubit si daca ai iubit de ce? ca sa atragi privirile altor baieti

| Crysthina explică (pentru RAY):

Ray,așa cum a spus si Lovw machiajul face parte din îngrijire dar cu condiția ca acesta sa fie discret.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu sunt pocaita dar am avut in familie si in jurul meu foarte multi penticostali.
Da la penticostali nu ai voie sa porti bijuterii, sa te vopsesti, sa te machiezi, sa iti faci unghiile.Stiu multe ce nici macar nu se penseaza sau epileaza.Ei spun ca in fata lui Dumnezeu trebuie sa fi cum te-a lasat el.
Poate o sa apara multi ce vor spune ca nu e asa, ca nu sunt penticostalii asa, crede-ma aia nu sunt penticostali penticostali.

| NLS a răspuns (pentru Freya1):

Un penticostal nu o sa spuna deloc altfel decat ai descris deja tu, pentru ca acesta e adevarul, exact acestea sunt principiile lor si sunt respectate cu sfintenie.
Iar cei din exterior care sustin altceva, nu ii cunosc indeajuns, incat sa conteze parerile lor (gresite).
Desigur ca exista si unii care se abat uneori (cand nu sunt in comunitate) de la aceste obiceiuri insa acestia sunt cei care au adoptat religia aceasta pentru a profita de ajutoarele ce se dadeau (mai demult).

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aia inseamna sa iti dai importanta big grin

| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mi-e teamă că acest conducător de stat va muri consumat de viermi de viu dacă nu se va teme de Dumnezeu. La fel ca Irod.

| SG1995 a răspuns (pentru Freya1):

Nu e total adevărat, soră mea e penticostală. Se vopsește, se macheaza (puțin si de bun gust, când iese undeva) și poartă cercei/lănțișor.

| Freya1 a răspuns (pentru SG1995):

Fosta soacra cu barbatul ei,doi fosti cumnati,familia nevestei unuia din ei, bunica si strabunica fostului, matusa fostului, un unchi si o matusa de a mea, o prietena din copilarie cu toata familia ei sunt penticostali si am stat intre ei crede-ma.
Nu vreau sa intru in polemici cu tine dar penticostali ce sunt penticostali pe bune nu fac lucurile spuse de tine si foarte multi nu au nici tv in casa...si multe altele
Deci imi pare rau sa te dezamagesc dar in mod normal ori te ti cum trebuie ori nu mai te ti de loc.

| SG1995 a răspuns (pentru Freya1):

Dragă eu am crescut în astfel de familie, deci nu-s ousider. Diferența era că ai mei nu erau tradiționaliști/fanatici, dar am avut un străbunic pastor, tata a fost predicator, după 2012 ai mei au divorțat și s-au distanțat de cult, dar soră-mea încă e activă, ea și cu bunicul vitreg merg în fiecare Duminică la pocăiți.

| Freya1 a răspuns (pentru SG1995):

Pai nah vezi la pocaiti nu
divorteaza...Ti-am zis nu ma contrazic cu tine draga pentru ca eu vorbesc de penticostali penticostali ce se tin si sunt practicanti.
Uite eu spre exemplu sunt ortodoxa dar nepracticanta.Dar cred ca daca vrei sa intri intr-o anumita credinta sau sa faci anumite chesti le faci asa cum trebuie pentru ca daca nu, nu esti mai presus cu nimic decat mine cu probabil pacate grele.
E ca si cu postul. Daca te ti tare ca ti post negru in fata altora si pe deascuns ciugulesti ceva nu te face credincios.

| SG1995 a răspuns (pentru Freya1):

Nici dacă aia mănâncă bătaie, ai de *** ai vorbit tu cu vreun pastor, pastor nu tanti din colț. Serios vorbește cu unul pe tema machiajelor, divorțului și-a televizorului, cât de penticostal să fie în secolul 21 nu-și mai permit să fie așa habotnici.

| Freya1 a răspuns (pentru SG1995):

Suntem in secolul 21 dar daca alea sunt regulile si te ti crestin mare te ti de ele.
Eu nu zic ca trebuie sa stai ca din perspectiva mea nu e omenesc si firesc dar eu nu sunt pocaita si poate si regulile stricte ma impiedica sa fiu asa sti, e ceva de genu "daca stiu ca nu ma pot tine nu ma apuc sa imi fac pacate mai mari". Nici ala nu e pocait daca isi bate femeia asta e clar, ca normal ei nu ar trebui sa faca asa ceva.Dar daca au divortat si nu se mai tin de religia aia nu este nimic gresit.
Am fost si eu la adunari.Plus ca am vorbit cu un pastor ca a fost si la fosta soacra acasa ca nu se mai intelegea cu barbatul, si copilul ei a vorbit cu pastoru sa ii ajute si a venit acasa la ei si chiar daca aveau probleme din pricina carora eu una iti spun cu mana pe inima as fi divortat ei s-au impacat si stau impreuna.E clar ca nimic nu mai e cum a fost da nah...
Si unchiul meu mai predica si am avut niste dicutii si cu el.

| SG1995 a răspuns (pentru Freya1):

Well depinde și de biserică, faza e că există penticostali mai liberali și un mai tradiționali. La noi în sat adunarea era una tradițională până în 2010 când secta a avut niște influențe luterane nemțești și norvegiene, acum are un aspect mai liberal, deși tot penticostali se consideră.

| Goooood a răspuns (pentru Freya1):

Dumnezeu nu interzice divorțul! Du-te și citește Biblia. Caută in Deuteronomul 21-14 și vezi ce scrie acolo!?

| Freya1 a răspuns (pentru Goooood):

Postarea asta e din 2018, nici nu mai tin minte despre ce era vorba.
Eu nu am spus ca interzice divorțul.Am citit biblia.

| anonimg a răspuns:

Crysthina, eu cred ca și adventist de ziua a șaptea că este bine ca fetele/femeile să nu plece din casă nearanjate. Dumnezeu nu este absurd, și cunoaște că o femeie îi este rușine să plece din casă nearanjată. Este chiar urât că o femeie să își taie unghiile ca un băiat -adica scurte. Dar este păcat dacă sunt prea lungi; nu mai vorbesc de extensii că sunt foarte urâte. Unghiile false pot fi purtate doar in cazurile de natură medicală, atunci când sunt probleme cu exfolierea unghiilor. Dar și acestea să nu fie prea lungi.
Cât despre ojă nu as interzice-o dacă aceasta este transparentă sau de culoare apropiată unghiei/pielii.
Părul vopsit strident sau in culori pastelate este chiar urât. Nu as interzice vopsirea parului, dar să fie de bun gust, și nu după moda lumii.
Părul de la subraț. Eu aș fugi dacă aș vedea o fată cu păr în zona aceea. Ba încă în autobuz s-a întâmplat odată să stau lângă o fată care nu a folosit deodorant(adică mirosea a transpirație și nu părea jenată de lucrul acesta).
Cosmeticele sunt bune și trebuie să fie folosite atunci când este nevoie de ele. Întotdeauna trebuie păstrat un echilibru. Ce nu este in echilibru este păcat.
De asemenea și noi trebuie să ne păstrăm echilibrul: adică să urăm păcatul, dar să iubim pe omul păcătos.

| Crysthina explică (pentru anonimg):

Ceea ce ai spus tu, anonimg este foarte adevarat.Si eu sunt de aceeasi parere, insa nu sunt de acord cu unghiile fiecare cum ii place asa le poarta.Gbu.

| SG1995 a răspuns:

Un pastor a zis așa, că nu e păcat dacă:
Nu e excesiv ( e și nesănătos, și de prost gust).
Nu e păcat dacă prin ceea ce porți nu creezi o tentație, adică mai pe românește, nu le dai tipilor să-și zică:
" Băi ce m-aș... cu asta."

| Crysthina explică (pentru SG1995):

Sebastin695,nu asta am intrebat se pare ca n-ai inteles intrebarea, eu m-am referit la machiaj, la vopsitul parului si la oja se pare ca gandul tau a zburat la altceva laughing

| SG1995 a răspuns (pentru Crysthina):

Și eu ți-am zis depinde, vorbește cu pastorul.

| Steregoi a răspuns:

Daca un bărbat si o femeie trăiesc veșnic si nu-si taie deloc parul va ajunge sa se împiedice in par si nu va mai putea merge. Machiatul, purtarea podoabelor si tăierea parului nu sunt păcate înaintea lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| LOVW a răspuns:

Nu cred că este păcat dar dacă punem accentul pe ele este păcat. Pavel le-a spus femeilor:
"Vreau, de asemenea, ca femeile sa se roage îmbrăcate în chip cuviincios, cu rușine și sfiala; nu cu împletituri de par, nici cu aur, nici cu mărgăritare, nici cu haine scumpe,
ci cu fapte bune, cum se cuvine femeilor care spun ca sunt evlavioase."
Aici nu spune să nu te îmbraci bine sau să te machiezi, să îți faci coafuri dar să nu-ți fie mintea la ele tot timpul și altceva nu te mai pune pe gânduri. Nu cu decolteu sau altceva, nu doar cu brățări și coliere ci podoaba noastră să fie faptele bune, sfială și cumințenie, care sunt foarte importante în ochii Domnului.
Fata sau femeia să se îmbrace modest și fără a da naștere poftelor sexului opus. Cu rușine înseamnă respect de sine, cât despre vopsirea părului și pansare, ojă, nu pot spune că sunt păcat doar dacă acelea devin idoli.
Cu evlavie înseamnă cu respect către Domnul respectându-i poruncile, dacă cineva se îmbracă așa cu a spus Pavel își arată loialitatea față de Dumnezeu.
CONCLUZIE:
NU TE ÎMBRĂCA DOAR CU PODOABE MATERIALE CI ȘI CU PODOABELE FAPTELOR BUNE, CARE SUNT DE MARE ÎNSEMNĂTATE ȘI ARATĂ O BUNĂ ȘI AUTENTICĂ CREȘTINĂ. VOPSIREA, PENSAREA SUNT PENTRU ÎNGRIJIRE, MACHIAJUL ȘI OJA SĂ NU FIE DUSE LA EXTREM, UN MACHIAJ DISCRET NU FACE RĂU. AI GRIJĂ CA ACESTEA SĂ NU ÎI FURE LOCUL DOMNULUI ȘI A SFINȚENIEI DIN VIAȚA TA PENTRU A NU-ȚI FACE IDOLI ( A PĂCĂTUI ).

Te poti machia, fii cum vrei, nu te lasa prada unui personaj fictiv.

| Robert_Marcu_1984 a răspuns:

Dumnezeu sa te Binecuvinteze pentru un răspuns de nota 20

| Breahnă_Rebeca_1995 a răspuns:

Serios? Daca ai concept ia asta esti pe o cale pierdut a daca Dumnezeu stai ca trebuie sa fim machiaje si vopsită altfel oare nu ne facem El asa? ATENTIE Dumnezeu nu se lasă batjocorit asta e moda de azi iar eu din cate imi amintesc Domnul nu a fost la moda cand era pe pamant ci simplu prin crezut tau si a altor femei ca tine influențe zi in rau pe tine rele din biserica cum crezi ca Domnul te asculta cand te rog daca vii machiata si cu ojă pe unghii ceea ce arată ca nu esti mulțumită cum te. A creat El si ca te Il corectezi prin machiaj si vopsit. Ce concepții gresite din cauza asta biserica a devenit o etalare a modei nicidecum un locaș sfant Domnul spune sa ne apropie cu teamă de El. Pe cand asta e incumetare. Domnul sa va lumineze.