| nokia625 a întrebat:

Este pacat daca ma enervez?
Eu cand ma enervez,nu injur,dar ma mai scapa cateodata sa arunc cu ceva,sa dau cu pumnu in masa,perete etc.Dar NU INJUR! MI-AM PUS ODATA IN GAND SA NU MAI INJUR. poate ma mai scapa o injuratura (gen : Ai de...,bagami-as... Etc),dar FOARTE RAR! Incerc sa nu mai injur deloc deloc, dar 99 •/• injur ca ma scapa,dar voi incerca sa nu mai ma scape delooc,si o voi face (probabil). Sau mai rasuflu si greu (ca sa ma descarc)
Ce parere aveti?
Deci,cand ma enervez dau cu pumnu in pereti,in masa, arunc cu ceva, Dar NU INJUR! FUNDA cel mai bun raspuns!

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu rezolvi nimic dacă te enervezi. Oricum păcătuiești cu gândul. Dumnezeu vede ce gândim. Un sfat practic găsești în Psalmul 4:4.

| Holiday a răspuns:

Decat sa-ti rupi mana sau sa spargi ceva pe acolo mai bine maraie o injuratura. E mai sanatoasa.
Chestia cu "pacatul" e doar o inventie crestina.
Dar daca tot vrei s-o faci crestineste, da cu capul nu cu pumnul. Aia chiar ar fi in spiritul spiridusului crestin.

| Nilsson a răspuns:

E bine ca ti-ai propus sa renunti la obiceiurile rele.
Tu totii mai cadem cateodata, dar important e sa nu renunti si sa incerci sa faci o schimbare totala, renuntand inclusiv la iesirile nervoase nonverbale.
Obiceiurile formeaza caracterul.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Nu este un păcat, dar nu este nici bine. Caută un lucru care te calmează şi fă-l de câte ori te enervezi.

| ViataMoarte a răspuns:

Http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou35.htm

Mania este si ea un pacat. Este bine sa inveti sa ierti usor.