| Miti34 a întrebat:

Salut tpu.Este pacat sa ne inchinam la icoane? Atunci...
1)de ce mai exista acele icoane daca e pacat sa ne inchinam la ele?
2)cum ne rugam la Dumnezeu daca la icoane e pacat?
Chiar este un pacat? Nu pot sa cred ca m-am inchinat pana acum la icoanele de acasa, de la biserica si cand merg pe drum.

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,de fapt una din cele zece porunci, menționat în Exod20:4,5 arata clar sa nu ne închinăm la nici o imagine. Icoana este o imagine. Apoi gandeste-te la Isus, nici unde în Biblie nu spune ca a luat o icoana și s-a închinat ei, ci spune ca s-a rugat direct lui Dumnezeu. Apoi, el ne-a spus ca și noi sa ne rugam direct Tatălui. Asa cum se arata în Matei6:9,10.Deci,roaga-te direct lui Dumnezeu, deoarece el se bucura cand oamenii se închină lui.

| oprescudorin11 a răspuns:

Icoanele sunt un fetis.Nu ne rugam la icoane (poate tu sau alti pacatosi) ci la ceea ce reprezinta ele.Asta nu e pacat.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este aiurea sa te inchini la niste bucati de lemn,(mai nou MDF) pe care sunt mâzgălite tot felul de figuri colorate.
Acele icoane exista ca sa umple buzunarele unora.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este aiurea sa te inchini la niste bucati de lemn,(mai nou MDF) pe care sunt mâzgălite tot felul de figuri colorate.
Acele icoane exista ca sa umple buzunarele unora.
Daca sfantul respectiv s-ar vedea in icoana i-ar da lacrimile.

| Nilsson a răspuns:

Bine ai zis: ``ne inchinam la icoane`` si nu la Dumnezeu.
Dumnezeu este pretutindeni, nu ai nevoie de un lemn pictat ca sa te rogi, iar Iisus ne-a spus cum sa ne rugam: `` Ci tu, cand te rogi, intra in odaita ta, incuie-ti usa si roaga-te Tatalui tau, care este in ascuns; si Tatal tau, care vede in ascuns, iti va rasplati.`` Matei 6.6
Chiar daca multi ignora acest aspect al scripturii, nu e un motiv sa nu iei decizia corecta. Iisus mai spunea ``Intrati pe poarta cea stramta. Caci larga este poarta, lata este calea care duce la pierzare, si multi sunt cei ce intra pe ea.`` Matei 7.13

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va mai saturati de toate prostiile astea?
Ce simbolizeaza sa te rogi la o bucata de lemn vopsita? Dupa aceasta mentalitate te poti ruga si la o poza cu parintii tai pentru ca te-au nascut si tot are mai multa logica decat sa te rogi la o pictura cu un "sfant" a carui existenta este la fel de incerta ca cea a "dumnezeului" biblic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai deschis fix azi cont pe TPU, fiindca te apucase grija de icoane si de ce ne inchinam la ele...
Singur nu esti un troll amarat neo-sectant, care incearca sa bage intrigi de cea mai proasta calitate impotriva icoanelor?

| Florin9Florin9 a răspuns:

Citește acest articol e foarte explicit https://ortodoxieprotestantism.wordpress.com/? s=Icoanele+&submit=Caut%C4%83

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu, nu este un pacat.
1.Care altele? Te referi la cele care nu sunt ortodoxe, presupun. La acelea este pacat sa ne inchinam.
2. Noi nu ne rugam la icoane, ci la sfintii care sunt pictati in ele. Icoanele sunt intruchipari ale sfintilor. Nu trebuie sa crezi ca ele sunt idoli. Cum ar putea un idol sa izvorasca mir? Sau sa faca minuni? Nu ai facut un pacat sarutandu-le.Dar, cu parere de rau, ai facut un pacat spunand si crezand ca acestea sunt idoli. Sper ca ai inteles ce am vrut sa-ti spun. Daca am jignit pe cineva, imi cer iertare de la toti! Va rog, nu credeti tot ce cititi pe net, nici sa nu credeti ca sa fii impotriva credintei, sa nu crezi in unele lucruri bazate pe credinta, pe Sfanta Traditie, biblie( care sun adevarate), etc. sau sa fii ateu este ceva cool. Ascultati de Domnul si totul va fi bine. Inchinati-va sfintilor din icoane, nu lemnului! Aveti nadejde in Domnul si El va va ajuta sa intelegeti mai bine dreapta credinta.

| Miti34 explică (pentru CinevaAnonimă):

Dar pe net zice ca Biblia afirma asta, si ca inseamna nerespectarea poruncilor ale lui Dumnezeu (1 si 2 parca)

| AC4S4 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

In Apocalipsa 22:8, 9 Ioan a vrut sa se inchine ingerului, care i-a spus sa nu faca asa ceva, sa se inchine numai lui Dumnezeu. Indiferent ca te inchini icoanei sau sfantului din icoana, nu este bine. Doar lui Dumnezeu trebuie sa te inchini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Miti34):

Nu ai habar de Biblie, sectantule mitoman! Nicaieri in Biblie nu sunt interzise icoanele! Iar daca tu confunzi icoanele cu idolii, esti ori incult, ori ticalos! Secta imputita din care faci parte interzice icoanele si Sfanta Cruce, nu Biblia si nici Dumnezeu!

| AC4S4 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Scrie in Biblie sa nu-ti faci chip cioplit. Toata inchinarea trebuie sa i-o dai lui Dumnezeu. Nici macar ingerilor nu li te poti inchina, dar unui sfant/icoane. Un obiect facut de un om oarecare nu te poate duce mai aproape de Dumnezeu. In Biblie scrie tot ce este nevoie, nu trebuie sa scoti/adaugi nimic pentru a fi mai aproape de Dumnezeu.
Incearca sa-L urmezi pe Isus, nu face doar ce spune biserica.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Nu este păcat să te închini la icoane. Noi nu ne închinăm la bucata de lemn, plastic sau alt material din care este făcută icoana. Noi ne închinăm Domnului, Preacuratei Sale Maici sau oricărui sfânt care este reprezentat în icoană. Totuşi, este păcat să te închini la o icoană necanonică.
Dacă într-o încăpere nu există o icoană nu înseamnă că eu nu mă pot ruga. Icoana are rolul de a face legătura dintre om şi Dumnezeu.

| RsjS a răspuns (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Dar dacă nu ne inchin ăm al icoanele semnula ascela sau dei ce o di icoana făcută Atunci cand se termina slujba la biserică Mergem la miruit si ne ducem să facem cruce si să puăm icoamele sau alte lucruci zis sfinte sau făcătoare de minuni SI Cind săruti din gresală sau de bumă voie o icoană Catolică iti sare popa si babele in cap că ai sarutat icoana catolică si spum caai făcut păcat că ai pupato Eu nu pot să pup icoanele ortodoxe zici că in ele sunt desenate personaje de desene aminate n loc să cinstim icoanele care in reprezită aproape de realitate pe isis pai pupăn icoane ortidoxe de carcă sunt niste mari personaje de denese animate

| biianca01 a răspuns:

Aici este o explicare foarte buna
https://adevarulazi.wordpress.com/......si-sfinti/

| RsjS a răspuns:

Oameni buni Eu sunt ortodox si m-am dus intr-o zi la duhomnicul meu sămi sfinteasca niste cruci Care erau ortodoxe Dar icoamele erau catolice Una cu inima lui Mântuitorului isus Iar Una cu inima Fecioarei Mariei una cu isus si maria unul lingăaltul si. una cu sf iosif si pruncul isus Băi fratilor a dat niste explicati de te durea capul cred că a dat cu isus si maria de toti pereti Spunea despre icoanele cu inima lui isus că in ortodoxie nu exista asa ceva iar iciama cu maria si isus unul lingă altul spunea să pre căin imagine sunt doi căsătoriti I-am spus ci mole sfinteasca dar nu a crut Că nu pot să le sfintesc aceste ciudăteni este foarte greu de sfuntit Pot doar să le stropesc cu apă sfintită ca de sgintis sunt prea ciudat Si să vezi că la imntrare erau acelasi icoane cu isus si si maria cu in inima si una cu sf proroc ilie sdi una cu răstignirea domnului Pus că in altar preotul intr-un dulap are statuete catolice cu isus si eu stiu altele el find odtodox se vede de la o postă că otodoxia nu este despărtită de catolicism se vese si innpixtură si in arhhitectura unelor biserici ortodoxe iar alti le ascund pe furus tinind statuete in dulap i preună cu cartile si cununile de nuntă si veșmintele preotesti