| CinevaAnonimă a întrebat:

Este pacat sa spunem popa si nu preot sau parinte?

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Popalau sau ninjalau e cel mai potrivit zic eu

| CinevaAnonimă explică (pentru suntserios):

Preotii trebuies respectati.Este un mare pacat ceea ce ai zis tu.Intrebarea eu am pus-o din motiv ca nu stiu raspunsul la aceasta intrebare, dar vreau sa il stiu. Sper ca o sa iti corectezi aceasta atitudine fata de preoti!

| 6684464 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Dar de ce trebuie respectati?

| suntserios a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Loool si de ce i as respecta? ce au asa special? exceptand faptul ca fac evaziune fiscala, spala creiere pentru bani au ditai burdihanele, merg cu Mercedesuri si poate aur la gat mai greu decat mancare unui copil din Africa pe un an intreg?

| WaterDrop a răspuns:

Nu cred ca le pasa despre cum ii strigi atata timp cat si ei stiu ca sufletul conteaza si nu vorbele.

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns:

Nu scrie nicaieri in Biblie ca e pacat. Insa e lipsa de respect. Eu i-as zice „preot", insa nu „parinte". Nu e parintele meu, nu e taica-miu, sa imi fie parinte de sange, si nici Dumnezeu, ca sa imi fie tata spiritual.

Matei 23:9 „Mai mult decât atât, să nu numiţi tată al vostru pe nimeni pe pământ, căci unul singur este Tatăl vostru, Cel ceresc."

De aici reiese alt aspect interesant, papa nu ar trebui sa mai fie numit „papă"

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Asa si, daca vreau sa.l invit la mine acasa, ca sa-mi sfinteasca cutia de valori, cum ma adresez luminatiei sale?

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, nu stiu si nici nu m-am gandit. Stiu ca asa e obiceiul cu „domn parinte" insa na.
Conform dictionarului, termenul „parinte" poate insemna „Îndrumător, călăuzitor, protector spiritual, călugăr". Eu nu l-as numi parinte pe niciunul dintre indrumatorii mei spirituali pentru ca nu-mi sunt parinti. Pot sa-i spun sub alte titluri, dar nu parinte. Si e o exageraresi mai mare cum i se spune papei „Papă" adica tată...hai sa fim seriosi.

1 Corinteni 4:15 „Căci, chiar dacă aţi avea zece mii de tutori în Cristos, cu siguranţă că nu aveţi mulţi taţi, fiindcă în Cristos Isus eu am devenit tatăl vostru prin vestea bună."

Pavel a devenit indrumatorul spiritual pentru acei crestini, insa nu scrie nicaieri ca a fost chemat de crestini „tată Pavel" sau „parinte Pavel", si nici chiar despre alti apostoli sa scrie ca au fost strigati cu titlul de „parinte" inainte de numele personal. Pavel se considera tatal lor in sens ca ii iubea pe crestini ca si cum si-ar iubi proprii copii.

Galateni 4:18, 19 „ Însă este bine să fiţi căutaţi cu zel pentru un lucru bun tot timpul, nu numai când sunt eu prezent la voi, copilaşii mei, cu care sunt din nou în durerile naşterii până când Cristos capătă formă în voi. "

1 Tesaloniceni 2:11 „Astfel, ştiţi bine că, la fel ca un tată cu copiii lui, n-am încetat să vă îndemnăm pe fiecare, să vă aducem mângâiere şi să vă depunem mărturie,"

E constiinta fiecaruia, asa privesc eu lucrurile, nu impun nimanui nimic si nu zic ca e corect punctul meu de vedere. Trage fiecare concluzia dupa ce citeste versetele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Totusi,Johnny,am cerut un raspuns simplu. Inca il astept!

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu mai sunt ortodox, deci nu stiu ce sa te sfaruiesc. Am zis, tragi tu o concluzie pe baza versetelor, Isus a spus sa nu-i nimim tati pe oameni. Uite, hai sa citim contextul versetului de la care a pornit discutia. Isus a aratat clar ca se referea la preotii din acea vreme. Matei 23:2, 3

„Scribii şi fariseii s-au aşezat pe scaunul lui Moise. De aceea, tot ce vă spun ei faceţi şi respectaţi, dar nu faceţi după faptele lor, căci ei zic, dar nu fac"

Ti se par cunoscute cuvintele „fa ce zice popa, dar nu ce face el"? La fel era si in cazul acelor preoti, ascultau de ei, dar nu faceau ce faceau ei, pentru ca ei nu respectau ceea ce ziceau. Matei 23:6, 7

„Le place locul de seamă la cină, le plac scaunele din faţă în sinagogi,  saluturile în pieţe şi să fie numiţi Rabi de oameni." - daca e vreo pomana, nu sta preotul intr-un loc de seama? Nu sunt numiti „invatatori" de catre oameni (Rabi in ebraica), pentru ca oamenii apeleaza la ei pentru sfaturi. Nu e gresit sa numesti pe cineva invatator, insa Isus se referea pe lucrurile spirituale, si invatator este doar, cum spune versetul 8

„Dar voi să nu vă numiţi Rabi, fiindcă unul singur este învăţătorul vostru, în timp ce voi toţi sunteţi fraţi."

Scrie undeva ca Isus a vorbit doar cu o anumita categorie de persoane dintre cei ce il ascultau? Nu scrie asta, le-a vorbit tuturor celor ce il urmau si cautau sa fie invatati de el. Discipolii lui Isus, crestinii, urmau sa fie egali intre ei, frati. Nu a instituit nici o clasa preoteasca, una cu autoritate, iar in Biblie este pomenita des adresarea cu titlul de „frate" intre crestini. In scrisorile lui Pavel, acesta ii numea „frati" pe crestini, nu „enoriasi"

Apoi vine versetul 9 „Mai mult decât atât, să nu numiţi tată al vostru pe nimeni pe pământ, căci unul singur este Tatăl vostru, Cel ceresc. "

Apoi, 10, 11 si 12 „Şi să nu vă numiţi «conducători», pentru că unul singur este Conducătorul vostru, Cristosul.  Cel mai mare dintre voi să fie slujitorul vostru.  Cine se înalţă va fi umilit şi cine se umileşte va fi înălţat."

Gandeste-te cati oameni sunt conducatorii unei biserici sau ai unui cult. Unul are autoritate asupra acelui lacas de cult, si sunt altii mai mari peste ei, pana ajungi de la preot la episcop. Episcopii nu ar trebui sa fie mai inalti decat enoriasii, conform invataturii lui Isus, ci frati, egali. Episcopul ar trebui sa „spele picioarele" figurativ vorbind fratilor lui, sa fie umil, nu cu vreo autoritate. Dar nu e egalitate, desi sunt ca si noi, imperfecti si cu defecte. Isus a fost perfect si nu s-a comportat ca un episcop cu discipolii lui, a facut munca unui sclav, dandu-le un exemplu de umilinta. Din contra, li se pupa mana dreapta, sunt numiti preafericiti, cum ai zis si tu, „luminatia sa".

Ii spui cum vrei si simti preotului, daca simti ca se ingrijeste de tine ca si cum s-ar ingriji un tata de copilul sau, mai zic si eu. Tragi concluzia singur. Sper sa nu se simta cineva jignit, si daca spune ca gresesc, sa argumenteze cu Biblia si sa ma corecteze cu ea. Nu accept sa fiu corectat cu surse externe, cu Biblia sa mi se arate ca era o ierarhie in crestinism, si nu egalitate intre crestini.

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns (pentru VelaJohnny):

Foarte bine zis. Tatal nostru ceresc este Iehova. Fiul Sau Domnul Isus Hristos este marele nostru preot care face ispasirea pacatelor.Din 1844 el este in Sfinta Sfintelor si a ainceput judecata de cerceetare potrivit celor 2300 de seri si dimineti si cele 70 de saptamaini.

| VelaJohnny a răspuns (pentru AZŞeEduardAZŞBorta):

Mersi! happy
„Din 1844 el este in Sfinta Sfintelor" - legat de asta, nu stiam, o sa ma documentez sa vad ce spun profetiile. Informatie noua, n-am auzit-o pana acum nicaieri, sa stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu din "părinte" nu.l scot pe popa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care-i diferenta?
Si nu, nu este pacat!

| 6684464 a răspuns:

Nu, poti sa-i spui si pe nume.

| sanboss a răspuns:

Bine ca lui Dumnezeu ii zici, TU DOAMNE ma poti ajuta,
TU esti medicul suprem...

si intr-un mod anume ne tutuim in rugciuni...
si la popa iti e frica sa ii zici popa... pai mai omule daca ii POPA cum sa ii zici POMPIER / POMPAFUNEBRA /.

Si totusi raspunsul din respect ar fi:

Preot

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns:

Biblia spune sa nu numim pe nimeni parinte sau preot. Noi avem mare p0reot pe IiSus