| zeuspebepeee a întrebat:

Eu de fire sunt Ateu, nu cred nici intr-una nici in alta, dar as vrea sa merg si eu pe calea domnului, sa stiu ca este adevarata si sa pot face acest lucru, de mult timp incerc sa invat cat mai mult despre dumnezeu ca sa pot crede ca el exista cu adevarat, dar pur si simplu nu pot crede in existenta lui si mi-as dori foarte mult sa pot face acest lucru, si nu stiu cum sa fac. mereu aud vorbe ca el a facut asta ca a facut x ca a facut y, dar mereu in vine in minte "cum poti sa crezi in cineva, daca nu l-ai vazut niciodata, daca nu l-ai simtit niciodata" si am o intrebare, daca exista o stare de meditatie sau ceva cu care sa pot lua legatura cu ingerii mei pazitori sau sa ma faca sa cred in dumnezeu, m-am rugat la dumnezeu acum foarte mult timp nu mai tin minte pentru ce, dar si atunci nu o faceam din inima pentru ca nu cred, si daca dumnezeu exista cu adevarat as vrea si eu sa il simt, sa il cunosc cu adevarat si sa nu o iau pe o cale gresita. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? La biserica daca merg nu stiu, ma simt prost, parca imi e rusine, si nu stiu cum sa scap de aceste sentimente negative.

Răspuns Câştigător
| Octavian199 a răspuns:

Sunt de aia care fac misto.Dar unii se cam prind rolling on the floor

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta e propaganda sectancta ascunsa, parca te aud, da l-am gasit pe dumnezeu frati atei haideti si voi sa il cunoasteti laughing se percepe un comision lunar de 10% taxa de intrat in rai, bonus se iarta toate pacatele, bonus dusmani tai vor arde in iadul vesnic, dumnezeu vindeca orice boala, te protejeaza de rau si asta doar pentru o taxa asa mica

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Propaganda ateista. Nu exista taxa de 10% pentru a fi membrul unui cult.

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Mai vad si eu pe Youtube cu musulmanii se dau pe 'sistemul crestinism'.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

:)) tu stii ca eu nu mint in ceea ce afirm, dar cu ceva sunt de acord cu tine nu toti sunt obligati sa plateasca taxa

Penticostalii trebuie să plătească sectei zece la sută din veniturile lor lunare. Această se face în scopul obținerii binecuvîntării lui Dumnezeu peste toate posesiunile lor, dar și că un gest de mulțumire pentru tot ce au. Salariile păstorilor sunt fixate de comitetele congregatiilor locale, pe baza veniturilor și cheltuielilor.

https://www.realitatea.net/penticostali-religie-cult-reguli_2159947.html

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Iar realitatea.net stie care sunt regulile? Daca era de pe un site oficial al cultului penticostal era credibil.
Pe site-ul cultului penticostal scrie ca Biserica se intretine prin zeciuielile membrilor si donatii. Nu scrie nicaieri, insa, ca sunt obligatorii. Stiu multe persoane care dau zeciuiala doar cateodata, cand vor, cat vor. Nu e o taxa.
Numele de zeciuiala e din Vechiul Testament. S-a luat simbolic acest nume si procentul de 10%, e doar simbolic. Dar, fiecare da cat vrea.

"nu toti sunt obligati sa plateasca taxa" - Nimeni nu e obligat. Zeciuiala e pentru intretinerea bisericii. Se cheltuie multi bani la o biserica, nu te gandi ca se platesc doar utilitatile. Zecuiala e un fel de a pune toti bani pentru intretinere, biserica fiind ca o familie.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Apostoli lui iisus nu au platit nimic,iisus nu a spus vreodata sa ceara ceva de la ucenici,banuiesc ca mancau impreuna din ceea ce aveau, toti avand acelasi situatie sociala, nu sunt contra nu te obliga nimeni sa platesti, tu faci ce vrei cu banii tai, las ca nu va suparati cand va pomenesc pe TPU, si asa categoria asta este un fel de trivia si amuzante

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa iei legătură cu îngerii...

De unde apareti frate?

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Sunt de aia care fac misto.Dar unii se cam prind rolling on the floor

| Holiday a răspuns:

""nu toti sunt obligati sa plateasca taxa" - Nimeni nu e obligat."

Ba e obligat, doar ca multi mai pacalesc "fiscul" bisericii. Adica nu sunt chiar in halul ala de tampiti sa le dea astora cat vor ei. Adica, ok, credinta, viata vesnica, spiridusi, dar mai da-o dracului de treaba, cum sa le dau astora atatia bani?!laughing
Crezi ca e cineva atat de dus cu pluta incat sa creada ca membrii vreunei secte sunt mai putin ipocriti decat altii? Neah, ei vorbesc mult despre anumite lucruri, dar de facut, fac tot ce fac si altii.

Aaa...ca in fiecare secta sunt si tembeli care cotizeaza cat le cer managerii, poate si in plus, e alta discutie. Dar astia deja au probleme grave la devla.

| SG1995 a răspuns:

Eu de fire sunt creștin, dar mă piș pe Iisus, mniezo și fantoma, așa sunt enormitatea aberată de tine.

| xerxes1 a răspuns:

Calea cea dreapta este autostrada Bucuresti Pitesti.

| AC4S4 a răspuns:

Cei dintai crestini puneau toti din averile lor pentru diferite nevoi. Nu era o suma anume.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Ca o comunitate comunista, egalitara, nu ar fi o problema asta daca nu ar fi lacomia omului de a vrea mai mult

| Steregoi a răspuns:

laughing Glumesti! rolling on the floor Intrebare pusa la misto.

| Octavian199 a răspuns:

AC4S4, nu am auzit de propaganda ateista.rolling on the floor

| BogdantheDreamer a răspuns:

''cum poti sa crezi in cineva, daca nu l-ai vazut niciodata, daca nu l-ai simtit niciodata''

„Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut!"

Asta inseamna credinta.

| Octavian199 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Daca nu cred, ce se intampla? Ard in iad? rolling on the floor

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Octavian199):

Nu stiu. Aflam la timpul potrivit.

| Kandia15 a răspuns:

Da-mi mesaj cu instagramul tau si vorbim acolo mai multe. Aici sunt multi care isi bat joc.

| zeuspebepeee explică (pentru Kandia15):

Iti multumesc esti printre singurele persoane care au incercat sa ma ajute, dar am gasit ceea ce cautam, totusi am tinut sa iti scriu ca sa stii ca te respect, multumesc mult ca iti pasa

| zeuspebepeee explică:

Vreau sa il simt, sau ceva ca sa pot sa o iau pe calea cea dreapta