| Masinescu a întrebat:

Salut TPU! Eu de mic am fost credincios, mergeam la biserica, etc. De 2 ani, am început sa am ganduri foarte urate. Tot cautam pe internet cum sa scapi, ca e o tulburare, etc... Dar nicicum nu m-am gândit ca răspunsul e DUMNEZEU! A și când ma rog mai am și gânduri urate, de hula de Dumnezeu. Recent am început sa cred ca Dumnezeu exista, ca diavolul încearcă sa ma atragă de partea lui. Dar acum sunt un pic nelămurit. Zic.
Dacă asta e o boala și Dumnezeu nu ma poate ajuta? Dacă Dumnezeu nu exista? Gânduri prostești și eu câteodata rad la ele.
Și câteodata îmi vine ideea ca *nu sunt asa de rele gandurile, mai bine nu scap de ele* dar eu vreau sa scap.
Și recent mai am o temere. Dacă ma voi duce la preot *deocamdată nu vreau* și îl voi rani? Sau diavolul va pune stăpânire pe mine și ii voi face ceva rău? Eu mereu zic în minte *DOAMNE Isuse Hristoase, miluieste-ma pe mine pacatosul* și chiar merge. Am început sa merg la biserica * Iar* sa ma închin și simt ca se duc. Dar gandurile care îmi vin, sunt chiar urate, rele, de toate! Și enervante. Dar puțin câte puțin, ma apropii de Dumnezeu.

Cum pot scapa de comportamentele repetitive, compulsiile? Și cum sa îmi întăresc credința mai mult în Dumnezeu? Și cum sa scap de frica ca ii voi face ceva rău duhovnicului pentru c-o sa vreau, sa o sa pună diavolul stăpânire pe mine? E buna rugaciunea *DOAMNE Isuse Hristoase, miluieste-ma pe mine pacatosul*?
Cum scap de gandurile de hula când ma rog? Voi scapa vreodată de gandurile astea?
Am 14 ani, va rog sa ma ajutați! Sănătate la toată lumea!

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In cazul acesta, dumnezeul tau va fi medicul psihiatru.
Tu ai mai multe probleme psihiatrice din ceea ce povestesti aici. Tulburare obsesiv-compulsiva si un posibil inceput de schizofrenie (posibil schizofrenie nediferentiata cu manifestare incipienta prin stari usoare de psihoza).

Daca tu te simti mai bine atunci cand te rogi, o poti face in continuare si in paralel cu tratamentul recomandat de psihiatru.

Daca faptul ca te rogi sau mergi la biserica iti provoaca mai mult aceste ganduri si posibile reactii, mergi la medic, ia tratament si incearca sa limitezi aceste activitati religioase la cele care nu iti provoaca disconfort.In timp, daca pentru tine este importanta religia, treptat poti incerca sa te reintorci la aceste obiceiuri si sa decizi care te fac sa te simti confortabil si deci, la care te poti intoarce si la care nu te poti intoarce din cauza ca iti amplifica aceste ganduri obsesive.

Din pacate, fanatismul religios afecteaza enorm sanatatea mintala, iar in cazul celor care deja au o predispozitie catre tulburarile psihice sau au un diagnostic sigur in acest sens, fanatismul religios este distrugator.
Personal, am cunoscut persoane cu tulburari psihice care merg la biserica si asta le face sa se simta mai bine, mai linistite, mai in armonie, dar am cunoscut si persoane care, ca si in cazul tau, aveau aceasta problema a indoctrinarii exagerate si au ajuns fix la 2m sub pamant deoarece ori familia refuza sa ii duca la psihiatru si acestia s-au sinucis, ori l-au dus sa "il exorcizeze", ori luau tratamentul dar continuau cu practicile religioase intr-o maniera dusa la extrem ca si in cazul tau si acestea le provocau efecte negative.Aceste doctrine, personaje inexistente in care trebuie sa crezi vor face doar sa iti agraveze situatia.

Este posibil ca acest comportament exagerat in ceea ce priveste apropierea ta de doctrinele religioase, sa fie cauzat fix de aceleasi probleme psihice care mai apoi iti creeaza acele ganduri compulsive.Dar la fel, singura varianta plauzibila este un medic psihiatru care sa iti puna un diagnostic si care sa iti dea un tratament adecvat, nu un personaj invizibil care te face sa iti pierzi mintile mai mult.

Multa sanatate!

24 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Te uiti cumva la filmsthat de groaza? Ele sunt un canal important prin care demonii ajung sa aiba mai mare influenta in viata cuiva.Ce s-a schinbat in urma cu 2 ani in viata ta? E foarte bine sa cauti sprijin la Mantuitorul Hristos care a castigat ca om lupta imporriva tuturor ispitelor si a tuturor demonilor.""Caci n-avem un mare preot care sa n -aiba mila de slabicuinile noastre ci unul care in toate lucrurile a fost ispitit ca si noi dar fara pacat. Sa ne apropiem dar cu DEPLINA IN CREDERE de scaunul harului ( al facorii nemeritate ca sa capatam indurare, sa gasim mila, pentru ca sa fim ajutati la vreme de nevoie.( Evrei 4 15, 16).
Orice om e cu adevarat luber atunci cand de buna voie isi daruieste sufletul si viata in stapanirea Mantuitorului Hristos, asa cum unii isi daruiesc sufletul deavolului cacsa le satisfaca diverse dorinte de faima sau bogatie.Biblia spune- Daca marturisesti deci cu gura ta pe Iisus ca Domn( Stapan al vietii) si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu( Tatal) l-a inviat din morti, vei fi mantuit..Caci prin credinta din inima se primeste neprihanira ( statutul de a fi considerat fara pacat) si prin marturisirea cu gura se ajunge la mantuire.(Romani 10- 9, 10.In imparatia lui Dumbezeu nu e democratie e teocratie, de ea au parte cei care sunt de acord sa fie El Stapanul vietii lor.El nu e gunoierul care ne debaraseaza de sentimente neplacute, la cheremul nostru, e Stapanul intregii existente.Cand te hotarasti sa - l alegi pe El poti sa ii spui- Mantuitorul meu Hristos te aleg ca Stapan al vietii mele, iti dau mintea, trupul, sufletul, tot ce sunt si iti marturisesc toate pacatele mele( spune specific, cu nume toate lucrurile pentru care te mustra constiinta- nu te grabi, la mine a durat odata 6 ore- si iert si eu toate persoanele care m- au ranit( la fel spune specific pe cine si pentru ce- ) inclusiv pe mine insumi. Iti multumesc ca ai murit pentru toate pacatele mele si primesc iertarea ta, sa fiu curatit de toate. Vreu sa ascult de tine cred ca tu ai inviat ca o dovada a victoriei Tale asupra a tot ce e rau in lume. Orice demon de hula la adresa lui lui Dumnezeu, de frica, de necredinta, de razvratire iti poruncesc sa pleci de la mine acolo unde te trimite Iisus si sa nu te mai intorci, pentru ca Eu apartin lui Hristos, El e Stapanul meu! Ajuta- ma sa inteleg Biblia, Cuvantul tau si sa gasesc locul meu in trupul Tau.
E foarte important sa fii parte a unei familii locale a bisericii, du- te unde auzi ca sunt oameni credinciosi care il iubesc pe Dumnezeu, care sa te ajute sa cresti in credinta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă asta e o boala și Dumnezeu nu ma poate ajuta?
Da, e boală. Dar dacă crezi în Dumnezeu, te poate ajuta și el să scapi de boală.

| Mayhem666 a răspuns:

E o chestie psihologica. Totul e in capul tau. Nimic nu e real.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu nu exista. Biblia e scrisa de oameni si pentru oameni, dar nu pentru orice fel de oameni. Biblia e pentru naivii creduli si nestiutori, iar povestile din ea sunt puerile, primitive, fanteziste si absurde.
Zeul din poveste e bun, drept, puternic si iubitor.
E atat de puternic si de iubitor incat e invizibil, surd si mut si trebuie sa stea ascuns in cartea cu povesti.
Zeul din poveste are iubirea asa de mare incat a a facut viermi, purici, paduchi, tantari, capuse, plosnite, sobolani si tot frlul de daunatori in agricultura ca sa fim nevoiti sa folosim ierbicide, pesticide si sa ne otravim si pe noi.
Zeul din poveste are iubirea asa de mare incat lasa oamenii in intunericul nestiintei si primitivismului, sa moara de boli, de frig, de foame, de sete, in accidente si in razboaie.
Concluzia e ca zeul nu exista, iar povestile au ca unic scop prostirea naivilor creduli si nestiutori. Cine are timp de pierdut e liber sa citeasca toate povestile fanteziste.

| CostinAlamariu a răspuns:

Salut. În primul rand te-as sfatui sa-i blochezi pe ateii din comentarii.
În al doilea rand sa nu-ti faci nicio grija ca îi faci rau duhovnicului. Iti promit ca Dumnezeu va avea grija de tine si de preotul tau duhovnic. De aceea iti sugerez sa te duci cat mai repede la spovedanie si sa-i spui preotului duhovnic toate lucrurile astea si el iti va spune ce sa faci.
Si da, e foarte bine ca te rogi cu rugaciunea "Doamne Iisuse". Ar fi bine sa te rogi cat mai mult cu aceasta rugaciune si sa te rogi din toata inima concentrat doar pe Dumnezeu.
Doamne ajuta si sper sa reusesti sa treci si peste asta happy

| Meme10Meme a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Spovedania e o prostie

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Dumnezeu zice că nu e o prostie si mai mare încredere am în Creatorul întregului Univers decat într-un troll fara viata sociala

| Meme10Meme a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Bine,da-mi citatul din biblie care zice ceva de spovedanie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

"Adevăr vă grăiesc: Oricâte veți lega pe pământ vor fi legate și în cer, și oricâte veți dezlega pe pământ vor fi dezlegate și în cer".
(Matei 18:18)

| Meme10Meme a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Asta nu zice ceva explicit de spovedanie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Esenta spovedaniei e insasi dezlegarea de pacate. Inseamna ca tu pana acum nu ai inteles niciodata ce e spovedania.

Plus ca nu doar Biblia e textul autoritativ de credinta. In Biblie e doar esența esenței. Dar cu esența esenței nu faci nimic, e buna de nimic. Ea trebuie sa fie sprijinta de sfanta traditie.

| Meme10Meme a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sfanta traditie? Deci biblia nu te lamureste care e faza cu religia cre[s]tinilor? Nu mai inteleg nimic. Ce este Sfanta Traditie? Ca exista fel de fel de traditii in fiecare tara

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Sfanta Traditie nu are legatura cu obiceiurile din lume. Sunt doua lucruri diferite.

Sfanta Traditie cuprinde invatatura apostolilor pe cale orala. Apostolii au scris, dar au si invatat prin intermediul vorbelor și a faptelor. Aceste vorbe și fapte au fost transmise mai departe, de la episcop la episcop din vremea apostolilor pana astazi.

| Meme10Meme a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ce apostol a zis de spovedanie?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Prin intermediul cuvantului si a faptei toti apostolii si-au invatat ucenicii sa practice Taina Sfintei Spovedanii

| Meme10Meme a răspuns (pentru CostinAlamariu):

N-am auzit de chestia asta, da-mi sursa

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Sursa este Sfanta Traditie care s-a pastrat in Biserica Ortodoxa. Întreaga Biserica este sursa.

| Meme10Meme a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ok... O sa caut si o sa ma documentez. Dar nu e mai ok sa-i zici lui Dumnezeu pacatele tale?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Pai si la spovedanie tot lui Dumnezeu îi zici. Preotul nu este decat un martor, un intermediar pus de Dumnezeu să dezlege păcatele, dupa cum scrie și în Biblie.
De asemenea scrie "unde sunt doi sau trei adunați în numele Meu acolo sunt și Eu în mijlocul lor".

Mai ales că preotul trebuie sa fie un prieten bun. Sa te asculte si sa te sfatuiasca. Creștinismul nu e o religie a individualitatii ci una a comunitatii. Dacă ai păcătuit preotul tău duhovnic trebuie să fie cel mai bun prieten al tău care să te sfătuiască și să te îndrume. Și asta o face cu binecuvântarea lui Dumnezeu.

| Meme10Meme a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cel mai bun prieten de al meu mi-a dat covid

| Michael11 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Mărturisiţi-vă deci unul altuia păcatele şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului. ( Iacov 5:16 biblia ortodoxa)

Mărturisiţi-vă unii altora păcatele şi rugaţi-vă unii pentru alţii, ca să fiţi vindecaţi. Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihănit. ( Iacov 5:16 traducerea Cornilescu) Nu se spune nicaieri in NT ca pacatele trebuie marturisite preotului.

| Feri5 a răspuns (pentru Michael11):

Corect! Trebuie să ne iertăm unii pe alții, atunci când greșim, și să ne rugăm oricând unii pentru alții.
E mult mai ok să-I mărturisești tu, cu gura ta, lui Dumnezeu, toate păcatele pe care le-ai făcut.
Preotul nu te poate ajuta cu nimic!

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Michael11):

Rastalmacesti Biblia! Din ce secta faci parte?! Contextul de la Iacov 5: 14-16 este ca Apostolul ne cere sa chemam preotii pentru cel bolnav ca sa se roage pentru el si sa-l unga cu undelemn, cu alte cuvinte sa-i faca Maslul, una dintre cele sapte Sfinte Taine. Si ne marturisim pacatele unul altuia, adica mireanul se marturiseste la preot si preotul se marturiseste la alt preot! Iertarea si dezlegarea se dobandesc de la Dumnezeu prin preot, care a primit aceasta putere prin Duhul Sfant:
"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute." Ioan 20, 22-23
Daca doctorul are stiinta si puterea de a te vindeca pe tine cel bolnav, ai nevoie sa-ti scrie sau sa-ti deseneze cineva ca trebuie sa te duci la doctor? Tu nu judeci ca este necesar sa apelezi la ajutorul doctorului, atunci cand esti bolnav?!
Cel ce neaga spovedania, neaga puterea Duhului Sfant, adica Il huleste pe Dumnezeu.

| Panamax a răspuns:

Memo te-ai intrecut pe tine insuti.
Cred ca nici psihiatrul nu este incantat cand te vede.