| AlexandruMihhXDD a întrebat:

Eu sunt o persoana credincioasa de fel dar totusi am o nelamurire. Incepand cu anul acesta, am cunoscut o persoana care e proroc. Am primit numarul acestei persoane ca sa pot sa sun si sa ne rugam. Asa am si facut, am sunat de cateva ori ca sa ne rugam. Eu la inceput chiar am crezut ca e adevarat dar dupa un timp mi-am pus un semn de intrebare. S-a intamplat sa-mi piarda numarul de telefon si cand am sunat nu m-a recunoscut. Nu a zis cine sunt. In rugaciunea aceea a zis ca sunt intr-o rascruce de drum si nu stiu ce sa fac, ceea ce a fost total fals. Eu nu doresc sa judec pe nimeni, nu e treaba mea dar ma gandesc ca daca Dumnezeu ar vorbi prin ea ar stii cine sunt si daca nu imi apare numele atunci cand sun. Si mi-a mai spus ca o sa ma mut in strainatate intr-un timp scurt, desi aici imi merge foarte bine si aici am intreaga familie, am prieteni, etc. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Se vede ca NU ai citit Biblia caci daca o citeai AFLAI care sunt insusirile unui REAL prooroc. Voi repeta pentru tine care sunt insusirile unui prooroc pentru a nu mai fi inselata. Dumnezeu a HOTARAT ca un ADEVARAT prooroc sa aiba anumite "caliati" DACA este un ADEVARAT prooroc.
1) Ceea ce a proorocit respectivul trebuie sa se intample cu adevarat.
2) Un adevarat prooroc atunci cand primeste proorocia care poate dura (la sosire) minim 1/2 ora si pana la 4-5 ore, NU RESPIRA, verificabil cu public si de specialisti. Daca NU are aceste calitati NU ESTE PROOROC. Obligatoriu trebuie sa TREACA aceasta proba, daca nu o trece, este un prooroc FALS si poti sa i-o spui in mod direct. Este testul lasat de Dumnezeu pentru ca NIMENI sa nu fie inselat deoarece numai Dumnezeu poate face omul sa traiasca FARA sa respire.

| anonimg a răspuns (pentru danut):

Sunt oameni care prin puterea celui rău pot face minuni: chiar vindecări, chiar dacă acestea nu sunt reale. De aceea nu trebuie să ne luăm după minuni. Ci întotdeauna trebuie cercetată viața acelui om dacă el trăiește ce spune, dacă ce spune este conform Bibliei, și dacă proorocia lui se va împlini.
Dar dacă este vorba despre biserica penticostala nici nu vreau să discut; sunt mulți oameni care au darul de a juca teatru mai bine decât ei.

| danut a răspuns (pentru anonimg):

"Sunt oameni care prin puterea celui rău pot face minuni: chiar vindecări"
De aceia Dumnezeu a fixat un 'etalon" pentru profeti. Faptul ca se fac minuni de catre Dracu este stiut, scrie clar in Biblie dar pe profeti ii poti verifica mai greu daca esti unul care nu stie cum sunt verificati. La penticostali e problema cu vorbirea in limbi. Cand ucenicii au primit darul vorbirii in limbi acestia erau intelesi de cei din popoarele respective, ei nu se balbaiau ci vorbeau COERENT asa cum penticostalii NU O FAC. Acestia se balbaie si scot sunete incorerente neantelese de nimeni. Cand Dumnezeu daruieste un om cu asemenea dar, acesta STIE in ce limba vorbeste si poate conversa cu cineva care are nevoie de traducere, nu se trezeste brusc si balbaie cuvinte de neanteles.

| anonimg a răspuns (pentru danut):

Corect!

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Prooroc? Ce numere vor iesi la Loto?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sper ca esti un troll, ca e bunicica gluma.
Refuz sa crez ca sunt pe bune tampeniile scrise.

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Chiar daca ar fi un troll, asta nu schimba faptul ca peste 350000 de romani, rezidenti in Romania, cred in prooroci; acesti prooroci se dau de gol, dar credulii ii cred in continuare, si le proorocesc inclusiv cu cine sa se casatoreasca. Din nenorocire!

| minrest a răspuns:

Te minte, evident; nu te mira, asa este la penticostali. Daca era gihicitoare cu plata, un cold reading atat de incompetent o ducea la faliment, poate ii punea chiar viata in pericol. Dar un prooroc penticostal cu cat minte mai mult, cu atat ii provoaca pe credinciosi sa creada mai mult, si prestigiul ii creste pe masura ce se inseala.

| DeyCj a răspuns:

Nu există proroci, doar șarlatani ce vor să fa©a orice pentru faimă.
Sunt oameni ce au capacitatea asta, acel simț dar ei nu se arată.Ci își țin această capacitate doar pentru ei.

| mentholinks a răspuns:

Esti penticostal sa inteleg. Ai vorbit in limbi?

| Panamax a răspuns:

Mai uita si Dumnezeu, ca daca ne-a creat dupa asemanarea lui are si El saracul o groaza de defecte.

| Mircea08 a răspuns:

Proorocul, daca ar fi fost prooroc, ar fi stiut ca nu te poate ajuta rugandu-se impreuna cu tine si nici in alt fel decat sa te invete, si sa te faca sa intelegi Evanghelia, singura invatatura data de Iisus crestinilor. Daca nu stii Evanghelia nu stii cum sa te mantuiesti, si nici alte lucruri importante pe care sa le faci in viata. E bine sa te rogi, dar ce ceri? Daca nu stii ce sa ceri degeaba te rogi.
"Sau cereti si nu capatati, pentru ca cereti rau, cu gind sa risipiti in placerile voastre. "(Iacov.4:3)
Despre rugaciune iti dau ceva versete care se refera la asta :
"Iar când vă rugaţi, nu fiţi ca făţarnicii cărora le place, prin sinagogi (biserici)şi prin colţurile uliţelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie. Când vă rugaţi, nu spuneţi multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.Deci nu vă asemănaţi lor, că ştie Tatăl vostru de cele ce aveţi trebuinţă mai înainte ca să cereţi voi de la El.Deci voi aşa să vă rugaţi: Tatăl nostru, Care eşti în ceruri, sfinţească-se numele Tău;..."
(Sfânta Evanghelie după Matei –6/5-9)

| BogdantheDreamer a răspuns:

Implinirea profetiilor biblice:

"Atunci daca va va spune cineva : ‘Iata, Hristosul este aici, sau acolo’sa nu-l credeti.
Caci se vor scula Hristosi mincinosi si prooroci mincinosi; vor face semne mari si minuni, pana acolo incat sa insele, daca va fi cu putinta chiar si pe cei alesi."

Nu te duce, te rog, la ghicitori/vrajitori inclusiv la preoti care sustin ca pot afla viitorul prin deschiderea cartii.

Aceste practici nu sunt crestine si atrag caderea omului.

| unvecin a răspuns:

Un înșelător. Un orb care călăuzește orbi. Se pare că ți-ai deschis deja ochii și te-ai prins că e un impostor. Studiază personal lucrurile religioase, nu te lăsa prins de ce zice unul și altul.

| artemidak a răspuns:

Ca ar Trebui sa îmi fac o cruce și sa beau o apa sfințită, asta cred.