| Pooshtyu a întrebat:

Imi puteti spune cand se canta colindele,, Steaua",,, Florile dalbe"?
Sau, Imi puteti da un calendar al colindelor? Urgent!
DAU FUNDA!
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| tasmania a răspuns:

Cele despre care intrebi, se canta de Nasterea Domnului (Craciun) - asta inseamna si inainte de Craciun. De Anul Nou se canta Sorcova, Plugusorul, Capra, O, brad frumos. Mai exista unele pentru Florii si pentru Boboteaza, mai putin folosite. Spor la cantare!

| Pooshtyu explică (pentru tasmania):

Multumesc!

| tasmania a răspuns (pentru Pooshtyu):

Cu placere!

10 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Niciodată nu ar trebui să se cânte aşa ceva!

| Pooshtyu explică (pentru Esperança):

De ce? Eu vreau sa ma duc cu colindul si nu stiu cand se canta...

| Esperança a răspuns (pentru Pooshtyu):

Pentru că nu sunt cântări care îl slăvesc pe Dumnezeu.

| Pooshtyu explică (pentru Esperança):

Este traditia...In fine nu ne certam, imi poti da un calendar cu asa ceva?

| Esperança a răspuns (pentru Pooshtyu):

Adevărat! Tradiţia păgânilor!
Eu ţi-am spus un adevăr, nu te-am certat. Dacă vrei să-l iei în considerare bine, dacă nu iarăşi bine. Eu doar îmi fac datoria.

| SuzanaB a răspuns (pentru Esperança):

Fa, te crezi crestina, dar esti cretina doar! De o rautate jignitoare, crezi tu ca asta e crestinism? Nu, cretinism, vita!

| milan9 a răspuns:

Perioada în care se ascultă și se cântă colinde, în care se vestește nașterea Domnului este perioada dintre sărbătoare Sf.Nicolae și sărbătoarea Nașterii Domnului (25 decembrie) și în mod special în ajunul Crăciunului.

| TomaSorinel1974 a răspuns:

Iti zic eu explicit steaua pe 25 decembrie iar florile dalbe in seara de ajun adica 24 decembrie funda pliz