| Noble98 a întrebat:

Imi spune si mie cineva cum sunt ateii? Adica am auzit multe chestii rele despre ei, si-mi trebuie pentru un proiect la religie. Si daca as cunoaste unul, mi-ar fi frica sa-l intreb. Ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Troll, ne troll, trebuie sa stii ca ateii mananca bebelusi, in cimitir, numai dupa 12 noaptea. smug

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Da,probabil daca l-ai intreba te-ar ucide pe loc cu o lovitura de coada, nu?

| zurick a răspuns:

Oamenii sunt atât de răi încât se cred mai buni decât alții.Vezi cum dragii tăi creștini sunt așa buni? Un ateu nu e cu nimic mai prejos decât un creștin. Diferența o face faptul că ateul nu crede în nicio zeitate.Nu cred că există ceva bun pe care să nu-l poată face un ateu și să-l facă un creștin.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ateu = fara niciun Dumnezeu

| M25M a răspuns:

Suntem si noi ca voi insa nu credem in zeitati, ce mare lucru?

| KhludCiprian a răspuns:

Eu sunt ateu. Cum sunt? Fost crestin ortodox timp de 15 ani. Fost protestant timp de alti 15 ani. De ce am renuntat la ortodoxie? E ca "din ce primisem" din familie, lucrurile nu se legau si nu aveau sens. Ca protestant lucrurile au mai mult sens, dar nu prea mult. Dupa vreo 7-8 ani protestant am ajuns sa nu tolerez multe lucruri ce un protestant le zice, dar nu ca eram razvratit, dar doar ca nu aveau sens. Nu de alta, dar nu vrei sa fii ipocrit in ceea ce crezi. De ce am devenit ateu (desi poate eram ateu din punctul ce nu mai acceptam doctrina X sau Y dupa unii crestini), e problema suferintei: Dumnezeu face sa sufere gratuit o multime de oameni. Mi s-au deschis ochii cand anumite persoane aleatoare de la mine din familie au fost lovite de asa ceva, intre care una cu o forma de cancer, altele cu Altzeimer, si lucruri "nasty". Dupa aceea, am gasit tot mai multe instante de suferinta gratuita in Biblie si in crestinatate ce e tolerata. Dupa mine daca Iehova exista, este unul dintre cele mai imorale caractere in existenta. Ce cred despre crestini? Ca sunt oameni buni, ca toti ceilalti. Parerea cea mai proasta o am in mod tipic de preoti (sau pastori) si de doctrine ce discrimineaza. Prefer un crestin ce nu discrimineaza rromii decat un ateu ce ii discrimineaza. Daca ai alte probleme si curiozitati (accept si evanghelizare, doar sa stii ca am fost evanghelizat de cateva ori, si stiu sa raspund), scrie-mi oricand mesaj privat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Parca ai fi descris experientele mele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt la fel ca restul oamenilor doar ca sunt mult mai interesati sa discute despre religie si despre Dumnezeu decat credinciosii.
De exemplu la categoria religie pe acest site ateii reprezinta cam 80-90 %.

| costis a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai mult sa isi bata joc decat sa discute. Sunt 90% pentru ca oamenii cu buni simt au vazut despre ce este vorba si si-au vazut de treaba.

| Freethinking a răspuns (pentru costis):

Chestia cu,, vazutul de treabă '' poate fi valabila si iudeo-crestinilor, nimeni nu este favorabil sau nu pentru Divin, fiindca spun unii sau altii, sau fiindca scrie undeva sau vreo dogma religioasa transmite asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe TPU am cunoscut doar unul destept, in viata reala mai multi. Cei care-si vad de viata lor sunt foarte funny.

| TPUuser199 a răspuns:

Ateii nu cred in nimeni. Nu cred in Dumnezeu, sau oricine altcineva.

| HiddenWorld a răspuns:

"Dacă aş cunoaşte unul mi-ar fi frică să-l întreb" laughing.

Da' ce crezi că te mănâncă, te omoară? Suntem oameni care nu cred în Dumnezeu.Profa voastră de religie ne bârfeşte sau ce laughing? Nu este un lucru rău a fi ateu, fiecare este liber să creadă ce vrea, şi profa/proful de religie nu procedează corect spunându-vă aşa ceva.Nu ar trebui să judece pe nimeni în funcție de credință. Atăta timp cât nu o afectează pe ea/el ar trebui să nu mai bage prostii în capul elevilor.

| SarahAviva a răspuns:

Ateii sunt cum vor ei să fie, căci d-aia sunt atei. Ce ți-ar face un ateu? Ei cred în propriul Dumnezeu, nu o să vină și o să te ardă cu puterea lui Satan, stai liniștit.

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns (pentru SarahAviva):

Lol. *cred în propriul Dumnezeu*... pai daca noi nu credem in nimeni nu credem in d-zeu, sau oricine altcineva... mai informeaza-te -_-

| SarahAviva a răspuns (pentru AlCoLiKdEnIsA):

Metaforic vorbind.

| Noble98 explică:

1. Uitati-va la playlist-ul meu
2. Realizati ca sunt un troll
3. Profit xD

Acu' pe bune, nu-mi dati report, eram doar curios ce parere are comunitatea.

| Noble98 explică (pentru Mădă0611):

Mie imi plac in special aia care nu-s cuminti. xD

| Mădă0611 a răspuns (pentru Noble98):

Troll, ne troll, trebuie sa stii ca ateii mananca bebelusi, in cimitir, numai dupa 12 noaptea. smug

| Freethinking a răspuns:

Eu nu sunt ateu,,DAR chestiile rele'' pe care le-ai auzit,au fost implementate omenirii de dogmele religioase, cu scopul discriminarii si denigrarii celor cu alt mmod de gandire.
Din nefericire, turma, i-a de,, bune''TOT ce le indica popimea! DAR adevarul este ca Divinitatea nu este discriminatorie ci oamenii!