| Luigi96 a întrebat:

In ultima perioada de timp am inceput sa ma prostesc din ce in ce mai tare, adica am inceput sa injur doar ca sa pot sa ii fac pe ceilalti sa rada. Nici nu mai ma rog si nu mai citesc din biblie, asta pentru ca imi este rusine sa fac asta din cauza faptului ca sunt pacatos. Insa, m-am decis sa ma schimb la loc, doar ca de data asta sa ma tin serios de credinta, fara sa fiu influentat de altii. Adica daca altii din clasa de exemplu fac glume cu injuraturi, eu sa nu fac la fel ca si ei ca sa fiu de partea lor. De asemenea, am vazut si observat, ca multi crestini sunt destul de inchisi la minte si au o parere iar daca nu esti de acord cu parerea lui atunci inseamna ca nu esti de partea lui, sau in mintea lor, inseamna ca nu faci voia Domnului. Am vorbit cu destui crestini in trecut, unii au fost foarte deschisi la minte, au acceptat opinii si sfaturi diferite, au fost deschisi sa invete si sa alfe lucruri noi, iar altii au fost foarte "ciudati". De la modul de a vorbi pana la gandire. Nu judec pe nimeni, asta e doar ce am observat. Ce sfaturi imi puteti da ca sa pot sa fiu un crestin adevarat, un crestin care sa fie deschis la minte, si asa mai departe. Chiar daca nu sunteti de acord cu credinta eu va voi asculta opiniile si sfaurile, insa pocainta este calea pe care vreau sa o urmez

40 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Felicitări pentru că vrei să urmezi calea pocăinței, să te ții serios de credință cum ai zis.
Mântuitorul Hristos a spus înaintea lui Pilat că el e rege dar că împărția lui nu în lumea aceasta.El e rege peste cei care aleg să facă parte din regatul lui. Așa spune la Carte/Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Iisus ca Domn(Stăpân)și crezi în inima ta că Dumnezeu L/a înviat din morți, vei fi mântuit/ Romani 10/9.A fi creștin îneamnă a/l accepta ca Rege pe Hristos.Roagă/te:Sunt păcătos dar vreau să/ți dăruiesc Tie, Mântuitorul meu Hristos viața mea, nu mai vreau să o conduc eu ci Tu.îți mărturisesc păcatele mele( înjurături, etc tot ce îți apasă conștiința) și=ți mulțumesc că ai fost pedepsit Tu pentru ele, ai plătit pentru ele cu sângeleTău și acum îmi dăruiești fără să merit iertarea Ta.Iert și eu toți oamenii care m=au rănit( spune pe cine și pentru ce). Ajută/mă să te ascult si să trăiaec viața pe care Tu m=ai creat să o trăiesc. Ajută.mă să fiu parte dintr/o comunitate de oameni care te iubesc pe Tine, să înțeleg mai bine Cartea Ta și seamăn tot mai mult în caracter cu Tine, Regele Meu!

| Luigi96 explică (pentru ania):

Frumos raspuns, multumesc mult!

| RAY a răspuns:

Celcestietot tu vb de moralitate, tu care mai jignit, insultat pe TPU, tu vb ma

| RAY a răspuns:

Moralitatea nu are legatura cu religia, se vede asta in Romania, cea mai sfanta tara din europa, dar cu o moralitate praf, sectancti se dau sfinti cu numele atat, pai de ce te-ai schimbat?

| Celcestietot a răspuns:

Daca vrei sa fi crestin adevarat, il urmezi pe Iisus si citesti din Biblie, iar restul va veni de la sine.

Apropo, ce intelegi tu prin "inchisi la minte"? Haide sa te lamuresc eu cum sta treaba, dar mai intai da-mi niste exemple.

| Luigi96 explică (pentru Celcestietot):

Am spus deja in intrebare la ce ma refer. Nu judec pe nimeni, dar am mai vorbit in persoana cu unii crestini. Precum am spus unii au fost super de treaba iar altii au fost inchisi la minte. Prin asta ma refer ca ei nu puteau accepta un sfat, credeau ca au dreptate mereu si ca doar cum zicea el este corect.

| Celcestietot a răspuns (pentru Luigi96):

Posibil sa fi avut acei crestini dreptate, dar acum depinde despre ce discutati, deci nu pot spune sigur cum sta treaba. Inchisi la minte mai pot fi numiti si acei "fanatici", adica cei care respecta poruncile lui Dumnezeu.

| Luigi96 explică (pentru Celcestietot):

Da stiu, depinde si de context, alta data niciunul nu are dreptate. Plus ca nu consider ca am avut dreptate cand am vorbit cu el.

| RAY a răspuns (pentru Luigi96):

Insa pocainta este calea pe care vreau sa o urmez

si eu am vb cu multi pocaiti erau niste tarfe cu o mie de fete,ipocriti,falsi, mincinosi cu o mie de fete, prefer un ortodox, catolic cu numele decat un pocait fals, ipocrit, tigani care sau pocait crezi ca s-au schimbat ca e plin de tigani la pocaiti nu e de mirare, la inceput sunt buni apoi sunt niste lupi

| Luigi96 explică (pentru RAY):

Te cred, am vazut si eu asta. Nu ma intereseaza religia, ci ceea ce gandesc. Religia nu spune nimic, insa felul in care te comporti spune multe.

| RAY a răspuns (pentru Luigi96):

Sa le vezi in biserica =daca o pot numi asta, nu au moaste, icoane =asta e o blasfemie, incearca sa te manipuleaza sa vi la secta lor http://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA
ei cred ca restul sunt cu satana, vb serios, ei nu sunt din lume, sunt sfinti se cred mantuiti, am vb cu un preot de 96 de ani el nu se credea mantuit, dupa ce a slujit o viata lui iisus e astia se cred mantuiti, adventisti fac si orgi sexuale jesus, au o noapte, noaptea atingeri se ating intre in intuneric

| Luigi96 explică (pentru RAY):

Mda. am vazut si mi se pare ciudat. Cam prea ciudat sa fiu sincer, dar eu nu am ce sa caut acolo, nici nu vreau sa devin asa o persoana. Tot ce vreau sa fac e sa devin cea mai buna versiune a mea, simplu. Fara alte prostii laughing

| RAY a răspuns (pentru Luigi96):

Ce varsta ai mann?

| Luigi96 explică (pentru RAY):

Conteaza?

| RAY a răspuns (pentru Luigi96):

Da,sa iti spun cum e procesul maturizari

| Luigi96 explică (pentru RAY):

Lasa laughing Invata-i pe altii. Mersi de raspunsuri.

| RAY a răspuns (pentru Luigi96):

Nu vreau sa te invat, si sa iti spun ca maturizarea vine cu timpul

| Celcestietot a răspuns:

Cand te-am mai insultat RAY?

| Celcestietot a răspuns:

Nu au nicio treaba credintele individuale cu maturizarea.

| Holiday a răspuns:

"...doar ca de data asta sa ma tin serios de credinta, fara sa fiu influentat de altii."

"Ce sfaturi imi puteti da ca sa pot sa fiu un crestin adevarat, un crestin care sa fie deschis la minte, si asa mai departe."

Te doare mintea...

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Este alegerea lui ce vrea sa faca. Ar fi frumos sa te jignesc chiar acum doar pentru ca esti ateu si ca nu vezi viata ca un crestin?!

| Luigi96 explică (pentru Holiday):

Asta e parerea ta, nu am ce face laughing Fiecare credem in ce vrem

| Holiday a răspuns (pentru Luigi96):

N-ai inteles despre ce e vorba, asa-i? Sincer, nu ma mira...

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

Nici tu n-ai inteles ideea...nici la tine nu e de mirare. Ce legatura are ateismul cu ce a scris asta acolo?

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

O insulta la adresa cuvantului crestin. Daca spunea ca vrea sa devina ateu, cred ca faceai fix opusul...

| Luigi96 explică (pentru Holiday):

Ok

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu esti la fel de dus ca el se pare, numai crestini, atei, spiridusi si viata eterna visezi. Era vorba de cu totul altceva. Intai zice ca nu vrea sa se mai ia dupa altii, apoi cere sfaturi...
P.S.: Cum dracului sa insulti cuvantul?!

| Luigi96 explică (pentru Holiday):

Sa ma iau dupa altii in alt sens. Acum pot spune ca nici tu nu ai inteles laughing

| Holiday a răspuns (pentru Luigi96):

Adica nu vrei sa fii pacatos influentat, vrei sa fii crestin adevarat influentat. Daa, are sens.laughing
La tine nu conteaza cum esti, doar influentat sa fii.

| RAY a răspuns (pentru Luigi96):

Daca vrei te astept la biserica neamului romanesc si vb cu un preot sa iti faca o exorziare sa scoata draci din tine

| Luigi96 explică (pentru RAY):

Nu mersi, te las sa faci tu asta singur.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Lasa ca ceea ce ai spus tu la P.S., are o insemnatate mai profunda. Vezi cum imi ataci tu informatiile cele drepte pe care le detin? Este frumos sa faci asta avand in vedere ca eu nu te-am jignit? Acum m-ai facut martir.

,, Intai zice ca nu vrea sa se mai ia dupa altii, apoi cere sfaturi...'' -> se referea la oamenii care il urmeaza pe Satana, deci a fost corect ceea ce a scris.

| Nilsson a răspuns:

Roagă-te lui Dumnezeu să îți dea înțelepciune și să iei cele mai bune decizii.

| Luigi96 explică (pentru Nilsson):

Am sa fac asta, multumesc de raspuns

| Algo098 a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii om, iar in partea cu credinta nu pot sa zic decat ca o credinta e o credinta si atat. Eu pretuiesc omenia si adevarul care se intampla sa nu aiba legatura cu credinta.

| Luigi96 explică (pentru Algo098):

Ok, o sa tin cont de raspunsul tau. Multumesc

| Luigi96 explică (pentru Irinel15123532):

Stiu predica, am urmarit jumatate din ea acum ceva vreme. Dar acum o sa o urmaresc in totalitate, multumesc

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Bravo, pentru calea pe care vrei sa o urmezi insa trebuie sa stii ceva:
Nu te poti schimba in bine de unul singur, numai prin Hristos poti face asta. Nu pune accentul pe fapta ci pe scopul pentru care faci fapta caci fapta fara iubire nu inseamna nimic. Schibarea nu va fi brusca ci treptata. Trebuie sa recunosti ca ai gresit, sa iti para rau, pentru ce ai facut si sa-ti marturisesti pacatul cerandu-ti iertare. Trebuie sa fi dispus sa renunti definitiv la pacat, altfe nicio schimbare serioasa nu se va produce in viata ta. Cerceteaza scriptura si cartile lui Ellen White ca sa afli mai multe: Calea catre Hristos, Tragedia Veacurilor, Viata lui Isus...

| Luigi96 explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Multumesc pentru raspuns, asa voi face