| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

in urma cu o luna de zile cand lucram la o fabrica de facut piese pentru centuri de siguranta (nu dau numele fabricii) am avut o disputa cu un baiat mai mic cu trei ani ca mine, el are 20 de ani si 1.65 cm inaltime, slabut din fire, iar eu 23 de ani si 1.87 cm si slabut din fire. A avut loc un schimb de replici dure intre noi pana cand eu m-am simtit depasit de catre el si de catre situatia in care eram pentru ca m-a ENERVAT RAU si cand s-a intors inapoi pe linie cu cutia de piese iar am continuat cearta si in final m-am dus la el avand o privire serioasa, cuprins de furie, am batut cu pumnul in cutia cu piese si i-am spus "DACA AI SANGE IN *** BATA-TE CU MINE CHIAR ACUM CA DE LA BARBAT LA BARBAT" iar el a lasat cutia cu piese de-o parte si m-a infruntat, ne-am batut parte in parte pana cand seful de linie impreuna cu mecanicii si cu baiatul care trecea cu masinuta cu cutiile in care se aflau pisele de lucru ne-au despartit. Dupa ce ne-am batut toti colegii din sectorul respectiv se uitau la noi si in special la mine ca la un apucat si vedeam cum femeiile RADEAU de mine, nu doar ca ma simteam prost si umilit ca m-a invins atat din vorbe cat si din fapte dar nu imi venea sa cred, nu imi venea sa cred ca am PIERDUT in fata LUI. Asta m-a durut pe mine cel mai tare, s-a intamplat intr-o joi la ora 20:47 schimbul doi si unul dintre mecanici m-a ajutat sa ma ridic pentru ca cazusem in fund. Dupa ce ne-am batut sefa de echipa m-a trimis acasa pe mine primul, nici macar nu m-a lasat sa ii explic ce s-a intamplat, eu am plecat in graba pentru ca eram furios mi-am golit dulapul. Cand am ajuns acasa imi venea sa plang desi eu in sinea mea stiam ca am GRESIT ca am inceput bataia si ca m-am napustit asupra lui stiind ca el este mai mic ca mine si la varsta si la inaltime, dar pur si simplu prostul m-a enervat rau cu mistoul lui pentru ca a dus glumele mult prea la extrem. Recunosc ca si eu am continuat cu vorba si glumele jignitoare dar pur si simplu nu am mai rezistat. Oricum dupa doua zile m-am dus si mi-am facut lichidarea. Probabil pentru ca eram si obosit in ziua aceea nu prea am dormit, ma trezisem de dimineata pe la 9:00 am mancat si am facut treburile prin casa si pe urma la 13:40 m-am dus in statie sa prind autobuzul de servici.
SINCER imi pare rau de ce am facut dar pur si simplu prostul m-a enervat rau, m-a umilit cum n-a facut-o nimeni pana acum si noaptea in somn ma doare umilinta asta, cel mai tare ma doare faptul ca m-a INVINS chiar si acum cand scriu asta imi vine sa sparg ceva prin casa.

40 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 7 ore | Irinel15123532 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):
Asa este, Dumnezeu este cu noi intotdeauna, El nu ne paraseste niciodata si ne iubeste neconditionat. Dumnezeu sa te ajute in toate, ma voi ruga pentru tine, Domnul Iisus Hristos sa iti dea pacea de care ai nevoie.

si pe copii care mor la nastere? care au tot felul de boli? si pe copii care mor de foamete in africa irinel? cum poti sa minti in halul asta la cata suerinta este in lumea asta cum iti permiti sa scrii asa ceva ca exista vreo iubire divina, copii care raman fara parinti cum simt iubirea asta a lui iisus?

| RAY a răspuns:

Vad ca irinel promoveaza umilinta daca merge unu si i da o palma sunt curios ce o sa faca, cata ipocrizie, cat despre tine nu promovez violenta dar nu esti barbat esti demn de mila

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

El te-a enervat.
El a spus ceva jignitor, sau o glumă prin care te-a simțit mic și înjosit.
Când te-ai enervat merita să te enervezi?
El de ce a făcut-o?
Ce avea de împărțit cu tine?
Ce aveai tu cu el?
Ești tu acel om mic și de gunoi din gluma și bătaia lui de joc?
Cine este de vină că tu te-ai enervat, tu, că nu știi să te controlezi sau el?
Tu ai controlul creierului sau mușchilor lui sau el?
Când a reușit să te enerveze l-a avut el.
El atunci te-a învins în momentul în care te-a enervat, nu în momentul în care te-a bătut. Ce a rezultat din lipsa dtale de conrtrol. Și tu și el ați pierdut serviciul. Așa se întâmplă când reacționezi în impulsul momentului. Dacă nu vă despărțeau oamenii, ce se întâmpla, ași fi luptat până când? Până când murea unul din voi sau era accidentat din cauza luptei? Merita acest rezultat lupta voastră? Nu.
La o0 anumită vârstă mai mică, băieții se bat ca joacă, care este un fel de pregătire pentru viață. Apoi rămân cu aceste reflexe că ei trebuie să se dueleze ca să își păstreze dominația, să își apere reputația, să își apere mândria. Rezultatul l-ai văzut. Ești deja mare și mai ai modul copilăresc de a te comporta. Ce ai pierdut dacă ai fost învins? Ce câștigai dacă învingeai?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru sadrian46):

Am vorbit cu un fost coleg de serviciu pe Facebook si mi-a spus ca pe el nu-l au dat afara pentru ca seful de linie i-a tinut partea la fel si sefa de echipa care m-a trimis acasa si i-au dat dreptate lui, pe mine m-au dat afara pentru ca l-am provocat la bataie de asta m-au trimis acasa pe mine primul.

| anonimg a răspuns:

Îmi pare rău pentru cele întâmplate.
Nu te descuraja. Important pentru tine este ca să îți recunoști greșeala. Dumnezeu îți poate da un serviciu mult mai bun ca mai înainte. Mai mult, îți poate readuce liniștea și pacea atunci când vei recunoaște greseala înaintea ta, a lui Dumnezeu și a tânărului aceluia.
Cât despre sentimentul de umilință de care ai avut parte înaintea oamenilor, trebuie să îl uiți. Oamenii care se vor bucura de umilința altora, nu vor scăpa nepedepsiți.
Noi trebuie să ne încredințăm și trupul și sufletul Ziditorului nostru, și să nu ne lăsăm stăpâniți de supărare sau de mânie. Dumnezeu ne educă, și noi trebuie să vedem lucrul acesta. În toate lucrurile noi trebuie să iubim pe oameni, chiar dacă ei nu ne iubesc. Trebuie să petrecem mai mult timp cu Dumnezeu ca să devenim asemenea Lui.
Dacă nu te poți vedea față în față cu acel tânăr, trimite-i măcar un mesaj de părere de rău pentru cele întâmplate -nu pentru că ți-ai pierdut serviciul sau că te-ai făcut de rușine, ci pentru că ai greșit. Dacă și el își va recunoaște vinovăția cu o inimă sinceră, l-ai câștigat; dacă nu, Dumnezeu nu Se va răzgândi și îl va pedepsi la fel ca pe tine: cu pierderea serviciului și cu umilință. De unde știu asta? Pentru că Îl cunosc pe Dumnezeu.
Totuși, tu trebuie să te educi să ai în vedere împăcarea, și nu răzbunarea. Petrece timp cu Dumnezeu și lucrurile de care ți-am vorbit vor ajunge naturale pentru tine. Pune-ți timp deoparte pentru citirea Bibliei, pentru rugăciune. Vei dobândi în felul acesta simțământul prezenței lui Dumnezeu; și va trebui să să îl ai tot timpul cu tine, pentru că vrăjmașul va căuta să îndepărteze acest simțământ.
Noi nu ne hrănim doar o dată în viață; și de aceea trebuie să petreci zilnic timp în compania Scripturilor.

| Celcestietot a răspuns:

Salutare! Tu doar te-ai aparat de la vorbele spuse de acel băiat și nu a fost nimic greșit în asta, pur și simplu orice om are o limită la furie. Dacă îți pare rău pentru ce ai făcut, asta înseamnă doar că ești o persoană bună cu conștiință. Chiar dacă ai pierdut și îți pare rău, încearcă să îți trăiești prezentul, ziua de azi chiar dacă pare dificil, așa probabil vei putea uita. Orice om greșește, chit că el sau tu, asemenea experiențe formează decizia faptelor propriei persoane care vor avea să le aleagă în viitor. Nu fii supărat, chiar dacă ai greșit și tu, gândește-te că a greșit și el, încearcă să treci peste și să te bucuri de ce te face fericit pe tine. Nu mai fii măcinat de asemenea gânduri, de exemplu că râdeau femeile de tine, că nimeni nu este perfect și nu ar trebui să râdem unii de alții. Ele poate au fapte mai îngrozitoare ca tine, omul deștept nu râde de necazul altuia, ci încearcă să îl ajute. Fii fericit și optimist în continuare! Sper că te-am ajutatwinking!

| Mircea08 a răspuns:

Cauta sa devii un om normal. Un om normal este ferit de astfel de probleme pentru ca el are in felul lui de a fi urmatoarele insusiri :
"Sa fie milostivi,blanzi,cinstiti, drepti, modesti,cu inima curata, facatori de pace, care au in suflet dragostea, bucuria, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa,înfrânarea, neimpovarati de nici o grija, nefatarnici, iubitori de adevar,care nu defaimeaza, nu umbla cu inselatorii,nu tulbura, căutaţi pacea cu toţi,nu umbla cu mestesugiri ascunse, rusinoase,fara viclesug, fara partinire,iertatori, isi iubesc aproapele si isi pun sufletul pentru. prietenii sai, care lucreaza intotdeauna ca pentru. Domnul nu ca pentru. oameni. care nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul, nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr."
(Extrase din Evanghelie)
Si se va feri de urmatoarele comportari anormale :
"Indepartati mânia, iuţimea, răutatea, defăimarea, cuvântul de ruşine din gura voastră, nu fiti plini de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înşelăciune, de hotii, de purtări rele, bârfitori, grăitori de rău, urâtori de Dumnezeu, ocărâtori, semeţi, trufaşi, inchinatori la idoli, lăudăroşi, născocitori de rele, neînţelepţi, călcători de cuvânt, fără dragoste, fără milă, hrapareti, betivi, defaimatori, iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, cruzi, neiubitori de bine, trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu, si altele ca acestea cum ar fi desfrânarea, necurăţiea, destrăbălarea, Închinarea la idoli, fermecătoria, vrajbele, certurile, zavistiile, mâniile, gâlcevile, dezbinările, eresurile, Pizmuirile, uciderile, beţiile, chefurile"
( Extrase din Evanghelie)

| NGheorghe a răspuns:

Ai uitat să scrii motivul disputei sau îl eviti intenționat?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru NGheorghe):

Noi lucram pe linie fiecare la o masina de nituit piesele si intre noi mai era o masa cu cu un suport unde puneai piesa si ii puneai panduit o sarma cu care legi si o tai cu clestele. Bun noi lucram la utilaje si inainte sa inceapa disputa vorbeam eram trei baieti sefu de linie care are 26 de ani casatorit si cu copil si noi doi, vorbeam ca intre baieti despre una despre alta si mai in gluma mai in serios asta mai mic a vorbit toata ziua de la 15:00 pana seara la 21:00 si a facut niste glume proaste la adresa mea atunci cand nu i-am dat dreptate asupra unei discutii si a inceput sa ma faca prost eu i-am raspuns la fel tot cu jigniri si cu niste glume nesarate si cam in 30 de minute dupa cearta si jigniri reciproce s-a intamplat ce s-a intamplat.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru NGheorghe):

Eu dupa ce i-am dat replica si l-am jignit ca doar si el ma jignit pe mine sti vorba aia "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" asta mai mic mi-a spus "Bai pu+la, ce ai? te-ai simtit s-a umflat orezul in tine, stai cuminte si drepti in fata mea ca daca iti f+ut o serva cazi lat pe jos cat esti tu de mare" iar eu de colo i-am spus "eu la inceput te-am crezut baiat fain dar vad ca azi te-ai facut javra" si el de colo imi spune "eu sunt javra tu ce esti ma ca la cat esti de prost ai uitat ce inseamna sa fi OM" asta era inainte sa inceapa bataia cu vreo 10 minute si a mai avut loc un schimb de replici dure si l-am provocat (ori cum nu mai voiam sa lucrez acolo) si s-a intamplat ce s-a intamplat. In sinea mea mi-a parut rau de ce s-a intamplat, caci vezi tu noi ne intelegeam bine dar sti cum se spune atunci cand te intelegi bine cu cineva vine o vreme in care se strica treaba.

| NGheorghe a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Deci ăla micu te enerva pe tine?
Cam ai idee cine l-a pus să te enerveze? (Dacă înțelegi ce vreau să spun.)

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru NGheorghe):

Da sa vezi pe cat e de mic pe atat e de prost, eu nici macar nu m-am luat de familia lui si el imi spune ca "la ce prost esti mata te-a facut cu un betivan" - "ma tu asa imi vorbesti ai grija ca s-ar putea sa fiu TAICATU dar nu sti tu ma prostule" deci cand mi-a spus asta imi venea sa il dau cu capul de masina de nistuit, mi-a facut o stare de nervi eu i-am dat replica si i-am spus despre prietena lui pe care mi-a aratat-o pe Facebook pe telefon "bai, fraiere tu stii macar cu cine umbli, pa aia (gacica lui) am vazut-o pe DN1 imi facea semn cu mana ca sa o salvez ca la cata pu+la a ingitit nici dinti in gura nu mai are e stirba" deci iti spun ca dupa ce ne-am batut in fata la toti oamenii aia care eram colo eram ca niste copii prosti asa am dat impresia.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru NGheorghe):

Pai, da frate pentru ca eu nu ti-am spus ceva seful de linie era cioara (tigan borat din Rajnov) care nu ma suporta pentru ca nu l-am cinstit niciodata in pauza cu nimic nici tigara, nici suc (pentru ca nu merita e javra si asta) si faceam stationare la utilaj in fiecare zi 10 minute si se enerva ca esam pe minus cu norma la piese, de abia dupa ce ne-am batut mi-am dat seama ca cioara la pus pe asta micu sa ma provoace (asta mi-a spus si un coleg atunci cand m-am dus sa imi fac lichidarea ma sapat tiganu ca sti vorba aia tiganu te fu+te daca nu ii dai ce vrea), ca mie de aia mi-a parut rau si pe autobuz si cand am ajuns acasa ca eu ma intelegeam bine cu el dar na ce sa faci asta e am fost doi prosti asta este.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru NGheorghe):

NGheorghe crede-ma ca imi pare rau din tot sufeltu tiganu jegos se abtinea sa nu rada si asta mic dupa ce ma caftit ca mi-o dat cateva ca lumea de jos in sus ca de aia radea tiganu imi spune mie "buturga mica rastoarna carul mare" - "HA! te-am dovedit fraiere esti mare si degeaba esti vai de pu+la ta brasoveanule (asta mic e din Teleorman)" eu in confruntare eam tras cateva sanatoase ca se tinea de masa care era acolo + ca avea tricou rupt si ii curgea sange din nas la fel si la mine ca ne-am batut rau.

| NGheorghe a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Dacă ți-ai dat seama de "cioară", ba ți-a mai zis si celălalt coleg... atunci nu văd de te te mai preocupi.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru NGheorghe):

Ma preocupa pentru ca imi pare rau de ce s-a intamplat daca ma abtineam la timp si ma duceam la baie sa ma spal pe fata in loc sa il i-au la bataie, ori cum ce mai conteaza ce a fost a fost dar iti spun ca si noaptea in somn ma doare umilinta asta desi nu stiu stau asa si ma gandesc mi-e frica sa nu se mai repete ca daca se repeta fie la munca fie cand ies pe undeva in oras s-au in zona prin care stau o sa am viata grea la parnaie si chiar nu vreau sa ajunga acolo https://www.youtube.com/watch?v=ZHWG6G3mIDI astia o sa rupa tot din mine.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru NGheorghe):

NGheorghe tu daca erai in locul meu ce ai fi facut?

| NGheorghe a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Același lucru:
1... aș identifica motivele pentru care este interesat de ceartă.
2. Dacă nu le are, atunci evident ca este un altcineva cel interesat. Si atunci intrebi lumea: "de ce oare colegul asta are chef de scandal fără motive?". Indiferent că vei primi sau nu un răspuns, tot vei fi evitat, spre bucuria ta, că mergeai la servici ca sa faci treabă, nu să te tăvălești.
Colegul cu care te-ai bătut este o momeală. Râma se pune pe cârlig ca să fie sacrificată... nicidecum ca să o ducă mai bine. (Adică cioara sau cioroiul s-ar fi despărțit de colegul tău dacă începeai să bănuiești pe acolo... deoarece nu ar știi dacă a fost trădat si dat pe față sau tu chiar faci deductii logice despre cine își dorește acel scandal. )
PS: imaginează-ți ca eu lucrez la o firma la care se vorbește si o limbă pe care eu (încă) nu o înțeleg, olandeza. La început mi s-au cerut doua-trei explicatii ale unor povesti apărute despre mine, niște povesti ce nu aveau sens, si de atunci nu mai ma deranjează nimeni. Acum dacă cineva îndrăznește să mă acuze de ceva, ceilalți colegi îmi iau apărarea sau poate îl calmează pe acuzator, iar eu habar nu am nici ce acuzații mi se aduc, si nici felul in care sunt aparat. Aflu după un an cum că s-a întâmplat ceva odată, in legatura cu anumite chestii.(adică aflu... pe loc! după felul in care vorbesc, doar ca nu știu despre ce este vorba! nici eu nu-i obosesc sa-mi traducă)

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru NGheorghe):

Asta e s-a intamplat tiganul ma sapat pe la spate fara ca macar sa imi dau seama si am PLATIT pentru asta, daca as fi stiut lucram acolo de 4 luni si doua saptamani chiar ma obisnuisem cu locul de munca mai ales ca dupa trei luni mi-au mai dat si 100 de lei in plus la salar pe langa salariul care era de baza erau 8 ore si 30 de minute pauza in total cu ceea de 10 minute cat era pauza de tigara si nici macar nu am apucat sa iau prima de pasti care era de trei tichete de cate 50 de lei fiecare asa mi-a spus un coleg de pe o alta linie cu care am pastrat legatura, ori cum nu mai vreau sa aud de fabrica aia s-au de baiatul asta pentru ca a fost javra sa unit cu tiganu ca sa ma SAPE pe mine, pe viitor o sa incerc sa fiu mai atent cu oamenii din jurul meu si sa casc bine ochii si urechile analizand situatia, asta e am mancat si bataie am ramas si fara servici si nu am apucat nici prima de pasti + ca stau cu frica sa nu cumva sa se mai repete ca ajung dracului la parnaie si o sa am viata grea acolo.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru NGheorghe):

Atunci cand cineva iti vrea raul si ii s-a pus pata pe tine atunci chiar ca ai dat de dracu pentru ca aceea persoana face ce face folosind diferite metode ca sa te DESFINTEZE, batranii aveau o vorba "nu fi prost caci e un simptom periculos" si uite asa viata mi-a mai tras inca un spit in fu+nd.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru NGheorghe):

Dupa ce am patit ceea ce am patit la servici nu m-am mai dus sa imi caut de lucru chiar si acum cand scriu pe TPU stau acasa si frec menta am noroc ca ma mai ajuta mama cu bani bine ca am si eu ceva bani stransi pana acum dar na dupa ce ti-o ei parca nu iti mai vine sa te duci la servici si asa am o luna de zile de cand nu am mai iesit afara, am stat toata ziua am mancat si am dormit m-am mai uitat la calculator la cate un film mai ascultam muzica ce mai iesam sa cumpar paine si ce mai avea nevoie mama in bucatarie sa faca de mancare duceam gunoiul ca in rest nimic, parca nu imi mai vine sa ma duc la munca.

| Irinel15123532 a răspuns:

Marius, mania este un lucru foarte periculos, nu doar ca intuneca mintea pret de o bucata buna de timp in care poti face lucruri pe care sa le regreti toata viata, dar tine minte un lucru, intotdeauna mania ucide si consuma persoana care o foloseste, mania distruge persoana care se lasa dominata de ea, si daca nu te poti lasa de ea, esti in lanturile ei. Trebuie sa iti spun ceva, din ce mi-ai descris, daca esti sincer cu tine insuti, vei recunoaste ca inca ai resentimente fata de acel baiat, si cel mai probabil acest act se va repeta pana te vei simti tu impacat. Iti spun cu toata blandetea, TU esti cel vinovat, TU ai iscat conflictul si ai crezut ca il poti domina, si acum cand ai fost ''invins'', fii sincer cu tine insuti, simti o ura mare fata de acea persoana, vrei sa i-o ''platesti'', nu poti ascunde asta, din textul tau reiese acest aspect foarte clar, mai ales ca ai si scris ''m-a enervat prostu'' ai recurs si la o jignire. Sfatul meu este urmatorul, invata sa iti controlezi mania, indiferent de ce se intampla in jurul tau, un om intelept va sti sa isi stpaneasca emotiile si nu se va lasa dominat de ele. Biblia spune ''orice iutime, orice manie, si orice clevetire SA PIARA din mijlocul vostru'' Iti spun din experiente personale, absolut in orice situatie, mania nu face decat sa distruga, sa ucida, sa doboare. Intelept este cel care stie sa isi stapaneasca emotiile, si nu se lasa stapanit de ele. Cunosc oameni care dintr-o lupta, dintr-o aprindere brusca de manie si lucruri de moment, au omorat cealalta persoana, si acum sunt in puscarie cu sentinta de 30 de ani, daca ii vei intreba ''a meritat?'' Cu siguranta va clatina din cap in sens negativ. Mania este un lucru foarte periculos, pentru ca odata pornita, ea are ca scop un singur lucru, distrugere, nu poti minti ca in acele momente ai vrut doar sa il imbratisezi, sau sa il sperii putin, ai vrut sa il distrugi. Dumnezeu uraste mania, pentru ca El nu este limitat ca noi, El vede imaginea de ansamblu, El stie ca acel lucru te va distruge. Dumnezeu te iubeste, si nu vrea sa te lase singur in lupta cu acest pacat. Hristos este prietenul tau, te iubeste, te accepta asa cum esti, nu trebuie mai intai sa iti rezolvi problemele si apoi sa vii la El, Nu. El vrea sa vii la El asa cum esti, Hristos spune ''Ce s-a intamplat acolo? Hai sa vorbim prieten drag, ce a condus la acea reactie? Eu inteleg cum te simti si ce ai simtit, dar aceasta atitudine te va distruge si Eu nu vreau sa se intample acest lucru, Eu sintu langa tine si te voi indruma, nu te voi parasi si nu te voi lasa singur'' Draga Marius, faptul ca tu cauti un raspuns, este de laudat. Rau era daca nu cautai raspuns, si te simtei bine asa. Din moment ce iti dai seama ca ceva nu este in regula, inseamna ca Duhul Sfant iubeste foarte mult persoana ta, si vrea sa te intorci la El.
Te rog fierbinte sa te uiti la aceste videoclipuri.
https://www.youtube.com/watch?v=jCG2jC-ZUao&t=238s

https://www.youtube.com/watch?v=wn11_JfoNng

https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=2308s

Chiar daca ai savarsit acest pacat cu voie si cu fapta planuita, vestea buna este ca Domnul Iisus Hristos a spus ca a veni ca sa caute si sa mantuiasca ce era pierdut. Dar problema nu se pune daca te va ierta sau nu Dumnezeu, ci pe ce baza esti iertat. Daca nu ti-ai pus niciodata increderea in Domnul Iisus Hristos, biblia spune ca esti mort in pacate si nelegiuiri, nu toate aceste pacate te vor tine departe de Dumnezeu, ci unul singur, pacatul necredintei in Domnul Iisus Hristos, a refuza pe Domnul si darul Lui de viata vesnica.
Pentru ca exista un singur mijlocitor intre om si Dumnezeu, si acela este Domnul nostru Iisus Hristos care a murit pe cruce acum 2000 de ani si a luat asupra Sa toate pacatele noastre, trecute, prezente, viitoare, prin acceptarea mortii Lui ca plata pentru pacatele noastre, prin recunoasterea ca suntem pacatosi si nu ne putem mantui singuri, prin a recunoaste faptul c aavem nevoie de El, Dumnezeu ne va mantui si ne va da o viata complet noua. Nu conteaza e ai facut in trecut, Dumnezeu spune ca ''oricine va chema numele Domnului va fi mantuit'' si ''caci prin har ati fost mantuiti prin credinta, si aceasta nu vine de la voi, ci este darul Lui Dumnezeu, NU prin fapte ca sa nu se laude nimeni''
Noi pe pamantul acesta suntem calatori, intr-o zi vom pleca de aici, toti, indiferent de cine am fi si unde ne-am afla. Si inaintea Lui Dumnezeu putem fi doar in doua moduri. De mana cu Domnul Iisus, sau fara Domnul Iisus. Daca Il avem pe Domnul Iisus, biblia spune ''nu mai este nici o condamnare pentru cel ce este in Hristos Iisus'' si ''Cel ce este in Hristos nu va veni la judecata''
mai devreme sau mai tarziu, toti vom muri si asta este inevitabil, oricat de mult vei vrea sa te impotrivesti, este imposibil sa o faci, si atunci nu poti spune ''Eu nu cred in moarte'' pentru ca nu conteaza ce credem noi, conteaza adevarul. Daca stau pe plaja, in mare, intru in apa si inchid ochii, si spun ''eu nu cred in valuri'' nu inseamna ca valurile marii nu vor mai circula. Imi aduc aminte de o intamplare. Un pastor a spus intregii biserici ''Fiecare membru al acestei biserici VA MURI'' la care un barbat in varsta a inceput sa rada, si pastorul l-a intrebat ''tu de ce razi?'' barbatul in varsta zice '' pai da eu nu-s membru din biserica asta'' a zis bine pastorul ca fiecare membru al acelei biserici happy dar sa nu isi inchipuie cineva ca daca nu este membru scapa, acolo mergem toti.
Veste buna este ca Dumnezeu aduce cateva promisiuni, ''Nu doresc moartea nimanui''
''Fiindca omului ii este randuit sa moara o singura data, si apoi vine judecata'' Nu trebuie sa mergi la judecata Lui Dumnezeu, Domnul Iisus Hristos a murit pentru noi, si a platit datoria pacatului nostru, noi acceptand pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal suntem mantuiti, si nu mai mergem la judecata, pentru ca Iisus a fost judecat acum 2000 de ani si a murit El in locul nostru. Iisus insista pe tema asta ''Nu va fie frica de moarte'' de ce? Pentru ca Dumnezeu spune ''Eu v-am creat vesnici'' Noi spunem ''sunt trup cu suflet'' Dar, Dumnezeu spune ''Esti suflet cu trup'' Dumnezeu pune accentul pe suflet, nu pe trup, trupul este trecator, noi suntem aici calatori, intr-o zi vom pleca de aici, dar Dumnezeu promite ca nu ne va lasa sa murim, in momentul in care inima nu mai bate, noi suntem in mana Domnului care ne iubeste nespus de mult si ne vrea binele, niciodata Dumnezeu nu a vrut ca un om sa moara, dovada este ca Iisus a venit sa moara in locul nostru.
Voi prezenta un material de la Alpha Omega.

Când omul a căzut în păcat, Dumnezeu a fost singurul în stare să făurească un plan pentru salvarea omului și au fost două elemente fundamentale pe care Dumnezeu le-a pregătit.

ISUS HRISTOS CARE A DEVENIT MÂNTUITORUL ȘI MIJLOCITORUL OAMENILOR. El a fost singurul care a trăit pe pământ, fără păcat. Astfel, El a putut deveni Mântuitorul tuturor oamenilor. Sângele Lui ne spală pe noi de orice păcat. El este Mijlocitorul pentru că este la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, unde, pe baza sângelui Lui și a jertfei Sale unice, mijlocește pentru toți oamenii de pe pământ.
HARUL ADUS DE ISUS HRISTOS. De 2000 de ani încoace, Dumnezeu Duhul Sfânt, a treia Persoană a Dumnezeirii, administrează harul lui Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este favoarea nemăsurată a lui Dumnezeu pe care am primit-o prin jertfa Fiului Său. Harul este suma tuturor acțiunilor lui Dumnezeu îndreptate înspre om, cu scopul de a-l ajuta să fie mântuit pentru pământ și eternitate.
Scriptura ne spune: Harul lui Dumnezeu care ne aduce mântuire tuturor oamenilor, s-a arătat... (Tit 2:11) Trebuie să știi că mântuirea lui Dumnezeu este adusă pentru toți oamenii, iar harul, această favoare nemeritată a lui Dumnezeu îți aduce câteva lucruri foarte importante în viața ta:

1. DUMNEZEU ÎȚI OFERĂ OCAZIA SĂ AUZI VESTEA BUNĂ A MÂNTUIRII – Dumnezeu te iubește, lui Dumnezeu Îi pasă de tine și Dumnezeu vrea să îți mântuiască sufletul. Acesta este primul pas al harului.

2. AUZIND VESTEA BUNĂ, TU PRIMEȘTI CREDINȚĂ ÎN INIMA TA – ea spune „Da, Dumnezeu există, Dumnezeu are dreptate și Dumnezeu a făcut pentru mine ceva într-un mod personal." Din punct de vedere spiritual, când credința vine în inima unui om, urmează pocăința. A te pocăi înseamnă a-ți părea rău de răul pe care l-ai făcut și ai cere lui Dumnezeu ajutor să nu-l mai faci și să îți îndrepți viața. Credința și pocăința sunt două lucruri care merg mână în mână.

3. CREDINȚA TREBUIE MĂRTURISITĂ – nu rămâne doar la nivelul interior al ființei (eu cred, eu mă pocăiesc), ci Scriptura spune că trebuie să mărturisești cu gura ta că Isus Hristos este fiul lui Dumnezeu, că Isus Hristos este Mântuitorul lumii întregi și al tău într-un mod personal. Conștient fiind de toată veste bună dată de Dumnezeu, omul decide...

4. SĂ-L PRIMEȘTI PE ISUS HRISTOS ÎN VIAȚA TA – Cuvântul lui Dumnezeu vorbește despre a-L primi pe Isus Hristos în viața ta. Din punct de vedere teologic, acest moment este definit ca nașterea din nou. În Biblie ni se vorbește despre „spălarea nașterii din nou", despre necesitatea nașterii din nou și lucrul acesta este momentul definitoriu în care un om este înfiat în familia lui Dumnezeu. Această lucrare interioară o face Dumnezeu Duhul Sfânt prin auzirea Evangheliei lui Isus Hristos.
Auzind toate aceste lucruri pe care Dumnezeu le-a pregătit în bunătatea Lui pentru mine, se pune întrebarea simplă: CE TREBUIE SĂ FACI TU? Există trei lucruri importante care trebuie făcute.

mant 05 pasi1. SĂ-L CREZI PE DUMNEZEU PE CUVÂNT, să recunoști că Dumnezeu este mai mare decât tine, mai inteligent decât tine, mai bun decât tine și că tot ceea ce a pregătit pentru tine este cel mai bun lucru. Cu alte cuvinte să-L crezi pe El pe cuvânt!

2. SĂ-ȚI DAI VALOAREA PE CARE ȚI-O DĂ EL și să-ți prețuiești sufletul și trupul la valoarea pe care Dumnezeu a pus-o peste viața ta.

3.CAPACITATEA DE-A ALEGE CE ESTE BUN, CE ESTE SĂNĂTOS ȘI CORECT PENTRU TINE. Tu trebuie să știi un lucru: ai libertatea să alegi ceea ce tu vrei pentru că responsabilitatea este a ta. Nimeni nu răspunde pentru tine, nimeni nu te poate împinge spre Dumnezeu și nimeni nu te poate împiedica să mergi spre Dumnezeu dacă tu vrei. Alegerea este a ta și este definitorie, adică Dumnezeu a pregătit toate lucrurile. Dacă alegerea ta nu este înspre El, tu nu poți beneficia de lucrurile pe care El ți le-a dat și nefăcând lucrurile acestea, nu ai nicio șansă.

Dacă alegerea ta este să-L primești pe Isus Hristos, dacă aceste cuvinte care au vorbit despre valoarea ta în ochii lui Dumnezeu, dacă înțelegi că acum Dumnezeu te cheamă, printr-un act al credinței simplu, dar sincer, prin rugăciune, ne putem adresa lui Dumnezeu și putem cere lui Dumnezeu să vină în viața ta și să te ajute să Îl cunoști, să devii un copil al Său, să primești al doilea certificat de naștere și să fii numit copil al lui Dumnezeu, păcatele să îți fie iertate și să poți începe să trăiești cu Dumnezeu într-un mod real, personal în fiecare zi, ROAGĂ-TE URMĂTOARELE CUVINTE, cu voce tare și cu toată sinceritatea:

„Doamne Dumnezeule, recunosc în această zi că sunt un om păcătos și că am nevoie de harul Tău. Te rog acum, lasă ca tot harul adus prin Isus Hristos să cuprindă viața și ființa mea. Ai milă de mine, iartă-mi păcatul, mânuiește-mi sufletul, spală-mă cu sângele fiului Tău Isus Hristos, pentru că-L primesc pe Isus Cristos în inima și în viața mea ca Mântuitor și Domn. Ai milă de mine. Amin.
Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.
Citeste noul testament, si devino copilul Lui Dumnezeu, prin rugaciune tu ii vorbesti Lui Dumnezeu, prin biblie El iti vorbeste tie, si Duhul Sfant te va calauzi in viata si iti va schimba viata in bine, spre binele si folosul tau.
Prin urmare cere-ti iertare de acea fapta inaintea Lui Dumnezeu prin rugaciune si pocaieste-te de ea adica nu o mai face si mergi inainte, nu te mai gandi la ea, nu te va ajuta la nimic asa ca las-o in urma ta.
Vezi tu dragul meu prieten, acum 2000 de ani, Hristos a ales sa vina pe pamant si sa moara pentru mine si pentru tine, biblia spune ca Dumnezeu ne-a iubit si ne-a ales inainte de intemeierea lumii, inainte sa fie facut orice altceva, noi eram in dragostea Lui, deci nu am influentat cu nimic aceasta dragoste, prin simplul fapt ca nici unul din nou nu exista in acel moment.
Daca nu noi suntem cei care au influentat dragostea atunci, nu o putem influenta nici acum, dragostea Lui ramane aceeasi.
Noi nu putem comunica cu Dumnezeu pentru ca biblia spune ''suntem morti in pacate si nelegiuiri, aveti duhul mort'' noi cand ne nastem ne nastem cu o natura pacatoasa, duhul nostru este mort si nu putem comunica cu Dumnezeu, Dar, in momentul in care venim la Dumnezeu, ce inseamna a veni la El? Nu inseamna sa faci fapte marete, sa faci un ritual cu fapte, este nevoie doar sa te rogi Lui Dumnezeu, singura rugaciune pe care El o aude pana ce nu esti mantuit este cea in care strigi catre El si te pocaiesti, cere-i Domnului iertare pentru pacatelel tale, spune-i ca recunosti starea de pacat in care te afli si ca ai nevoie de El, ca crezi marturia scripturii, ca accepti moartea pe cruce a Domnului Iisus Hristos ca plata pentru toate pacatele tale, si IL accepti pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal si Domn al vietii tale. Din acel moment in care ti-ai pus increderea in El, El va avea grija de tine, te va indruma prin Duhul Sfant pentru ca pecetea mantuirii tale este Duhul Sfant in tine, si te va calauzi, te va incuraja in viata aceasta, iti va da putere sa treci peste orice situatie, te va intari din interior si te va binecuvanta asa cum nu iti imaginezi, si Domnul, ti-a promis imparatia, si acolo nu vei fi oaspece, trecator, paznic, vei fi mostenitor. Domnul Iisus este un prieten apropiat si vrea o relatie calda si personala cu tine, din momentul mantuirii tu poti vorbi cu Domnul in rugaciune, ii poti spune ce ai pe inima, tot ce te apasa, tot ce vrei sa faci in viitor, tot ce nu intelegi si vrei sa afli, Domnul este prietenul tau, care nu te judeca si nu te condamna cand vii sa ii marturisesti un pacat sau probleme personale, ci te ia in brate si te saruta, exact ca fiului risipitor.
Domnul este tata in primul rand, un tata isi protejeaza familia, vrea tot ce este mai bun pentru familia sa, cauta interesul tau si nu al sau. Domnul vrea tot ce este mai bun pentru tine si vrea sa te fereasca de rau, de suferinte si de durere, unele vin din pricina alegerilor si pactelor noastre, altele din lucrul altora, dar orice ar veni, Domnul te va intari din interior si te va scoate din orice situatie pentru ca este scris ''daca se intampla sa cada, nu va cadea de tot, pentru ca Domnul il tine de mana''. Dumnezeu doreste si vrea o relatie personala cu tine, te iubeste asa cum esti tu, te accepta asa cum esti, nu trebuie sa schimbi ceva si apoi sa vii la El, vino asa cum esti tu.
Va trebui sa citesti noul testament, acolo vei afla adevarul si modul in care va trebui sa te feresti de rau, Hristos spune ''veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi''
Care e adevarul?
Adevarul este ca Hristos a purtat pe cruce povara entru toate pacatele tale trecute, prezente si viitoare si esti socotit nevinovat, adevarul este ca Hristos sta la dreapta Tatalui si mijloceste pentru tine, este avocatul tau inaintea Lui Dumnezeu, adevarul este ca Dumnezeu te accepta si te iubeste asa cum esti, adevarul este ca Domnul ti-a pregatit un viitor luminos si un destin special pentru ca El are un plan cu fiecare dintre noi, adevarul este ca tu esti copilul Lui si vei fi mostenitor impreuna cu sfintii, adevarul este ca Dumnezeu nu te mai considera vinovat si te-a declarat neprihanit, adevarul este ca atunci cand vei muri, vei fi cu Dumnezeu pentru vesnicie in bucurie vesnica si Domnul spune ca vei sta pe scaunul Sau de domnie.
Citeste noul testament, roaga-te Domnului cu cuvintele tale, nu din cine stie ce carte, ci cu inima ta cu sinceritate si Domnul iti va raspunde, fa faptele bune si fereste-te de rau, din dragoste, nu din obligatie, iti spun inca de pe acum ca Domnul ne-a creat liberi, singura forma de slujire inaintea Lui Dumnezeu este din propria alegere si din dragoste, din libertate, daca facem voia Lui din obligatie si sila si cu fatarnicie, nu ne ajuta la nimic. Dragostea este cea mai mare porunca dintre toate, pentru ca biblia este scrisoarea de dragoste a Lui Dumnezeu pentru tine, si iti spune ''te iubesc, fiul meu''
iti voi recomanda niste videoclipuri, te rog sa le urmaresti, Domnul sa te binecuvanteze, te iubeste nespus de mult si vrea sa fii fiul Sau.

https://www.youtube.com/watch?v=gPbsBY-BWR4&t=2171s

https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=2236s

https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=1334s

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Iti multumesc pentru sfaturi dar sa stii Irinel ca si el are o parte din vina pentru ca si el a fost prost si nu sa mai oprit din jigniri si comentat pentru ca am continuat nici unu nu s-a lasat din replici si am izbucnit.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Inteleg, Marius. Stiu cum sunt unii oameni, stiu ca este greu sa ne raportam la ei, uneori ne este greu si sa stam langa cineva, dar sa mai si vorbim ceva, si eu am exepriemntat asa ceva. Dar vezi tu, tu nu poti schimba alti oameni, dar te poti schimba pe tine. Poate ca niciodata nu o sa putem schimba un om, pentru ca acel om nu are dorinta de a se schimba, si nici nu il putem opri intotdeauna sa ne atace, dar intelepciunea nu sta in care stie cele mai bune replici de atac, barbatia nu sta in puterea fizica, caracterul nu sta in ce cred altii despre noi. Intelepciunea inseamna sa privesti imaginea de ansamblu, nu doar situatia aceea (stiu ca omul acesta care ma jigneste o face cu un motiv, poate este nervos pe altcineva si se descarca pe mine, poate are anumite probleme si a eplodat intr-un motiv banal de al meu) cand un om izbucneste in vorbe urate si injuraturi, nu ar trebui sa ne umplem de ura, ci de mila, de compasiune, de ce? Pentru ca noi stim ca acea atitudine a lui il va distruge, acea atitudine nu o are doar cu noi, ci cu fiecare eprsoana din viata lui, felul in care se comporta va alunga multi oameni din viata lui si va ramane singur, intelepciunea stie cand sa taca, stie and sa vorbeasca, un om intelept nu se cearta, el vede imaginea de ansamblu, isi pastreaza calmul si nu se lasa dominat de manie, omul care este dominat de manie, NU este stapan pe sine, repet, Omul case se lasa dominat de manie NU este stapan pe sine, si in momentul in care tu nu mai esti stapan pe sine, apar simturile omenesti, apare resentimentul, mania, ura, violenta, care poate duce la acte grave si de neremediat. Barbatia si maturitatea nu tin in forta fizica, si in stapanirea de sine, pentru ca la final, candva, totul se va termina, toti vom pleca de aici, poate chiar maine, poate chiar saptamana viitoare, nu stim cat mai avem de trait pe acest pamant, si sa ne pierdem timpul cu lucruri inutile? Cu certuri, ura, betii, imbuibari, pofta carnii? Oare asta este sensul vietii pe care ne-a dat-o Dumnezeu? Nu.
Daca Domnul Iisus Hristos, care era si este Dumnezeul slavei, Domnul care a creat totul, Suveranul acestui univers, stapan peste toate, a ales sa se faca om si sa vina aici unde sa fie scuipat? Dumnezeul acestui univers care are toata puterea in cer si pe pamant, a decis sa vina aici si sa se lase batut, scuipat, biciuit, batjocorit, umilit, sa i se bata cuie in maini si in picioare, si sa fie atarnat pe o cruce aproapre gol inaintea lumii? Si acest Dumnezeu sa zica doar ''Tata, iarta-i caci nu stiu ce fac'' Cum e posibil ca cineva dupa toate acestea, sa ceara iertarea celor care i-au facut aceste lucruri si sa nu aiba nici o vorba rea de spus? Sa nu se impuna si sa nu urasca pe ace oameni? Sa ii ierte s sa ceara iertare pentru ei? Fara sa ii urasca o secunda? Daca El a putut, putem si noi, doar ca este o problema. NU putem prin propriile puteri, ci doar prin puterea Lui, Duhul Sfant iti va da aceasta putere imediat ce vei fi mantuit, chiar prin acea rugaciune din mesajul trecut. Nu inseamna ca nu vei mai pacatui, inseamna ca te vei lupta si vei burui, nu te vei mai lasa prins de acest pacat, dar vor mai fi caderi si Dumnezeu stie asta, dar cand sunt caderi, ceret-ti iertare pe loc, pocaieste-te adica renunta la acel lucru si mergi mai departe prinmind iertare pe baza mortii Lui Hristos pe cruce.Biblia spune ''Dumnezeu locuieste in inimile noastre prin credinta, trupurile voastre sunt temple ale Duhului Sfant, cine imi va lovi templu, IL voi lovi si Eu pe el'' ''Razbunarea este a Mea, zice Domnul'' Domnul Iisus a tinut la vreun drept de al Sau pe cruce? A fost judecat nedrept, pentru ca nu a facut nimic, si a fost rastignit, chiar intre cei doi talhari, legea romana spune ca cel mai rau talhar va fi asezat la mijloc, intre alti doi, asa a fost Iisus pus, intre cei doi, si El nu facuse nimic rau, nu a spus niciodata o vorba rea, nu a jignit pe nimeni, si totusi, El s-a smerit. Nu inseamna ca va trebui sa te lasi calcat in picioare de oricine, ci inseamna ca va trebui sa reactionezi potrivit, adica, sa stii sa te aperi, fara sa ataci, ''Daca un om oarecare, omoara un criminal, numarul criminalilor de pe acest pamant, ramane acelasi'' Intelegi? Tu nu trebuie sa te injosesti sa cobori la aceleasi vorbe rusinoase, pentru ca Duhul Sfant locuieste in noi, si razbunarea este doar a Lui. Asa ca, roaga-te pentru acea persoana sa aiba intelepciune, Biblia spune ''BINECUVANTATI, BINECUVANTATI si NU BLESTEMATI'' NU il blestema si nu il injura, ci binecuvanteaza-l, impaca-te cu el, poate ca nu vrea impacare, dar comporta-te normal cu el, ajuta-l daca iti cere ajutorul si vorbeste-i frumos si poarta-te cu el ca si cu un prieten, intr-o zi nici unul din voi nu veti mai fi aici, roaga-te pentru el sa fie mantuit, pentru ca daca nu il are pe Hristos, va fi pierdut, si este cel mai grav lucru care se poate intampla, pentru ca nu mai exista cale de intoarcere daca a plecat din aceasta viata fara Hristos, asa ca roaga-te pentru el sa fie binecuvantat, si Tatal ceresc te va binecuvanta si El pe tine. Zice Iisus ''Daca iubiti pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati?'' Daca tu ii iubesti doar pe cei care te iubesc, daca tu daruiesti doar celor ce iti daruiesc, ce mai astepti de la Dumnezeu? Nu.
Noi trebuie sa ii iubim pe cei ce ne urasc, trebuie sa daruim celor ce nu ne-au dat nimic, trebuie sa fim copiii Lui Dumnezeu, si un copil Al Sau, este un campion, un intelept, asa ca renunta la ura fata de el, indiferent ce ti-a facut, iarta-l, si mergi mai departe, pentru ca noi am gresit mult mai rau inaintea Lui Dumnezeu, si El ne-a iertat datoria de 1 milion de dolari, asa ca trebuie sa iertam si noi datorii de 25 de centi.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Irinel iti multumesc foarte mult pentru sfaturi se vede pe tine ca esti un om bun, daca ai copii, nepoti s-au frati mai mici incearca sa le fi alaturi si sa ii ajuti cu sfaturi cand sunt in astfel de situatii asta e am patit-o si am platit pentru asta am fost prost si am incasato rau chiar si acum mai am zgarieturi pe gat.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Dupa ce am patit ceea ce am patit la servici nu m-am mai dus sa imi caut de lucru chiar si acum cand scriu pe TPU stau acasa si frec menta am noroc ca ma mai ajuta mama cu bani bine ca am si eu ceva bani stransi pana acum dar na dupa ce ti-o ei parca nu iti mai vine sa te duci la servici si asa am o luna de zile de cand nu am mai iesit afara, am stat toata ziua am mancat si am dormit m-am mai uitat la calculator la cate un film mai ascultam muzica ce mai iesam sa cumpar paine si ce mai avea nevoie mama in bucatarie sa faca de mancare duceam gunoiul ca in rest nimic, parca nu imi mai vine sa ma duc la munca mai ales dupa ce am patit.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Si cand ii mai auzi pe astia de la posturiile de televizune ca nu au oameni ca RO e in criza de forta de munca pai la fabrica la care lucram erau barbati in putere care lucrau la securitate la paza si in rest persoane mai invarsta femei si cateva fete mai tinere care lucrau la utilaj bine ca mai erau si cativa barbati cu varste intre 30-47-55-58-34-42 dar foarte putini in rest fabriciile au bagat la tigani angro sa munceasca si dupa ce ca mai ai probleme acasa te mai dai si peste un prost dinasta cu care iti mai faci de lucru pai nu iti vine sa le tragi una.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Eu am fost un copil linistit din fire adica nu prea cautam probleme si la scoala am mai dat peste dinastia uneori o incasam altori mai dadeam si eu si cand esam pe afara la fel dar ăsta, ăsta mi-a pus capac ăsta m-a umilit cum n-a facut-o NIMENI pana acum, eu in bot mi-o mai luam de la tata dar treceam peste dar cand ma unimit si ma invins atat din vorbe cat si din fapte simte-am cum fierbe sangele in mine si voiam pe moment sa ii crap capul de utilaj si lu tiganul ala jegos si javra ce e ca EL la PUS sa ma desfinteze sa ma termine cu nervii. Cand am plecat din sector oamenii se UITAU la mine ca la un apucat la toti le-a fost frica de mine si m-am facut de TOT RAHATUL imi era rusine de mine, imi era rusine de colegi, imi era rusine de toti chiar cand am ajuns acasa aveam o stare de nervi ca imi venea sa daram dulapul m-am dus in seara aia si mi-am luat o sticla de bere si am baut pana m-am pisat pe mine am varsat si pe covor. Parintii mei erau plecati la tara i-ar ziua urmatoare cand m-am trezit nu doar ca ma simteam rau si prost dar nici nu imi mai venea sa ma uit in oglinda pentru ca eu siti-am ca la nervii pe care ii aveam puteam sa il omor, dupa doua zile m-am dus si mi-am facut lichidarea mi-am bagat pu+la in el de servici si in tot de atunci stau acasa nici mancarea nu mai intra in mine.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Iti dai seama am rezistat de la 9:00 de cand m-am trezit pana seara la 20:50 cat era ceasul probabil ca oboseala + nervii si ranirea orgoliului meu m-a facut sa rabufnesc.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Inteleg, Marius. Ceea ce simti acum sunt consecintele actului facut. Daca l-ai marturisit in rugaciune inaintea Lui Dumnezeu, te-ai pocait de el adica nu il vei mai repeta, si ai primit iertarea prin credinta in Domnul Iisus Hristos, lasa aceasta amintire in urma ta. Nu te mai reprezinta, dupa mantuire tu esti un copil al Lui Dumnezeu, biblia spune ''Iata ca toate lucrurile vechi s-au dus, iata ca toate s-au facut noi'' de acum in colo, uita ce a fost in trecut, ia-o ca pe o lectie de viata si ca un exemplu negativ sa poti invata si alti oameni, cum sa nu procedeze, Dumnezeu vrea sa invatam pe altii din esecurile noastre, dar cu bun simt, fara sa ne laudam sau sa dam detalii care ar putea rani sau pune cealalta persoana intr-o situatie stanjenitoare. Gaseste-tu un nou loc de munca, un nou inceput, roaga-te Lui Dumnezeu sa iti arate un nou loc de munca, iti garantez ca El te va ajuta la aceasta, vei fi uimit sa vezi cum Domnul lucreaza in noi, lasa trecutul in urma. Sa te intreb ceva, nu stiu daca ai carnet de conducere dar oricum ma vei intelege. Imagineaza-ti viata ta ca pe o masina, si tu esti la volan, iti conduci masina vietii si in loc sa te uiti prin parbriz in fata, tu te uiti in oglinda retrovizoare, in spate, crezi ca vei avansa daca vei continua asa? Cat timp ar putea merge un om cu o masina daca s-ar uita in spate in loc sa se uite in fata? Nu cred ca ar merge ma mult de 4 minute. Lasa trecutul acolo unde trebuie sa fie, in trecut. Citeste noul testament, te va indruma, te va calauzi, te va intari, Il vei cunoaste pe Dumnezeu asa cu este El, tata iubitor, citeste noul testament de 3-4 ori si abia apoi poti trece la vechiul testament, vechiul testament este greu si cu multe intelesuri, daca nu ai baza in noul testament, nu vei reusi nimic din vechiul testament, pentru ca este greu cand nu ai o baza, biblia este singura carte care nu se citeste cu inceputul. Citeste noul testament si roaga-te Domnului cu sinceritate si vorbeste-i ca unui Tata iubitor, nu din carti de rugaciuni de sute de pagini, ci cu cuvintele tale, apoi citeste Biblia, tu vorbesti cu Domnul prin rugaciune, si Domnul iti vorbeste tie prin cuvant, biblia, noul testament.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

O sa vad eu ce fac mai incolo, acum e perioada asta mai naspa dar oricum nu am degand sa stau acasa pana in iulie o sa gasesc eu ceva de lucru.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Desigur prietene, inteleg ca ai nevoie de o pauza sa iti pui ordine in ganduri. Dumneeu sa te ajute in viata si sa te calauzeasca in alegerile tale si sa iti dea putere sa treci peste orice lucru.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

"Inteleg, Marius. Ceea ce simti acum sunt consecintele actului facut. Daca l-ai marturisit in rugaciune inaintea Lui Dumnezeu, te-ai pocait de el adica nu il vei mai repeta, si ai primit iertarea prin credinta in Domnul Iisus Hristos, lasa aceasta amintire in urma ta." pai aveam nevoie sa ma descarc sa spun cuiva ce s-a intamplat pentru ca iti dai seama ne-am batut si putea sa iasa mai rau de aia m-am imbatat pentru ca eu in sinea mea puteam sa... acum ce mai conteaza trebuie sa imi duc crucea pana la capat, dar ori cum pe viitor o sa incerc sa fiu mult mai atent. Cat despre africanul ala care mi-a fost sef de linie nu ii doresc raul spun doar atat "ai grija pe unde circuli, cu cine te faci frate s-au dusman dar mai important ai grija ce scoti pe gura ca altfel diavolul iti va zambi si daca l-ai privit in ochi esti mort" asa sa ne ajute Dumnezeu, caci Dumnezeu este tovarasul de drum al fiecaruia de la nastere pana la moarte.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Asa este, Dumnezeu este cu noi intotdeauna, El nu ne paraseste niciodata si ne iubeste neconditionat. Dumnezeu sa te ajute in toate, ma voi ruga pentru tine, Domnul Iisus Hristos sa iti dea pacea de care ai nevoie.

| CosminCD a răspuns:

Salut! Imi pare rau ca ai trecut prin asta. Uite ce cred eu: 1. Stii si tu acea zicala plina de adevar care zice ca cel mai destept cedeaza - invata sa nu pui la suflet tot si ca uneori e bine sa te faci ca nu auzi; 2. Violenta (bataia) NU reprezinta niciodata o solutie - asta este arma celui care nu este stapan pe sine si este biruit repede de nervi si `draci` (la propriu); 3. Cred ca ar fi bine sa-ti ceri scuze fata de colegul tau, fata de cei care v-au separat si fata de toti cei care stiu situatia - asta e ceva de bun-simt si conteaza mult in fata celorlalti; 4. Lupta cu tine sa nu te mai enervezi - orgoliul acesta nu merita sa-l lasi sa te stapaneasca pe tine. Iti place sa fi sclav? Nu cred! Atunci nu te lasa sclavul lui. Fii liber, traieste fara sa fi condus de orgoliu si mandrie. Si ce daca colegul tau a invins (din punctul tau de vedere)? Doar atunci cand vei invata sa te stapanesti, vei fi cu adevarat liber. Gandeste-te ca unii, din cauza ca nu s-au abtinut si s-au enervat, au facut lucruri pentru care au regretat toata viata. Fii altfel! Fii invingator! Sper ca te-am putut ajuta! Succes!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru CosminCD):

Dar Cosmine crede-ma pe cuvant, chiar mi-a parut rau de ceea ce s-a intamplat si sa stii ca mi-as cere scuze de la el chiar in momentul asta dar sa stii ca nu mai lucrez acolo si nu am de unde sa il gasesc.

| CosminCD a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Daca regreti fapta facuta, e bine. Poate reusesti sa-l intalnesti vreodata si vei avea posibilitatea sa faci si acest lucru. Oricum, cred ca din aceasta experienta ai avut de invatat multe. happy

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru CosminCD):

Da, am invatat "nu fi PROST caci e un simtom periculos" si totusi o sa incerc sa ma controlez la manie si sa accept situatia asa cum e ea acum.

| Sindbad a răspuns:

Exagerezi mult prea mult.
Te-a enervat un martofoi, te-ai dus barbateste sa te bati cu el (cat se poate de firesc! doar nu esti meduza) doar ca te-a caftit ala. Bravo lui, stie sa se bata. Asta e, cand te bati se mai intampla sa fii si batut. Nu-i o tragedie, o sa te stimuleze sa mai pui masa musculara si sa inveti sa dai mai bine. Era umilitor daca inghiteai prostiile aluia, fiindca iti era frica sa ripostezi. Asa a fost o infruntare cat se poate de corecta. De ce sa fie o problema asa de mare?

| 10000573 a răspuns:

Învață sa îți stăpânești nervii, așa vei avea mult de pierdut