| Inception a întrebat:

întrebarea asta e pentru atei, de ce mai puneți întrebări legate de religie dacă nu credeți în Dumnezeu?

43 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Pentru ca ajung uneori sa ia religia mai in serios decat crestinii...
Cum era idiotul ala care a citit Coranul si Biblia doar pentru a se putea certa mai bine cu musulmanii/crestinii.

Care e rostul? Chiar asa viata mizera ai daca singura ta satisfactie este sa te certi toata ziua pe motive religioase?

Răspuns utilizator avertizat
| Mayar a răspuns:

Eh, de ce? Ca sa faca misto de crestini, sa arate cat de ignoranti, increzuti si orgoliosi sunt. Imi pare rau, dar chestiile astea ii afunda si mai tare in mocirla. Sunt ca niste closte ce sar in cap.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Exact ca sa va dati seama in ce baliverne mincinoase credeti, si bineinteles sa va ajutam sa va deschideti ochii catre realitate si sa va dati seama ca religia este o inventie politica prin care sa fiti manipulati controlati si beliti de catre un stat care va vrea prosti!

| Aiwendil a răspuns (pentru Dorugar):

Dar lasa-ne sa ne credeam in balivernele noastre. Noi venim la voi sa va sacaim cu intrebari de religie la categoria S si F? Nu. Voi sunteti aia rai. Categoria asta e pentru intrebari legate de religie, nu intrebari ce sa dovedeasca ca religia e gresita.

| Dorugar a răspuns (pentru Aiwendil):

Aici este vorba de spirit civic, daca in Romania ar fi doar cca 1000 de idioti care cred in Tom Degetelu, asta nu este nimic grav, dar cum in Romania milioane de tineri si copii sunt indreptati catre religie si astfel intorsi cu fundul catre stiinte, iata ca vedem ca Romania este ultima si cea mai inapoiata tara din Europa iar romanii sunt considerati prosti, lenesi si incapabili si buni doar ca sclavi, asa cum au fost cca 2000 de ani din istoria lor, si eu ca om constient nu vreau ca copii mei sa ajunga sclavi si prosti Europei doar pentru ca mamele lor sunt proaste si nu stiu altceva decat sa se roage la Dracu numindu-l Dumnezeu, asa cum vedem ca se intampla in realitate!

| Lucică1998 a răspuns (pentru Dorugar):

Uite încă unul care nu face nici o diferența între o religie inventata in mare parte de oameni si credința in Dumnezeu si in Biblie.

| Aiwendil a răspuns (pentru Dorugar):

Toate tarile din lume au relgie. Chair si triburile din Africa cred in zei.
Eu in totdeauna am considerat ca daca un lucru exista insemna ca e real. Adica daca nu ar fi existat culoarea rosie, nu ai fi stiut cum e acestea. Dar ea exista si o vezi zilnic. Dar Dumnezeu nu se vede. Noi il facem uman, dar El e ca aerul.Stii ca ecolo, nu-l vezi,dar il simti.
Si romanii nu au fost sclavi din cauza religiei. Pentru ca de cand cu dacii acestia au crezut in divinitati. Noi am fost sclavi pentru ca suntem un popor pun si acceptam lucrurile asa cum sunt. Ne adaptam la vremuri. De ce crezi ca tiganii stau la noi in tara? Pentru ca noi suntem umili si chiar daca uneori mai avem probleme cu ei, ii intelegem totusi si ii lasam in legea lor.
Suntem sclavii Europei, nu din cauza religiei, ci din cauza celorlalte natii. Ca ni se pare grozav sa fi englez, fracenz, german, italian, noi ii veneram din greseala, ni se par ca sunt "cooli" si educati si civilati, Apoi cand ne ducem acolo cu seperante, hopa, vezi ca esti discriminat si ca isi bat joc de tine.

| Dorugar a răspuns (pentru Aiwendil):

Tarile Laice nu au religie, de aia se numesc laici si nu Stat Islamic sau Stat Crestin ci stat Laic!
2 Ce vezi tu nu este religie ci pseudo-religie adica minciuna inventata pentru a prosti fraierii. Singura religie care face o legatura cu Dumnezeu este STIINTA (dar asta nu e religie ci exact inversul ei) dar ea ne arata clar legile prin care au fost create Universul si Viata si prin aceasta ne apropie de Creator!
3 Chestia aia cu daci si religia lor nu are nicio legatura directa cu poporul roman de astazi.
4 Romanii nu sunt nici buni si nici toleranti, chiar in cazul tziganilor intoleranta lor este cea mai extremista din Europa, si in Germania exista tzigani nativi acolo, dar nici bdracu nu poate stii cine sunt acolo tiganii pentru ca nu exista nicio deosebire intre ei si germani, pe cand in Romania sunt discriminati si astfel majoritatea lor sunt niste amarati si prapaditi, ceea ce niciunde in Europa nu este atat de grav ca in Ro. chiar daca sunt discriminati si in Ungaria sau Slovacia-
5 Sunteti si veti fi sclavii Europei din cauza ca scoala nu va pregateste pentru viata ci va prosteste prin religie sau nationalism, dr grav este ca religia va intoarce cu fundul catre stiinte si cu fata catre credinta a proasta, si astfel ram, aneti in urma intr-o lume in care nu conteaza ceea ce crezi ci doar ceea ce STII! Si voi nu stiti nimic lucru evident in faptul ca voi romanii nu aveti absolut niciun produs competitiv pe piata mondiala!

| Dorugar a răspuns (pentru Lucică1998):

Ai dreptate, religia crestina este inventata de oameni, iar credinta crestinilor in Dumnezeu este la fel ca si credinta in Greuceanu, asta pentru ca crestinii nu au niciun Dumnezeu, ca daca aveau unul atunci ar fi avut si Biblia lor crestineasca si nu ar mai fi fost nevoiti sa FURE Scriptura religiei mozaice si nici sa-i schimbe intelesul in mod parsiv si mincinos!

| Aiwendil a răspuns (pentru Dorugar):

Zeul Zalmoxis la romani seamana foarte mult cu Dumnezeu din religia crestina.
Tiganii traisc destul de bine la noi in tara doar ca o ascund. In interiorul casei au tot feluri de lucrur valoroase si de pret, iar in exterior iti tine casa deteriorata ca sa castige bani fara sa munceasca.
La scoala se predeau si alte materii in afara de religie. Nationalism? Exista asa ceva in Romania? Doar de 1 decembrie doar si poate la veteranii de razboi.
Sunt oamenii care sunt religiosi si le place si stiinta. De exemplu ma uit la filme SF, am vazut seriale SF, m-am uitat la documentare legate de stiinta, mi-ar place sa intalnesc un extraterstru sau sa vad un OZN. Ca mai exita extremisti, e adevrat, dar nu toti sunt asa. Oamenii mereu vor fi speriati de nou. Si asta a fost din preistori, inante sa apara religia. Dar cati preoti nu-i vezi cu touchscreen-uri, iphonuri, tablete, masini, au boxe la biserica ca sa se mai auda mai bine, au chiar radio, program tv. Nu e chiar asa cum zice lumea. Crezi ca preotul respectiv nu-i place sa se uite la un film SF, cum ar fi Star Wars?

| Dorugar a răspuns (pentru Aiwendil):

Filmele SF adica stiintifico-fantastice nu sunt filme stiintifice sau documentare stiintifice ci sunt FANTASTICE tocmai din cauza ca sunt rupte de realitate prin fantezie, adica acelasi lucru ca si Dumnezeu care este si el un personaj SF.
2 90 % dintre ziganii Romaniei traiesc in mizerie din cauza ca din cauza discriminarilor nimeni nu-i angajeaza. Aici in Germania de unde iti scriu tziganii din Romania in general NU sunt discriminati de nimeni, si nemtii se poarta foarte respectuos cu ei, asa ca stiu cazuri de tzigani din Romania care mai degraba prefera sa vomite decat sa vorbeasca limba romana pentru ca vad si simt felul diferit in care se simt tratati in cele doua tari, una retrograda Romanie unde iubirea de oameni se rezuma ca la biserica ortodoxa doar la iubirea de bani si batjocoritul oamenilor de ex. tziganii pentru ca si ei sunt tot oameni. La scoala la voi in Ro se predau numai prostii nefolositoare in viata, aici in De. se predau NUMAI lucruri folositoare in viata, rezultatul? Aici se fac cele mai bune si frumoase masini din lume +++++ mulöte altele in timp ce voi in Ro nu sunteti capabili sa produceti nimic competitiv. Si asta din cauza ca scoala, biserica si TV va manipuloeaza in cultul prostiei, smecheriei si a manelismului generalizat dar nu si in cultul muncii al seriozitati si al competentei.
- Speriati de nou sunt doar retrograzii ramasi cu mentalul in vremurile Biblice, si ai dreptate asta a fost in preistorie si nu in lumea moderna incare fiecare om se bucura de realizarile stiintei.
- Nu cred ca preotii se uita la filme SF ci mai degraba cred ca se uita la filme bornografice si eventual la ciurul enoriaselor tinere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Dar de ce o tu fiinta superioara,prea luminatule,inteleptule,tu mintea inovatoare si luminata in jurul careia toti sunt prosti ca nu vor sa iti asculte teoriile,iti bati capul cu niste dobitoci ca noi? Ce iti pasa ce credem? Daca faci pe desteptul si ne asociezi crederile noastre cu idiotenii in fata, crezi ca ne vei schimba parerea? Omul se shimba de la sine, deci multumim ca incerci sa ne ajuti, dar nu mai incerca, suntem prea involuati ca sa ne aruncam la gunoi toata traditia si credinta in favoarea ta.Deci mai bine nu iti bate capsoru destept, treci la tine in beci si taieti venele la gandul ca nu vrem sa credem teoriile tale.

| Buresbista123 a răspuns:

Pentru ca asa vreau

Răspuns utilizator avertizat
| Aiwendil a răspuns:

Asta voiam sa intreb si eu azi. happy Sunt curioasa ce raspund.

| bleakk a răspuns:

M-am plictisit de aceasta intrebare, ah...

| a3e6u9 a răspuns:

Pentru mine e normal să critic credințele iraționale, fie că sunt credințe religioase, astrologie, medicină alternativă, etc. Cred că adevărul e important.

| Inception explică (pentru a3e6u9):

Si care este adevarul pentru tine.

| a3e6u9 a răspuns (pentru Inception):

Adevărul are nevoie de dovezi și ar fi ideal să fie testabil. O afirmație netestabilă și fără dovezi e falsă.

| a3e6u9 a răspuns (pentru a3e6u9):

Am exagerat când am zis că o afirmație netestabilă și fără dovezi e falsă, dar o afirmație fără dovezi poate fi respinsă fără dovezi.

Când zic ceva mă gândesc imediat la argumente împotriva mea și la exemple care infirmă afirmația mea. Spre exemplu, trecutul nu e testabil, dar poate avea dovezi.

Dacă cineva spune că a fost la cinematograf, nu ai cum să testezi și nu e musai să aibă dovezi. Nu înseamnă neapărat că e adevărat ce zice, dar e posibil să fie adevărat. Dacă cineva zice că a călărit balauri, eu aș avea îndoieli mai mari, din motive evidente. E o problemă de probabilități aici și ar fi multe de zis.

| spaghetty a răspuns:

Pentru ca vreau sa vad cati cre(s)tini avem pe site-ul asta. Religia este o afacere care a mers bine de atatia ani si prosteste lumea. Trebuie sa ne trezim, suntem o tara de prosti. Imi si pare rau ca m-am nascut in Romania.

| Syndre a răspuns:

Aproape fiecare ateu trece printr-o perioadă în care caută să porte discuții contradictorii cu persoanele religioase. Majoritatea se plictisesc cu timpul de aceleași discuții și renunță, unii însă nu.

| HereToHelp a răspuns:

Nu stii niciodata de unde sare iepurele

| forthewicked a răspuns:

Ca să întrebi tu, iubita.

| forthewicked a răspuns:

Atunci scuză-mă. Ca să întrebi tu, iubire.