| Inception a întrebat:

întrebarea asta este pentru atei,dacă nu credeți ca exista Dumnezeu, de ce mai puneți întrebări la aceasta categorie?

22 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca nu crezi in Mos Craciun, de ce mai serbezi Craciunul?

| Inception explică (pentru doctorandus):

Pentru ca atunci sa născut Mântuitorul, nu pentru ca vine Mos Crăciun de aceea serbez Crăciunul.

| doctorandus a răspuns (pentru Inception):

Pai nu s-a nascut atunci, Isus s-a nascut vara sau cel mult primavara (daca era nascut la sase luni).

| Inception explică (pentru doctorandus):

Habar nu ai când sa născut Iisus, nu mai răspunde ba, dacă nu știi nimic despre religie. Vrei sa faci pe deșteptul, când tu nu știi nimic.Conversație încheiată.

| doctorandus a răspuns (pentru Inception):

„In Luke 1:26, it says, "in the 6th month (that is the Bibical month, not the Gregorian calendar that we use today) the angel Gabriel was sent from God unto a cityof Galilee, named Nazareth, to the virgin Mary. vs. 31 you shall conceive in thy womb and bring forth a son, and shalt call his name JESUS. So count from this account 9 months and you will find the exact time when He was born. If we read scripture, we can find the correct answers. Then in Lu 1:36, your cousin Elizabeth, is now in hjer sixth month so we know John's birth as well."
—momzhere, jesuspolice.com

Luca 1:26 se referă la anunțarea concepției lui Isus în luna a șasea, după calendarul religios ebraic (luna Elul, corespunzătoare cu august-septembrie); adăugând nouă luni obținem o naștere în mai sau iunie. Cf. Born on December 25th, Jesuspolice.com.

Porter, Joshua Roy (2004) (în engleză). Jesus Christ: the Jesus of history, the Christ of faith. New York: Barnes & Noble Books. p. 70. ISBN 9780760765784. OCLC 64588687. „If Luke's account has any historical basis, therefore, Jesus is likely to have born in the summer." apud Born on December 25th, Jesuspolice.com.

Nascut intre martie si noiembrie: Vermès, Géza (2006) (în engleză). The Nativity: history & legend. New York: Doubleday. p. 91. ISBN 9780385522410. OCLC 145939363 apud Born on December 25th, Jesuspolice.com.

http://www.biblicalarchaeology.org/......christmas/

| Inception explică (pentru doctorandus):

Cum am spus și mai sus nu mai face pe deșteptul ca nu ești, și nici măcar nu știi cum se scrie Iisus cu doi de i, și cred ca nu știi sa citești am spus conversație încheiată, puneți ochelari moșule.

| danay72 a răspuns:

Buna intrebarea ta.

| mODIN a răspuns:

Numele categoriei este "Religie" nu "Crestinism"

| Inception explică (pentru mODIN):

Si totuși nu vad de ce puneți întrebări la aceasta categorie, se numește categoria religie, din cate știu ateismul nu este o religie.

| mODIN a răspuns (pentru Inception):

Ti se pare ca nu punem intrebari legate de religie?

| Inception explică (pentru mODIN):

Pai ce treaba ai tu cu religia dacă ești ateu sau nu ești.
Si nu am spus eu ca nu puneți întrebări legate de religie.

| RAY a răspuns:

Eu nu pun intrebarii find ateu, poate vor sa intre in gradina domnului

| Holiday a răspuns:

E ca si cand ai intreba pe cineva "Daca nu esti hot, de ce discuti despre ei?"

| Alcyon a răspuns:

Exista mai multe variante:
1. Fiindca n-au altceva mai bun de facut
2. Le place sa o faca pe desteptii, desi multi dintre ei sunt destul de limitati in gandire
3. Se considera un fel de eroi, care-s datori sa salveze omenirea din ghearele ignorantei si alte rahaturi de genul (iti spune ceva cuvantul paranoia?)
4. Vor sa se simta bagati in seama

| Buresbista123 a răspuns:

Ca sa va trezim din ignoranta si pe voi

| HowdidIgethere a răspuns:

Pentru ateu rubrica asta pare sa fie o alternativa la scarpinatul la testicole.
Desi recunosc ca am vazut si cativa foarte prinsi, care sunt pe linia fanatismului marxisto-stalinisto-maoist. Nu-i de mirare ca posteaza de 10 ori mai mult decat crestinul.

| Inception explică (pentru HowdidIgethere):

Ba da nesimțit mai ești, asta înseamnă religia pentru tine sa te scarpini la...
Sa îți fie rușine.

| Woosprit a răspuns:

Pentru dezbaterea temelor religioase, chiar daca suntem atei, cunoastem mai bine religia decat majoritatea crestinilor.
Pentru ca orice postam noi aici are legatura cu religia, si asta e de ajuns pentru a se incadra in categorie.
Probabil noi vorbim mai mult despre religie decat voi.
Si pentru amuzament.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Woosprit):

"cunoastem mai bine religia decat majoritatea crestinilor"
Majoritatea ateilor sunt praf la capitolul religie si nu exista inca un mod pentru a-i face sa inteleaga acest fapt.
Ateul nu are nevoie sa citeasca pentru ca el stie.
Cele mai mari tampenii pe acest site au fost enuntate de atei.
Niciunul nu cred ca a citit mai mult de cateva pagini din Biblie,Coran, Bhagavad Gita, Tao Te Ching, Tripitaka, Talmud sau macar Istoria religiilor a lui Eliade.
Sau daca a citit nu a inteles absolut nimic.

| Woosprit a răspuns:

Aceeasi poveste si cu crestinii, cel putin in Romania, cati au citit biblia, merg reglat la biserica, tin post, si se roaga zilnic? Cam nici unul.
Eu nu mi-am demonstrat ca nu exista religia prin religie sau prin contradictiile biblice, eu mi-am demonstrat inexistenta religiei si aunui d-zeu prin stiinta.

| Inception explică (pentru Woosprit):

Ce te amuza pe tine la aceasta categorie?

| JessicaJess30 a răspuns:

Eu citesc Biblia si ma rog.fac parte din cultul baptist si Dumnezeu face parte din viata mea..probabil ateii (ma refer la adolescentii care se cred mai destepti decat altii) pun intrebari pentru ca stiu ca nu toti sunt pregatiti sa le raspunda (de exemplu e usor sa intrebi pe cineva de ce crede in Dumnezeu si ce dovezi are ca Dumnezeu exista pentru ca nu prea avem dovezi in afara de istorie si Biblie dar cea care conteaza e credinta:sa crezi ca Isus a fost acum 2000 de ani pe pamant, murind si pentru ateu)