| anonim_4396 a întrebat:

La ce se refera biblia in Marcu 4:25: "Celui ce are, i se va da. Celui ce n-are, i se va lua si ce n-are"?

Răspuns Câştigător
| Florin9Florin9 a răspuns:

Salut. Acel are nu se referă la lucruri materiale ci la credință (în context,, are '' poate fi înlocuit cu are credință)Adică omul credincios cu adevărat rămâne așa și când aude că o persoană nu crede în Dumnezeu( de exemplu oamenii de la o mănăstire știu că există atei dar datorită credinței nu se tulbură). Partea a doua se referă la oameni care nu au credință deloc sau au foarte puțină, de exemplu dacă un om care crede în Dumnezeu știe de existenta ateilor și se tulbură zicând că poate au dreptate (în acest caz și putina credință pe care o avea i-a dispărut pentru că nu a fost suficientă pentru a trece cu succes peste gândul că poate ateii au dreptate).

4 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Adica se vor lua toate lucrurile materiale mai putin credinta.

| VelaJohnny a răspuns:

Citeste contextul, nu rupe un fragment din el cu scopul de a-l interpreta acel fragment individual.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In ziua de azi oamenii saraci saracesc tot mai tare iar oamenii bogati devin tot mai bogati pe spatele celor saraci, eu cred ca la asta se refera, este un verset cam comunist. A naibii "dumnezeu" crestin, ia de la saraci si le da bogatilor in loc sa fie invers.

Răspuns utilizator avertizat