| Viitorulapropiat a întrebat:

..Mi se pare o mare prostie sa crezi intr-o fiinta divina, doar din cauza faptului ca intr-o carte sunt scrise anumite lucruri.De ce crestinii in general spun ca religia lor este cea adevarata? Asa cum noi avem Biblia ca drept dovada,si musulmanii au Coranul, si celelalte religii au martorii si motivele lor sa creada intr-o anumita divinitate.De ce ne limitam doar la credinta care ne-a fost data la nastere,mostenita din familie si nu cercetam? daca Dumnezeu exista,de ce mor atatia copii, de ce atatea catastrofe naturale si boli?

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ca sa te scot din aceste dileme: existenta sau inexistenta lui Dumnezeu nu reprezinta cunoastere obiectiva. Asa cum felul favorit de inghetata nu-l alegi pe baza de argumente obiective, la fel nu se alege religia pe baza de argumente obiective, ci functie de ce ti se pare personal ca ar avea sens.

| anonimg a răspuns:

Nu lua seama la răspunsurile critice pe care le-ai primit.
Unii creștini par ca iau apărarea lui Dumnezeu, dar de fapt ei nu iubesc nici pe Dumnezeu si nici pe oameni.
Personal am descoperit ca am nevoie de Dumnezeu pentru a-mi schimba caracterul urat; la suprafața pot face asta prin bunele maniere, dar inima cine altcineva decât Dumnezeu mi-o poate schimba?

| Clorox a răspuns:

Dar eu nu cred in ceva doar pentru ca asa zice o carte, eu cred in ceva pentru ca am experimentat chestii care m-au facut sa cred.

| Nilsson a răspuns:

Referitor la intrebarea de ce ingaduie Dumnezeu raul, gasesti o opinie interesanta in articolul de mai jos:
http://eustiu.com/......ly-graham/
Referitor la intrebarea de ce crestinii sustin ca religia lor e cea adevarata, unii au studiat Biblia, altii poate nu asa de mult, insa credinta le-a oferit o stare de implinire.
Cand sapi o fantana si dai de apa, nu iti mai irosesti energia sa vezi daca mai gasesti si alta parte, asa e si cu credinta crestina.
Asta nu inseamna ca cei din alte religii nu vor fi mantuiti, fiecare va fi raspunzator de faptele lui din acesta viata.

| Holiday a răspuns (pentru Nilsson):

"Cand sapi o fantana si dai de apa, nu iti mai irosesti energia sa vezi daca mai gasesti si alta parte, asa e si cu credinta crestina."

Asa e, credinta in general e pentru cei care, cum zici tu, dau de apa dar nu conteaza cat de murdara e, se multumesc cu ce au gasit.

| Ivy86 a răspuns (pentru Holiday):

Omul e o fiinta care nu se mulțumește cu apa "murdara". Ii simte mirosul și gustul putred, simte ca nu e buna și ii face rău. Asa se muta la apa curata, și dacă are acel noroc sa nimerească o apa curata, nu va cauta alta, își va construi viata în jurul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De ce mor atatia copii, de ce atatea catastrofe si boli?" De ce-L intrebam pe Dumnezeu, in loc sa ne intrebam pe noi, oamenii, care, cu toata "stiinta" noastra, nu am putut eradica boli precum cancerul, sida, diabetul, lepra si altele?
De ce pretindem atatea de la Dumnezeu, iar noua nu ne pretindem nimic, pe noi nu ne invinovatim? Arunca americanii cu MOAB - "mama tuturor bombelor" - dar noi Il intrebam tot pe Dumnezeu, de ce atatea catastrofe naturale. Strainii ne defriseaza padurile, pamantul o ia la vale, si noi tot lui Dumnezeu ii cerem socoteala. Suntem buni sa invinovatim pe Dumnezeu, dar noi nu facem nimic cu "stiinta" noastra omeneasca, sa eradicam bolile incurabile, sa oprim razboaiele si sa stopam saracia.
Il mai rastignim mult pe Hristos?
Crestinii au dreptul sa creada in ce vor ei, la fel ca si ceilalti credinciosi, si au dreptul sa creada ca religia lor este adevarata, asa cum cred si ceilalti. Pana cand vom fi intoleranti cu dreptul omului de a crede in ce vrea? Degeaba scriem in "Constitutie" ca libertatea de constiinta e un drept, daca dupa aia le punem oamenilor la indoiala acest drept!
Fiecare are dreptul sa creada, sau nu! Eu am fost ateu si am cercetat, si acum cred in Hristos Cel Rastignit si Care a inviat. Nu poti sa-mi negi acest drept al meu si aceasta libertate a mea de a crede in cine vreau eu.

| Scarbo a răspuns:

Cum am mai spus si la alta intrebare : Omul slab se agata de orice ii ofera speranta, chiar daca este o iluzie. Omul slab are nevoie sa stie ca cineva superior lui, atotputernic, il vegheaza de undeva si are grija de el.

| gazza01 a răspuns:

Fiecare om este liber sa creada in ce vrea sau nu. Sunt multe intrebari fara raspuns in lumea asta pe care nici stiinta nu le poate explica. Poate candva vom afla cu totii. happy

| Ivy86 a răspuns:

Radule, oamenii ca tine sunt ca și copii mici.
Eu ma mir cum de ne mai tine Dumnezeu pe lumea asta.
Gândește-te omul e inamicul pământului și al oricărei vietăți de pe el.
Omul e chiar propriu sau inamic. Religia e o scuza și o modalitate de a manipulare mase de oameni.
Tu ca necredincios cum poți da vina pe Dumnezeu pentru ca mor copii de foame, când tu singur poți hrani destule familii cu doar ce îți rămâne de la masa.
Catastrofe naturale? Pai asta e ciclul vieții. Dar catastrofele provocate de om? E vina lui Dumnezeu pentru ca a avut încredere în om?
Ai libertatea sa crezi în ce/cine vrei, și într-o frunza, pe mine nu ma deranjează.

| Holiday a răspuns (pentru Ivy86):

"Religia e o scuza și o modalitate de a manipulare mase de oameni. "

Evident. Iar Dumnezeul crestin este emanatia religiei iudaice, preluat apoi si cosmetizat in religia crestina. Cu alte cuvinte religia a creat acest personaj, si cum religia e ce ai spus...personajele ei ce pot fi?

| Ivy86 a răspuns (pentru Holiday):

Dumnezeu nu are legătură cu religia sau politica. Poți sa iti creezi propria ta religie, religia Holiday sa zicem, dar asta nu înseamnă că are vreo legătură cu Dumnezeu.
La asta ma refeream. Oricum orice as zice nu ar fi pe placul tău, și nu ar duce niciunde.

| Holiday a răspuns (pentru Ivy86):

"Dumnezeu nu are legătură cu religia sau politica."

Neah, deloc...laughing

Mai departe n-am inteles ce vrei sa zici.

| JesseH a răspuns:

Fiecare om decide pentru el ce să creadă. Creștinii, musulmanii... toți își caută calea și își aleg răspunsuri la toate De ce-urile.

Nu te limita, cercetează. Dacă ești mulțumit continuă, dacă nu... mai caută. Nu putem fi conștiință unii pentru alții.

| Miga a răspuns:

Religia nu trebuie sa se mosteneasca de la parinti....fiecare om trebuie sa aleaga cui doreste sa-i slujeasca cand este la o varsta potrivita pentru a face acest lucru.Un nou nascut nu cred ca e in stare sa aleaga intre o religie sau alta.Isus de exemplu a fost botezat la varsta de 30 de ani.In prezent copii mor si sunt catastrofe nu din cauza ca dumnezeu nu ar exista, sau din cauza ca el ar provoca aceste lucruri.El doar permite acestor evenimente sa aiba loc o perioada, din cauza unor motive bine intemeiate.Intre timp nu el se afla dupa cortina acestei lumi, nu el conduce lumea, ci Satan Diavolul.Biblia confirma aceste lucruri si arata si cauza lor, si cat timp vor mai doar. Daca doresti sa cunosti mai multe, te pot ajuta.winking