| abcsdhsua a întrebat:

Pentru maine la ora de religie am de facut un referat despre rugaciune.Am cautat peste tot informatii, dar in zadar.Imi puteti da niste siteuri cu informatii despre rugaciune? Dau Funda big grin

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

1. cauti definitia rugaciunii
2. rugaciunea si incantatia au acelasi inteles (faci o asemanare /deosebire)
3. din ce cauza ne rugam
4. ce scop are o rugaciune
5. ce semnifica contextul rugaciunii

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Scrie
site-uri cu informații despre rugăciune,
și dă căutare cu Google
și vezi că sunt pagini întregi :
Am cautat peste tot informații, dar în zadar.==ai căutat la alimentara, unde nu vindeau așa ceva, dar nu pe Net.
Pe lângă că ești puturos și îți este lene să îți cauți singur, ne mai și minți.

Nu se fac teme pe TPU:ro, nici măcar la religie.

| iurii75 a răspuns:

Scuze dar am impresia că ești cam leneș. Am căutat țntrebarea "ce este rugăciunea" și-mi dă o mulțime de siteuri. Na-i decît să alegi ce-ți place.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns:

De ce ai nevoie de site-uri. Tu nu te rogi, nu ştii ce e rugăciunea? Nu ştii la ce ajută ea? E foarte frumoasă tema. Parcă îmi vine mie să fac un referat despre rugăciune, aş avea atâtea de spus...

| RAY a răspuns:

A fost o data ca in povesti un basm despre oamenii inviati, umblatori pe apa etc

| danay72 a răspuns:

Cui trebuie să ne rugăm? Isus i-a învăţat pe continuatorii săi să se roage ‘Tatălui nostru care este în ceruri’ (Matei 6:9). Prin urmare, trebuie să ne rugăm numai lui Iehova Dumnezeu. Totodată, Iehova ne cere să recunoaştem poziţia de Fiu unic-născut a lui Isus Cristos. Isus a fost trimis pe pământ pentru a ne răscumpăra din păcat şi moarte (Ioan 3:16; Romani 5:12). El a fost numit Mare Preot şi Judecător (Ioan 5:22; Evrei 6:20). De aceea, Scripturile ne poruncesc să ne rugăm prin intermediul lui Isus. Chiar el a spus: „Eu sunt calea şi adevărul şi viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin intermediul meu" (Ioan 14:6). Dacă vrem ca rugăciunile noastre să fie ascultate, trebuie să ne rugăm numai lui Iehova prin Fiul său.
Trebuie să stăm într-o anumită poziţie când ne rugăm? Nu. Iehova nu ne cere o anumită poziţie a mâinilor sau a corpului. Biblia ne arată că putem să ne rugăm aşezaţi, cu capul plecat, în genunchi, în picioare sau în diverse alte poziţii (Neemia 8:6; Daniel 6:10; Marcu 11:25). Ceea ce contează cu adevărat este atitudinea corectă a inimii, nu poziţia corpului, care este văzută de alţii. De fapt, pe parcursul activităţilor noastre zilnice sau într-un moment critic, ne putem ruga în gând, indiferent unde ne aflăm. Iehova aude aceste rugăciuni, chiar dacă pentru cei din jurul nostru ele trec neobservate. — Neemia 2:1–6.
Pentru ce ne putem ruga? Biblia explică: „Indiferent ce am cere potrivit voinţei sale, el [Iehova] ne ascultă" (1 Ioan 5:14). Aşadar, ne putem ruga pentru orice lucru care este în armonie cu voinţa lui Dumnezeu. Ne putem ruga pentru chestiuni personale? Bineînţeles! Când ne rugăm lui Iehova e ca şi cum am vorbi cu un prieten apropiat. Ne putem ‘vărsa inimile’ înaintea lui Dumnezeu, vorbind deschis despre frământările noastre (Psalmul 62:8). E bine să-i cerem spiritul sfânt, care ne va ajuta să facem ce este drept (Luca 11:13). Ne putem ruga, de asemenea, pentru îndrumare, ca să luăm decizii înţelepte, şi pentru putere, ca să facem faţă problemelor (Iacov 1:5). Când păcătuim, trebuie să ne rugăm pentru iertare pe baza jertfei lui Cristos (Efeseni 1:3, 7). Cu siguranţă, nu trebuie să ne rugăm numai pentru probleme personale. Este bine să ne rugăm şi pentru alţii, de exemplu pentru membrii familiei sau pentru colaboratorii în închinare. — Faptele 12:5; Coloseni 4:12.
Cele mai importante lucruri pentru care trebuie să ne rugăm sunt cele în legătură cu Iehova Dumnezeu. Cu siguranţă, avem motive să-i aducem laude sincere şi să-i mulţumim pentru toată bunătatea sa (1 Cronici 29:10–13). În rugăciunea model, consemnată în Matei 6:9–13, Isus ne-a învăţat să ne rugăm pentru sfinţirea numelui lui Dumnezeu. Imediat după aceea, el a vorbit despre venirea Regatului lui Dumnezeu şi despre înfăptuirea voinţei divine pe pământ, precum în cer. Numai după ce a menţionat aceste lucruri importante în legătură cu Iehova, s-a referit Isus şi la chestiuni personale. Dacă îi vom acorda şi noi întâietate lui Dumnezeu în rugăciunile noastre, vom demonstra că nu suntem preocupaţi doar de binele nostru.
Cât de lungi ar trebui să fie rugăciunile? Biblia nu specifică cât timp trebuie să dureze rugăciunile personale sau publice. Durata lor poate varia: de la o rugăciune scurtă rostită înainte de masă, la o rugăciune lungă, personală, în care ne vărsăm inima înaintea lui Iehova (1 Samuel 1:12, 15). Totuşi, Isus i-a condamnat pe ipocriţii care rosteau rugăciuni lungi pentru a fi văzuţi de alţii (Luca 20:46, 47). Iehova nu se lasă impresionat de astfel de rugăciuni. Important este să ne rugăm din inimă. Prin urmare, durata rugăciunilor aprobate de Dumnezeu diferă în funcţie de necesităţi şi de situaţie.
Cât de des ar trebui să ne rugăm? Biblia ne încurajează ‘să ne rugăm încontinuu’, ‘să perseverăm în rugăciune’ şi ‘să ne rugăm neîncetat’ (Matei 26:41; Romani 12:12; 1 Tesaloniceni 5:17). Bineînţeles, aceste îndemnuri nu vor să spună că trebuie să ne rugăm lui Iehova în fiecare moment al zilei. Mai degrabă, Biblia ne îndeamnă să ne rugăm cu regularitate, mulţumindu-i încontinuu lui Iehova pentru bunătatea pe care ne-o arată şi cerându-i să ne călăuzească, să ne aline suferinţa şi să ne dea putere. Nu este încurajator să ştim că-i putem vorbi lui Iehova în rugăciune oricât de mult şi oricât de des dorim? Dacă apreciem cu adevărat privilegiul rugăciunii, vom găsi multe ocazii să ne rugăm Tatălui nostru ceresc.
De ce trebuie să spunem „amin" la sfârşitul rugăciunii? Cuvântul „amin" înseamnă „cu siguranţă" sau „aşa să fie". Exemplele consemnate în Biblie arată că este potrivit să spunem „amin" la sfârşitul unei rugăciuni personale sau publice (1 Cronici 16:36; Psalmul 41:13). Rostind „amin" la sfârşitul rugăciunilor personale, demonstrăm că ne-am rugat cu sinceritate. Când spunem „amin", în gând sau cu voce tare, la încheierea unei rugăciuni publice rostite de altcineva, arătăm că suntem de acord cu ideile exprimate. — 1 Corinteni 14:16.

| Ciocolatefrenchblue a răspuns:

Cauta in biblie