| Miti34 a întrebat:

Salut tpu.probabil o sa radeti (unii),dar,am o nelamurire.
Este ceva rau(si anume pacat) daca dorm cu icoana la piept? De luni pana vineri de obicei fac asta. Nu stiu,dupa ce ma rog la icoana(si anume imi savarsesc pacatele pe care le stiu,ma rog sa ma ierte,Ii multumesc din inima pentru sanatate si toate "darurile" pe care mi le daruieste),inainte sa ma bag la somn,iau icoana si dorm cu ea la piept,pentru ca in felul asta il "simt" pe Dumnezeu langa mine,sau "simt" ca dorm cu El,. Este ceva rau sau bataie de joc? Va multumesc pentru raspuns!
P.S-rog seriozitate si care se simte ateu, mai bine sa nu comenteze!

Răspuns Câştigător
| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu cred ca este un pacat, dar iti recomand sa porti cruciulita sau iconita la piept si sa nu dormi cu icoana. Din cate stiu, este permis sa dormi cu mici icoane sub perna.

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cred ca Biblia te ajuta mai mult dacă citești din ea. Dumnezeu este mereu alături de tine, nu trebuie sa o ții la piept.

| milan9 a răspuns:

Stii de ce in Biserica Ortodoxa nu se folosesc statui, ci doar imagini (icoane)? Tocmai pentru A NU IDENTIFICA SPATIAL SACRALITATEA LA NIVELUL OBIECTULUI, obiect care nu are decat rolul de a ne inspira si potenta trairea spirituala, amintirea persoanelor, evenimentelor.
IN NICI UN CAZ obiectul de cult NU e vazut ca idol (inlocuire a lui Dumnezeu prin reprezentare de false entitati inexistente) deoarece Mantuitorul Iisus nu devine in nici un moment "entitate falsa, inexistenta". Cu toate ca nu se poate vorbi de riscul idolatriei chiar daca se ajunge la exagerari ale folosirii obiectelor de cult, totusi, nu este indicat sa preferi exagerarile.
Vezi in acest sens inca o data sfatul oferit de @Nica 9976 happy

| AC4S4 a răspuns:

Daca te rogi ca icoana sa-ti ierte pacatele... da, este un pacat. Chiar prima porunca din Cele 10 porunci spune sa nu ai alti dumnezei in afara de El si sa nu-ti faci chip cioplit.

| Miti34 explică (pentru AC4S4):

Pai,in icoana aceea, este chipul lui Dumnezeu!

| T0T a răspuns (pentru Miti34):

Dumnezeu zice în Biblie că cine îl vede va muri instantaneu. Cum poți zice că are chip sau că ăla e chipul lui?

| AC4S4 a răspuns (pentru Miti34):

In icoane de obicei este un sfant. Dar nu prea conteaza, este un obiect de lemn, vopsit.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Miti34):

Nu-i băga în seamă pe protestanți care încearcă să te convingă că dacă te rogi în fața icoanelor te închini la idoli, Biblia face clar diferența dintre idoli și icoane.

| Miti34 explică (pentru Florin9Florin9):

Chiar nu este pacat sa te inchini la icoane? Cand ma inchin la icoane, "ii vorbesc lui Dumnezeu". Dar nu stiu ce sa mai cred, ce sa mai fac. Pana acum m-am rugat la icoana, si asta inseamna ca am facut pacate? lool, pai asta inseamna ca sunt terminat pe viata. Mai scrie si pe net ca e pacat sa te inchini la icoane.pai si atunci la ce sa ne inchinam?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Miti34):

Cum este posibil ca o icoana sa contina chipul lui "dumnezeu" avand in vedere ca nimeni nu l-a vazut vreodata ca sa-l poata desena?
Chiar "el" afirma asta.

Exodul 33:20
Domnul a zis: „Faţa nu vei putea să Mi-o vezi, căci nu
poate* omul să Mă vadă şi să trăiască!"
*Gen. 32:30; Deut. 5:24; Jud. 6:22; Jud. 13:22; Isa. 6:5; Apoc. 1:16, 17; Exod.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Miti34):

Citește asta https://ortodoxieprotestantism.wordpress.com/? s=Icoanele+&submit=Caut%C4%83 ți l-am mai trimis și la altă întrebare e un articol bun

| AC4S4 a răspuns (pentru Miti34):

E pacat sa te inchini unei icoane. Cum sa nu fie? Te inchini unui obiect, crezi ca lui Dumnezeu ii place?
E altceva sa stai langa o icoana in timp ce te rogi lui Dumnezeu, dar sunt unii oameni care parca daca nu au icoane in jurul lor nu pot sa se roage lui Dumnezeu. Acel obiect te face sa-ti amintesti de Dumnezeu, dar daca ai fi un bun crestin ti-ai aminti de El si fara sa te folosesti de obiecte.

Si ca sa raspund la "pai si atunci la ce sa ne inchinam?". Te inchini lui Dumnezeu, niciodata nu i-a placut cand poporul Israel isi facea vitei de aur, statui si se inchinau in fata lor. Este doar alegerea ta. Eu consider ca nu ai nevoie de o icoana ca sa te rogi lui Dumnezeu.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu afirmă asta în vechiul testament, dar Iisus Hristos venind pe pământ ne-a făcut cunoscut chipul Lui Dumnezeu, deci acum se pot realiza icoane cu chipul Lui Iisus. (Dacă M-ați fi cunoscut pe Mine, și pe Tatăl Meu L-ați fi cunoscut:dar de acum Îl cunoașteți pe El și L-ați și văzut. Ioan 14:7)

| TrăieşteClipa a răspuns:

Sa ai grija sa o intorci invers cand faci pacatele acelea, stii tu.

| Miti34 explică (pentru TrăieşteClipa):

Ce anume? nu inteleg...

| OsKaR0 a răspuns:

Decedatii dorm cu icoana la piept, si aia dorm, nu gluma. De ce de luni pana vineri?