| Canndii a întrebat:

Salut TPU
Rog seriozitate
O prietena de a mea se comporta ciudat. goarte ciudat
Imi spune ca i se sparg lucruri prin casa si ca noaptea aude batai in fereastra.
Acum careva minute mi-a spus ca a fost la 3 biserici (timp de cateva zile) si preotii au spus ca este posedata.
Intrebarea mea este cum naiba s-a intamplat? Ce trebuie sa faca?
P.S: strabunica ei a fost la fel.

Răspuns Câştigător
| felix666 a răspuns:

Somnul ratiunii naste monstrii (Francisco Goya)

Inainte de a-ti expune parerea mea vreau sa mentionez ca nu sunt o persoana foarte religioasa, dar asta nu inseamna ca nu cred intr-o Fiinta Suprema care cu siguranta nu e intocmai cum o (re)prezinta religiile institutionalizate. Dumnezeu nu pedepseste sau iubeste asa cum ne imaginam noi, iar binele si raul sunt doua concepte carora oamenii au simtit nevoia sa le atribuie trasaturi umane. Majoritatea oamenilor sar de la mesaj la convingere/credinta, fara a mai procesa informatia primita. Argumentul autoritatii joaca un rol in acet sens. Iar experimentul cu maimutele (banana experiment) e si mai edificator in contextul religiei ca fenomen de masa. Link Youtube spre experiment (https://goo.gl/9LFZzc) sau cauta Experimentul "maimuta".

In ceea ce o priveste pe prietena ta, daca acest comportament ciudat e unul izolat (nu e o ciudata in general), atunci e foarte posibil sa existe o logica in ceea ce i se intampla. Daca lucrurile care i se sparg nu le descopera sparte dimineata urmatoare, inseamna ca totul e in mintea ei. Iar in acest caz ne aflam pe nisipuri miscatoare. Indiferent de situatie, primul pas e acela de a analiza lucrurile din punct de vedere rational, logic. Nu te duce la preot sau psiholog si nu lua antidepresive pana nu faci o analiza la rece a situatiei.

Fara a fi psiholog si fara a cunoste istoricul prietenei tale, pot doar sa presupun cauzele si sa vin cu niste explicatii sau solutii. Astfel, daca prietena ta are tendinta de a se izola (in lumea ei), daca interactiunea sociala tinde spre zero, acest lucru o face vulnerabila psihic. Fara input-uri din exterior, la cel mai mic soc, iti pierzi echilibru emotional sau mental. E ca si cand ti-ar lipsi anticorpii pentru a face fata unei boli. Nu e o tragedie, insa daca persisti sa te inchizi in tine, cedezi intr-un final si ajungi sa accepti orbeste prima solutie care ti se ofera. Iar religia, trebuie sa recunoastem, e omniprezenta. Culmea, nici nu e cea mai rationala cale!

In literatura de specialitate, faptul de a auzi sunete ciudate in timpul somnului poarta numele de sindromul capului care explodeaza (exploding head syndrome) si de cele mai multe ori e corelat cu stresul sau oboseala cornica. In acest caz se recomanda tehnici de management al stresului precum yoga, meditatie sau o baie fierbinte inainte de culcare. Cauzele par a fi unele probleme ale urechii, mai exact modificarea presiunii aerului in urechea medie, fapt care creaza falsa senzatie a unor sunete. Daca prietena ta locuieste la bloc, e foarte posibil ca acele batai in fereastra sa fie doar in mintea ei.

Am mentionat singuratatea, care e extrem de periculoasa, mai ales acum in era internetului. Creierul indivizilor retrasi, izolati de comunitate, inregistreaza sentimente de teama care sunt foarte asemanatoare cu durerea si pericolul real. De la teama de oameni, de necunoscut e doar un pas pana la paranoia. Iar persoanele care se izoleaza, tind sa stocheze experientele negative, sa isi creeze scuturi de protectie care au sens pentru ei (de ex. superstitii), dar care nu au un fundament valid in planul realitatii obiective. Daca se mai uita la un film de groaza sau preotul le povesteste de diavol, oare ce o fi in sufletul unui om singur care duce deja o lupta cu fricile sale inchipuite?

O alta teorie sustine ca aceste sunete care provin de nicaieri (aici nu ma refer la tinitus) atunci cand persoana e pe punctul de a adormi, au legatura cu creierul care isi sisteaza anumite functii. Cand creierul merge la culcare e asemeni unui calculator la care ii dai shut down, celulele responsabile de miscare, sunet si vedere inchizandu-se in etape. Insa in loc sa se inchida normal, celulele auditive ale creierului se inchid dintr-o data, creand astfel o explozie de energie pe care creierul o interpreteaza drept un sunet puternic. Iar mai departe imaginatia incepe sa lucreze (pentru cei cu imaginatie bogata).

Ca sa inchei, daca as fi in locul tau as incerca sa o extrag pe prietena ta din zona mistica spre o gandire mai critica. Trebuie sa accepte faptul ca unele lucruri pot sa para reale (la fel ca si un vis/cosmar), insa in realitate sa se petreaca doar in mintea ei. Daca e posibil, muta-te la ea o saptamana pentru a vedea daca fenomenele mentionate de ea se repeta. Personal nu cred ca interventia preotului e de natura sa rezolve problema, ci mai degraba sa o acutizeze. Nu o sa mai auda zgomote, in schimb o sa inceapa sa vada ingeri. Am auzit ca ratiunea face minuni!

| Canndii explică (pentru felix666):

Faza e ca ea se comporta foarte normal la scoala, cu prietenii, cu vecinii. Dar cand ajunge acasa aud de la bunica ei ca se comporta foarte ciudat... de aceea a dus-o si la biserica tongue iar toti preotii au spus ca e posedata. Eu acum spun ce a spus bunica sa, deoarece ea evita mereu acest subiect. Acum vreo 12-13 ani strabunica ei a fost posedata si a murit (nu stiu mai exact de ce) dar toata lumea inclusiv ai mei evita subiectul... iar bunicul care imi explica tot laughing mi-a spus ca ea era ''strigoi'' si ca a fost posedata inainte sa moara.
Acum nu stiu daca e posedata pentru ca asa cum am spus mai sus, se comporta normal. Din aceasta cauza bunica sa i-a luat PC-ul, telefonul si router-ul, crezand ca o va ajuta, dar situatia a devenit mai grava deoarece prietena mea isi vrea electronicele inapoi si se tot cearta cu bunica ei, o ameninta si etc.
Eu unul cred in asa ceva, dar acum nu stiu ce sa zic, nu face nimic anormal, si acum imi spune ca nu mai aude batai noaptea si sunete (dupa ce a vizitat bisericiile si manastirile tongue )
Bolnava psihic nu stiu ce sa zic... inca nu a fost cu ea la un control.

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu este posedata dar pentru a sti adevarul ar trebui sa cunosti si istoricul familiei respective ceea ce este destul de complicat. Daca si bunica a suportat aceleasi manifestari acolo trebuie cautat. Numai Dumnezeu poate rezolva o asemenea problema, nicidecum un popa. Problema mare este pentru tine, aceasta "boala" este foarte molipsitoare si singura forma de salvare este indepartarea urgenta de "sursa" sau "purtatorul bolii". Fugii pana nu e prea tarziu.

| danay72 a răspuns:

Azi,Isus a zis ca nu ii recunoaște pe cei care scot demoni, deci mai bine se duce la un psiholog. Matei7:21-23.

| T0T a răspuns:

Are nevoie de un psiholog, nu de un exorcist.

| Clorox a răspuns:

Posedată pe naiba... Știi ce inseamna posedat? Nu are nimic, o să fie bine

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu cred ca e chiar posedata, dar ar putea avea o boala duhovniceasca. Eu cred ca cel mai bine e sa sfintiti casa.

| Nitroblast a răspuns:

Daca ar fi posedata, s-ar auzi o voce super ciudata venind din inauntrul ei. E posibil sa fie 1. Imaginatia ei 2. Coincidente 3. Joaca de-a v-ati ascunselea un drac cu ea, se mai intampla.

| AgapeAlex665 a răspuns:

Ar trebui să cheme un preot exorcist, care să sfințească casa cât și pe ea. sper că am fost de ajutor happy