| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU!

Sper din suflet sa ma ajute cineva, am o mare problema si este cam mult de citit. Este vorba de mama mea. Am stat 6 ani fara ea. In perioada 10-16 ani m-a lasat la o matusa, si s-a casatorit cu un norvegian. Casatorindu-se cu el, a plecat bineinteles cu el in Norvegia, si, urma sa vin si eu, dar pana la urma barbatul ala nu m-a mai vrut. Ea a ramas pana la urma acolo si ii trimitea matusii asteia bani ca sa ma intretina. Uneori mai mergeam si eu pe la ei intr-o vacanta de 1-2 saptamani, Intr-un final, dupa 6 ani, dupa ce au difortat, am venit si eu acolo (aici). M-am acomodat foarte prost, si ma gandesc la foarte multe intamplari care s-au intamplat pana sa vin in Norvegia. Mama mea, s-a casatorit cu barbatul ala doar pentru sex, si nu imi amintesc sa ma fi pus vreodata pe mine inainte. Mereu cand ma mai duceam pe la ei, o auzeam pe mama cum urla din cauza actului sexual. Gaseam poze xxx cu ei, puse in rama si am auzit multe discutii cum ca ar fi facut-o in 3. Eram o copila mica pe atunci, si nu stiam mai nimic despre sex. Chestiile astea mi-au provocat niste traume foarte mari, si ma gandesc, de ce a facut mama mea asta? De ce mi-a cauzat atata rau, doar gandindu-se la ea? Plangeam noaptea si nu puteam sa dorm din cauza asta. Precizez ca ea nu este foarte credincioasa, eu da, si cu toate astea, imi este foarte greu sa iert ceea ce s-a intamplat. Actiunile astea sexuale care m-au maltratat nu sunt singurele. Si inainte sa se casatoreasca, nu prea ii pasa de mine, gen mai avea relatii cu alti barbati, si ei 2 se duceau la magazin iar eu stateam cate 4 ore in masina si ii asteptam. Imi este foarte greu sa o iert, mai ales ca stiu ca nu ii pare rau, si ca ar face-o din nou. In momentul de fata are alta relatie cu alt barbat, si continui sa o aud facand sex. Sunt momente cand nu pot sa adorm din cauza asta, si ma apuca plansul numai cand ma gandesc la asta, la faptul ca mama mea nu da doi bani pe mine.

Am mare nevoie de ajutorul vostru, nu am oameni la care sa apelez. Sunt darmata emotional. Doar Dumnezeu ma mai tine pe picioare. El a spus ca trebuie sa ne respectam parintii, dar ce facem in astfel de situatii?

Ofer funda si toate aprecierile mele la toate raspunsurile care ma vor ajuta.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Dumnezeu ne-a dat fiecăruia livertate de alegere chiar dacă o folosim prost așa cum face mama ta și-i rănim pe alții.Mi se pare foarte tristă situația ta și te apreciez că ai rămas aproape de Dumnezeu.Biblia spune-Căci tatăl meu și mama mea mă părăsesc, dar Domnul mă primește(Psalmul 27-10)Mulțumește-i lui Dumnezeu că El e un părinte care nu ne părăsește niciodată, gata să ne țină mereu în brațe și să ne ofere mereu dragostea aceea necondiționată după care tânjește sufletul nostru.El vrea și poate ca ție să=ți dea o altfel de viață, un viitor, o familie în care va exista fidelitate și încredere și copiii vor fi protejați nu neglijați și răniți.Roagă-te în continuare, citește Biblis, mai ales Noul Testament și Psalmii, roagă-te să înțegelegi ce vrea El să-ți voebească. Mama ta e și ea un om nefericit care caută împlinire în lucruri care nu o pot da,, caută aceea dragoste necondișionată cu care doar Dumnezeu poate vindeca sufletul cuiva, Dacă nădejdea ta e Dumnezeu ești mult mai bogată decît ea.Ar fi un mare dar care i L-ai aduce lui Dumnezeu dacă ai spune-Tată, chiar dacă îmi e foarte greu, pentru că mă simt enorm de rănită și ei nici nu-i pasă, o iert pe mama, de dragul Tău! și te-ai ruga pentru sufletul ei.Sunt convinsă că în adâncul sufletului ei e mai nefericită decît tine.Roagă-te să găsești și alți oameni care să te ajute în credință.Cel rău luptă împotiva ta să te dărâme, nu te lăsa,!

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Încearcă și vorbește cu ea despre acest lucru, adică despre traumele pe care le simți, poate găsiți o soluție împreună, poate sa nu mai vina cu bărbați la voi. Dar vorbeste-i cu respect. Ești de apreciat ca vrei sa fi plăcută lui Dumnezeu și sa nu greșești. Încearcă și gandeste-te la lucrurile frumoase și cauta sa învingi răul prin bine.

| Superior a răspuns:

Fara suparare, e usuratica...inudra pana iti vei face o familie, sau apeleaza la un unchi / matusa / bunica / bunic care tine la tine si explica-i situatia...

| Superior a răspuns:

Apropo nu te intereseaza ca fiecare "banana" intra in portocala lui "maica-ta"? Eu m-as sinucide stiind ca mama poarta tampon (si sta toata ziua cu el inauntru) dar din fericire foloseste absorbant happy

| anonim_4396 explică (pentru Superior):

Cu raspunsul asta nu prea o ajuti.

| Superior a răspuns:

Apropo,noi nu putem sa te ajutam... doar cu sfaturi! Maica-ta nu poate fi considerata "mama". Ca sa fii considerata "mama" trebuie sa te si porti cu copilul frumos, si chestii de genul, nu doar sa-l nasti. Ai 16 ani, inca 2 ani si probabil iti vei gasi un baiat. Acum problema e sa nu mostenesti pacatul si placerea mamei tale sa fie penetrata de 3 barbati. Daca vei vrea sex,o vei face doar cu iubitu tau. Din pacate, mama ta nu poate fi iertata de Dumnezeu, doar daca se pocaieste sau te rogi tu in numele ei, asta daca crezi ca merita rugaciunile tale. Nu ma aflu intr-o situatie asemanatoare, mama mea daca vad un rahat de pui de urangutan si costa 8000 lei,mi-l ia doar sa fiu fericit. Chestia e ca nici nu am avut tata, si uneori parca il visez. In casa am sticla de bautura cu care a murit impreuna, mama l-a gasit mort pe canapea si sticla de bautura era acolo, abia inceputa, ascunsa sub pat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te ajuta mult "dumnezeu" ce-i drept. Ai parte de atat de multa suferinta incat inca mai crezi ca te mai tine "dumnezeu" pe picioare? Mai lasa prostiile crestine. Eu zic sa te intorci inapoi la matusa ta, daca zici ca mamei tale nu-i pasa de tine nu cred ca-i va pasa nici sa te trimita inapoi. Daca nu da 2 bani pe tine, incearca sa-ti faci o viata singura.

| HyperionMarcus a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, tu nu ai nimic mai bun de facut decat sa te iei de toti credinciosii? Am inteles ca esti ateu, dar pe bune, nu ajuti pe nimeni cu mesajele tale.

| anonim_4396 explică (pentru HyperionMarcus):

Ai înțeles greșit.
În primul rând nu sunt ateu.
În al doilea rând a cerut ajutor și eu i l-am propus. Faza cu "de ce mai crede în dumnezeu" contează prea puțin și nu schimbă cu nimic înțelesul mesajului.
În al treilea rând, tu postezi aici doar pentru că eu am scris că de ce mai crede în "dumnezeu" la câte necazuri are? Dacă mesajul meu nu o ajută cu nimic după tine, mesajul tău cu ce o ajută?

| HyperionMarcus a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, am inteles gresit.
Eu i-am trimis un mesaj privat.

| gratargratar a răspuns:

E greu pentru tine, dar sunt sigur ca daca poti suporta pana la capat o sa ai mare rasplata. Sunt sigur, caci fecioria in zilele noastre este mucenicie.
Incearca sa devii cat mai repede independenta si sa-ti intemeiezi familia ta, cu un baiat credincios. Pastrati-va amandoi fecioria pana la casatorie. Si te sfatuiesc sa te intorci in Romania, pentru ca Norvegia e o tara de deraiati (sunt elegant).

Mai tarziu o sa aiba mare nevoie maica-ta de tine. O sa depinda de tine mantuirea ei.

| HyperionMarcus a răspuns:

Salut.
Pot sa incerc sa te ajut. Trimite-mi, te rog, o adresa (de Facebook, email, skype sau orice) la care sa te pot contacta.