| Vladi4ok a întrebat:

SALUT TPU! Spune-ti va rog de ce trebuie de sarutat mina preotului,eu nu inteleg,la binecuvintare, la miruiala si oriunde.Sunt sigur ca nu e normal-cum sa pupimana unui om care a fost si este pacatos? FUNDA MARE

23 răspunsuri:
| V3ra a răspuns:

Mana preotului se saruta datorita faptului ca el tine in mana sfintele Daruri ( vasele acelea unde se tine Sf Impartasanie), si nu te obliga nimeni sa o pupi, cine vrea o pupa, cine nu vrea nu i se taie capul, ba chiar sunt unii preoti care nici nu lasa oamenii sa-i sarute manawinking

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru V3ra):

Numai sfintele Daruri le tine in mana? Cine imi garanteaza mie ca s-a spalat pe maini dupa ce a fost la baie?hee hee

| V3ra a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Iti garantez eu ca nu se duc preotii la wc si pe urma intra cu mainile murdare in Sf Altar sa puna mana pe cele sfintewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Haha! Acum intre noi fie vorba, cred ca unii ar fi in stare sa-I pupe si direct acolo daca le-ar spune cineva ca asa trebuie.

| V3ra a răspuns (pentru NOname):

Asta nu inseamna ca trebuie sa generalizezi.
Si daca e sa o luam asa,doar pe UNII preotii ii vezi? Pe parlamentarii care sunt platiti din bani publici nu ii vezi -care fura zi si noapte? Sau medicii care te omoara cu zile daca nu le dai nimic? Sau politistii corupti? sau avocatii, judecatorii?
Deci fiecare padure cu uscaturile ei, insa nu cred ca sunt mai multi preoti care primesc spaga decat parlamentari, medici, etc adunati la un locwinking

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru V3ra):

Încă un avocat care îşi apără hoţul, arătând cu degetul spre alţi hoţi...
Cum anume asta e o scuză?

Tu ai afirmat că ne garantezi pentru preoţi, generalizând, te-am întrebat dacă ai garanta şi pentru cei din imagini (nu ştiu unde vezi tu o generalizare din partea mea). Era greu să dai un răspuns coerent şi la subiect, fără să o dai în jocuri politice/murdare?

La câtă logică şi credibilitate tocmai ai demonstrat că ai, garanţiile tale sunt apă de ploaie.

| V3ra a răspuns (pentru NOname):

CE ma faci sa rad! Si ce legatura avea spalatul pe maini al preotului inainte de a intra in sf Altar cu ce linkuri mi-ai dat tu?
Logica ta unde este?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Bineinteles ca nu e normal! Nimeni si nimic nu te poate obliga sa faci asta, desi am intalnit si popi care iti baga mana in fata, numa" sa le-o pupi.

| danut a răspuns:

"Sunt sigur ca nu e normal-cum sa pupimana unui om care a fost si este pacatos?"
Fi sigur ca NU TREBUIE sa pupi mana unuia care cine stie pe unde a pus-o inainte de momentul "pupacios".
Cum sa pupi mana unuia care poate fi de o mie de ori mai pacatos (oasa) ca tine. NUMAI Lui Dumnezeu sa te INCHINI si nu unei "spurcaciuni muritoare".

| Zenithf a răspuns:

Nu este normal. Si Iisus zice: "sa nu spui nimanui Parinte, caci unul singur este Parinte, si sa nu spui nimanui Invatatorule, pentru ca un singur Invatator este".
Exista sau au existat preoti carora le-as fi pupat mana, din respect, pentru ca au trait ca sfintii, dar nu tuturora le-as arata acelasi respect, pentru ca nu toti il merita.

| danay72 a răspuns:

Isus niciodata nu a cerut din partea oamenilor acest lucru, iar pentru un adevarat crestin, modelul este el. 1Petru2:21

| ania a răspuns:

Nu mi se pare normal. Iisus n-a cerut nimănui să-i sărute mâna ci El a spălat din proprie inițiativă picioarele ucenicilor când erau plini de praf.El a intenționat ca cei care vor să-L urmeze să urmeze exemplul lui și să slujească oamenilor nu să se conidere mai grozavi sau mai sfinți decât alții și să aștepte acte umilitoare.

| relian a răspuns:

Pai daca esti robul, sclavul lui Dzeu si isus obligat esti si sclavul popii care este omul lui Dzeu sau lucreaza pentru el.Asa ca sclavii aia fac pupa orice si picioarele ca de aia sint scalavi.Si obiceiul asta credinciosii adica scalvii lau introdus, sa isi aratate inferioritatea fata de stapin.Asa ca nu este nimic de mirare in zona asta crepusculara a bisericii ortodoxe.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Vladut -domniile lor isi doresc sa fie mai presus de Dumnezeu, caatare se autoproclama sfinti si preasfinti, Isus CEL MAI MARE OM CARE A TRAIT VREODATA si a indeplinit vointa lui Dumnezeu nu a spus ca este PREASFANT ci meritul total i la atribuit Tatalui sau, dar acesti popi se sfintescsi preasfintesc unii pe altii, dar cum le-a zis Isus sunt ca mormintele varuite pe dinafara dar pe dinauntru sunt plini de necuratie... Daca doresti si daca ai Biblie citeste in MATEI 23. daca vrei mai vorbim daca poti sa-mi spui ce reprezinta,, stindardele (PRAPORELE) din biserica,.

| andrei1237 a răspuns:

Pentru ca el este o persoana trimisa de Iisus pe pamant care ne arata invataturile lui Iisus.

| BlackSulphur a răspuns:

De ce sa pupi mana popii? Mai bine o tai! :3

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Daca pleci de la premiza ca este un pacatos, ca toti sunt niste pacatosi, nici nu mai trebuie sa pui intrebare, iar pe viitor nici nu mai merita sa mergi la biserica, pentru ca cei prin care lucreaza Duhul Sfant sunt niste "pacatosi" dupa spusele tale.

| Guildo a răspuns:

Pai doar asa poti sa demonstrezi ca esti un sclav, ca doar asta e scopul crestiniilor.

| andri22 a răspuns:

Nu va mai faceti voi tot felul de impresii la noi parintele este foarte cuminte, am vrut si eu sa ii pup mana dar nu m-a lasat a tras-o repede, si nu este nimeni obligat sa faca asa ceva daca vrei de bine daca nu e problema ta.

| sunrises a răspuns:

Nu te obliga nimeni, nu iti cere nimeni. Tu i/ai putut vedea doar pe cei mai evlaviosi care au dorit sa/si exprime astfel respectul. Daca nu este duhovnicul tau, daca nu constientizezi inca rolul sau la conducerea ta pe calea mantuirii, atunci nu e momentul sa incerci asa ceva happy

... Cineva spunea pe aici ca si preotul e pacatos, dar daca s-ar lua un grup de 10000 de preoti si un grup de 10000 de oameni obisnuiti (ai unui orasel), unde se vor intalni mai multe patimi, pacate, betii, nelegiuiri, procese, furturi, divorturi, adultere, sinucideri, calomnieri, injurii, certuri, etc…? De 100 sau de 1000 de ori mai putine in randul preotilor decat al oamenilor din acel orasel de 10000 de locuitori! Nu este usor, dar se poate verifica…
... In concluyie, bunica ta nu cred ca te obliga sa/i pupi mana. La fel nici preotl.

| FlaviusDaniel a răspuns:

Domnul Dumnezeu a spus ca El este viata, calea si adevarul. El a trimis pe Isus sa fie un exemplu pentru noi. Se pare ca multi vor sa fie Isus, nu ca Isus.
Imi pare rau daca spun unele lucruri, ce minuni au facut acei preoti? Niciuna, dar se imbogatesc din banii enoriasilor si vor respect... uneori cu sila