| Golyat18 a întrebat:

Stiti ceva carti in care se argumenteaza ca Isus a fost mincinos?
No hate.
Nu incercati sa imi spuneti toate cele bune de Isus ca nu ma convingeti.

13 răspunsuri:
| unvecin a răspuns:

No hate, dacă pornești la studiu având niște convingeri atât de ferme, va fi foarte greu să accepți adevărul. De obicei ar trebui mai întâi să citești și apoi să tragi concluzii, nu invers.

| Helper07 a răspuns:

Atat timp cat exista minciuna, si carti din astea exista.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu cred că a exagerat. nu chiar mințit când a promis că se va reîntoarce. Sau asta rezultă din altă parte?

| costinvlad49 a răspuns (pentru sadrian46):

Iisus nu a existat deloc.

| costinvlad49 a răspuns:

Iisus nici nu a existat. Religiile de dreapta sunt religii ateiste. Dar cele de stanga, pagane, sunt religii ce i se inchina lui Dumnezeu. Nu exista diavolul. Este doar un titlu dat lui Dumnezeu fiindca dumnezeu este si acuzator si judecator. Dumnezeu are diferite nume. De exemplu in functie de regiune are numele(Satan; nume criticat pe nedrept fiinsca nu exista diavol, YHWH ceea ce nu exista fiindca evreii sunt atei, Melek Taus la Yezid, Allah la islamisti, La budisti alt nume si asa mai departe.)
Nu exista raul absolut. Dumnezeu = Diavolul fiindca diavol este sinonim pentru judecator. Nu trebuie sa dai vina pe Satan sau Allah Sau alt ceva daca tu spargi un gean sau păcătuiești. Este vina omului fiindca omul nu este la nivelul Zeilor si al lui dumnezeu. Nu este înțelept. Zeii ne vor înțelepți. Nu vroiau sa devenim rau. Nu au motiv sa doreasca raul omului.

| RAY a răspuns (pentru costinvlad49):

Omule nu exista religi ateiste, ateismul e lipsa a tot ce inseamna teism

| costinvlad49 a răspuns (pentru RAY):

Nu intelegi ce zic. Ei au inventat biblia cu mult timp in urma, pentru a manipula omul. Ei il urasc pe adevaratul dumnezeu. Enki este dumnezeul adevarat. Religiile de dreapta sunt impotriva adevaratului dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru costinvlad49):

Tu nu intelegi ca zeii sunt o inventie umana

| Celcestietot a răspuns:

Https://www.amazon.co.uk/......mp_s_a_1_1 keywords=Jesus+and+the+Word&linkCode=g13&qid=1562671667&s=books&sr=1-1

| RAY a răspuns:

Iisus nu scris nimic, ce a scris iisus? noul testament a fost scris dupa moartea lui iisus de catre 4 anonimi in limba greaca, desi iisus nu a scris nimic, ce a spus iar nimeni nu stie ca nici un martor ocular nu a scris ceva, probabil a existat un profet pe nume iisus dar ce a facut el nu se stie

| SG1995 a răspuns:

Pentru inceput iti recomand Leo Taxil - Viata lui Iisus, care nu pune la indoiala doar afirmatiile lui Iisus, ci insasi existenta personajului.

| RaulAlmășan a răspuns:

Pai dupa inaltarea Domnului Iisus Hristos, apostolii au plecat sa raspandeasca Evanghelia.
Multi dintre ei au fost tortrturati, si nu au renuntat la Iisus.
Ei fiind martori la miniunile savarsite, daca Domnul Isus as fi minciuna, martorii lui nu ar mai fi murit pentru el.

| slayer09 a răspuns:

Dar de ce vrei sa stii ceva rau despre El? Ce ai vrea sa iti hranesti, convingerea? Daca eu scriu acum o carte despre El cum ca e mincinos, eu nestiind nimic despre El, ai crede ce am scris nu? Posibil sa da, pentru ca asta vrei sa auzi, nu?