| CinevaAnonimă a întrebat:

V-a ajutat mersul la biserică cu ceva? Dacă da, cu ce anume?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să devin ateu.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Biserica este locul unde se vorbește despre Dumnezeu, nu locul prezenței sale. De exemplu Catedrala Mântuirii Neamului a fost construită ca să își scrie preafericitul Daniel numele pe clopotelor din clopotniță, ceea are de a face cu locul îngâmfării prea sfinției sale, la care dacă îi cunoști un pic biografia pe surse, vezi că prin tinerețe fost un pic cu satana, apoi un pic cu politchia. Acum iubește mașina de lux cu care păstorește pe oițe.

| anonimg a răspuns:

Unde este inima acolo este și trupul. Dacă iubim petrecerile acolo suntem și noi, chiar dacă ne pierdem nopțile și sănătatea; dacă iubim pe Dumnezeu, vom iubi și locul prezenței Sale.

| FreddieM a răspuns:

Ard niste calorii.

| Digikey a răspuns:

Te ajuta sa faci miscare si sa nu dormi ca porcul pana la 12 duminica.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Digikey):

Cam asta am vrut să scriu și eu, doar că adăugam că dacă ești credincios, porția ta de „satisfacție" că ai mers la „casa lui Jesus, adică Iisus sau Isus" este kk

| Green66 a răspuns:

Da, m-a învățat că biserica e trupul lui Hristos iar credincioșii sunt mădularele lui Iisus straight face

| pacatosulBogdan a răspuns:

In primul rand m-a ajutat sa fiu botezat, și celelalte Sfinte Taine și împărtășirea harului lui Dumnezeu sunt tot în Biserică. Învățătura dumnezeiască este în Biserică. Rugăciunea de obște cea mai puternică este tot în Biserică.
Eu am simțit fizic harul in Biserică și m-a ajutat acest lucru pentru credință. Dumnezeu există, și învierea lui Hristos este o realitate. In Sfânta Biserică ne întâlnim cu Hristos cel adevărat și euharistic, care este cu noi mereu până la sfârșitul veacului, așa cum a promis. "Extra Ecclesiam nulla salus", spunea Sf. Ciprian. In afara Bisericii nu există mântuire!

| AG777 a răspuns:

Mergi la Biserica daca simti sa faci asta. E un mit ca te mantuiesti daca mergi la Biserica