| Lukasz a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu?
Eu cam 70%.
Adica bunicul meu e o dovada clara ca Dumnezeu exista, el a avut cancer de prostata, a doua cea mai grava forma de cancer, dupa cancer de plamani, cred, asa am auzit cel putin. El este un om foarte credincios in fiecare duminica merge la biserica si se ruga mereu. Avea putine sanse sa traiasca, si prin rugaciune (zice el) a scapat de cancer. Iar 30% deoarece exista o multime de religii, de unde stim noi ca cea Crestin-Ortodoxa e cea adevarata, si ceilalti care nu au aceasta religie vor ajunge in iad?
Sunt confuz, imi pun atatea intrebari zii de zii. La Biserica merg cand pot, la inviere in seara aceasta nu pot merge ca mama nu poate veni si nu merg singur si tatal meu e plecat in strainatate.
Nu stiu ce sa mai cred. daca Dumnezeu chiar exista nu cred ca am sa mai merg in Rai.
Adica simt ca ma indepartez de el dar nu vreau sa fac asta. Doamna noastra de Religie ne-a zis ca ateii sunt oameni manipulati. Chiar nu stiu ce sa cred straight face.
Ce ziceti? Credeti ca m-am lepadat de Dumnezeu? Si voi ce dovezi aveti ca exista sau ca nu exista?

37 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Stii care e problema cu bunicul tau si spiridusul?
Daca tot l-a vindecat, de ce ce naiba l-a lasat intai sa se imbolnavesca?!? Nu are nici un sens...adica spiridusul intai te arunca in apa si apoi te salveaza de la inec..Stupid, nu?

In legatura cu ce zice profa de religie. Ce naiba sa zica si ea, trebuie sa-si apere mancarea. Ca multi altii asemeni ei nu este in stare sa faca ceva inteligent si atunci ia si ea un banut din "meseria" asta. Si atunci e normal sa-si apere povestile.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Holiday):

In biblie scrie ca dumnezeu e atotstiutor si stie cand va veni sfarsitul lumii, deci omul nu are liberul arbitru.

| SG1995 a răspuns:

Nu sunt dovezi, dar nu sunt dovezi nici că nu există. Totuși eu merg pe principiu că nu toate lucruriile pot fi înțeles la nivelul care suntem acum. De exemplu am ajuns să ajungem originea universului, dar până la un punct, deoarece oamenii nu vor reuși să expice de ce a avut loc Big-bang-ul, sau mai exact ce-a provocat apariția materiei în vid.
Cu alte cuvinte dacă o luăm logic Dumnezeu există cel puțin teoretic.
Referitor la celelalte religie, păi părerea mea e că fiecare religia spune de ceilalți că vor merge în iad că sunt necredincioși, dar nu cred că Dumnezeu face diferența între oamenii pe baza unor dogme absurde.

| xerxes1 a răspuns:

Credinta puternica vindeca.
Creierul uman are resurse inca nedescoperite.
Daca crezi cu tarie ceva, mai devreme sau mai tarziu se intampla.
Povestea cu spiridusul 3 in 1 al crestinilor este falsa 99%.
Nu zic ca nu exista dumnezeu, zic ca cel crestin este fals.

https://www.youtube.com/watch?v=T5-LsYLN9SM

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Sunt celebre cazurile in care persoane normale puse in situatii deosebite, de pericol extrem, au dat dovada de forta fizica neobisnuita. Exemplul clasic este acela cu mama care ridica de una singura masina implicata in accident pentru a-i elibera de sub ea pe copiii ei. Pe langa puternica motivare psihica, in astfel de situatii intra in scena si o stimulare puternica hormonala." sursa: http://www.sfatulmedicului.ro/......tiilor_52, cam asa este si aici, putem face foarte multe cu, creierul. Este capabil de foarte multe si putem sa-l programam, iehova este o forma mentala, a trimis degeaba acele rugaciuni la el, in realitate el prin dorinta sa puternica s-a vindecat.

| Florin9Florin9 a răspuns:

1) Dumnezeu există pentru că unele chestii nu aveau cum să se întâmple în mod întâmplător (o să-ți dau un singur exemplu :distanța dintre pământ și soare e optimă (dacă ar fi fost mai aproape sau mai departe nu ar fi existat viața din cauza frigului sau a căldurii), la cât de mare e universul e imposibil ca asta să se întâmple din greșeală (adica dintr-o mulțime de zone rele și doar câteva zone bune șansele ca pământul să se plaseze pe o zonă bună (nici prea aproape nici prea departe) întâmplător sunt aproape 0(să zicem că ar fi 0. 000001% șanse), de exemplu dacă dai să zicem unui câine să calculeze 543+683(acesta ne având inteligență) și dându-i ca posibile soluții numerele de la 10 la un miliard, care sunt șansele ca acesta să aleagă răspunsul corect?(șansele ar fi tot cam 0, 000001%)și ce e mai logic? Să crezi că pământul se află pe o zonă optimă (nici prea aproape, nici prea departe) pentru că așa s-a nimerit și că câinele fără inteligență a ghicit răspunsul corect sau e mai logic să crezi că pământul se află într-o zonă bună pentru că a fost pus acolo de cineva inteligent care știu că locul ăla e bun și câinele nu are cum din atâtea răspunsuri să-l găsească fix pe cel corect fără inteligență (răspunsul corect e foarte ușor de găsit dacă ai inteligență). Existau foarte multe variante de combinare a lucrurilor pentru ca lumea să fie un haos total, dar ea e în armonie, în condițiile astea sunt 99, 99999% șanse ca să existe un Creator, contribuția oamenilor prin credință e doar 0, 00001% + există fenomene paranormale la care știința nu are nici o explicație (tot ce poate știința să facă când aude de chestii de astea e să te trimită la psihiatru (pe motiv că ești nebun). 2)Creștinismul este religia întemeiată de Iisus Hristos, acesta i-a învățat pe oamenii voia Lui Dumnezeu, o mare dovadă a faptului că creștinismul e religia corectă este faptul că Iisus a înviat dovedind că chiar are putere asupra morții (dacă Iisus nu a înviat oare ce i-a determinat pe primii creștini să fie dispuși să moară pentru credința lor? Singura explicație plauzibilă e faptul că aceștia au văzut cu ochi lor minunile și învierea Lui Iisus sau au auzit de la rude foarte apropiate (părinți sau bunici) că Iisus a făcut minuni și a înviat (părinți sau bunicii fiind martori, nu văd care ar fi motivul pentru care părinții /bunicii și-ar trimite fiii/nepoții la o moarte zadarnică mințindui că Iisus a înviat și are stăpânire asupra morții) +Biblia (cuvântul Lui Dumnezeu) are profeții împlinite, dovezi arheologice care îl susțin și este consecvent, find confirmat de istorie, aceste lucruri îi oferă credibilitate. 3)Creștinismul are mai multe confesiuni(ortodoxă, catolică, protestantă). În pilda cu grâul și neghina Iisus ne spune că grâul(învățătura corectă) a fost întâi apoi diavolul a pus neghina (ereziile /învățăturile greșite). Protestanții nu au cum să dețină adevărul pentru că au apărut abia după anul 1500, nu e logic să credem că grâul(învățătura corectă) a apărut abia la 1500 ani de la venirea Lui Iisus, 1500 ani existând doar neghină(erezii). La început existau doar creștinii care respectau învățătura primită de la Iisus (nu erau mai multe confesiuni de creștini), la un moment dat acei creștini sau împărțit în două tipuri :creștini care au ales să respecte învățăturile primite de la Iisus fără modificări sau modernizări (s-au numit ortodocși) și creștini care au făcut pasul în lateral (de la credința adevărată /corectă) îndepărtându-se de la învățăturile primite de la Iisus, acceptând modificări și modernizări (s-au numit catolici).

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Copy paste si atat

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Daca te intreb ce e soarele nu sti dar tu sti totul

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Pai si cancerul cine i la dat? nu tot dumnezeu ca apoi sa il vindece,adica dumnezeu da boli si apoi te vindeca,face experimente sau? uitate in jurul tau e atat de multa suferinta unde e dumnezeu? sunt copii care nu vad lumina ca sunt orbi ce monstru de zeu ar putea sa creeze asa ceva, sunt copii handicapati care nu se pot misca alti retardati, da cui i pasa nu? ne pasa doar de noi, noua sa se mearga bine, dar tu ce dovezi ai ca nu exista mii de zeii in care nu crezi? nu exista dovezi ca exista dumnezeu asta e adevarul dar omul are nevoie de o speranta in care sa creada

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Cancerul l-a ajutat să se apropie de Dumnezeu, în general durerea ne apropie de Dumnezeu (majoritatea oamenilor când au un necaz/o durere se apropie de Dumnezeu, chiar dacă această apropiere de Dumnezeu nu vindecă mereu trupul, 100% vindecă sufletul). Foametea e din vina oamenilor bogați care ar putea să ajute dar nu o fac, războaiele există din cauza persoanelor care nu au iubire de aproape și urmăresc interese proprii (bani, putere), e vina Lui Dumnezeu că acești oameni cărora Dumnezeu le-a dat libertatea de a alege au ales să nu-L primească pe Dumnezeu în inimile lor? E vina Lui Dumnezeu că acești oameni cărora le-A spus să-și iubească aproapele nu vor să-L asculte? Îți poți mântui sufletul și cu un trup bolnav. Biblia ne vorbește despre singurul Dumnezeu adevărat, Iisus a venit și ne-a vorbit și El despre voia Lui Dumnezeu, apoi a înviat demonstrând că într-adevăr este Calea, Adevărul și Viața). Creștinii au nevoie de o speranță? Mai degrabă ateii au nevoie de o speranță (speranța că nu există Dumnezeu deci nu vor fi judecați și osândiți). Se agață de aceea șansă de 0, 00001% ca universul să nu fi avut un creator și pentru a nu-și pierde speranța că Dumnezeu nu există se amăgesc singuri cu argumente de genu ':,, există foamete și război în lume, deci Dumnezeu nu există ' 'sau,, Dacă ar exista Dumnezeu s-ar arăta'' etc. Ce părere ai despre fenomenele paranormale /fantome?

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Asta cu dumnezeu la pedepsit ca avea credinta slaba e acelasi argument il foloseau si greci antici,egipteni,sumerieni practic multe religii dateau vina pe lipsa credintei fata de zeii cand era vorba de o boala sau o catastrofa naturala, cancerul afecteaza pe oricine indiferent de religie,credinta nu e vorba ca cei care nu cred in dumnezeu au cancer, dar sa dai asemenea boli copiilor e un lucru nedemn de un zeu, gnostici primi crestini credeau ca dumnezeu insati e raul si binele ca apoi biserica catolica sa inventeze pe diavol, daca ar exista conform dogmei crestine nu ar exista suferinta sau rau in lume, zeii nu se arata e ceva comun lor le place sa se ascunda, fantomele dau si ele o speranta, una foarte mare =viata de apoi, religiile care promit viata de apoi sunt mult mai populare ca alea incare nu exista afterlife, personal consider ca fantomele sunt la fel ca si dumnezeu sperante, mitologia vampirilor ne ofera tot o speranta sa traiesti vesnic tanar dar sa omori si sa traiesti in intuneric, mitul ne spune multe daca omul ar trai vesnic ar vrea sa moara, daca omul traieste limitat ar vrea sa nu moara

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Iisus a lămurit lucrurile despre adevăratul Dumnezeu apoi a murit și înviat demonstrând că are putere asupra morții(nu insist mult pe chestia asta, chestia cu zeii care au existat în toate culturile și există la fel de puține dovezi pentru toți zeii, inclusiv pentru existența Lui Dumnezeu e doar un argument cu care ateii se amăgesc pentru a-și menține speranța că un Dumnezeu adevărat nu există). Având în vedere că omul deține o capacitate de înțelegere a lucrurilor limitată este normal să nu înțeleagă mereu lucrarea Lui Dumnezeu sau de ce a luat Dumnezeu unele hotărâri (care i se par ciudate/greșite). Vei înțelege după moarte unele lucruri mai complicate și o să-ți dai seama că nu procedai corect când îl acuzai pe Dumnezeu că a luat niște decizii greșite (considerai acele decizii greșite doar pentru că nu le puteai înțelege),, Dacă ar exista Dumnezeu n-ar lua asemenea decizii greșite '' (e tot un argument cu care ateii se amăgesc, ști cum se zice :speranța moare ultima). Există fenomene paranormale(de exemplu poze cu fantome, poze autentice pe care stiința nu le poate explica) de existența cărora știința e conștientă dar le ignoră ne vrând sau ne putând să le ofere o explicație (oamenii de știință pot doar să te trimită la psihiatru /un spital de nebuni). Foarte mulți oameni dealungul anilor au raportat fenomene paranormale în diferite locații sau spun că au trăit lucruri care nu au o explicație logică, spun chiar că au văzut fantome. Dar nu există dovezi că ar fi toate cazurile adevărate (poate doar o parte sunt adevărate ), nu o să-ți dau drept exemplu un caz luat la întâmplare de pe net, o să-ți zic că am avut o întâmplare dubioasă în care șansele să fi fost o coincidență sunt 0, singura explicație plauzibilă ar fi activitatea paranormală(ești liber să crezi că te mint, dar eu știu sigur că zic adevărul și nu am cum să nu cred în existența Lui Dumnezeu atâta timp cât lucrurile sunt mai mult decât clare).

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu exista nici o dovada privind invierea lui iisus

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Dovezi există dar tu nu le consideri convingătoare. (Poți spera în continuare că Iisus nu a înviat, nu te oprește nimeni). Tu nu crezi în Dumnezeu nu pentru că n-ai dovezi că există sau pentru că ai dovezi că nu există, nu crezi în El pentru că El ne cere să ne schimbăm viețile (ceea ce tu nu ești dispus să faci ). De exemplu dacă cuiva i se spune să facă curat în casă că trebuie să vină la el cineva important în vizită dar acea persoană e leneșă ce va face? Decât să accepte că nu vrea să facă curat pentru că e leneș va spune că nu face curat pentru că crede că acea persoană nu va veni în vizită și de-asta nu are rost să facă curat (find indiferent la toate dovezile care demonstrează că acea persoană va veni), asta fac și ateii( Speranța(ateilor) moare ultima...).

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Florin tu nici macar nu tiai citit propia biblia ca si miha ce sti de fapt tu? ti-am spus ca tu spui ca sto totul dar nu sti nimic, tu spui ca crezi ca exista dumnezeu dar voi crestini sunteti divizati in religi,secte,credinte,gandiri diferite,concepte diferite,fiecare religie pretizand ca doar ea e singura, sunt multe secte si religi ca sansa ca tu sa cunosti adevarul e foarte mica, daca ar exista dovezi convigatoare nu ar exista credinta, care e mai lenes un ateu care cunoste biblia sau un crestin care habar nu are de ea? tu imi spui sa imi deschid mintea spre religia ta cand tu de fapt ai o minte inchisa, de ce nu citesti si tu o carte despre alte religi gen budismul, hinduismul sunt carti mult mai complexe si mai frumoase, de exemplu hinduismul nu se doreste a fi dogmatic si o filozofie spre cunoastere

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

De ce mă trimiți spre alte religii dacă consideri că nu există Dumnezeu? Creștinismul se deosebește de celelalte religii prin Învierea Lui Iisus (o mulțime de oameni au fost dispuși să moară pentru asta). Iar Ortodoxia se deosebește de celelalte confesiuni prin faptul că și-a păstrat învățătura ne modernizată /ne modificată, acest lucru e confirmat de Lumina Sfântă (în care tu nu crezi). M-am documentat despre celelalte religii /confesiuni și dacă ar fi să-mi schimb religia /confesiunea ști care ar fi motivul? În fața altora aș folosi pretextul că am aderat la respectiva religie /confesiune pentru că cred că reprezintă adevărul, dar motivul ar fi altul : Mi-aș schimba religia / confesiunea pentru că Ortodoxia e cea mai grea și m-aș duce la altă religie/confesiune care a simplificat lucrurile sau are idei mai atrăgătoare doar pentru că e mai simplu să ai altă religie decât cea creștin ortodoxă. Despre ateism ce să zic, am fost ateu (sunt dezamăgit că l-am trădat pe Dumnezeu) dar am realizat că Dumnezeu există și nu mai am motive să devin iară ateu.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Invierea unui zeu este ceva extrem de comun in mitologie si pentru care multi au murit pentru religia lor, numa voi crestini ati omorat 200 de milioane de persoane in cateva sute de anii https://ro.wikipedia.org/wiki/Ordinul_Templierilor
eu nu te trimit nici unde doar ca tu spui ca deti adevarul absolut dar nu cunosti nici macar alte religi de unde sti ca aia e cea corecta? biblia a fost scrisa acum 2500 de anii nu e o religie veche http://www.ziare.com/......to-1260737
cum poti afirma tu ca e religia ta e cea corecta daca voi crestini nici macar intre voi nu va intelegi?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Unii creștini sau îndepărtat de la adevărat, de asta există neînțelegeri. Cruciadele creștine și Inchiziția au fost făcute de catolici și acele persoane care fac asemenea gesturi nu se pot numi creștini, doar pretind că sunt creștini. Biblia a oferit adevăruri pe care știința le-a descoperit mult mai târziu. Dă-mi exemple de învieri ale zeilor.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dionis – zeul grec al vinului
Persefona – zeita lumii de dincolo
Osiris – inviatul egiptean
Odin – fiorosul nordic
Ganesha – zeul elefant indian
http://mythologica.ro/personaje-religioase-inviate-din-morti/

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Horus şi Iisus

Horus, la fel ca şi Iisus, a fost născut din fecioară, Isisşi a fost singurul fiu născut al zeului Osiris. Naşterea sa a fost vestită de către steaua Sirius, steaua dimineţii. Seth a încercat să-l omoare pe Horus, dar Osiris previne această întâmplare spunăndu-i mamei lui Horus,, Vino, tu zeiţă, ascunde-te cu copilul tău!". Aceaşi situaţie este întâlnită şi la Iisus, unde un înger îi spune lui Iosif:,, Scoală-te şi ia pruncul şi pe mama lui şi fugi în Egipt". La fel ca şi în cazul lui Iisus, nu se ştie nimic despre viaţa lui Horus între 12 şi 30 de ani. La vârstă de 30 de ani sunt botezaţi amândoi, iar soarta celui care îi botează este aceaşi, în ambele cazuri botezătorul fiind decapitat. Minunile realizate de Horus sunt aceleaşi ca şi cele realizate de Iisus, amândoi merg pe apă, vindecă bolnavi, redau vederea, exorcizează, sunt crucificaţi, coboară în iad şi învie după trei zile.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Am citit ce mi-ai dat, nu am observat repere care să lege întâmplarea de realitate (de exemplu :Zeul x a murit (sau înviat) în anul y în locul z) există astfel de repere?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Dacă vrei dă-mi și un articol unde pot să citesc mai pe larg despre Horus(că pe wikipedia scrie foarte pe scurt)

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Dacă vrei dă-mi și un articol unde pot să citesc mai pe larg despre Horus(că pe wikipedia scrie foarte pe scurt).

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dupa ce cercetez povestea lui mai vb

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Și să înțeleg că răspunsul la întrebarea mea este,, nu''?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Și totuși există dovezi care să-l lege pe Horus(sau pe alți zei care au înviat) de realitate?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Există sau nu dovezi care să-l lege pe Horus de realitate?

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu asta e de fapt important si sunt dovezi care sa demonstreze ca a fost de natura divina, nici in cazul lui sau a lui iisus nu exista dovezi ca erau de natura divina, pe mine nu ma interseaza existenta lor umana si cea divina, nu exista dovezii cum ca a existat cineva vreodata care facea miracole sau care era de natura divina

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Diferența între ei e că Iisus a existat iar Horus nu, oare oamenii ăia care au fost contemporani cu Iisus pentru ce au fost dispuși să moară?(singura explicație plauzibilă e că au fost martori la minunile și învierea Lui Iisus).

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Oamenii se omoara si sau omorat mereu pentru religia lui, azi uni se arunca in aer omorand pe alti din pacate, au existat martiri si din motive politice nu doar religioase

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Acei oameni care se aruncă în aer o fac din credință (fără să știe sigur dacă lucrurile pentru care ei sunt dispuși să moară sunt autentice sau nu), oamenii contemporani cu Iisus ori au văzut minunile și învierea Lui cu ochii lor ori nu au văzut nimic.(dacă nu au văzut nimic ce i-a determinat să aleagă să fie creștini dacă știau că această decizie se plătește cu viața?, ei nu s-au bazat pe credință când au luat decizia de a-și da viața pentru credința în Iisus, s-au bazat pe ceva ce au văzut, dacă nu au văzut nimic ce i-a determinat să-și dea viața pentru credința în Iisus?)

| Elide a răspuns:

Ateii nu doar sunt manipulați ci și încearcă să ne manipuleze și pe noi cu, concepțiile lor.

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Ioana ateii nu au de cine sa fie manipulati pentru ca un ateu e intr-o continua cunoastere si cercetare a adevarului,cand un ateu e doctrinat cu concepti ala e dogmatic nu-i ateu, un ateu cerceteaza toate religiile si stiinta dar nu se pronunta afirmativ si agnostic, sunt povesti mult mai complexe si frumoase decat cele din biblie, dar tu nici macar alea din biblie nu sti, asa ca un ateu nu are concepti si nu manipuleaza pe nimeni ca nu are cu ce, ca romanii au inteles in mod tampit ateismul aici sunt de acord cu tine, dragii mei voi ce ati inteles din 27 de ani de democratie? speranta sta in aia care sunt dincolo si poate ca vor copia ceva de la aia pozitiv desigur, nici eu nu sunt de acord cu isi bate joc de religia cuiva etc dar daca dau la orice piesa romaneasca peste 90% din comentari sunt jigniri ceea ce inseamna ca Romania e o tara cu multi inculti si tampiti

| Neverrrrrr a răspuns:

Bunicul tau nu este dovada clara ca zeul tau exista,ba deloc, cancerul este vindecabil, celulele canceroase se pot retrage, lefel ca oricare alta boala. Bunica mea a fost o femeie foarte credincioasa si a avut cancer la san si a murit din diferite probleme medicale, ea este dovada ca el nu exista daca e sa o luam asa.
Ateii sunt oameni manipulati? nu credinciosii care cred in basme? oricum ateii de asemene nu le pasa de parerea altora.