| anonim_4396 a întrebat:

! Salut TPU! Vorbesc cu o fata penticostala, si vreau sa stiu mai multe despre religia ei si imi oarecum aiurea sa o intreb pe ea, deci spuneti-mi niste reguli despre aceasta religie!

6 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

1. Penticostalii cred că Biblia este singura normă în viaţa de credinţă.
2. Copiii penticostalilor, ca şi ceilalţi oameni, nu pot fi botezaţi până ce nu ajung să se convingă singuri că Isus este Mântuitorul lor personal.
3. Penticostalii cred în vindecările divine (supranaturale). Bolnavii sunt unşi cu untdelemn într-un ritual de vindecare.
4. Penticostalii oficiază Cina Domnului cu pâine nedospită (azimă) şi rodul viţei, nefermentat. De asemenea, ei practică gestul umilinţei, simbolizat de ritualul spălării picioarelor.
5. Penticostalii cred în darul limbilor. Prin aceasta se înţelege vorbirea supranaturală prin care adeptul pocăit, înzestrat cu acest dar, vorbeste într-o limbă pe care nu o cunoaşte.
6. Biserica Penticostală poate primi membri de probă, pentru un anumit timp. În acest timp, candidatul este cercetat asupra stării lui sufleteşti şi, după ce a pus capăt păcatelor sale şi a dat dovadă că el cunoaşte toate principiile Bisericii, poate fi botezat în apă şi primit ca membru
7. Biserica Penticostală are dreptul să-i excludă pe acei membri care, după ce au fost îndemnaţi de mai multe ori la pocăinţă pentru abaterile lor, stăruiesc mai departe în săvârşirea păcatului. Prin excludere ei pierd dreptul de membru.
8. Biserica Penticostală nu permite ca un credincios să se căsătorească cu o necredincioasă sau invers. Divorţul este îngăduit numai în cazul de adulter dovedit.
9. Concubinajul şi avortul nu sunt îngăduite.
10. Penticostalii serbează ca zi de odihnă ziua de duminică.
11. Penticostalii sunt obligaţi să ajute cu darurile lor orice lucrare la care sunt chemaţi şi mai ales să participe regulat la strângerile care au loc în fiecare duminică în toate Bisericile. 12. Penticostalii trebuie să urmărească în îmbrăcămintea lor modestia şi simplitatea. Aceştia nu trebuie să se potrivească principiilor lumii, nici să iubească deprinderile lumeşti, care întotdeauna înclină spre păcat. Prietenia lumii este vrăjmăşie cu Dumnezeu, mai cred penticostalii. 13. Penticostalii cred că după moarte sufletul care se desparte de trup rămâne în stare de conştienţă. Sufletele credincioşilor se mută într-o stare de odihnă, pace şi fericire conştientă, pe când sufletele necredincioşilor se duc într-un loc de chinuri, toţi aşteptând judecata din urmă şi învierea universală.
14. Penticostalii se opun oricăror discriminări de rasă, naţionalitate sau convingere religioasă.

| xerxes1 a răspuns:

Daca iti place sa te legi la cap cand nu te doare, este ocazia perfecta.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Adica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu sunt crestin ortodox si am un prieten foarte bun care e anti crist,se imbraca in negru,cu toate asta nu mi pasa ce fel de om e,o plac pentru felul in care vorbeste, cum se comporta si cum arata, am auzit ca nu ai voie sa injuri lângă ei, etc, se comporta rece cu mine pe internet dar in realitate e foarte de treaba

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frt,la iniuraturi mă refeream la ceva gen "Date n ***, jet"cea cu a nu lua numele lui Dumnezeu in desert se aplica si la noi, mersi mult pentru explicatii, iti dau fundă men

Răspuns utilizator avertizat