| hardwell a întrebat:

Vreau sa intreb, este cumva rau daca sunt Crestin Ortodox si frecventez/ma rog la o biserica catolica?

Răspuns Câştigător
| 1dintrevoi a răspuns:

Nu. Si catolicii sunt tot crestini. E aceeasi Marie dar cu alta palarie. Invataturile sunt aceleasi, lacategoria traditii lucrurile stau putin altfel. Stai linistit, n-o sa-ti cada nimic!

8 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

O sa arzi!

| Leonard08 a răspuns:

Nu conteaza locul in care esti. Credinta este ceva spiritual.

| untu a răspuns:

Auzi esti crestin ortodox si sa te duci regulat la o biserica ortodoxa! Poti sa te duci la biserica catolica doar numai o data, ca sa te rogi la Sfantul Anton sa va indeplineasca dorintele! Catolicii au propriile greseli!

| Dorugar a răspuns:

Da este rau!
Iar greseala consta in faptul ca nu urmezi invataturile lui Isus care in predica de pe munte iti porunceste sa NU mergi de loc la biserica ci sa te rogi la tine acasa!
Nu cred ca este bine sa neglijezi ce porunceste Isus pentru ca s-ar putea sa te lingi pe bot de Mantuire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ma culc in camp, imi pun grijile capatai si ma invelesc cu cerul, spun o rugaciune si ma culc.o fi rau?

| rocco09 a răspuns:

Toti cei care nu au nici o treaba cu religia isi dau cu parerea! Dpdv strict ortodox, nu prea ai avea voie, ortodoxismul ii considera eretici pe catolici si invers, e ca si cum ai merge la pocaiti, nu te/ar lasa parintele! Dar dpdv crestin ai voie oriunde omul sfinteste locul si nu invers, te rogi Dumnezeului si nu religiei

| vitbsk a răspuns:

Dacă ţii cu adevărat la dogmele ortodxe, da este păcat.
Romano-catolicii s-au desprins de ortodocşi la 1051, şi au devenit apostaziaţi.
Totodată, catolicii i-au anatemizat pe ortodocşi.
Clericii ortodocşi care se roagă cu ecumeniştii sau cu alte denominaţiuni creştine riscă să fie excluşi din preoţie.

| TCosmin a răspuns:

Eu fac la fel! Da nu ma impartasesc desi le respect sfintii.